reklama
Magazyn WhyStory logo
reklama
Inspiracje
czwartek, 04 maj 2017 14:47

Poznawanie świata poprzez inne cywilizacje oraz inne kultury

 lider1

 

 

Prof. dr hab. Julian Marian Auleytner – wykładowca uniwersytecki, założyciel i rektor działającej prawie od ćwierćwiecza Wyższej Szkoły Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, obecnie im. Janusza Korczaka. Autor setek publikacji na temat polityki społecznej. Właśnie wydał nową książkę pt. „Komunikacja pocztowa w Błękitnej Armii Hallera w latach 1917-1920”. Otrzymał nominację do tytułu Lider z powołania w uznaniu zasług na polu społecznym, naukowym oraz ekonomicznym.

- W przypadku lidera liczy się przede wszystkim wytrzymałość psychiczna oraz transparentność finansowa. Potrzebny jest też dystans do problemów oraz konsekwencja w działaniu – stwierdza profesor. - W okresie przełomu politycznego panował wielki chaos organizacyjny, bo wcześniej za wszystko teoretycznie odpowiadało państwo. Trudno zarządzało się ludźmi, którzy za nic nie ponosili odpowiedzialności. W kwestii zarządzania wiele nauczyłem się w niemieckiej kancelarii prawniczej na stypendiumFundacji K. Adenauera.

Dynamiczny rozwój kariery naukowej

Karierę naukową profesor Julian Marian Auleytner rozpoczął w młodym wieku, tytuł doktora uzyskał bowiem w wieku 29 lat (1977), habilitacja nastąpiła w 1988, natomiast tytuł profesora nadano mu w 1995 roku.

 

- Praca naukowca to inwestycja własna, która spłaca się po wielu latach. Trzeba zacisnąć zęby i ciężko pracować – podkreśla prof. Julian Marian Auleytner. - Inwestycja własna oznacza po prostu, że trzeba uzyskać tytuły naukowe tak szybko, jak to możliwe, bo konkurencja jest bardzo duża. Prof. Auleytner twierdzi, że dawniej doktorantów nie było tak wielu, natomiast obecnie jest ich więcej niż zapotrzebowania, dlatego należy rozpocząć habilitację. Wyższą punktację obecnie otrzymuje się za publikacje zagraniczne, a więc naukowcy skazani są niejako na wyjazd za granicę i kontynuowanie studiów na uczelniach amerykańskich, angielskich czy skandynawskich. Rektor twierdzi, że zatrudnienie kontraktowe praktykowane szczególnie na uczelniach zachodnich działa bardzo mobilizująco i uruchamia ciekawy proces mobilności akademickiej, co m.in. zapobiega wypaleniu zawodowemu, gdyż jest związane ze zmianą co 2-3 lata miejsca zatrudnienia. Świetnym przykładem takiego rozwoju kariery naukowej jest prof. Wojciech Sadurski, który przyjeżdża do Polski, a w międzyczasie wykłada na uniwersytetach w Australii czy w Azji. Profesor Auleytner sam prowadził zajęcia m.in. na uczelniach w Grecji, Hiszpanii i Niemczech.

wtorek, 25 kwiecień 2017 09:37

Wszystko zaczyna się od rozmowy - rozmowa na temat wyzwań życiowych z Dorotą Wellman, wyróżnioną tytułem Kobiety Charyzmatycznej w kategorii Kobieta wszechstronna przez Magazyn WHY Story.

2dorota

Dorota twierdzi, że praca dziennikarki dała jej niewiarygodną możliwość poznania wielu niezwykłych i różnorodnych ludzi. Jest nie tylko osobą otwartą na innych, ale też uważną i niezwykle empatyczną, pomimo tego, że mówi o sobie: „ryba piła”. Twierdzi, że jej najważniejszym zadaniem w życiu było/jest macierzyństwo. Z mężem lubi… się kłócić i jeść śniadanie o czwartej trzydzieści nad ranem.

 Dorota Wellman

Chyba jesteś szczęśliwą kobietą, w dużej mierze spełnioną, chociaż kobieta chyba nigdy nie jest do tak końca spełniona?

To prawda czuję się szczęśliwa, bo moi bliscy są w dobrej kondycji zdrowotnej, a uważam, że to jest podstawa ludzkiego szczęścia. Jestem szczęśliwa, bo wykonuję pracę, którą kocham. Myślę, że to jest ogromny luksus, kiedy człowiek może wykonywać pracę, którą kocha i jeszcze otrzymywać za to honorarium. Poza tym jestem człowiekiem optymistycznie nastawionym do życia. Oczywiście widzę jego gorsze strony, „ciemną stronę ulicy”, ale zawsze wybieram tę słoneczną. To sprawia, że się cieszę, że żyję.

Jesteś kobietą silną, ale też wrażliwą. Dlaczego uważasz, że współczesne kobiety są mocniejsze?

 

 DSC 0480Bo widzę wszystkie działania kobiet, które udowadniają, że kobieta może więcej, może lepiej, może robić wiele rzeczy naraz i wszystkie wykonuje dobrze. Jesteśmy jak taki robot wielozadaniowy. Jesteśmy w stanie ogarnąć wiele etatów, które mamy w życiu. To są etaty formalne i nieformalne w pracy, często w dwóch pracach, a także w domu, a to jest niezwykle wymagające być wychowawcą swoich dzieci, matką, żoną i kochanką, wszystko niemalże równocześnie.

Jak łączysz te wszystkie role?

Staram się jak mogę, a nie jest to łatwe i wszystkie panie to wiedzą, ale kobiety wykazują ogromną siłę i determinację. Moim zdaniem są też odporniejsze na niektóre sytuacje, które się w naszym życiu zdarzają. Nauczyły się radzić sobie ze stresem.

Jakie sytuacje są najtrudniejsze?

Myślę, że te w życiu domowym, kiedy nie układa się tak jak chcemy, kiedy pojawiają się kłopoty finansowe czy zdrowotne, kiedy w pracy nam się nie układa i kiedy musimy ją gwałtownie zmienić. Czasami trzeba poświęcić coś dla czegoś innego, bo wiemy, że to będzie dobre dla nas i naszych bliskich.

Masz na swoim koncie wiele sukcesów, a co było prawdziwym wyzwaniem w Twoim życiu?

Myślę, że takim najważniejszym wyzwaniem było wychowanie syna i myślę, że udało mi się wykonać to zadanie, bo wyrósł na bardzo fajnego i porządnego człowieka.

Ile ma lat?

Dwadzieścia cztery. Kuba jest już dorosłym mężczyzną, a ja widzę efekty pracy włożonej w jego rozwój. Po latach wiem, że warto było spędzać wspólnie czas na tych wszystkich rozmowach, jakie przeprowadziliśmy. Macierzyństwo to najfajniejsze zadanie, jakie miałam w życiu i wydaje mi się, że wychowałam swojego syna na dobrego człowieka, mężczyznę dla innej kobiety. To było właśnie moje wyzwanie życiowe.

A co Cię cieszy w nim najbardziej?

Jego wrażliwość, inteligencja, poczucie humoru, ale też jego bardzo stanowczy charakter. Nie jest chorągiewką na wietrze. Ma swoje zdanie, którego umie bronić.

Spod jakiego jest znaku zodiaku?

U nas wszyscy są Baranami, oprócz mnie, bo ja jestem Rybą. Żartuję, że jestem rybą piłą, a nie taką przyjemną rybką.

Mieszkacie jeszcze razem?

Nie, już nie. Nie mam syndromu matki, która musi trzymać syna na krótkiej smyczy. Wypuściłam go wcześnie do świata i do ludzi, więc chciałabym żeby znalazł fajną partnerkę, sensowną, rozumną, fajną, atrakcyjną dla niego, więc nie będę do niej strzelać z dubeltówki tylko patrzeć jak wybiera.

A co robi zawodowo?

Kończy studia na dwóch kierunkach. Zajmuje się filmem, więc jest szczęśliwy, bo robi to, co lubi.

Dałaś mu przykład. A Ty z wykształcenia jesteś polonistką?

Tak.I historykiem sztuki.

Pracowałaś kiedyś w tym zawodzie?

Nie. To była podstawa do wykonywania obecnego zawodu. Z wykształcenia jestem też historykiem sztuki, więc jest to wiedza, która przydaje mi się w zawodzie. Cieszę się, że mam takie studia, a nie dziennikarskie, bo dziennikarstwa nauczyłam się w praktyce. Uczyłam się na bieżąco podstawowych rzeczy w zawodzie, by być na poziomie, który udało mi się osiągnąć. Jestem jak lekarze, czyli w dalszym ciągu rozwijam swoje kompetencje w tym zawodzie i nigdy nie przestanę.

A co Ci się najbardziej podoba w tej profesji?

1dorotaPoznawanie ludzi. Poznałam ich tak wielu w swoim życiu, że chyba nigdy nie miałabym takiej okazji, wykonując jakikolwiek inny zawód. Jestem bardzo otwarta na świat. Rozmowy są dla mnie okazją do poznawania różnych poglądów, różnych typów ludzkich, osób które zajmują się wieloma rzeczami i to jest pierwsza sprawa. Druga to to, że nigdy nie byłabym w tym miejscach, do których dotarłam.

Masz na myśli podróże?

To nie tylko sprawa podróży. Były podróże małe i duże. Jechałam gdzieś bardzo daleko, gdzieś, gdzie ludzie nie docierają, ale też byłam w akcji gaśniczej ze strażakami, w kopalni, na kutrze z rybakami… To były ciekawe doświadczenia, bo wchodzi się w czyjąś podróż, duszę, w czyjeś życie. Pewnie nigdy bym tam nie trafiła, bo kto by człowiekowi z ulicy dał taką możliwość.

A co robisz jak masz przesyt?

Ja nigdy nie mam przesytu. Jestem zachłanna, brałabym od życia więcej i jeszcze więcej.

Jesteś producentką, pracujesz dla różnych mediów; prasy, radia, telewizji...

To prawda. Wiem, że trzeba istnieć w wielu mediach, robić wiele rzeczy, rozwijać się.

 

Musisz być zawsze na bieżąco z newsami.

Jesteśmy w wiecznej gotowości. Mamy szansę, że ktoś nas wezwie, bo coś się będzie działo. To właśnie lubi się w tym zawodzie, że jesteśmy w ciągłej aktywności. Interesuje mnie świat, a to jest też cecha dziennikarska.

Jesteś dociekliwa, prawda?

Bardzo, czasem przejdę koło czegoś i wiem, że warto zrobić o tym temat. Mam w sobie taki radar. Przeczytam mikronotatkę i wiem, że można z niej zrobić wielki reportaż. Trzeba dużo czytać, rozglądać się, pytać. Kiedy wsiadam do pociągu, siadam naprzeciwko człowieka, to zazwyczaj zaczynam rozmawiać. Ludzie z pociągu stawali się gośćmi „Dzień dobry TVN”.

A jak reagowali na Ciebie?

 matiiwelman1

Świetnie. Ja lubię z ludźmi rozmawiać.

Nie krępowało ich to? Jesteś jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w Polsce.

Nie. Bez przesady.

I chyba jedną z najbardziej lubianych, ale rozpoznawalnych na 100%.

Ludzie na mój widok reagują jakoś tak normalnie. Opowiadają mi o tym, co robią - i tu zaczyna się rozmowa, wzajemne poznawanie Prawdziwy dziennikarz potrafi nawiązać dialog na dowolny temat czy to na temat książek, które czyta rozmówca, czy jego pracy zawodowej. Kiedyś pewna pani w pociągu opowiedziała mi o zachowaniach psów i okazało się, ze jest specjalistką od behawiorystyki zwierząt i została moim gościem w programie telewizyjnym.

Czyli są to goście z przypadku...

Najczęściej z wyboru, z poszukiwania. Tych gości musimy mieć wielu, ale wszystko zaczyna się od rozmowy.

Warto podróżować?

Warto podróżować i mieć oczy szeroko otwarte, a nie chować się tylko za gazetą i udawać, że się nie widzi drugiego człowieka, bo to przykre. Dziennikarz ma być otwarty, każdego zapytać i z każdym umieć porozmawiać.

Ty jesteś taka społeczna wspierasz kobiety, dzieci, zwierzęta. Które z działań charytatywnych dają Ci największą radość?

 3

Myślę, że jak mogę przynieść jakąś realną pomoc to jest to dla mnie największa radość. Kiedy mogę przywieźć pieniądze, które zarobię, ale także kiedy mogę zdobyć rzeczy, których ktoś potrzebuje. Taka właśnie realna pomoc mnie interesuje, a nie taka, że się pokażę, sfotografuję, tylko, że coś z mojej działalności wynika. Jestem wykwalifikowanym, dyplomowanym żebrakiem. Ludzie pomagają mi bardzo chętnie w realizacji takich celów.

Masz dar przekonywania.

Tak. Potrafię zadzwonić do firmy produkującej buty dziecięce i dostać sto par obuwia. Może niedługo uda mi się wynegocjować koniki polskie na hipoterapię dla dzieci, bo kogoś znam, a może ktoś kogoś zna, kto może mi da konika.

A już jako dziecko byłaś, że tak powiem organizatorem ludzkich spraw?

Owszem. Mój mąż do teraz mówi, że jestem naszej grupy przyjacielskiej KO-wcem.

Prywatnie także się udzielasz kulturalnie.

Całe życie mam takie organizacyjne, czyli coś wspólnie, coś razem, pojechać, odwiedzić, wakacje zorganizować. Myślę, że zawsze byłam takim człowiekiem prospołecznym. Intensywna i długa działalność w harcerstwie nauczyła mnie wiele. Byłam niespokojnym dzieckiem, takim łobuzem.

Byłaś też drużynową?

Byłam harcmistrzem.

Czyli jeszcze wyżej.

Przede wszystkim byłam łobuziakiem. Tam gdzie mi powiedzieli, że nie wolno, to na pewno tam weszłam, albo że tam lepiej nie, to właśnie trzeba było zobaczyć dlaczego nie.

A jak myślisz za co Cię Marcin Prokop najbardziej ceni? Pewnie za wiele rzeczy, bo widać, że jesteście fajną parą na ekranie i że dobrze Wam się razem pracuje.

Bardzo. Myślę, że to jest moje największe szczęście zawodowe, że na swojej drodze spotkałam Marcina. Łączy nas i ciekawość świata, i poczucie humoru, dystans do siebie, i to, że szukamy dobrej strony ludzi, świata, życia. Marcin też jest osobą optymistyczną, która nie widzi tylko czarnych barw. Łączy nas lojalność, bliska bardzo współpraca. To był taki dar od niebios, że kiedyś nasze drogi się po prostu skrzyżowały.

Ale nie jest to jedyny mężczyzna w Twoim życiu, bo masz jeszcze męża...

Jesteśmy ze sobą 30 lat.

Czyli lubicie razem spędzać czas, macie wspólne pasje, kłótnie. (Śmiech)

My się kłócimy. Ja zupełnie nie żartuję.

A potem się godzicie.

Tak, to też jest miłe. Nasze małżeństwo jest bardzo żywe, ostro wymieniamy poglądy, dlatego potrafimy się pokłócić i szybko nam mija. Nie ma czegoś takiego jak ciche dni.. Nie ma też obojętności. Mamy włoskie temperamenty i to powoduje, że nasze małżeństwo trwa.

Ile macie czasu dziennie czy tygodniowo, żeby ze sobą rozmawiać?

Zawsze znajdzie się czas. Rano przy śniadaniu, wieczorem…

O której przy śniadaniu, o piątej?!

Może to się niektórym paniom nie spodoba, ale mój mąż potrafi wstać o w pół do piątej, żeby zjeść ze mną śniadanie. Co prawda on nie je, bo uważa, że jest to niechrześcijańska godzina, żeby połknąć cokolwiek, ale jest to miłe, że chce chociaż ze mną pobyć. Gadamy przy stole i to jest chyba miejsce, które nas bardzo często skupia i to jest ten czas święty, żeby dowiedzieć się, co się w naszym życiu dzieje. Jest też tak, że jedno jest w jednym pokoju, drugie w drugim i gadamy, bo jest coś fajnego do opowiedzenia.

Wspaniałe. Po tych wszystkich rozmowach z ludźmi masz jeszcze ochotę powiedzieć „cześć” i porozmawiać.

Czasami są takie dni, że po wielogodzinnych nagraniach człowiekowi nie chce się otworzyć ust. To też musi być partner, który to zrozumie, że są dni, kiedy jesteś już przegadana albo były tak trudne tematy wywiadów, tak przygnębiające, tak emocjonalnie wykańczające, że już się nie chce prowadzić dialogu. To nie jest lekceważenie drugiej osoby tylko taki element dnia, kiedy po prostu musisz pobyć sama ze sobą.

Mąż musiał się tego nauczyć?

On chyba miał wrodzone to wyczucie, że zamknięte drzwi nie są objawem niechęci do niego tylko potrzeby pobycia w samotności.

Zdarza Ci się samej odpoczywać?

Tak.

I co robisz? Śpisz czy jeszcze coś?

Robię dużo rzeczy, bo ja nie umiem tak leżeć i nic nie robić. To jest strasznie nudne. Najczęściej czytam, bo to jest moja pasja.

Wszystko czytasz czy masz ulubiony gatunek?

Staram się czytać rzeczy z różnych gatunków, choć najbardziej lubię biografie. Bardzo lubię też prozę. Czytam poezję, co jest już reliktem przeszłości, ale do niej wracam. Dziwię się, że ludzie wierszy nie czytają.

Ile godzin śpisz dziennie?

Pięć.

Wystarcza?

Mi akurat tak. Rzeczywiście lubię aktywność. Bardzo lubię swój dom. Lubię, żeby w nim było fajnie, ładnie.

Jak długo w nim mieszkasz?

Siedem lat. To już jest kawał czasu. Mieszkamy na osiedlu w starym sadzie. Jest cicho, spokojnie, mamy sympatycznych sąsiadów. Lubię nasz dom, szczególnie, kiedy odwiedzają nas przyjaciele, organizuję dla nich przyjęcia domowe czy też ogrodowe. Uważam, że jest to najpiękniejsze miejsce pod Warszawą i będę się tego trzymać. Chciałabym mieć większy ogród, bo lubię grzebać w ziemi i przywozić kwiaty z różnych miejsc.

Pogodziłabyś te wszystkie obowiązki?

Jakoś bym dała radę. Na pewno chciałabym mieć trochę więcej przestrzeni, czyli większy ogród, większy dom , sad, drzewa… Kupiłabym dwa koty, dużo psów i kozę.

Naprawdę chcesz mieć kozę?

Tak, chcę mieć kozę, koty i psy. Kozy są bardzo fajne, mądre i są naturalną kosiarką do trawy.

Masz jeszcze inne marzenia i plany?

 1

Marzę o tym, żeby mój syn był szczęśliwy i znalazł dobrą pracę w swoim ulubionym i ukochanym zawodzie. Mam plany zawodowe, ale lepiej o tym nie mówić, bo jak człowiek coś powie to potem się nie stanie, ale na pewno coś tam sobie zrealizuję ze swoich planów i marzeń. Bardzo chciałabym podróżować jeszcze gdzieś dalej, w rejony, w których nie byłam do tej pory.

Bardziej trekkingi czy all inclusive ?

Ja all inclusive nie lubię. Wynajmuję sobie różne miejsca i jeżdżę tam sama lub z przyjaciółmi – całą grupą jesteśmy podróżnikami. Wyjeżdżam w miejsca, gdzie jest mniej turystów, w miejsca nieznane. Śmieszne, ale kiedy jadę do Grecji to nie jadę do hotelu z pięcioma basenami tylko do domu, który sobie wynajmuję gdzieś na plaży na wsi i mieszkam wśród prawdziwych Greków i takie lubię warunki. Mam mnóstwo marzeń. Po to mam te marzenia i plany, żeby żyć pełnią życia.

Beata Sekuła

piątek, 07 kwiecień 2017 15:39

Początek pierwszego w historii w Polsce czempionatu seniorek już w sobotę 8 kwietnia. W ten dzień w swoim pierwszym spotkaniu Polki podejmą faworyzowane Słowaczki.

środa, 05 kwiecień 2017 12:41

 

 

Już w niedzielę 9 kwietnia dojdzie do wyjątkowego spotkania w Spodku. W rywalizacji o 9. miejsce w PlusLidze siatkarze GKS-u podejmą ONICO AZS Politechnikę Warszawską. Dla obu drużyn będzie to ostatni mecz w sezonie 2016/17.

środa, 05 kwiecień 2017 12:05

W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego Plusligi  siatkarze GKS-u przegrali  z ONICO AZS Politechniką Warszawską 3:0. 


Mecz z Politechniką był szansą  do odniesienia czternastego zwycięstwa w sezonie, ale nie miał znaczenia, jeśli chodzi o końcowy układ tabeli."Gieksa" już przed ostatnią kolejką PlusLigi była pewna, że w fazie play off powalczy o miejsca 9-10. 

poniedziałek, 27 marzec 2017 08:42

 

Najważniejsze jest to, co się daje drugiemu człowiekowi

 

Natasza Dereń-Halczok na co dzień pełni wiele funkcji: prowadzi własną firmę, jest Dyrektorem Regionalnym w OVB Allfinanz, mentorką, doradcą finansowym, a przede wszystkim mamą i żoną. Niedawno wydała książkę edukacyjną pt. Przygody Wielkiego Różowego Hipcia. Działa również społecznie. W uznaniu osiągnięć Nataszy Dereń-Halczok Magazyn WHY Story przyznał jej tytuł Kobiety Charyzmatycznej.

 

Natasza Hipcio1min

czwartek, 02 marzec 2017 08:40

Jakie działania warto podjąć, by polepszyć jakość życia osób starszych – wyjaśnia dr Beata Bugajska z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego

 

1

poniedziałek, 27 luty 2017 13:21

Podczas MŚ w skokach narciarskich na skoczni normalnej w Lahti Kamil Stoch zajął czwarte miejsce, a Maciej Kot piąte. Zwyciężył Austriak Stefan Kraft.

 

Srebrny medal zdobył Niemiec Andreas Wellinger, a brązowy jego rodak Markus Eisenbichler. Dawid Kubacki został sklasyfikowany na ósmej pozycji, a Piotr Żyła na 19.

środa, 25 styczeń 2017 10:22

W trzech setach siatkarze GKS-u Katowice rozprawili się z zespołem z Bielska-Białej 3:0. "Gieksa" w Spodku zaprezentowała się bardzo dobrze w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła i odniosła zasłużone zwycięstwo.

 

 W pierwszych dwóch, chociaż potrafili zbudować sobie sporą przewagę, pozwalali rywalom na odrabianie strat. Gospodarze postawili na zagrywkę. W tym elemencie świetnie spisywał się  Tomasz Kalembka, który w całym meczu miał na swoim koncie aż 7 asów serwisowych!

Nagroda MVP powędrowała jednak w ręce atakującego ekipy beniaminka, Karola Butryna, który był tego dnia nie do zatrzymania.

W kolejnej kolejce Plusligi  podopiecznych trenera Piotra Gruszki czeka wyjazd do Częstochowy na spotkanie z tamtejszym AZS-em

 

MVP: Karol Butryn

GKS Katowice – BBTS Bielsko-Biała 3:0
(25:22, 25:21, 25:13)

Składy zespołów:


GKS: Falaschi, Sobański (4), Kapelus (14), Krulicki (10), Butryn (16), Kalembka (11), Stańczak (libero) oraz Stelmach, Van Walle i Mariański (libero)
BBTS: Grzechnik (2), Siek (2), Janeczek (7), Vemić (1), Lipiński (6), Storożyłow (5), Koziura (libero) oraz Bartos (1), Bieńkowski (1), Gaca (3), Kwasowski (1), Gryc (2) i Czauderna (libero)

czwartek, 19 styczeń 2017 12:45

Dzielenie się wiedzą jako podstawa kultury organizacyjnej

Hanna Godlewska-Majkowska jest profesorem zwyczajnym nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz kierownikiem Zakładu Otoczenia Biznesu w Instytucie Przedsiębiorstwa w strukturze Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie. Jej zainteresowania zawodowe oraz działalność naukowa skupiają się wokół przedsiębiorczości regionalnej i lokalnej. Jest pomysłodawczynią i współautorką ogólnopolskich regionalnych raportów atrakcyjności inwestycyjnej regionów, powiatów i gmin oraz twórcą uznanego w nauce i praktyce gospodarczej kompleksowego podejścia do oceny atrakcyjności inwestycyjnej regionów. Swoich studentów uczy przedsiębiorczego podejścia oraz wspiera w realizacji zawodowych marzeń. Prywatnie - działaczka społeczna o wielkim sercu, zaradna gospodyni i świeżo upieczona babcia.

czwartek, 19 styczeń 2017 11:32

Chemia, podróże oraz bezwzględny profesjonalizm

Sabina Nowosielska jest nie tylko prezydentem Kędzierzyna-Koźla od 2014 roku, ale także organizatorką dalekich wypraw i kobietą przedsiębiorczą: menedżerem, działaczką sportową i społeczną. Z siatkarską drużyną Zaksy Kędzierzyn-Koźle zdobyła dwa Puchary Polski. Pozyskała wielomilionowe kontrakty na Dalekim Wschodzie, osobiście prowadząc negocjacje, co ciekawe, niejednokrotnie w pomieszczeniach chronionych kuloodpornymi szybami. Zarządza urzędem miasta jak dochodowym przedsiębiorstwem, a przy tym łączy rolę matki i żony. Jak jej się to udało?

 

PB232983

Czas nauki oraz organizacji wypraw turystycznych

Pierwszym ważnym wyjazdem Sabiny Nowosielskiej była przeprowadzka do Krakowa na czas studiów. - Miała być medycyna, ale wyszła chemia. Później doszła też ceramika – zdradza Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla. Została wybrana na przewodniczącą roku studenckiego. Przyznaje, że Kraków pokochała od pierwszego wejrzenia. Regularnie podnosiła swoje kwalifikacje, kończąc studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Już na początku studiów zdała egzamin państwowy na pilota wycieczek krajowych i zagranicznych. W czasach, kiedy mało kto wyjeżdżał z Polski, razem z krakowskim Almaturem organizowała wycieczki na Daleki Wschód i do Ameryki Południowej. Chiny stały się jej ulubionym krajem, chociaż, jak przyznaje, dopiero w ostatnim roku dokładnie je zwiedziła. Przez sześć lat pilotowała w języku angielskim, hiszpańskim i rosyjskim. W międzyczasie została prezesem Akademickiego Klubu Turystyki Pieszej „Wibram”, do którego należeli głównie studenci. Zdając egzaminy w terminach zerowych, mogła sobie pozwolić na organizację i udział w dalekich podróżach. Wspomina, że rezerwacji przelotów musiała dokonywać pół roku przed wyprawą – Były to zupełnie inne czasy… Nie było też kart kredytowych.Musiałam nosić przy sobie po dwa, trzy tysiące dolarów, żeby pokryć wydatki całej grupy - to były wtedy niewyobrażalnie pieniądze – wspomina z nostalgią. - Noclegi trzeba było załatwiać na miejscu, bo nie można było jeszcze dokonywać rezerwacji hotelu przez internet. Trampingi te trwały co najmniej miesiąc, a najczęściej dwa, a ja byłam dla turystów przewodnikiem, opiekunem i organizatorem.

Pani prezydent przyznaje, że współpracowała wtedy z Almaturem i zawsze będzie miała sentyment do jego oddziału krakowskiego, bo tam sporo się nauczyła. Wtedy jeszcze nie zdawała sobie sprawy, jak bardzo wiedza zdobyta w tych podróżach oraz znajomość tak różnorodnych kultur przydadzą się jej w dalszym życiu i pracy...

poniedziałek, 05 grudzień 2016 14:11

Kolejna Gala KSW 37 w Krakowie przysporzyła fanom MMA w Polsce wiele emocji.

 DSC 0005

W walce wieczoru  doszło do sporej sensacji - Karol Bedorf przegrał przez techniczny nokaut w drugiej rundzie z Fernando Rodriguesem Jr. Brazylijczyk powtarzał, że z takim przeciwnikiem jak on "Coco" jeszcze się nie mierzył i to udowodnił. Wygrał nie dzięki potężnym ciosom na szczękę, lecz dzięki świetnie lokowanym uderzeniom na wątrobę. To spowodowało zmianę mistrzowskiego pasa kategorii ciężkiej.

  Mariusz Pudzianowski kontra Popek „Monster” był zdecydowanym faworytem tej walki i zasłużenie wygrał, choć mógł mieć spore kłopoty. Rywal trafił go bowiem lewym prostym, poprawiając prawym sierpowym. Pod "Pudzianem" ugięły się nogi, ale nic poważnego mu się nie stało. Po chwili dwa jego uderzenia na gardę powaliły rywala, co było zwiastunem końca pojedynku, który zakończył się po klasycznym ground and pound.


Pas w wadze półśredniej obronił niesamowity Borys Mańkowski, który totalnie zdominował na dystansie trzech rund Johna Maguire'a. To był pokaz fantastycznego MMA w wykonaniu zawodnika Ankosu - najpierw przeważał w stójce, później dołożył kapitalną dyspozycję w parterze. Sędziowie wysoko punktowali (30:26, 30:26, 30:25) jego zwycięstwo. Nowym mistrzem w kategorii piórkowej został Marcin Wrzosek, który rozbił w drugiej rundzie  „Kornika” Artura Sowińskiego. Kolejne emocje z udziałem KSW już w  marcu przyszłego roku.

Wyniki gali KSW 37: Circus of Pain:

Walka wieczoru:

o pas kategorii ciężkiej KSW:
120 kg - Fernando Rodrigues Jr. (11-2, 8 KO, 2 SUB) pokonałprzez techniczny nokaut w drugiej rundzie Karola Bedorfa (14-3, 5 KO, 3 SUB)

120 kg -Mariusz Pudzianowski (10-5-1NC, 4 KO, 2 SUB) pokonałprzez techniczny nokaut w pierwszej rundzie Popka Monstera (2-2, 2 KO)

o pas kategorii półśredniej KSW
77 kg -Borys Mańkowski (19-5-1, 3 KO, 7 SUB) pokonałjednogłośnie na punkty (30:26, 30:26, 30:25) Johna Maguire'a (24-9-0, 3 KO, 14 SUB)

o pas kategorii piórkowej KSW
66 kgMarcin Wrzosek (12-3, 5 KO, 3 SUB) pokonałprzez techniczny nokaut (interwencja lekarza) w drugiej rundzie Artura Sowińskiego (17-8, 2 NC, 6 KO, 6 SUB)

70 kg -Mansour Barnaoui (14-4, 5 KO, 7 SUB) pokonałprzez techniczny nokaut (interwencja lekarza) w pierwszej rundzie Łukasza Chlewickiego (14-5-1, 5 KO, 1 SUB) -

93 kg -Marcin Wójcik (10-4, 3 KO, 5 SUB) pokonałprzez poddanie (duszenie gilotynowe) w pierwszej rundzie Marcina Łazarza (9-4, 2 KO, 2 SUB)

66 kg -Filip Wolański (10-2, 3 KO, 2 SUB) pokonałniejednogłośnie na punkty (30:27, 30:27, 28:29) Denilson Neves de Oliveira (11-4, 5 KO, 2 SUB)

80 kg -David Zawada (13-3, 10 KO, 2 SUB) pokonał przez techniczny nokaut w drugiej rundzie Roberta Radomskiego (12-5, 1 KO, 5 SUB)

68 kg -Roman Szymański (9-3, 1 KO, 3 SUB) pokonałprzez poddanie (duszenie zza pleców) w trzeciej rundzie Sebastian Romanowski (11-7-1, 4 KO, 2 SUB)

DSC 0006

DSC 0013

DSC 0031

poniedziałek, 24 październik 2016 09:22

Diety cud nie istnieją - trzeba zadbać o odpowiednio zbilansowane żywienie (pod względem kalorycznym i odżywczym), aby zapewnić sobie dobre samopoczucie, zdrowie i nienaganną sylwetkę przez całe życie.

Agnieszka Bratek promuje zdrowy styl życia. W tej dziedzinie jest praktykiem. Najpierw ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego, później studia podyplomowe z zakresu  dietetyki i planowania żywienia. Regularnie bierze udział w biegach długodystansowych (Bieg Siedmiu Dolin w Krynicy, Bieg Rzeźnika), uzyskując czołowe wyniki. Potrafi jednorazowo przebiec 100 km. Udziela się również charytatywnie. Na co dzień pracuje w poradni należącej do ogólnopolskiej sieci „Dobry Dietetyk”.

środa, 12 październik 2016 09:40

Reprezentacja Polski wygrała w Warszawie z Armenią 2:1 (0:0) w eliminacjach mistrzostw świata. Zwycięską bramkę zdobył Robert Lewandowski. 

 

Po trzech kolejkach grupy E podopieczni trenera Nawałki  mają siedem punktów.Biało-czerwoni, zajmujący 17. miejsce w rankingu FIFA, przystępowali do potyczki  z Armenią (112. lokata) w roli zdecydowanych faworytów.Pomimo  osłabienia brakiem Arkadiusza Milika, który z powodu kontuzji kolana będzie pauzować kilka miesięcy.

Do grona kontuzjowanych dołączyli  także Michał Pazdan i Łukasz Piszczek. W minioną sobotę Polacy pokonali Danię 3:2 po trzech golach Roberta Lewandowskiego, natomiast Armenia przegrała u siebie z Rumunią 0:5.

wtorek, 04 październik 2016 19:49

Iso Sluijters to kolejny reprezentant w zespole Górnika. Został powołany przez trenera Joop Fiege na zgrupowanie kadry Holandii, które rozpocznie się 31 października w Waalwijk.

Zgrupowanie zakończy się 6 listopada, a w jego trakcie Holendrzy zagrają dwa mecze eliminacyjne: przeciw Duńczykom (3 listopada, w Kopenhadze) i Węgrom (6 listopada).

Iso w kadrze wystąpił jak dotąd 37-krotnie i zdobył 86 bramek.

Powołanie otrzymał również Martin Galia. Wraz z dwoma innymi zawodnikami grającymi w Polsce, Leosem Petrovskym i Janem Sobolem (obaj Azoty Puławy) 2 listopada  zmierzą się z z Islandią w Reykjaviku, a trzy dni później ugoszczą w Pilźnie Macedończyków.

wtorek, 04 październik 2016 19:49

Iso Sluijters to kolejny reprezentant w zespole Górnika. Został powołany przez trenera Joop Fiege na zgrupowanie kadry Holandii, które rozpocznie się 31 października w Waalwijk.

Zgrupowanie zakończy się 6 listopada, a w jego trakcie Holendrzy zagrają dwa mecze eliminacyjne: przeciw Duńczykom (3 listopada, w Kopenhadze) i Węgrom (6 listopada).

Iso w kadrze wystąpił jak dotąd 37-krotnie i zdobył 86 bramek.

Powołanie otrzymał również Martin Galia. Wraz z dwoma innymi zawodnikami grającymi w Polsce, Leosem Petrovskym i Janem Sobolem (obaj Azoty Puławy) 2 listopada  zmierzą się z z Islandią w Reykjaviku, a trzy dni później ugoszczą w Pilźnie Macedończyków.

środa, 07 wrzesień 2016 13:58

Optymista, realista oraz cierpliwy negocjator

Przewodniczący Rady Miasta w Zabrzu, członek Komisji Oświaty Związku Miast Polskich, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Budowlanych w Zabrzu oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Pedagog i wychowawca młodzieży. Mąż, ojciec, dziadek. Lider z powołania. Prywatnie opisuje siebie w sportowych kategoriach „fightera”. - Lubię walczyć, nie lubię przegrywać – deklaruje z pasją w głosie.

 

 

Zabrze miastem z wyboru

- Pochodzę z Dąbrowy Tarnowskiej. Moja żona studiowała na Akademii Medycznej w Zabrzu. Często ją odwiedzałem poznając uroki tego miasta. Przyznaję, że wybrałem Zabrze dzięki żonie. Pięćdziesięcioletnie doświadczenie małżeńskie nauczyło mnie doceniać wartość kobiecej intuicji -wspomina Marian Czochara.

środa, 31 sierpień 2016 10:45

Psychologia, indywidualne podejście, odpowiednia analiza

Rozmowa z trenerem szczypiornistów Górnika Zabrze, Mariuszem Jurasikiem, wielokrotnym reprezentantem Polski oraz dwukrotnym medalistą MŚ, wyróżnionym tytułem Lider z powołania, o trudach życia sportowca, przełamywaniu granic oraz codziennej pracy w roli trenera.

Jakie cechy powinien posiadać lider - sportowiec, szczypiornista?

To trudne pytanie, aczkolwiek na pewno powinien być zdeterminowany, musi wiedzieć czego chce i dążyć do tego bardzo ciężką pracą. Nie może zrażać się trudnościami. Należy wstawać rano i wyznaczać sobie nowe cele. Lider nie może spocząć na laurach, wysoko stawia sobie poprzeczkę i cały czas dąży do realizacji kolejnych celów. To automatycznie rozwija jego pasje. Dla mnie to podstawowe cechy, które powinien posiadać każdy człowiek, a sportowiec przede wszystkim.

Czym charakteryzuje się trener piłkarzy ręcznych?

Według mnie trener w grach zespołowych, czyli także w piłce ręcznej, to na pewno osoba stanowcza, ponieważ zarządza całą drużyną, czyli około dwudziestoma zawodnikami. Do każdego z nich powinien podchodzić indywidualnie, bo wiadomo, że każdy człowiek jest inny. Nie może generalizować, tylko patrzeć indywidualnie na treningi oraz rozmawiać z zawodnikami. Oczywiście musi być też sprawiedliwy w traktowaniu swoich podopiecznych.

wtorek, 30 sierpień 2016 11:12

Dobre życie nie powinno być skutkiem ubocznym

Członek Europejskiej Akademii Nauk, były wykładowca na wielu zagranicznych uczelniach, członek Rady Języka Polskiego oraz trzydziestu różnych organizacji zawodowych i społecznych. Autor książek i artykułów naukowych. Przez dwadzieścia lat szef własnej sieci cukierniczej A.Blikle matematyk, biznesmen, nauczyciel akademicki, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Informatycznego i nie tylko. Jego witrynę moznainaczej.com.pl odwiedziło ponad dwa miliony internautów. Nagrodzony przez redakcję Why Story tytułem Lider z powołania 2016.

Chciał zostać elektronikiem, ale zbieg okoliczności sprawił, że… rozpoczął karierę naukową jako matematyk-informatyk i w tym zawodzie pozostał przez blisko 30 lat. Później, już jako profesor matematyki, przez 20 lat zarządzał własną rodzinną firmą cukierniczą A.Blikle. Andrzej Blikle chętnie dzieli się z innymi przedsiębiorcami swoim bogatym doświadczeniem w obszarze przedsiębiorczości.

Matematyczne zadanie

Pod koniec siódmej klasy szkoły podstawowej musiał korzystać z pomocy korepetytora z matematyki. Tak zaczęła się błyskotliwa kariera przyszłego profesora. W szkole średniej trafił na genialnego nauczyciela i pedagoga – Jana Kozickiego. Spod ręki mistrza wyszło wielu wybitnych matematyków. Swoją pasją poznawczą absolwent Sorbony zaraził przyszłego profesora. Jednak droga maturzysty do późniejszego zawodu nie była prosta. Zaczął od egzaminu na politechniczny Wydział Łączności (tak wtedy nazywano Elektronikę). Z trzech zadań matematycznych dwa zaliczył na piątkę, a trzeciego nie dokończył, więc dostał za nie 0. Średnia wypadła 3,3 i nie został przyjęty. Gdyby poszedł z reklamacją dlaczego 0 a nie 2 (wtedy najniższy stopień, który dałby mu średnią 4), dowiedział się, że 2 było za źle zrobione, a 0 za nie zrobione. – Do dziś nie wiem, czym różni się źle zrobione zadanie – od niezrobionego – żartuje sobie dzisiaj profesor matematyki Andrzej Blikle.

piątek, 26 sierpień 2016 09:03

Zaangażowanie, profesjonalizm, ale i dobra zabawa

Rozmowa z Januszem Piekarskim, prezesem i trenerem MSPN „Górnik” Zabrze, nagrodznym tytułem: Lider z powołania, na temat roli efektywnego trenera, rozwoju młodego zawodnika oraz zdobywania umiejętności rozwiązywania problemów, nie tylko na boisku…

 

Jak długo jest Pan związany z piłką nożną?

 

Jako trener prowadzę zajęcia od 2009 roku. Jako czynny zawodnik od dziewiątego roku życia, najpierw w moim mieście rodzinnym w Tarnowskich Górach, a w piątej klasie szkoły podstawowej zacząłem grać w Górniku Zabrze. Nadal jeszcze gram, kiedy tylko mam okazję ale już w niższych ligach, bo nie ma czasu na treningi.

Teraz mieszka Pan w Zabrzu, więc łatwiej jest godzić obowiązki trenera, ale będąc uczniem Salezjańskiego Zespołu Szkół w Tarnowskich Górach musiał Pan dojeżdżać na treningi?

Tak, grałem w Górniku Zabrze jako środkowy pomocnik. Niestety miałem pecha, bo w klubie nastąpił akurat rozłam. Nasz rocznik oraz nieco starsi nie mogli przebić się do pierwszego składu, ponieważ ówczesne władze klubu wolały sprowadzać chłopaków z innych zakątków Polski niż inwestować w lokalną młodzież.

piątek, 15 lipiec 2016 16:35

Cechy lidera – nabyte oraz wrodzone?

Wywiad z Gabrielą Pudlo-Chojnacką, przedsiębiorcą (prezes Przedsiębiorstwa Górniczo-Budowlanego i Produkcyjno-Handlowego POCH Sp. z o. o. w Zabrzu) oraz działaczką społeczną (wiceprzewodnicząca Rady Miasta, prezes Zabrzańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej) na temat rozwijania cech dobrego menadżera oraz osiągania celów. Pani Prezes została właśnie nominowana do tytułu Lider z powołania.

Co sprawia, że człowiek staje się liderem?

Myślę, że to splot różnych sytuacji powoduje, że człowiek nabywa albo rozwija cechy lidera.

Czy w szkole pełniła Pani już role przywódcze?

Nie wiem czemu, ale byłam jakoś zauważana. Kiedy, np. w piątej klasie zmieniłam szkołę podstawową to od razu zostałam przewodniczącą klasy, choć przecież dzieci mnie jeszcze nie znały.

Może za sprawa interesującej powierzchowności?

Możliwe (śmiech). Byłam ostatnio w przedszkolu na konkursie „Mam talent”. Jak dzieci wyszły na scenę to po prostu ich buzie, oczy od razu zasugerowały, kto tu ewentualnie z tej grupy ma szansę zostać liderem. Już w przedszkolu można takie cechy zauważyć, więc uważam, że jest to mieszanka cech, które się dziedziczy oraz umiejętności, które się nabywa w trakcie życia. W życiu pojawiają się różne sytuacje, kiedy człowiek ma szansę wykazać się odwagą i wystąpić, coś powiedzieć, zdominować to środowisko, w którym się znajduje. Kiedy inni ocenią taką postawę pozytywnie, to powoduje, że się taką osobę „puszcza do przodu”, nakładając na nią więcej obowiązków. Jeśli taki człowiek jest zdolny i ambitny, to stara się spełnić oczekiwania grupy i zostaje świetnie zmotywowany do dalszego rozwoju.

wtorek, 14 czerwiec 2016 20:33

Trener Dujszebajew nominowany w programie „Lider z powołania”

 

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed meczem piłkarzy ręcznych Polska-Holandia w hotelu Novotel w Katowicach miał miejsce miły akcent. Redaktor Naczelna Magazynu „Why Story”Beata Sekuła wręczyła nominację do programu „Lider z powołania” trenerowi Tałantowi Dujszebajewowi za wybitne osiągnięcia sportowe oraz w pracy szkoleniowej.

 Beata Sekuła wręczyła nominację trenerowi Tałantowi Dujszebajewowi

Zapraszamy do obejrzenia wręczenia nominacji Tałantowi Dujszebajew do tytułu: Lider z powołania podczas konferencji prasowej przed meczem Polska - Holandia.

wtorek, 14 czerwiec 2016 09:03

Polscy piłkarze ręczni pokonali 27:21 Holandię w pierwszym meczu barażowym o awans na Mistrzostwa Świata we Francji, które odbędą się w 2017 roku.

Początek w wykonaniu podopiecznych trenera Dujszebajewa był mało obiecujący. W polskim zespole wszystkie dotychczasowe przygotowania były związane z Holandią. - Nie myślimy jeszcze o Rio tylko skupiamy się na Holendrach. To jest dla nas bardzo ważny mecz oraz dla Związku Piłki Ręcznej w Polsce, chodzi o awans do Mistrzostw Świata we Francji. Od 30 czerwca zaczniemy myśleć już o Igrzyskach Olimpijskich. Polacy z trudem zdobywali bramki i do przerwy prowadzili z niżej notowanym rywalem tylko dwoma bramkami (11:9). Nasi zawodnicy jeszcze przed meczem wypowiadali się z szacunkiem o rywalach. - Mamy respekt dla tej drużyny. Już jeden materiał video zobaczyliśmy. Pierwsza jedenastka tego zespołu są to zawodnicy, którzy grają w Bundeslidze, czyli potrafią grać w piłkę ręczną. Obserwując holenderską piłkę ręczną, wiedzieliśmy, że kobiety grają bardzo dobrze, a tutaj okazuje się, że w ostatnim czasie postawili na chłopaków i coraz więcej tych chłopaków gra poza granicą swojego kraju - mówi Sławomir Szmal. Jak się później okazało nasz bramkarz nie pomylił się co do przebiegu tego meczu. Druga odsłona była o wiele lepsza i dzięki skutecznej grze w ataku i błędom rywali Polacy powiększali swoją przewagę. Najskuteczniejszym zawodnikiem w naszym zespole był Przemysław Krajewski, który rzucił pięć bramek. W ekipie rywali tyloma trafieniami popisało się dwóch graczy - Luc Steins i Arjan Haenen. Niestety w całym meczu Polacy nie wykorzystali aż pięciu rzutów karnych (mylili się m.in. Bielecki i Jurecki). Przed meczem uroczyście pożegnano kończących karierę: Mariusza Jurasika, Grzegorza Tkaczyka i Bartłomieja Jaszkę. Wszyscy dostali pamiątkowe patery, koszulki kadry i związkowe upominki. Rewanż odbędzie się już 15 czerwca w Sittard. W przeszłości Polska grała już z Holandią w kwalifikacjach do wielkich imprez. „Pomarańczowi” byli naszymi rywalami w eliminacjach do ME 1998, MŚ 2001, ME 2006, fazie play-off do ME 2008 i eliminacjach do ME 2014. Z dziewięciu rozegranych meczów Polacy wygrali osiem, raz padł remis. Stawką tej potyczki jest awans na MŚ, które odbędą się w styczniu we Francji. Warto dodać, że tytułu bronią „Trójkolorowi”, a Polacy w rozegranym przed rokiem turnieju w Katarze wywalczyli brązowy medal.

Polska - Holandia 27:21 (11:9)

Polska:Wyszomirski - Lijewski, Jachlewski, Krajewski, Bielecki, Rojewski, Wiśniewski, Jurecki B., Jurecki M., Syprzak, Daszek, Kus, Gierak, Szyba, Gębala T.

Holandia: Eijlers - Adams, Broomhouwer, Haenen, Leenders, Miedema, Neutboom, Ravensbergen, Remer, Schagen, Sluijters, Smits J., Smits K., van Olphen, van Schie.

Sędziowali:Nenad Krstic, Peter Ljubic (Słowenia).

FOTORELACJA:

 

 

                                                                                                        Mateusz Herman 

niedziela, 22 maj 2016 11:36

Wywiad z prof. dr hab. Andrzejem Blikle na temat rozwijania pasji w pracy, powołania do zarządzania personelem szczególnie w firmach rodzinnych przeprowadziła Beata Sekuła, redaktor naczelna WHY Story oraz autorka programu: Lider z powołania  podczas Business Woman Congress oraz w cukierrni Blikle.

 

wtorek, 29 marzec 2016 22:17

Wielkie kluby, jak FC Barcelona czy Arsenal Londyn,  prowadzą własne akademie piłkarskie. Tym śladem od kilku lat idzie także Górnik Zabrze. Klub po raz kolejny ogłosił nabór do drużyn juniorskich.

Zostań gwiazdą Górnika

Który z młodych fanów futbolu w naszym regionie nie chciałby zagrać na stadionie przy ul. Roosevelta  w biało-niebiesko-czerwonych barwach? Te marzenia mogą się spełnić. Górnik Zabrze należy do nielicznych klubów w Polsce, prowadzących własne akademie piłkarskie, których zadaniem jest wychowywanie i szkolenie młodych piłkarzy. Rozpoczął się kolejny nabór do drużyn juniorskich.  

Na piłkarskie talenty czeka pierwsza klasa sportowa  Gimnazjum nr 29 w Zabrzu-Rokitnicy oraz zespół U-14 Górnika, w którym grają  zawodnicy z rocznika 2003. Szczegółowych informacji udziela trener Jerzy Urban (tel. 694-456-556). O kontakt ze szkoleniowcem proszeni są również chłopcy z roczników 2004 i 2005, którzy są zainteresowani testami przy Roosevelta.

Akademia Piłkarska Górnika Zabrze prowadzi także nabór do pierwszej klasy sportowej Zespołu Szkół nr 10 w Zabrzu-Mikulczycach oraz drużyny U-17 dla zawodników z rocznika 2000. Szczegółowych informacji udziela trener Marek Kasprzyk (tel. 605-929-520).

Chłopcy z pozostałych roczników, którzy marzą o występach w barwach czternastokrotnego mistrza Polski, mogą kontaktować się z koordynatorem ds. szkolenia młodzieży Arkadiuszem Banasikiem (tel. 607-579-680).

Akademia Piłkarska Górnika Zabrze działa w oparciu o Fundację. Umowa, regulująca zasady tej współpracy została podpisana w lipcu 2013 roku. Górnik Zabrze poszedł w ślady największych klubów europejskich, które fundamenty sukcesu budują nie tylko poprzez transfery gwiazd ale także w oparciu o własnych wychowanków. Do najbardziej renomowanych należą akademie piłkarskie prowadzone przez FC Barcelona i Arsenal Londyn.    

Działania Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze wspiera wieloletni kibic biało-niebiesko-czerwonych, piłkarz Arsenalu i gwiazda reprezentacji Niemiec, pochodzący z Sośnicy – Łukasz Podolski.

- Kiedy byłem mały, to dużo grałem w piłkę z kolegami na ulicy. Dziś czasy są już inne i w rozwoju młodych piłkarzy bardzo ważne są baza, trenerzy i odpowiedni sprzęt. Dlatego bardzo mi się podoba pomysł utworzenia Akademii w Zabrzu. Młodzi zawodnicy muszą trenować na dobrych boiskach, pod okiem najlepszych trenerów. Akademia da im taką szansę – mówi Łukasz Podolski.

Drużyny młodzieżowe Górnika tworzą klasy sportowe w zabrzańskich szkołach: zespoły CLJ, U-19 i i U-17 uczęszczają do liceum przy Zespole Szkół nr 10 w Zabrzu- Mikulczycach, z kolei drużyny U-16, U-15 i U-14 do Gimnazjum nr 29 w Zabrzu-Rokitnicy. Szkoleniowcy zespołów, a także władze Akademii współpracują z dyrekcją obu szkół, by stworzyć naszym młodym zawodnikom, jak najlepsze warunki do treningów i do nauki.

Od trzech lat w ramach Akademii działa także piłkarskie przedszkole. Zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat odbywają się w czterech miejscach w Zabrzu (Helenka, Pawłów, hala MOSiR-u przy ul. Matejki, orlik na ul. Franciszkańskiej) oraz w Gierałtowicach i Knurowie.

 

piątek, 18 marzec 2016 21:33

Zdeterminowana i ambitna. Każdy egzamin zdany w terminie. Kobieta czynu.

 

Gabriela Pudlo-Chojnacka właścicielka firmy P.G.B. i P.H. „Poch” Sp. z o.o. Żona, matka, babcia, która zbudowała nie tylko firmę ale także dom. Miała być lekarzem, została inżynierem mechanikiem. Zahartowana przez życie i kopalnię.

 

 Wręczenie dyplomu Gabrieli Pudlo-Chojnackiej (Prezes POCH Sp.Z.O.O w ramach programu "Kobieta Charyzmatyczna" przez Magdalenę Saganowską - redaktor Whystory.pl

Kobieta inżynierem mechanikiem? To niemożliwe…

- W przyszłości, chcę zostać głównym mechanikiem na kopalni – powiedziała tacie. Z czasem, mimo przeszkód, zrealizowała młodzieńcze ambicje. Twierdzi, że jest w czepku urodzona. Wyrosła w domu, w którym wartością była rodzina, Bóg i odpowiedzialność.

W szkole podstawowej miała więcej kolegów niż koleżanek. Uważa, że była za chuda, bo przy wzroście 168 cm ważyła zaledwie 36 kg. Przyznaje, że zazdrościła wówczas rówieśniczkom kobiecych kształtów. Do trzeciej klasy liceum chciała studiować medycynę, ale kiedy ojciec zabrał ją na zabawę organizowaną przez Kopalnię, poznała tam ówczesnego Głównego Mechanika pana Ernesta Plutę i stwierdziła, że chce pójść w jego ślady. - Zaintrygował mnie dostojny mężczyzna w smokingu i w muszce, do którego wszyscy zwracali się z ogromnym szacunkiem. Już wtedy chciałam zająć jego stanowisko – śmieje się.

Chociaż zawód lekarza wydawał się jej bardziej kobiecy, to chemia i biologia zeszły teraz na dalszy plan, bo matematyka i fizyka stały się najważniejszymi przedmiotami. Zdecydowała się zdawać na Politechnikę Śląską w Gliwicach na Wydział Mechaniczno-Technologiczny. Rodzice zadbali o jej dobrą edukację, były więc korepetycje z przedmiotów ścisłych. W klasie maturalnej zdała kurs prawa jazdy i egzamin końcowyw Szkole Muzycznej. Grała na akordeonie, kontynuując rodzinną tradycję. Po zdanej maturze, przyszedł czas na egzaminy wstępne na studia. - Jeden z przewodniczących komisji zawołał kolegę z sali obok i powiedział: „zobacz, jak ta dziewczyna jest świetnie przygotowana” - wspomina z dumą. Dostała się na męski kierunek - na stu dwudziestu studentów było tam zaledwie dwanaście kobiet, ale nie miała z tym żadnych problemów.

 

Studia i macierzyństwo

Wspomina, że w młodości rodzice trzymali ją krótko – nie pozwalali na wyjazdy czy nocne wyjścia. - Centrum Zabrza było dla mnie jak stolica – śmieje się pani Gabriela. Na drugim roku studiów wyszła za mąż. Była dwa razy w ciąży podczas studiów. Ukończyła je jednak w terminie, nie korzystając z żadnego urlopu dziekańskiego. Jedno dziecko straciła, ale się nie poddała. Nie lubiłam dawać plamy. Tak byłam nauczona z domu. Nie mogłam nikogo zawieźć, niezależnie od ceny, jaką musiałam zapłacić– mówi o sobie. - Nie wiem skąd mi się to brało, ale trudne przeżycia zamiast mnie osłabiać, tylko mnie wzmacniały. W ten sposób się hartowałam.

Była pilną studentką. Z jej notatek korzystał brat i mąż oraz wszyscy studiujący na wydziale. Przychodziła z zajęć i przepisywała notatki, podkreślając kolorami ważne informacje. - Tak się uczyłam, dużo zostawało mi w głowie, mam pamięć wzrokową – opowiada.

Interesowała się też modą, będąc zawsze elegantką, ale wychowywała się w czasach, w których w sklepach nie było nic. Na szczęście miała rodzinę w Niemczech, która przesyłała jej tkaniny. W nocy szyła spódnice lub sukienki, a rano wychodziła w nich na zajęcia.

 

Praca i płaca

Od lewej Magłorzata Gembala-Obuchowska (Fundusz Górnośląski), Gabriela Pudlo-Chojnacka (Prezes POCH Sp.Z.O.O), Beata Twardowska (Prezes Fundacji Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej)

sobota, 12 marzec 2016 10:33

Ekologia i ekonomia

 

Kasia wybudowała setki domów dla klientów, trzy dla siebie i rodziny. Gdzie mieszka obecnie? W domu ukochanego… Najpierw zobaczyła jego piękny dom przy drodze, którą jechała do pracy, potem zdobyła się na odwagę, żeby powiedzieć mu, co myśli o jego guście, aż w końcu wyszła za niego za mąż i wprowadziła się do budynku, którego nie zbudowała...

 

czwartek, 18 luty 2016 21:43

Sport to jedna z wielu aktywności człowieka. Celem jej podejmowania jest dbałość o zdrowie zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne - jest jednym z wielu narzędzi, dzięki którym możemy być szczęśliwi. Od najmłodszych lat każdego z nas celem uprawiania sportu jest podnoszenie sprawności naszego ciała oraz uczestnictwo w grupie.

 

Poprzez sport wyrabiane są określone cechy charakteru człowieka, między innymi takie jak cierpliwość, pokora, umiejętność słuchania, wytrwałość – przydatne także w innego rodzaju aktywnościach, jakie podejmujemy w ciągu swojego życia. Sport to także branie udziału w rywalizacji, której celem jest osiągnięcie najlepszego wyniku (pokonanie przeciwnika). Rywalizacja ta odbywa się według określonych reguł; by wyjść z niej zwycięsko konieczne jest ciągłe podnoszenie poziomu sprawności swojego ciała i umiejętności technicznych wymaganych w danej dyscyplinie sportu.

Sport możemy podzielić na uprawiany wyczynowo i hobbystycznie ( taki, który pozbawiony jest elementu rywalizacji). Sport wyczynowy, którego cechą charakterystyczną jest podejmowanie rywalizacji oraz pragnienie uzyskania maksymalnych wyników podzielić można na sport amatorski oraz zawodowy (profesjonalny). Prześledźmy to na przykładzie biegania. Biegacz uczestniczący w zawodach, które nie są jego źródłem utrzymania to amator, uprawiający jednak sport wyczynowy (chce pokonać swoich przeciwników oraz uzyskać jak najlepszy wynik). Ten sam biegacz uczestniczący w zawodach, za udział w których otrzymuje się wynagrodzenie, które z kolei jest jego źródłem utrzymania to biegacz zawodowy. Socjologia rozróżnia pojęcia zawód i profesja. To, co je łączy, to otrzymywanie wynagrodzenia za wykonywaną pracę zawodową; to, co różni, to między innymi społeczny prestiż, jakim obdarzani są przedstawiciele profesji. Myślę, że w dzisiejszych czasach zawód sportowca zaliczyć można do profesji, obok takich zawodów jak lekarz czy prawnik. A co z naszą panią lub panem wkładającymi co wieczór trampki na swoje obolałe stopy, by wyjść przed blok wybudowany z wielkiej płyty i biegać bez tchu i opamiętania po znalezionym skwerku zieleni wijącym się pomiędzy tymi wspaniałymi budowlami, w których przyszło żyć niektórym z nas? Załóżmy, że ten codzienny wysiłek nie jest formą przygotowania się do zawodów amatorskich, a tym bardziej profesjonalnych; osoba ta nie rywalizuje z nikim; jedynie sama ze sobą, ze swoimi możliwościami (codziennie notuje w notesie swoje wyniki, ale nie porównuje ich z wynikami innych; chce tylko coraz szybciej przebiec określony dystans, być zdrowszą, sprawniejszą, szczęśliwszą). Jest to dla niej zapewne rozrywka, forma rekreacji, rodzaj hobby. Dzieje się to w jej czasie wolnym od obowiązków związanych z rodziną, szkołą, pracą zawodową. Dla tego rodzaju uprawiania sportu najbliższe wydaje mi się określenie hobby, ponieważ niesie ze sobą największą spośród tych trzech pojęć dawkę zaangażowania (choć niekoniecznie rywalizacji). Od hobby bardzo często jest bardzo blisko do pasji i poświęcenia, czyli cech charakterystycznych dla sportu wyczynowego (amatorskiego lub profesjonalnego).

Życie człowieka obejmuje pięć obszarów: rodzina, szkoła, praca zawodowa, czynności życia codziennego oraz czas wolny od obowiązków związanych z funkcjami tych instytucji i wolny od czynności życia codziennego. Czas wolny realizowany jest na terenie tychże instytucji lub poza nimi. Poza tymi instytucjami istnieje tylko czas wolny od nich oraz od czynności życia codziennego. Chciałbym, aby w podziale tym zwrócono uwagę, że życie rodzinne, szkolne czy zawodowe to nie tylko obowiązki. Często nie dostrzegamy, że w rodzinie, w szkole i pracy zawodowej oprócz obowiązków istnieje także czas wolny od nich (np. wycieczka rodzinna, zjedzenie obiadu w szkole podczas przerwy, skorzystanie z przerwy przysługującej pracownikowi na odpoczynek, którą może wykorzystać według własnego pomysłu). Sport znajduje swoje miejsce w każdym z tych obszarów. W czasie wolnym od obowiązków rodzinnych, szkolnych i zawodowych. Widzimy wtedy ojca kopiącego z synem piłkę w parku miejskim; dzieci uczęszczające na dodatkowe zajęcia z pływania w szkole; pracownika robiącego brzuszki w czasie przerwy w pracy (ale tak samo piłkarza grającego w ekstraklasie, związanego umową z klubem, który w wolnym czasie gra w tenisa); piłkarza grającego w lidze amatorskiej czy też naszego biegacza wokół blokowego. Sport jest także obowiązkiem. Widzimy wtedy rodziców gimnastykujących swojego bobasa, by mógł poprawnie funkcjonować ruchowo; ucznia uprawiającego sport w ramach zajęć wychowania fizycznego, ale także ucznia chodzącego do klasy sportowej, którego marzeniem i świadomym wyborem jest zostanie sportowcem; piłkarza występującego w ekstraklasie, związanego umową z klubem.

Oczywiście nie wszyscy ludzie uprawiają sport. Można ich do tego zachęcać (zwłaszcza dzieci i młodzież, ludzi starszych), a można też pozostawić sprawy własnemu biegowi. Ci, którzy sport uprawiają, wiele swojego wolnego czasu poświęcają nie tylko tej aktywności, która może być hobby, sportem amatorskim czy profesjonalnym, ale także czynnościom życia codziennego niezbędnym przy uprawianiu sportu (np. przygotowywanie napoju izotonicznego). Ci, którzy sportu nie uprawiają, bardzo często wiele czasu poświęcają czynnościom życia codziennego, takim jak czyszczenie kanapy i prostowanie koca na fotelu, by móc przy piwie i chipsach kibicować z całych sił.

Tomasz Chorab

 

czwartek, 11 luty 2016 16:54

Zdecydowana większość ludzi, których spotykam zastanawia się, czy e-sport (potocznie granie w gry) można nazwać uprawianiem sportu - sportów elektronicznych, jak sama nazwa wskazuje. Jako, że jestem jedną z tych osób, które twierdzą, że sport jest po to, by go uprawiać, a nie oglądać w telewizji, to odgrywał on zawsze ważną rolę (rekreacyjną) w moim życiu. Nie zawsze tak istotną jakbym chciał (gdy był czas), ale zawsze konkretną. Sport to jedna z tych rzeczy, które zapewniają najlepsze doznania wtedy, gdy się je uprawia, a nie jedynie ogląda (co najwyżej łączy uprawianie z oglądaniem w tym samym czasie). Pytanie brzmi jednak, czy dokładnie te same odczucia można przeżywać uprawiając e-sporty? Czy istnieją jakieś cechy wspólne między "prawdziwym" sportem i e-sportem? Dzisiaj chciałem skupić się na zjawisku potocznie zwanym pamięcią mięśniową, a dokładniej na wzorcach ruchowych, pamięci proceduralnej oraz "pamięci" noszącej tysiąc innych nazw. W sporcie jest ona często mylona z hipertrofią (rozrostem komórek/włókien mięśniowych) i hiperplazją (zwiększaniem liczby komórek/włókien mięśniowych). Czym więc właściwie jest tzw. pamięć mięśniowa?

Daniel 'zoNE' Gabryś
Zdjęcie: Daniel 'zoNE' Gabryś

wtorek, 09 luty 2016 21:05

Przechadzając się ulicami Barcelony, Amsterdamu czy któregoś z innych wielkich, zatłoczonych europejskich miast nie sposób nie zauważyć wielu rowerzystów, którzy nie samochodem, nie taksówką, a właśnie rowerem przemieszczają się wśród betonowych i zakorkowanych metropolii.

Ludzie ci wcale nie są profesjonalnymi cyklistami ani zapalonymi pasjonatami, wybierają oni ten środek transportu, bo po prostu im się to opłaca. Jadąc na rowerze nie trzeba stać w korkach, które często paraliżują ruch w mieście, można dojechać bezpośrednio do celu naszej podróży oraz przede wszystkim poprawić swoją kondycję fizyczną i psychiczną, dlatego też coraz więcej osób w Europie oraz w Polsce decyduje się na ten środek lokomocji. Powstaje w naszym kraju coraz więcej ścieżek rowerowych, długich tras(Green Velo, czyli liczący około 2000 km szlak rowerowy wschodniej Polski) oraz punktów parkingowych dla dwukołowców.

Wbrew pozorom właściciele rowerów nie ponoszą zbyt dużych kosztów związanych ze swoją pasją, ponieważ oprócz kupna roweru, jego serwisu i przeglądów oraz zaopatrzenia się w niezbędne wyposażenie nie ponosi się większych wydatków, gdyż rower można zaparkować praktycznie wszędzie, a za parking płacić nie.

Także w Polsce coraz więcej inwestuje się w rowery, ich sprzedaż z roku na rok wzrasta, powstają nowe punkty obsługi oraz sklepy, ale… Rower zawsze pozostanie maszyną, którą, aby uruchomić, potrzeba pracy naszych mięśni i sceptycznie nastawieni ludzie mogą powiedzieć, że rower może się szybko znudzić. Ale i dla nich mamy odpowiedź, bo poza istnieniem wielu różnorodnych rodzajów rowerów (rowery górskie, miejskie, wyczynowe, kolarskie, dziecięce, rowery trekkingowe, BMX etc.), powstają nowe, innowacyjne projekty takie, jak rowery elektryczne, potocznie zwane haibike`ami.

Nazwa może się kojarzyć z pojazdami typu motorower, wyposażonymi w silnik i często użytkowanymi w miastach, ale nic bardziej mylnego! Rowery elektryczne mają swój początek już 120 lat temu, kiedy to dwaj wynalazcy wdrożyli w życie pomysł roweru napędzanego silnikiem spalinowym. Dzisiejsze rowery elektryczne są jednak zupełnie inne i bardziej zaawansowane. Nadal są napędzane siłą nóg użytkownika, posiadają ergonomiczną kierownicę i wyglądają jak każdy inny tradycyjny rower, z tym że na środku ramy zamontowaną mają baterię, która ładowana prądem elektrycznym wspomaga pracę mięśni nóg. Oczywiście to my sami regulujemy jej pracę i decydujemy, kiedy chcemy być wspomagani bardziej, kiedy mniej, a kiedy wcale. Jest to świetna alternatywa dla osób w każdym wieku i o każdej sprawności fizycznej, dzięki takiemu rozwiązaniu dłuższe wyprawy rowerowe wydają się mniej męczące, a jazda rowerem staje się jeszcze większą przyjemnością. Elektryczne rowery oczywiście nie wydzielają żadnych spalin, są przyjazne dla środowiska.

Sądzę, że każdy powinien spróbować jazdy takim rowerem i samemu się do niego przekonać, co zresztą jest możliwe w centrum testowym w Zabrzu przy ulicy Hermisza. Można tam zobaczyć wiele rodzajów dwuśladów i spróbować swoich sił w jeździe na rowerach elektrycznych i tych klasycznych. Sam miałem przyjemność wycieczki rowerem elektrycznym i muszę przyznać, że odczucia są wspaniałe i zaskakujące. Koszt zakupu takiego roweru jest oczywiście nieco wyższy niż tradycyjnego, ponieważ jest to produkt z wyższej półki, ale jest to inwestycja na lata i na pewno nam się opłaci.

Bartosz Mąsior

 

niedziela, 10 styczeń 2016 09:45

Szymon Majewski w finale Power Show Olgi Kozierowskiej opowiada o małym Szymku, czyli o swoim życiu w szkole podstawowej. O swoich lękach, kompleksach, motywacjach, które miały wpływ na jego późniejsze decyzje zawodowe. Zapraszamy do obejrzenia!

środa, 06 styczeń 2016 21:55

Polscy szczypiorniści prywatnie

 

Który z polskich piłkarzy ręcznych potrafi ugotować kluski śląskie a który gotuje wszystko. Kto ma największe poczucie humoru? Czyim bohaterem z dzieciństwa był Krecik a czyim Popeye the sailor? Te i inne odpowiedzi znajdziecie Państwo w cyklu, który dzisiaj inaugurujemy „Piłkarze ręczni jakich nie znacie”. Naszym szczypiornistom zadaliśmy 10 pytań, w pierwszej części przesyłamy odpowiedzi Sławomira Szmala, Piotra Grabarczyka oraz Krzysztofa Lijewskiego. W kolejnych dniach kolejni szczypiorniści. Miłej lektury!

 

Piotr Grabarczyk

Piotr Grabarczyk

1. Najlepszy na mojej pozycji na świecie: Cedric Sorhaindo

2. Najlepsza forma relaksu: Muzyka, Film

3. Najlepszy mecz w karierze: Przede mną

4. Ulubiony aktor: Morgan Freeman

5. Ulubiony sportowiec: Karol Bielecki

6. Sportowy idol z dzieciństwa: Michael Jordan

7. Bohater z dzieciństwa (poza sportem): Popeye the sailor (z bajki)

8. Najlepsza polska komedia: Kogel Mogel

9. Największe poczucie humoru z polskich szczypiornistów ma: Przemysław Krajewski

10.  Potrawa, którą sam potrafię przygotować: Spaghetti

 lijewski

 Krzysztof Lijewski:

środa, 23 grudzień 2015 15:40

Odpowiedzialność, rzetelność i praca z pasją

 

Marek Szymański, prezes Franke Polska, uwielbia wyzwania oraz budowanie od podstaw. Założone przez siebie fabryki zlewozmywaków nazywa „swoimi dziećmi”. Jest świetnym menadżerem, chwalonym przez pracowników za wyrozumiałość, ale też narzuca im wysokie standardy. Pomimo licznych sukcesów, potwierdzonych wieloma nagrodami, pozostał skromnym, aczkolwiek niezmiernie pracowitym i ambitnym.

 PrezesSzymanski2 bezkafelki

Obecne funkcje

Marek Szymański żartuje, że był prezesem oddziału w Polsce na podstawie powołania na to stanowisko przez Radę Nadzorczą koncernu FRANKE, a obecnie jest zatrudniony w tej samej spółce i nie jest już prezesem z powołania, tylko z umową o pracę.

Od 20 lat związany jest ze szwajcarską marką Franke. Od 2006 roku piastuje stanowisko Prezesa Zarządu Franke Polska oraz jednocześnie Dyrektora Regionalnego Europy Wschodniej. Za sprawą jego zaangażowania udało się przeprowadzić restrukturyzację firmy, zwiększyć udział w rynku i wzmocnić pozycję handlową marki. Obecnie Franke Polska zatrudnia prawie 80 osób, ma znaczący udział w polskim rynku zlewozmywaków i konsekwentnie rozwija sprzedaż innowacyjnych urządzeń kuchennych.

W 2014 roku został także powołany na stanowisko Prezesa Zarządu Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej. Do jego zadań należy promowanie i wspieranie rozwoju polsko-szwajcarskich stosunków gospodarczych oraz działalności biznesowej firm członkowskich, a także zapewnienie dynamicznego rozwoju Izby, w oparciu o nowatorskie projekty adresowane do firm stowarzyszonych.

 

Czas nabywania kompetencji lidera

- We wczesnej młodości nie wstępowałem w szeregi żadnej organizacji, bo chodziłem do szkoły w okresie PRL-u i wszystkie one były wtedy określone politycznie – przyznaje Marek Szymański. - Być może moje tzw. przywódczo-organizacyjne zainteresowania przejawiały się podczas przygotowań do wspólnych wyjazdów z przyjaciółmi. Z reguły to on wybierał miejsca wypraw, organizował bilety, zbierał od nich pieniądze. Był skarbnikiem od zawsze i wszyscy mieli do niego zaufanie w tej kwestii, bo było wiadomo, że „pieniądze się go zawsze trzymały”, i prywatnie, i jak widać biznesowo – potrafił nimi sprawnie zarządzać.

Uważa, że „zestawu narzędzi” niezbędnych do wykonywania ról menadżerskich dostarczyły mu m.in. szkoły, do których uczęszczał. Najpierw ukończył Liceum Ogólnokształcące nr L im. R. Barbosy, należące do czołówki polskich szkół, które szczególnie rozwijało kompetencje młodzieży związane ze zdrową rywalizacją poprzez przygotowania do licznych konkursów i olimpiad. Następnie studiował ekonomię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (wtedy SGPIS). Później wyjechał za granicę i skończył studia w Niemczech - nauki ekonomiczne, na kierunku zarządzanie przedsiębiorstwem, ze specjalizacją marketing, koszty i produkcja oraz zarządzanie przedsiębiorstwami energetycznymi.

Umiejętności osiągania celów i wygrywania nabył także poprzez uprawianie różnych sportów, będąc, jak żartuje prezes Szymański, przeciwieństwem W. Churchilla, który zapytany jak dożył w tak doskonałej kondycji tak pięknego wieku, odpowiedział bardzo krótko: „no sports”. - A ja grałem bardzo namiętnie w piłkę nożną, w wieku młodzieńczym było to moją ogromną pasją. Chyba nawet całkiem nieźle to robiłem, ale niestety z powodów zdrowotnych musiałem przestać, pewnie po prostu za dużo spędzałem czasu na boisku, bo ciągle miałem naderwane mięśnie – wspomina. Grał także często w badmintona. - Strasznie mi się zawsze podobał ten sport, ale nie jestem pewny, jak długo będę go jeszcze uprawiał, bo jest zbyt szybki, zbyt agresywny, a ja zawsze gram na sto procent.

 

Zdobywanie szlifów zawodowych

- Nigdy nie bałem się żadnej pracy, zawsze traktowałem to jako mój obowiązek, żeby zarobić na siebie i rodzinę. Po wyjeździe z Polski w 1985 roku, kiedy znaleźliśmy się z żoną w Niemczech bez pieniędzy dorabiałem, sprzątając stajnię – wspomina Marek Szymański. Natomiast pierwsze poważne doświadczenia zawodowe zdobywał w branży budowlanej i samochodowej, prowadząc własną działalność gospodarczą. Założył warsztat samochodowy, a później firmę remontową. Pracował także w dużej hurtowni dentystycznej, oferującej około 60 tys. artykułów: od plomb po fotele dentystyczne - był tam szefem eksportu. - Firma ta zajmowała się sprzedażą szerokiego asortymentu dla dentystów i protetyków. Była to trudna praca, bo wymagała gruntownej wiedzy na temat wszelkich właściwości produktów – opowiada pan Marek.

poniedziałek, 14 grudzień 2015 21:35

Pani Krystyna Pluta, nominowana przez WHY STORY do tytułu: Kobieta charyzmatyczna 2016  zwiedza słoneczny i piękny Dubaj. Chcesz zobaczyć więcej? Obejrzyj, bo warto!

wtorek, 24 listopad 2015 22:25

Polish Soccer Skills - charyzma, pasja, powołanie

 

Polish Soccer Skills to kompleksowy system szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży, posiadający własną wizję i metodologię szkolenia, opierającą się na rozwijaniu indywidualnych umiejętności zawodników oraz wzmacnianiu ich pozytywnego nastawienia do zdobywania sukcesu

 

 Początki

- Polish Soccer Skills powstał w 2007 roku, kiedy zorganizowaliśmy pierwszy obóz, na który udało nam się znaleźć zaledwie szesnaścioro dzieci, a drugą część grupy stanowili zawodnicy, których zaprosiliśmy z domu dziecka – wspomina Krzysztof Kunik, współwłaściciel klubu – Dla porównania w bieżącym roku w naszych obozach wzięło udział ok. 4 000, a sumarycznie już 12 000 dziewcząt i chłopców.

Państwo Kunik stworzyli własny system szkoleń piłkarskich, zaczynając od swojego syna. - Jesteśmy rodzicami piłkarza, który, wydawało nam się, że jest świetnym zawodnikiem, ale jak doszło do porównania jego umiejętności z kolegami z Czech, gdzie wtedy mieszkaliśmy, to okazało się, że wcale nie jest aż tak dobrze – opowiada pani Ewelina Stępień-Kunik, współzałożycielka PSS. - Stwierdziliśmy, że tak jak dzieci uczące się języków obcych potrzebują korepetycji, tak potencjalni piłkarze wymagają szkoleń indywidualnych.

Państwo Kunik podeszli do tego zadania jak do projektu; przeprowadzili analizę SWOT, zdefiniowali silne i słabe strony umiejętności syna oraz określili, co trzeba poprawić i w jaki sposób. Tak narodził się pomysł, że należy się zająć nie tylko motoryką, ale i nastawieniem psychicznym młodych zawodników, które często nie było najlepsze ze względu na zaniedbania systemu szkolnego w naszych szkołach. Dlatego zaczął powstawać duży projekt, do którego zaproszono trenerów polskich i zagranicznych; z Holandii, Anglii i Niemiec. Przyczynili się oni do stworzenia systemu szkoleniowego, który jest uszyty na miarę potrzeb młodych piłkarzy i ma na celu pomóc im maksymalnie rozwinąć ich umiejętności.

Stypendia zagraniczne

niedziela, 22 listopad 2015 02:08

W latach 1991–1996 studiowałem socjologię. Moje wspomnienia z tamtego okresu są jak chmurki na wietrze błękitnego nieba: egzamin wstępny, akademik, Ania. Egzamin z języka polskiego, historii, języka angielskiego. Później był akademik - nauka lub picie do rana; koszykówka - do upadłego, bez zastanawiania się nad konsekwencjami zdrowotnymi czy możliwością dalszej kariery (co nie oznacza, że nie żałuję, że się nad tym nie zastanawiałem).

 

Ania - poznana na drugim roku, studiowała politologię; dzieliliśmy wspólnie korytarz, na którym znajdowały się te dwa kierunki wydziału nauk społecznych; nad nami była filozofia, pod - historia; nad chodziliśmy bardzo często (było tu cicho i bezludnie; nas niewielu, około czterdzieści osób, filozofów jeszcze mniej), pod - rzadko, w tłoku przeszłych ważnych wydarzeń czuć było zaangażowanie ideologiczne. Ale ta Ania, którą zagadnąłem w szkolnej księgarni pytaniem na temat Lolity Nabokowa; nie pamiętam o co ani co odpowiedziała. Odprowadziłem ją na przystanek autobusowy i tak już zostało - już ponad dwadzieścia lat na różnych przystankach czekamy razem, do różnych autobusów wsiadając.

Studia to także nauczyciele. Dobrze wspominam tych, na których musieliśmy czekać (czasami bez skutku). Nie zwracając uwagi na godzinę rozpoczęcia zajęć, zjawiali się spóźnieni. Jednak nikomu z nas nie przyszło nawet na myśl, żeby się z tego powodu poskarżyć jakimś ciałom administracyjnym uczelni; zajmowaliśmy się sobą, by po nadejściu prowadzącego zasiąść w ławkach. Słuchaliśmy niezrozumiałych wypowiedzi; czując, że motywują do rozszyfrowania nowo poznanych pojęć, czytania książek, myślenia nad nimi po wyjściu z uczelni, w domu, na wakacjach. Spóźnialscy wymagali od nas czytania książek, dyskusji i sporządzania notatek z wykładów (przy użyciu długopisu).

Źle wspominam punktualnych, zaczynających i kończących zawsze o wyznaczonej godzinie. Jeśli ktoś z nas się spóźnił, nie był wpuszczany na wykład czy ćwiczenia lub otrzymywał karę w postaci wykonania dodatkowej pracy. Patrząc na nich widziałem ich zamknięte głowy i otwarte książki na biurkach, czytali z nich powoli, pilnując byśmy dokładnie przepisali tekst. Pewnie dziś są to ci, którzy nie potrafią przeprowadzić zajęć bez pomocy rzutnika multimedialnego. Stojąc tyłem lub bokiem do zebranych, czytają pojawiające się zdania, co jakiś czas robiąc przerwę, by coś powiedzieć, przeprowadzić niby swoją analizę, żeby nie wyglądało, że tylko czytają, żeby usprawiedliwić swoją obecność, jakoś wytłumaczyć zebranym po co tutaj są, bo przecież nie po to, żeby przeczytać tekst pojawiający się na ścianie; jednak nie są to żadne analizy, krytyki, interpretacje, jedynie ubogie parafrazy.

Osobą, która łączyła w sobie najlepsze cechy dwóch opisanych zbiorów nauczycieli była pani doktor Basia od statystyki - dowód na to, że w przyrodzie nie występują czyste modele - nie spóźniała się na zajęcia, kończąc je o wyznaczonej porze, przed sobą nie miała otwartej książki, przekazując trudne treści, w jakie obfituje demografia i statystyka, w sposób, który mógł zainteresować, nie posługiwała się także rzutnikiem multimedialnym; wymagała czytania książek i używania długopisu. Była ładną blondynką, zawsze elegancko ubraną. Widziałem w niej osobę wymagającą. Jednak wtedy, jako student mieszkający w akademiku, mający wiele ciekawych zajęć na oku, nie analizowałem dokładnie jakości pracy swoich wykładowców.

Przyszedł na to czas wiele lat później. W szkole, w której pracowałem jako nauczyciel spotkałem panią Basię. Widywaliśmy się mniej więcej raz w tygodniu, w godzinach wyznaczanych planem zajęć. Uczyła tego samego, co w Uniwersytecie - demografii i statystyki. W małej, kameralnej szkole mogłem poznać ją lepiej (co nie znaczy, że dobrze). Podziwiałem jej starannie wypełniony dziennik lekcyjny, zapisany drobnymi literkami, zawierający wyczerpujący i spójny opis prowadzonych zajęć, podczas gdy miejsca w dzienniku przeznaczone dla innych nauczycieli zazwyczaj świeciły pustkami, a ewentualne wpisy dokonywane były byle jak.

W ostatnim roku naszej pobieżnej znajomości Pani Basia chorowała, przez cały czas prowadząc wykłady i egzaminy; czasami zdarzało się, że zasłabła i musiała opuścić szkołę w karetce pogotowia ratunkowego; co nie przeszkadzało jej następnego dnia, prowadząc swój samochód, zjawić się w szkole. Jako pracownik różniła się od tych, którzy wieczorne kichnięcie traktują jako oczywisty powód, by nie przyjść do pracy dnia następnego; biorą zwolnienie lekarskie, chcąc w okresie wakacyjnym skorzystać z pięknej, letniej pogody; jak mówią: „nie chcą latem kiblować w pracy”. Nie martwią się, że zarobią czterysta czy pięćset złotych mniej. Złości ich za to brak tej kwoty w portfelu; uważają, że ktoś jej tam nie włożył albo ją stamtąd zabrał. Nie są świadomi swojego wpływu na ilość pieniędzy we własnym portfelu. Narzekają, że ich nie mają albo że stracili pracę. Mówią, że ktoś ich zwolnił; a przecież sami się zwolnili dzięki takiemu postępowaniu.

Studentom natomiast przeszkadza konieczność czytania książek i używania długopisu do robienia notatek z wykładów i ćwiczeń. Dla nich najlepiej byłoby ziewająco-śpiąco wysłuchać prezentacji multimedialnej rozpoczynającej się dokładnie w wyznaczonej godzinie. Nie potrafią czekać na wykładowcę, domagają się jego obecności o zaplanowanej godzinie, by włączył rzutnik, odwrócił się do nich tyłem lub bokiem, a oni mogli zacząć drzemać w ławkach. Broń Boże jakiejś dyskusji na zajęciach czy notowania, broń Boże książek do przeczytania. Nie chce im się czekać na wykładowcę, bo przecież nikt nie będzie czekał na nudną prezentację multimedialną, a poza tym, co mieliby robić w trakcie tego czekania; bo przecież chyba nie rozmawiać; patrzenie w smartfon także jest bez sensu - można to robić w trakcie zajęć (patrz: prezentacji multimedialnej), na dyskusję o książkach też nikt nie będzie czekał, bo żadnych książek nikt nie przeczytał; poza tym, po co czytać, dyskutować, robić notatki? Dla dzisiejszej młodzieży studiującej jest przecież wiele innych ciekawszych rzeczy do roboty.

Teraz siedzę w kościelnej ławie, zbyt wąskiej na moje długie nogi, zastanawiając się czy pani Basia została skremowana? Taka plotka wpadła mi gdzieś w ucho. Myślę, że nawet gdy wnieśli do wnętrza kościoła trumnę, w dalszym ciągu jest możliwe, że została poddana skremowaniu, a pojemnik z prochami zmarłej umieszczono w środku. Być może tak to robią – wkładają pojemnik z prochami zmarłej do trumny, żeby nie wzbudzać sensacji i zgorszenia, wywołanego widokiem małej puszki umieszczonej w centralnym miejscu świątyni. Tradycyjne pudełko na zwłoki, jakim jest duża, drewniana trumna nadaje się bardziej do tego, by zachować nastrój towarzyszący ostatniej podróży. Są też tacy, którzy uważają, że nie jest to ostatnia podróż, lecz kolejna. Co za tym idzie nie wymaga od nas jakiegoś szczególnego przygotowania, odświętnego nastroju i stroju, odświętnej miny i łzy w oku; nie wymaga od nas rezygnowania z jakiś ważnych lub mniej ważnych spraw, by w dniu i godzinie odjazdu stawić się na peronie z machającą ręką. Nie trzeba punktualnie od do sterczeć na uroczystości pogrzebowej by oddać hołd – jak by chcieli tego i tak powiedzieli punktualni patetyczni; można się spóźnić lub nie przyjść wcale, by pożegnać się do następnego spotkania, jak chcieliby i mówią zwykli spóźnialscy. Spotkamy się przecież znowu i to bardzo szybko. Znów będziemy trzymać się za ręce, idąc przed siebie, spoglądając od czasu do czasu na swoje profile. W przypadku pani Basi – znów przyjdę na jej zajęcia (jako młody student pierwszego roku), otworzę małą, cienką książeczkę, na okładce której ludzkie postacie ściśnięte blisko siebie mówią mi, że rzeczywistość to tysiące głów, a każda przy jakiejś innej głowie.

nauczyciel kafelka

Tomasz Chorab

 

 

wtorek, 17 listopad 2015 22:11

Kobieta wszechstronna

 

Jest jak 12 miesięcy z kalendarza: ciepła, radosna, ale też dojrzała i ostrożna. Występuje społecznie w Spotkaniach z Krystyną w WHY STORY TV, pełni funkcję wiceprezeski Koła Seniora w Gliwicach, udziela się w radzie dzielnicy Kopernik, pomaga dzieciom z lokalnego domu dziecka, bierze udział w castingach do filmów. Jej zdjęcie znalazło się też w kalendarzu KZK GOP. Prywatnie jest mamą, babcią i prababcią. Ostatnio zainteresowała się dalekimi podróżami. Właśnie wróciła z Dubaju.

Dubaj

 

Spotkanie na dworcu PKP

Kiedy po raz pierwszy spotkam panią Krystynę w kawiarni na Dworcu Centralnym w Warszawie od razu czuję, że to wyjątkowa kobieta. Żwawym krokiem podchodzi do mojego stolika i pyta z pogodnym uśmiechem na twarzy, pokazując energicznie na puste krzesła:

- Czy te miejsca są wolne? Można się przysiąść?

Akurat segreguję wizytówki z konferencji, z której właśnie wracam i wykorzystując wolną chwilę wpisuję ważniejsze numery do telefonu, ale intryguje mnie ta żywotna, pogodna osoba, więc szybko chowam je do torebki.

- Czeka Pani na pociąg? - zagaduję

- Tak, odjeżdża za pół godziny. Wie Pani, odprowadzałam dzisiaj wnuczkę na lotnisko – mówi, pochylając się w moim kierunku i po chwili, ścisza głos, dodając: Poleciała z mężem do Dubaju. Nie wiem tylko po co, bo miała przecież świetną pracę i piękne mieszkanie w Warszawie.

Prędko wyciera łzę, która zakręciła się w jej oku. - Tacy są ci młodzi dzisiaj, ciągle w biegu za karierą – wzdycha.

W trakcie naszej pogawędki dowiaduję się, ku mojemu ogromnemu zdziwieniu, że pani Krystyna kilka miesięcy wcześniej skończyła osiemdziesiatkę. Przyznaje też, że dopiero wtedy uznała, że czas zapisać się do klubu seniora. Szybko zostaje wybrana wice - prezeską i od razu zabrania jego członkom mówić na spotkaniach o chorobach. - Przecież po to się tu spotykamy, żeby było miło – podsumowuje krótko.

Umawiamy się, że porozmawiamy jeszcze w pociągu, bo okazuje się, że jedziemy tym samym, ale kiedy podchodzę do przedziału pani Krystyny, ta smacznie śpi, zmęczona po trudach całego dnia.

 

Spotkanie po castingu

Tym razem umawiamy we włoskiej restauracji w Zabrzu. Pani Krystyna wraca właśnie z… castingu do filmu, który odbywa się w pobliskiej szkole aktorskiej, tuż obok teatru. Ma na sobie bardzo kobiecy strój i do twarzy jej w sukience w czarno-czerwone paski.

Zamawiamy naleśniki ze szpinakiem i rozmawiamy o innych restauracjach.

- W Gliwicach jest też taka fajna restauracja, gdzie jadłam tylko raz czy dwa, ale wie Pani chodzę tam na te pokazy, kiedy zadzwonią do mnie, a nie mam co z czasem zrobić, to idę sobie tam na pokazy, np. kulinarne - zaczyna swoją opowieść o życiu wdowy, które jednak ma swoje blaski. - Niedługo wyjeżdżam na warsztaty artystyczne dla osób po 60., czyli takich jak ja (puszcza do mnie filuternie oko). Będziemy rozwijać tam nasze pasje literackie i fotograficzne, a ja bardzo lubię robić zdjęcia – pokazuje swoje dzieła zapisane w telefonie.

Informuje też, że wyjazd ten jest dofinansowywany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i współorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Dodaje też, że oprócz seniorów, jadą tam też wychowankowie domu dziecka. - Warsztaty te uczą emerytów, żeby sobie tam aktywności nabrali i zaangażowali się w pomoc innym, ale będzie nam też miło spędzić ten czas z dzieciakami, ot taka symbioza – podsumowuje pani Krysia.

- Jak mi się spodoba jakieś miejsce, to zaraz robię zdjęcie - wraca do tematu fotografii. - Teraz dostałam w prezencie taką, wie pani, przestarzałą cyfrówkę, gdzie pamięć pozwala na wykonanie tylko 100 zdjęć i muszę często zmieniać płytki. Za jednym wyjazdem do Warszawy zrobiłam jakieś 500 czy 600 zdjęć, np. z zoo., ze sklepów, czy po prostu na ulicy.

- A w castingu do jakiego filmu brała Pani dzisiaj udział? – pytam z zaciekawieniem.

- To ma być jakiś serial, chyba o hotelu, ale nie pamiętam tytułu. Byli tam starzy, młodzi, chudzi i grubi, to i ja wystartowałam – mówi ciągle jeszcze podekscytowana tym przeżyciem. - Przedstawiłam się, powiedziałam, gdzie mieszkam i że mam dość medialną rodzinę, nawet to, że jestem prababcią. Dodałam, że mogę zagrać nawet rolę szaletowej albo szatniarki. Śmiali się, ale dali mi też odczuć, że mogą być zainteresowani.

Dwa lata wcześniej Krystyna wygrywa casting organizowany przez Telewizję Katowice, która przygotowuje wówczas reportaż o mieszkańcach Śląska, korzystających ze środków komunikacji miejskiej KZK GOP. W nagrodę otrzymuje darmowy bezterminowy bilet na przejazdy autobusami w całym województwie, a jej zdjęcie, na którym ma na sobie jeansowe rybaczki, zostaje zamieszczone w kalendarzu. Wygląda tu na zgrabną sześćdziesieciolatkę.

Krystynkalendarza

 

Życie rodzinne

Krystyna jest wdową od kilku lat, matką dwóch córek, babcią dwudziestotrzylatka i trzydziestolatki oraz prababcią trzyletniej dziewczynki. Twierdzi, że ma dosyć medialną rodzinę, bo jedna z córek pracuje w urzędzie miasta, wnuczka jest dziennikarką i pracowała dla jednej z najbardziej znanych stacji telewizyjnych, a wnuk był aktorem, grał w filmach i sztukach teatralnych, teraz studiuje reżyserię i projektuje gry komputerowe.

- Urodziłam się w starym Sosnowcu i przez 20 lat mieszkałam przy głównej ulicy: 22 Lipca na osiedlu Piast, obok palmiarni – wspomina. Do Gliwic przeprowadza się z mężem w wieku 22 lat, kiedy on dostaje tam pracę na kolei. Poznaje go w wieku 17 lat, w 1952 r.

- To nie były takie czasy, kiedy narzeczeni na randkach uprawiali seks. My tańczyliśmy razem w Zespole Pieśni i Tańca „Zagłębie”, jeździło się też na wycieczki. Och, to było piękne życie, ale wiele się też zmieniło – wzdycha z nostalgią. - Jak człowiek sobie wspomni, że taki szmat czasu minął, to córki czy wnuczka mówią: mamo, co ty tam wspominasz, babciu to tak dawno temu było!

Cztery lata po poznaniu narzeczeni stają na ślubnym kobiercu. Początkowo Krystyna pracuje w Katowicach na kolei w rachunkowości. Podoba jej się ta praca, w szkole była dobra z matematyki, ma raczej umysł analityczny. Nawet teraz, w wieku 80 lat lubi liczyć, np. kiedy podróżuje, to zlicza okna w autobusie, drzewa na ulicy czy ćwiczy pamięć, zapamiętując numery rejestracji mijanych samochodów.

Kiedy rodzi dzieci, w latach 50., mąż prosi ją, żeby zrezygnowała z pracy i zajęła się wychowaniem dziewczynek. Najpierw troszczy się o córki, a potem zamieszkuje u nich utalentowany wokalnie i aktorsko wnuk, który uczęszcza wtedy do liceum i gra w teatrze muzycznym w Gliwicach. Pani Krystyna troszczy się o niego jak o syna, gotuję mu jego ulubione obiadki i prowadzi z nim długie rozmowy. Potem chłopak wyjeżdża na studia do Warszawy. Opuszcza ją też mąż, który umiera po 60 latach ich związku. Kobieta czuje, że przyszedł czas na poważne zmiany w życiu.

 

Życie społeczne

Po okresie żałoby, bierze udział we wspomnianych castingach, ale i zaczyna spotykać się na śniadaniach działkowych z innymi seniorami. W ramach Klubu Seniora wyjeżdża na wycieczki. - Ostatnio byliśmy we Wrocławiu, zwiedzaliśmy ogrody japońskie, zoo i rynek. Teraz planujemy wyjazd do Opola, organizujemy andrzejki, sylwestra robimy – wylicza z entuzjazmem.

Krystynaogrod

Krótko po tym, jak pani Krystyna dołącza do redakcji WHY STORY, zaprosza wszystkich nowych kolegów i koleżanki na grilla do swojego 300-metrowego ogródka z małą, ale praktycznie wyposażoną altanką. Zaprasza też gości z dziećmi i żartuje:

- Jak ktoś nie ma dzieci, to nie szkodzi, w mojej altance polecam pokój z dwuosobowym łóżkiem…

Na przyjęciu ogrodowym proponuje, żeby wszyscy goście zwracali się do niej po imieniu. - No chyba, że uważacie, że jestem z stara na to – śmieje się zadowolona, że tyle osób ją odwiedziło.

Nie jest najstarsza w tym gronie, bo do zespołu redakcyjnego należy też pan Ernest Pluta, który ma 85 lat i nadal prowadzi biuro turystyczne.

- Ja bardzo lubię turystów – komentuje na wesoło żwawa kobieta. - A na dodatek, wcale nie musimy się pobierać, bo mamy to samo nazwisko!

Kandyduje też do rady Osiedla Kopernik w Gliwicach, gdzie mieszka od 35 lat. Jest zdrową, sprawną kobietą, ma sporo wolnego czasu, więc chce zająć się sprawami swojego rejonu. Deklaruje też chęć zaangażowania w pomoc dzieciom z pobliskiego domu dziecka, spędzając z nimi wspólnie czas na rozmowach czy wycieczkach.

- Radzę młodym ludziom, żeby szanowali starszych i byli tolerancyjni wobec nich. Młodość jest piękna, młodzi ludzie też. Zawsze tak było, że każde starzejące się pokolenie narzekało na młodzież. Mamy obowiązki wobec tych podlotków, musimy ich wychowywać, bo oni wcale nie są tacy źli, tylko musimy nauczyć się żyć razem.

Mówi też, że chciałaby się uczyć angielskiego, co przydałby się w podróżach.

- Za moich czasów uczyłam się języka rosyjskiego, ale już nie pamiętam – przyznaje.

Kiedyś była z wnuczką na wczasach w Barcelonie, a teraz wybiera się do niej w odwiedziny do Dubaju. Trochę obawia się tej podroży, ale leci z nią jeden z kolegów z Klubu Seniora, który wraz z innym często pomaga jej w pracach na działce, jak koszenie trawy czy podcinanie gałęzi. - Kawalera nie mam, ale chciałabym - żartuje. - Turysta musiałby być.

Po powrocie z wycieczki przywozi nam wszystkim własnoręcznie zebrane na plaży muszelki, ale więcej o tej podróży opowiemy już następnym razem...

Krystyna Pluta

Beata Sekuła

sobota, 14 listopad 2015 10:09

 Lotnictwo w najpiękniejszej odsłonie

Jak myślicie, ile pokazów lotniczych odbywa się rocznie w Europie? Dziesięć, dwadzieścia? Otóż nie, tego roku na naszym kontynencie odbyło się ponad 400 imprez! http://www.milavia.net/airshows/calendar/showdates-2015-europe.html
Telewizja nie relacjonuje nawet niewielkiego ułamka tych wydarzeń. Gdybyśmy dodali pokazy na innych kontynentach oraz niewielkie lokalne imprezy otrzymalibyśmy zawrotną liczbę. Mogę zaryzykować stwierdzenie, że wydarzenia te zgromadziły miliony fanów, dając im szansę podziwiania tysięcy maszyn w powietrzu. Największe pokazy w tym roku odbyły się w Wielkiej Brytanii http://www.airtattoo.com/ Paryżu http://www.siae.fr/EN i w Moskwie http://www.aviasalon.com/en, ukazując historię i prawdziwą potęgę lotnictwa.     U nas również nie zabrakło wrażeń dzięki między innymi imprezom w Radomiu, Poznaniu i Łasku. A działo się dużo :)

kafelka wieksza Air Ahow

Sezon 2015 zaczął się w czerwcu po kilku miesiącach wyczekiwania. Odwiedziliśmy czeskie Aviatická Pouť - Pardubice Aviation Fair w Pardubicach http://aviatickapout.cz/cs/program/koncepce. Uwielbiam moment, w którym po tak długim czasie wsiadamy do samochodu i jedziemy starą, dobrze nam znaną trasą na Czechy, słuchając muzyki i wyczekując na pierwszą dawkę podniebnych emocji. Ten pokaz przywitał nas upałem i bezchmurnym niebem. A w locie maszyny historyczne, legendarne. Jedyne, czego brakowało, to huku ukochanych odrzutowców. Te miały się pojawić już tydzień później.

DSC02028

13-14 czerwca odbył się debiutancki AEROFestival na poznańskim lotnisku Ławica http://www.aerofestival.pl/. Pokaz zakłóciły burze, które sprawiły, że do Poznania były przekierowywane maszyny pasażerskie z innych lotnisk. One mają pierwszeństwo, akrobaci musieli poczekać. I tak czekaliśmy. Zaletą tej sytuacji była możliwość podziwiania rozmaitych maszyn różnych linii lotniczych, jednak po chwili stało się to irytujące. Wkrótce jednak irytacja przemieniła się w podziw. Na niebie pojawiły się takie gwiazdy jak Artur Kielak, Jurgis Kairys oraz grupy akrobacyjne: litewska Baltic Bees (uwielbiam ich za piękną muzykę) latająca na maszynach L-39 Albatros czy zespół Turkish Stars szalejący na samolotach Nortrop F-5. Widziałam ich wcześniej w Ostrawie. Pierwszy raz widziałam wówczas mijankę 2x2. Dwie pary samolotów lecą na wprost siebie z ogromną prędkością, a wszystko w rytm dynamicznej muzyki. Nie pamiętam czy oddychałam ;)

DSC02870

Hasłem tegorocznego pokazu było zdanie "Festiwal ekstremalnych emocji". Owszem były. Ale nam kojarzą się raczej z powrotem do domu. W ten weekend nad krajem szalały burze. Wyobraźcie sobie prawie bezchmurne niebo, piękny i delikatny zachód słońca, a na horyzoncie gwałtownie rozrastające się chmury kłębiaste, które po pewnym czasie utworzyły charakterystyczne "kowałdo" - chmury Cumulonimbus. Było to jasnym znakiem, że i my spotkamy jedną z tych burz na swojej drodze. Zapadł zmrok, a niebo przed nami rozbłysło światłem setek piorunów. Były coraz bliżej. Po pewnym czasie dogoniliśmy burzę, a w zasadzie to ona bezlitośnie dogoniła nas. Światła błyskawic odsłaniały na ułamki sekund demoniczne piękno i urok chmury. Zatrzymaliśmy auto na skraju pola i przez kilka minut obserwowaliśmy pogodę w swej najbardziej dzikiej odsłonie. Rozbłyski oświetlały kształty chmury, największej jaką kiedykolwiek widziałam. Zerwana w oddali linia wysokiego napięcia uświadomiła nam, z jak silnym żywiołem mamy do czynienia. Ruszyliśmy i już niedługo spadła na nas ściana deszczu, a widoczność zmalała do zera. Jedyne o czym myślałam, to że jechaliśmy drogą wiodącą przez środek szczerego pola i że mało jest wkoło punktów położonych wyżej niż samochód, którym się poruszaliśmy. Czułam się jak łowca tornad wprost z amerykańskiej Oklahomy. Gdyby nie świadomość, że samochód chroni nas przed piorunami i że wkoło nie ma drzew byłabym bardzo zestresowana ;) Podziękowania dla kierowcy, który nas przez to bezpiecznie przeprowadził!

DSC04428

środa, 11 listopad 2015 22:33

"Transformacja - nowe podejście do biznesu.  Biznes to ludzie" - mówi Elżbieta Jeznach, redaktor naczelna Businesswoman & Life. W trakcie kongresu padały takie stwierdzenia jak: "w życiu należy robić to, co się kocha", czy: "widać, że kobiety są inspiracją dla mężczyzn", ale też: "zapraszamy do współpracy mężczyzn, bo świat jest dualny i do sukcesu potrzeba dwóch pierwiastków... .

Zapraszamy do obejrzenia!

 

środa, 11 listopad 2015 14:29

Polska to ciekawy kraj, ale warto inwestować w podróże i w... biżuterię! Zapraszamy na wywiad z Elżbietą Dzikowską!

- Byłam w plemieniu w Chinach, gdzie rządzą kobiety - opowiada pani Elżbieta. - Odwiedziłam też plemię na południu Etiopii, gdzie młode kobiety są bite batem do krwi. Jeśli zniosą bół dzielnie, to znaczy, że będą dobrymi, posłusznymi żonami...

 

czwartek, 05 listopad 2015 20:41

Marcin Rosengarten: Polak w najlepszym klubie świata to brzmi dumnie. Oswoiłeś się już z tym, że grasz w Barcelonie?

Kamil Syprzak: Musiało już dotrzeć, bo wiadomo jakim klubem jest Barcelona. To, że tam trafiłem wiąże się z dużą odpowiedzialnością i presją, bo jak wiadomo oczekiwania są takie, że każdy mecz musimy wygrać. Radzę sobie z tym. Myślę, że już w miarę dobrze wkomponowałem się w drużynę. Daję sobie jeden sezon na wejście na optymalny poziom. Rozmawiałem z zawodnikami, którzy kilka lat grają w Barcelonie i wspominali, żebym zbyt wiele nie oczekiwał od siebie w pierwszym roku, ale oczywiście w każdym meczu staram się grać najlepiej jak potrafię.

 DSC5964

Barcelona to brzmi dumnie?

Zdecydowanie tak. Myślę, że marzeniem każdego zawodnika jest gra w Barcelonie. Moim było również. Teraz mam szanse je zrealizować.

To w takim razie sprawdźmy co wiesz o klubie, o którym zawsze marzyłeś. Jakie jest hasło Barcelony?

Un mes que un club.

A po polsku?

Więcej niż klub.

Barcelona to rzeczywiście więcej niż klub?

Po tych kilku miesiącach przekonałem się na własnej skórze, że rzeczywiście człowiek nie musi się o nic martwić i skupia się tylko i wyłącznie na piłce ręcznej. Takie proste rzeczy jak pranie, kosmetyki, buty, przychodzisz na trening i wszystko jest gotowe. Czasami czuję się jak dziecko. Jadę na trening i skupiam się tylko i wyłącznie na piłce ręcznej.

 DSC5904

Sukces Barcelony składa się z tego miliona detali?

Można tak powiedzieć. Z drugiej strony oczywiście wszystko inne jest na najwyższym poziomie. Przykładem jest opieka medyczna, leczymy się w klinice, w której pracuje 180 lekarzy, a budżet jest większy niż ten, którym dysponuje większość polskich klubów. Tak powinno być, jeżeli się myśli o budowaniu wielkiego klubu.

Na korytarzach miałeś już okazję spotkać Messiego, Neymara czy Suareza?

Nie, ale codziennie mijam samego siebie (śmiech), bo na ścianie wisi moje zdjęcie. Poczułem się już częścią Barcelony. Piłkarze nożni trenują w innym miejscu, nie na Camp Nou tylko pod Barceloną. Mieszkam niedaleko tego ośrodka, kilka razy miałem okazję już tam być i co prawda Messiego jeszcze nie widziałem, ale spotkałem m.in. Andresa Iniestę.

 DSC5861

Jak wygląda życie w jednym z najpiękniejszych miast świata?

Rzeczywiście, to jedno z najlepszych miast do życia. Widziałem już całkiem sporo. Byliśmy w Muzeum Picassa, odwiedziliśmy Sagradę Familię, to jest klasyka gatunku, tam po prostu trzeba być. Polecam Barcelonę na każda okazję. Na pewno nie da się nudzić w stolicy Katalonii.

Ulubione restauracje już masz?

Tak mam dwie ulubione, jedna jest włoska (śmiech) wolę włoską kuchnię. Sporo czasu spędzam też w domu, bo lubię się napić kawy na słonecznym tarasie w towarzystwie żony.

 DSC5909

Na ramblach już jesteś rozpoznawalny?

Na świątyni złodziei (śmiech) jeszcze nie, chociaż zdarzyło się kilka razy, że ktoś mnie zaczepił. Kiedyś widziałem jak malutki chłopczyk ubrany w koszulkę Barcelony zaczął szarpać swoją mamę, która oczywiście nie wiedziała kim jestem, ale dziecko doskonale się orientowało.

Za niewiele ponad dwa miesiące odbędę się w Polsce mistrzostwa Europy. Zdajesz sobie sprawę, że oczekiwania również wobec Ciebie będą spore, bo obecnie jesteś jedną z czołowych postaci w polskiej piłce ręcznej.

 DSC5988

Ja tak na to nie patrzę, chociaż zdaję sobie sprawę, że oczekiwania wobec mnie będą wyższe niż jeszcze rok temu. Zawsze daje z siebie wszystko, aby pomóc drużynie w osiągnięciu celu. A co do mistrzostw, to marzeniem każdego sportowca jest gra przed własną publicznością a już w ogóle super byłoby, gdybyśmy zdobyli medal. Jeżeli zdrowie dopisze, to rzeczywiście mamy szanse, wierzymy w to, że niesieni dopingiem kibiców zajdziemy daleko.

Przed Wami turniej w Gdańsku jeden z ostatnich etapów przygotowań do Euro, rywale bardzo mocni, zapowiada się ciekawy i emocjonujący weekend w ERGO ARENIE.

Turniej jest naprawdę bardzo mocno obsadzony. Będziemy mogli sprawdzić w jakiej jesteśmy formie. Pierwszy mecz gramy z Rosją, to mecze zawsze z podtekstami. Zapraszam wszystkich kibiców do Gdańska w sobotę i niedzielę. Po raz ostatni przed mistrzostwami Europy zagramy dla Was w Trójmieście.

Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej odbędzie się w najbliższy weekend, 7-8 listopada w hali ERGO ARENA w Gdańsku. Oprócz reprezentacji Polski wystąpią: wicemistrz olimpijski Szwecja, czwarta drużyna świata Hiszpania oraz Rosja. Będzie to jeden z ostatnich etapów przygotowań do styczniowych Mistrzostw Europy, które odbędą się w Gdańsku, Katowicach, Krakowie oraz we Wrocławiu. W sprzedaży są jeszcze bilety, można je nabyć za pośrednictwem strony internetowej www.ebilet.pl. Dla kibiców przygotowanych zostanie sporo atrakcji m.in. będzie można zobaczyć trofeum, które w styczniu przyszłego roku odbiorą Mistrzowie Europy. Turniej w Gdańsku będzie kolejnym przystankiem Trophy Tour, dlatego przed ERGO ARENĄ powstanie specjalna Strefa EURO 2016 z szeregiem zabaw i aktywności, która otwarta będzie w sobotę od 12.00 natomiast w niedzielę od 15.00. Podczas turnieju odbędzie się również premiera hymnu Mistrzostw Europy Piłkarzy Ręcznych Polska 2016, którego wykonawcą będzie jeden z Ambasadorów EURO 2016 Mika Urbaniak. Piosenka „Come Play With Us” po raz pierwszy zostanie zaprezentowana przed niedzielnym finałem. Tego samego dnia zaprezentowani zostaną również Ambasadorzy EURO 2016 w Gdańsku.

 DSC6002

PROGRAM TURNIEJU

Sobota, 7 listopada:

godz. 15:00 - Hiszpania - Szwecja

godz. 17:30 - POLSKA - Rosja

Niedziela, 8 listopada:

godz. 17:30 - mecz o 3. miejsce

godz. 20:00 - finał

Messi

środa, 04 listopad 2015 07:23

 

Bobby Moore - synonim elegancji, narodowej dumy, skromności oraz wysokich piłkarskich umiejętności

 

Jeśli mielibyśmy wskazać piłkarza, który byłby synonimem elegancji, dostojności, narodowej dumy, skromności, wysokich piłkarskich umiejętności, synonimem sukcesu i szacunku, jakim był powszechnie darzony– myśl o wyborze Bobby’ego Moore’a nadeszłaby lotem błyskawicy.

 

statue BobbyMooreJego wyprostowana sylwetka daleka była od pełnej pychy postawy kolonizatorów świata, odzwierciedlała najlepsze cechy, jakie Brytyjczycy wnieśli na piłkarskie poletko. Bobby Moore to legendarna kapitańska „6” na koszulce z emblematem brytyjskich lwów, „6” równoważna „14” Cruyffa w holenderskiej piłce, to symbol i pomnik angielskiego futbolu. To jego kapitańskie ręce uniosły w górę Puchar Rimeta, piękną złotą statuetkę dla Mistrzów Świata w piłce nożnej roku 1966. Anglicy nigdy nie powtórzyli tego sukcesu. Moore reprezentacyjną koszulkę zakładał 108 razy, rozegrał także osiem meczów w drużynie Under 23 i osiemnaście (rekord) w młodzieżówce.

Legendarny Pele twierdził iż Bobby Moore był „the greatest defender” przeciwko jakiemu kiedykolwiek grał. Zaś Alf Ramsey uważał, że Anglia nie zdobyłaby tytułu Mistrzów Świata bez Bobby’ego, jako kapitana.

Wielu znawców futbolu podkreślało jego pewność gry, a przy tym grację, elegancję, styl, inteligencję i wizję boiskowych potyczek. W 1966 roku w dorocznym plebiscycie „Złota Piłka” francuskiego pisma France Football Bobby Moore uplasował się na 4 miejscu ustępując jedynie Bobby’emu Charltonowi, Eusebio i Beckenbauerowi. Po świetnym występie na meksykańskich mistrzostwach (1970) dziennikarze uznali Moore’a drugim piłkarzem świata. Od angielskiego obrońcy wyżej stawiano jedynie niemieckiego snajpera, króla strzelców MŚ, środkowego napastnika Gerda Müllera.

Wiele lat później, kiedy angielska federacja piłki nożnej budowała nowy stadion Wembley, kibice zdecydowali, że jeśli u jego wrót stać ma czyjś pomnik, będzie to sylwetka kapitana złotej jedenastki. Jest to imponujący sześciometrowy, ważący ponad 2 tony postument, na miarę i wagę wielkości angielskiej piłki, którą symbolizuje jej ówczesny kapitan.

Bobby Moore urodził się 12 kwietnia 1941 roku w Barking, niedużym miasteczku w granicach hrabstwa Essex, miasteczku które w 1965 roku włączone zostało administracyjnie do Londynu i dziś stanowi jedną z jego wschodnich dzielnic. Był jedynym synem Roberta i Doris. Jako 17-latek zadebiutował jesienią 1958 roku w pierwszym składzie londyńskiego klubu West Ham. Barw tego klubu bronić będzie przez wiele lat, przysparzając mu największych sukcesów w całej historii, sukcesów które definitywnie powiązane będą właśnie z postacią kapitana jedenastki.

W tym czasie klubową młodzież trenował Malcolm Allison –ceniony piłkarz, którego kariera przegrała z gruźlicą. To od niego Bobby nauczył się piłkarskiej filozofii, również tej „pierwszej reguły piłkarskiej” – „Jeśli dostaniesz piłkę, kto będzie tym do kogo ja podasz?”.

W 1960 roku Moore zaliczył cały sezon występów w pierwszym składzie. Obok niego w drużynie West Ham grali Geoff Hurst i Martin Peters, z którymi osiągnie wkrótce największe, nie tylko klubowe, ale także reprezentacyjne sukcesy. Trenerem West Ham był wtedy Ron Greenwood, a sukcesy klubu okażą się trampoliną dla całej angielskiej piłki.

Pierwszy występ w reprezentacji Anglii Moore zaliczył w wieku 21 lat. Był rok 1962. Anglicy zapewnili sobie prawo udziału w chilijskich Mistrzostwach Świata. Zakończyły się one dla nich w fazie ćwierćfinałów. Bobby rozegrał wszystkie cztery mecze, włącznie z ćwierćfinałową porażką z późniejszym triumfatorem całego turnieju - Brazylią. Od tego momentu rozpoczyna się piłkarska kariera pełna międzynarodowych sukcesów. Już w roku 1963 Bobby został wybrany do składu reprezentacji Anglii na prestiżowy pojedynek przeciwko drużynie Reszty Świata, jaki miał odbyć się na Wembley. W 1964 roku jako kapitan wzniósł na tym samym stadionie w geście triumfu Puchar Anglii, po zwycięstwie West Ham nad Preston. Jego świetna gra oraz klubowe sukcesy przyczyniły się do wybrania go Piłkarzem Roku w Anglii. Mając 23 lata był najmłodszym piłkarzem, któremu przyznano ten tytuł. Był już wtedy kluczowym zawodnikiem reprezentacji, którą niedawno objął Alf Ramsey. Rok później (1965) poprowadził West Ham do zwycięstwa nad TSV Monachium w finale Pucharu Zdobywców Pucharów, a trener Greenwood określił jego grę w tym spotkaniu jako technicznie perfekcyjną.

wembley

Mimo że Moore był pracowitym i zdyscyplinowanym sportowcem, miał jeszcze czas na życie osobiste. Christinę znał od czasu kiedy mieli po 16 lat. Pobrali się w czerwcu 1962 roku. Trzy lata później urodziła się córka Roberta, zaś po kolejnych trzech syn - Dean.

W roku 1966 Anglia była gospodarzem Mistrzostw Świata. Już chociażby z tego powodu należała do ścisłego grona faworytów. Jej siłę dokumentować miał zmysł taktyczny trenera Ramsey’a oraz wyrównany skład, z kilkoma wybitnymi zawodnikami, wśród których byli Bobby Charlton, Gordon Banks i Bobby Moore, pełniący zaszczytną funkcję kapitana drużyny. Zawodnikami od „czarnej roboty” byli Jackie Charlton i Nobby Stiles, płuca drużyny reprezentował Alan Ball, zaś bramkarz Gordon Banks zarażał kolegów pewnością swej gry. Turniej ten wyniósł angielską piłkę na wyżyny. Gospodarzom nieco pomógł fakt, iż rozgrywali wszystkie swe mecze na stadionie Wembley. Był to istotny czynnik, zwłaszcza podczas półfinałowego spotkania z Portugalią, która swe dotychczasowe mecze grała w Liverpoolu na stadionie Evertonu, i na ten ważny mecz musiała się przenieść do Londynu. Kluczowe role w angielskiej drużynie odgrywali trzej zawodnicy klubu West Ham, co dobitnie potwierdził zwycięski mecz finałowy Anglii z Niemcami. Geoff Hurst (3) i Martin Peters zdobyli wszystkie bramki, zaś kapitańska opaska, jaką nosił Bobby Moore pozwoliła jemu właśnie odebrać z ozdobionych eleganckimi rękawiczkami rąk królowej Elżbiety Puchar Rimeta. Bobby Moore uznany został najlepszym graczem mistrzostw, choć konkurencję (Eusebio, Bobby Charlton, Gordon Banks) miał ogromną.

Rok później odebrał prestiżowy Order Imperium Brytyjskiego (OBE) za zasługi dla piłki nożnej. W 1968 roku odbyły się, traktowane jeszcze wtedy z lekkim przymrużeniem oka, Mistrzostwa Europy, na których Anglicy pokonani w półfinale przez Jugosławię i jej asa Dragana Dźajića zdobyli jedynie brązowy medal.

Pokazem dojrzałości i doskonałości w grze Moore’a okazały się być kolejne Mistrzostwa Świata - w Meksyku (1970). Dostępna dziś na DVD dokumentacja meczowa z jego udziałem (legendarne pojedynki West Ham oraz wszystkie mecze Anglików z MŚ w 1966 i 1970) potwierdzą, iż w Meksyku doprawdy wzniósł się on na wyżyny. Trudno nie docenić tak dobrze grającego kapitana Anglików. Jego wślizgi, odbiory piłki, podania, spokój w grze, elegancja i sposób kierowania defensywą były doprawdy imponujące.

Trzeba jednak nadmienić, iż poza boiskowe okoliczności dla Anglików, zwłaszcza ich kapitana były dramatyczne. Południowa Ameryka, którą bardziej mentalnie niż geograficznie reprezentował Meksyk głodna była rewanżu. Po tym jak Europa „zabrała” w 1966 tytuł Ameryce, przyzwyczajonej do sukcesów dzieki kolejnym zwycięstwom Brazylii w 1958 i 1962; po tym jak wyrzucono na Wembley argentyńskiego piłkarza, osłabiając drużynę w ćwierćfinale właśnie w meczu z Anglią; po tym jak Schnellinger wybił ręką piłkę z okienka niemieckiej bramki, a sędzia tego nie dostrzegł, każąc potem sfrustrowanych Urugwajczyków usunięciem zawodnika z boiska, i jak zamiast 1-0 dla Urusi stało się 4-0 dla Niemców, kończących mecz z przewagą dwóch zawodników; po tym jak w prasie ukazały się słowa o „zwierzęcym zachowaniu piłkarzy z Południowej Ameryki” jakie miał wypowiedzieć Ramsey -....jakiś rewanż musiał nastąpić. Teraz to Anglicy byli „animals, british animals”. W dodatku – któż nie zna hasła „bić mistrza”?

Już na początku południowoamerykańskiego wojażu Bobby Moore został oskarżony o kradzież diamentowej bransoletki w hotelowym sklepie jubilerskim. („To tak jakby oskarżyć Matkę Teresę o znęcanie się nad dziećmi” - powie Gordon Banks). Pozostawiony bez pomocy prawnej, nie znający języka, przebywający w obcym kraju kapitan reprezentacji został aresztowany. Informowała o tym prasa na całym świecie. Ostatecznie zdołał dołączyć do drużyny tuż przed pierwszym meczem, ale najpierw przeżył pobyt w celi, przesłuchania i inne niezwykle frustrujące sytuacje. Sprawa ciągnęła się aż do roku 1975, kiedy ją ostatecznie zamknięto, definitywnie oczyszczając imię kapitana angielskiej drużyny.

Na porządku dziennym były też inne prowokacje. Anglikom zabroniono wwieść do Meksyku własną żywność. Na wchodzących na murawę piłkarzy wylewała się lawa antypatycznych zachowań, okrzyków, sypały się orzeszki, pomarańcze, monety, a zapewnienie bezpieczeństwa zawodników w trakcie meczu było ciągle dalekim punktem na liście działań organizacji futbolowych. Drużyna mimo to wierzyła, że zdoła powtórzyć sukces sprzed czterech lat. Jej skład oparty na weteranach wzbogacony był o nowe twarze - Alan Clarke, Collin Bell, Francis Lee czy Alan Mullery. Po skromnych zwycięstwach nad Rumunią i Czechosłowacją oraz porażce z Brazylią Anglia wyszła z grupy. Pele po meczu z Anglikami żegnał się z Moore’m słowami - „See you in the finale”. Jednakże Anglicy w ćwierćfinale trafili na Niemców. Przegrali. Wprawdzie zaczęło się dobrze - Mullery i Peters wyprowadzili drużynę na dwubramkowe prowadzenie, lecz Beckenbauer i Seeller wyrównali pod koniec meczu (do czego przyczyniło się zejście Charltona przy stanie 2-1), a w dogrywce Gerd Müller w swoim stylu dobił rywali.

W eliminacjach do kolejnych mistrzostw świata (1974) Anglia trafiła na Polskę. Tę historię znamy wszyscy bardzo dobrze. Można się jedynie zastanawiać, jak długo jeszcze pozostanie ona naszym wspominanym przez lata piłkarskim Grunwaldem.…

Paradoksalnie, dla nas Polaków, Bobby Moore stał się niejako kimś, kto wręczył nam „klucze do piłkarskiego raju”. Zwycięstwo na chorzowskim stutysięczniku z Anglią (2-0 w 1973 roku) zawdzięczamy jego kiksowi, po którym Lubański zdobył pieczętującą nasz sukces bramkę. W legendarnym rewanżu na Wembley Moore nie został już w ogóle wystawiony do składu. Zagrał jeszcze pożegnalny mecz towarzyski z Włochami, który był jego 108 występem w reprezentacji, rekordem pobitym dopiero wiele lat później przez niezniszczalnego bramkarza - Petera Schiltona (zaliczył w sumie 125 reprezentacyjnych występów). Moore zakładał opaskę kapitana w 90 meczach reprezentacji. Tylko trzynaście z nich Anglia przegrała. Anglicy nie zakwalifikowali się do dwóch kolejnych finałów MŚ w 1974 i 1978 roku, mimo dominacji na europejskim podwórku klubowym (Liverpool, Nottingham wygrywali kolejne edycje PEMK). Na mistrzostwach świata zagrali dopiero po 12 latach (!). Niezbyt chlubny koniec reprezentacyjnej kariery Moore’a był zatem symbolicznym kresem sukcesów narodowej piłki angielskiej. Był też powiązany z końcem Alfa Ramsey’a jako trenera, końcem złotej ery angielskiego futbolu.

Moore nie tylko zakończył swą reprezentacyjną karierę, ale na fali zachodzących i związanych z wiekiem zmian po 16 sezonach opuścił swój macierzysty klub - West Ham. Rozegrał w nim 642 mecze, co po dziś dzień stanowi klubowy rekord. Co ciekawe, rok później (1975) ze swym nowym klubem (Fulham) dotarł do finału Pucharu Anglii rozgrywanego jak nakazuje tradycje na stadionie Wembley, gdzie rywalizował.... ze swym poprzednim klubem. Fulham przegrał z West Ham 0-2.

czwartek, 15 październik 2015 02:00

imagePomysł na stworzenie portalu szkoleniowego pojawił się we wrześniu 2009 roku. Wtedy to z inicjatywy Roberta Stuczyńskiego został założony mały serwis szkoleniowy zrzeszająca grupkę zapaleńców z dziedziny informatyki, chcących dalej rozwijać swoje pasje przez wspólną organizację sesji powtórzeniowych przed egzaminami certyfikacyjnymi. Strona bardzo szybko się rozrosła, by chwilę później jako organizacja non-profit oferować użytkownikom dostęp do darmowych szkoleń on-line prowadzonych przez najwyższej klasy, certyfikowanych prelegentów, zyskując jednocześnie coraz większą popularność na rynku.

Od początku głównym celem serwisu były spotkania on-line. Portal VirtualStudy.pl a później VirtualStudy.pro udostępniał bezpłatne, dostępne dla wszystkich szkolenia informatyczne, związane z szeroko pojętymi nowymi technologiami - głównie informatycznymi, lecz nie tylko. Z czasem prowadzone były również sesje miękkie z dziedziny finansów, czy mody. Szkolenia odbywały się kilka razy w tygodniu (w najlepszym okresie pięć spotkań każdego tygodnia) i były transmitowane poprzez Internet, a następnie dzięki uprzejmości firmy Webio.pl umieszczane na sponsorowanym hostingu w postaci nagrań.

poniedziałek, 05 październik 2015 20:46

"Sukces to suma wszystkich porażek, z których wyciągnęliśmy naukę" - twierdzi Olga Kozierowska. Podczas inspirujących spotkań z kobietami z całej Polski opowiada o swoich przekonaniach m.in. na temat sukcesu, motywacji i marzeń.

 

wtorek, 29 wrzesień 2015 16:53

WHY STORY to wielotematyczny magazyn internetowy o prawdzie, pasji i człowieku.

Poruszamy tu zagadnienia zwiazane z codziennym życiem, min. z takich obszarów jak: psychologia, sprawy społeczne, zwierzęta, kultura i sztuka, przedsiębiorczość, technologie. Piszemy o inspirujacych ludziach, miejscach, które warto zwiedzić i poszukiwaniu zwykłego, ludzkiego szczęścia. Zachęcamy również do udziału w naszych konkursach.

WHY Story TV: Daniel 'zoNE' Gabryś

poniedziałek, 28 wrzesień 2015 19:08

Dzień Otwartych Koszar w Łasku 

26 września 32 Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku była otwarta dla miłośników lotnictwa i nie tylko. Wydarzenie zgromadziło tysiące ludzi, którzy mogli na własne oczy zobaczyć to, co w Polskich Siłach Powietrznych najpiękniejsze i najpotężniejsze. Nie zabrakło również niespodzianki w postaci odwiedzin wielkiego samolotu transportowego Boeinga C-17 Globmaster ku uciesze spotterów i publiczności.

 Wydarzenie rozpoczęło się o 9 rano mszą, po której nastąpiło oficjalne rozpoczęcie święta bazy. Około południa na pasie startowym pojawiły się cztery samoloty F-16. Myślę, że każdy, kto ich wcześniej nie widział w locie zakochiwał się momentalnie. Wykonując okrążenia nad terenem lotniska piloci zademonstrowali moc i urok amerykańskiej konstrukcji w polskich barwach.

niedziela, 27 wrzesień 2015 15:00

Zapraszamy na nowy cykl filmów pod tytułem "Spotkania z Krystyną".

czwartek, 10 wrzesień 2015 21:04

Zastępca redaktora naczelnego VirtualStudy, współzałożyciel i administrator Original-War.net, administrator strony UKS GROT Ruda Śląska, redaktor WhyStory, pasjonat szeroko pojętej technologii informacyjnej. Bytowanie z komputerami zaczęło się od 5 roku życia, jednak prawdziwa pasja przyszła dopiero 4 lata później. Szerokie zainteresowanie grafiką - głównie "przewinienia" w grafice rastrowej i wektorowej. Zaczynał od tworzenia małych grafik, projektowania plakatów reklamowych i layoutów stron webowych - gdzie bardziej zainteresował się webmasteringiem, programowaniem i tym, co z nim związane. Z powodu, iż we współczesnym kinie więcej efektów specjalnych, niż fabuły, to też z powodu zamiłowań do sztuki i grafiki "zatapia" się w anime i mandze.

Video: Daniel 'zoNE' Gabryś

czwartek, 03 wrzesień 2015 23:09

Co w duszy gra pasjonatowi zegarków?

 

Rodzimy się, tworzymy, marzymy i zderzamy się w naszym życiu z tysiącami nieprzemijających emocji, doznań i pokus, które dzień po dniu, rok po roku, dekadę po dekadzie naszego życia wdziobują się w nasze życiorysy, rzeźbiąc nas na w pełni ukształtowanych, choć niekoniecznie dojrzałych osobników. Pytacie dlaczego? To proste: mając marzenie, dajemy sobie szansę na zmianę, a tym samym i czas na dojrzewanie. Artykuł ten to krótka historia marzeń czterech dekad i trzech pokoleń.

O zakupie kolejnego zegarka Filip myśli już od czterech lat. Obchodzi wtedy swoje kolejne „okrągłe” urodziny, ale właśnie kończy budowę nowego domu. Odbudowuje też swoje życie osobiste. To nie jest etap, by móc pozwolić sobie na realizacje wielu planów na raz, więc kolejny „Szwajcar” musi poczekać na inne czasy. Filipa zadowoli jedynie coś, co powali całą jego dotychczasową kolekcję zegarków na kolana. Interesują go wyłącznie zegarki z duszą i to takich producentów, którzy budują własne mechanizmy, wprawiające w niekończący się, super precyzyjny ruch, dziesiątki zębatych trybików złożonych z prawdziwym kunsztem ponad stuletniego geniuszu. Koperta, luneta i cały zewnętrzny design są na etapie niekończącej się penetracji wśród setek analizowanych modeli.

Jego narzeczona na początku znajomości jest nie tylko zdziwiona, ale wręcz poruszona zamiłowaniem Filipa do tego rodzaju męskiej biżuterii. - Nie lepiej przeznaczyć taką kwotę na zakup czegoś pożytecznego…, albo na cele charytatywne?! – Barbara zdecydowanie wyraża swoje przekonania. Z czasem jednak zaczyna akceptować pasję ukochanego. Stwierdza, że nie ma sensu z tym walczyć, bo on nie trwoni na to całego swojego majątku, a tym bardziej nie jej. Kupuje zegarki raz na kilka lat, a w międzyczasie zdobywa tylko informacje o najnowszych modelach, trendach i faworytach tej branży.

Pierwszy zegarek

Tissot'a otrzymuje od swojego ojca, kiedy kończy 17 lat. Pod koniec lat 70 tych taki zegarek jest „hitem hitów”. Miał go otrzymać na maturę, ale po 2 latach rozmów na ten temat Filipowi udaje się namówić tatę, także posiadacza swojego szwajcarskiego Lanco, na ten zakup. Dostaje go na zasadzie zaliczki i motywacji do zdobycia w przyszłości odpowiedniego wykształcenia, więc chłopak musi się wywiązać z pokładanych w nim przez rodziców nadziei. Na maturze nie ma sobie równych, do tego z marszu dostaje się na studia.

Jego najbliżsi przyjaciele szczycą się już od kilku miesięcy posiadaniem Longine'a i Cymy. I tak w epoce Gierka na Śląsku powstaje, jak się później okazuje, nieśmiertelny, na tamte czasy, 3-osobowy klub zegarkowych pasjonatów. Otrzymany prezent chłopak codziennie nosi do szkoły i prawie nigdy go nie ściąga. Jest to klasyczny model z automatycznym napędem mechanicznym, ze srebrną kopertą, na stalowej nierdzewnej bransolecie.

Filip już wówczas czuje się dumny i na swój sposób wyróżniony, bo na jego ręce lśni „cacko” z wewnętrznym mechanizmem, a nie zwykłym, elektronicznym. Jest wspaniale wykonany i zawsze precyzyjnie pokazuje dokładny czas.

Pierwszy własny zakup

Po maturze i politechnice Filip nie przestaje marzyć o przyszłości jak i o kolekcjonerstwu swoich dziecięcych pasji, więc kiedy zdobywa pracę i udaje mu się zaoszczędzić odpowiednią kwotę, decyduje się na zakup zegarka - grand classic Longine i wpłaca za niego... pierwszą ratę. Ma on oryginalny wygląd, a jego misternie dopracowane proporcje wzbudzają zachwyt, niemalże, od pierwszego wrażenia. Oczywiście, jako inżynier, koncentrujący się na szczegółach, najpierw konsultuje się w sprawie zakupu ze swoim wieloletnim przyjacielem, który też poleca mu ten zegarek o złoconej kopercie, z czarnym skórzanym paskiem. Alternatywą jest Tissot z kopertą z prawdziwego złota, w niższej cenie, ale przecież w życiu trzeba się rozwijać i to na każdym polu.

Filip nosi go już od ponad dwóch dekad, serwisuje raz na klika lat. Ponieważ jest kwarcowy, to ze względu na 2-3 letnią trwałość baterii wymagana jest jej cykliczna wymiana, przy okazji której dokonuje się przeglądów okresowych związanych z jego czyszczeniem, wymianą drobnych podzespołów jak uszczelki czy koronki.

Najnowszy nabytek

Mijają lata, Filipowi zmienia się życie, ale jego miłość do zegarków jest ciągle niezmienna. W swojej kolekcji ma m.in. doskonałego Breitlinga czy prestiżowego Rolex'a. Kiedy wprowadza się do nowo-wybudowanego domu, wyposaża go we wszystko, co niezbędne. Ponownie się zakochuje, tym razem w kobiecie i to ze wzajemnością, jego oświadczyny zostają przyjęte. Narzeczona zajmuje się przygotowaniami do ślubu, a on podejmuje szybką decyzję w sprawie zakupu obrączek. Żeby dopełnić swojego szczęścia poszukuje też nowego zegarka, to zadanie nie jest tak proste, jak wybór złotej biżuterii małżeńskiej. Przecież szuka zegarka „z duszą”. Oczywiście nie interesują go linie sportowe, ani retro, tylko tzw. klasyczne.

W przeddzień ślubu, Barbara wręcza Filipowi aksamitne pudełko, mówiąc: Mam nadzieję, że spodoba Ci się ten drobiazg i włożysz go w tym najważniejszym dla nas obojga dniu. Mężczyzna nieśpiesznie, z wielkim skupieniem odwiązuje pakunek. Napięcie w nim rośnie co raz bardziej. Czyżby przeczuwał, że nie są to spinki do koszuli? Jego wzrok przykuwa lśniąca Omega Speed master Mark II Rio 2016 Olympics Edition Chronograph Black Dial Stainless Steel Men's Watch. Kiedy go zobaczył na swojej ręce od razu zapomniał, że do tej pory nie interesowały go sportowe kolekcje.

- Jesteś niezwykła. Dziękuję Ci, że zaakceptowałaś to moje dziwactwo, ale że aż tak? – wyszeptał i pocałował ukochaną tak mocno, jak wtedy, kiedy zgodziła się zostać jego żoną.

- Cóż, jutro będzie dobry moment, żeby podarować synowi TAG Heuer Day Date, z czarną tarczą, którego kupiłem sobie wczoraj na tą sama okazję. Długo zastanawiałem się nad tym wyborem, ale ujęła mnie jego prostota i elegancje, a równocześnie nowoczesność . Mark kończy w tym roku 25 lat i mam nadzieję, że doceni taki prezent – pomyślał, ale nic już nie powiedział, gdyż przekonany był, że syn wolałby Speedmastera.

Teraz już wiecie dlaczego Filip mówi o nieśmiertelności pasji….

Beata Sekuła

zegarki

poniedziałek, 31 sierpień 2015 15:12

Pasja, zaangażowanie i determinacja

Łucznictwo jest sportem rzadko pokazywanym w telewizji. Mimo to, wiele ludzi w różnym wieku trenuje i darzy dziedzinę wielką pasją. Nastoletni łucznicy zrzeszeni w klubie UKS Grot w Rudzie Śląskiej, którzy ciężko trenują pod pilnym okiem trenera, mogą poszczycić się już zwycięstwami w ważnych wydarzeniach sportowych. Czyżby na naszych oczach rozwijała się kadra, która w przyszłości może sięgnąć po olimpijskie złoto? Dziś zapytamy trenera Dariusza Wyciślika i wiceprezesa klubu Michała Porębskiego o drogę młodych ludzi po medale w łucznictwie oraz samych mistrzów: Patrycję Boniek i Mateusza Porębskiego o ich przepis na zwycięstwo.

Alicja Szwanc: Dlaczego postanowiliście uprawiać łucznictwo?

Mateusz: Ja chciałem z czegoś postrzelać. Początkowo pojechałem na strzelnicę do Chorzowa, gdzie dostałem do ręki broń palną, jednak to nie było dla mnie. Potem znalazłem w Internecie informację oklubie UKS Grot i rozpocząłem treningi.

Patrycja: Chciałam spróbować czegoś nowego, czegoś innego. Postanowiłam pojechać do klubu, żeby zobaczyć, jak to będzie. Chwyciłam za łuk i zaczęło mi się to coraz bardziej podobać. Zaczęłam jeździć na wszystkie treningi i tak już zostałam :) Jestem tutaj już dwa lata i nie żałuję czasu spędzonego na treningach i wszystkich zawodów. To piękna sprawa być tu, strzelać i rozwijać swoje umiejętności oraz osiągać sukcesy.

A.S.: Opowiedzcie krótko o Waszych największych sukcesach.

M: Naszym największym sukcesem było zdobycie złotego medalu w XXI finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w miksie wraz z Patrycją oraz moje zwycięstwo w konkurencji indywidualnej.

A.S.: Wyjaśnijcie, proszę, na czym polega miks?

P: Strzelamy w parach, mężczyzna plus kobieta i zdobywamy punkty w pojedynkach. Za każdą zwycięską serię otrzymujemy 2 punkty, a za remis 1 punkt.

A.S.: Jakie były największe trudności na początku?

P: Na początku trzeba było popracować nad ustawieniem, techniką. Strzelanie nie było też naszą mocną stroną. Trener musiał wszystko na bieżąco korygować. Często się zdarzało, że podczas treningu pojawiały się błędy, które były sukcesywnie eliminowane, gdy to nie wychodziło, wkładaliśmy w zajęcia jeszcze więcej wysiłku.

niedziela, 30 sierpień 2015 07:20

Niezwykłe pokazy lotnicze

 

W ten weekend odbyła się XIV edycja międzynarodowych pokazów lotniczych w Radomiu. Jak co dwa lata i tym razem impreza przyciągnęła dziesiątki tysięcy fanów lotnictwa, którzy mogli podziwiać kunszt pilotów i potęgę maszyn. Ponad 260 samolotów z 20 krajów sprawiło że Radom znów stał się miastem awiacji. Podziw i wzruszenie wywoływały popisy między innymi włoskiego zespołu akrobacyjnego Frecce Tricolori, szwajcarskiego Patrouille Suisse, pięknych polskich Iskier i Orlików oraz niewiarygodne wręcz demonstracje solistów. Loty polskiego Miga-29 pilotowanego przez Adriana Rojka czy belgijskiego F-16 zapierały dech w piersiach. Nie zabrakło również ciekawostek takich jak szybowiec napędzany....silnikiem odrzutowym!

 

Impreza zaczęła się o 9 rano blokiem aeroklubowym. W południe nad głowami widzów przeleciała defilada powietrzna demonstrująca piękne polskie samoloty i śmigłowce. Do wieczora organizatorzy zapewnili niesamowite wrażenia wizualne i akustyczne.

Pokazy wywoływały zdumienie nie tylko na terenie pokazów. Setki ludzi podziwiało pokazy z pół nieopodal lotniska gdzie można było wykonać niewiarygodne wręcz zdjęcia. Huk silnika i dopalaczy tuż nad głową to niezapomniane przeżycie :)

 

W całym mieście ciężko było oderwać oczy od latających maszyn. Każdy widzący i słyszący przelatujące samoloty na chwilę zatrzymywał się i spoglądał w górę z ciekawością, podziwem, zachwytem. Bo jak nie zwrócić uwagi na takie cuda.Kolejna edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu, miejmy nadzieję,już za dwa lata. Czekamy z niecierpliwością i dziękujemy za niezapomniane emocje!

 

Alicja Szwanc

Moc Radom2015

poniedziałek, 24 sierpień 2015 23:45

 

Piękno można odnaleźć w twarzach ludzi mijanych codziennie na ulicy, w chmurach płynących powoli po niebie lub w ... rozpędzającym się na pasie startowym wojskowym myśliwcu. Pasja latania, prędkość i niezwykła uroda tkwiąca w samolotach sprawiły, że to właśnie one stały się główną inspiracją twórczości Alicji. Maluje odkąd pamięta. Cieszy się, że może przelać na papier to, co widzi i o czym marzy czyli samoloty pokazowe.

 

Dlaczego kobieta maluje samoloty?

Jestem zafascynowana lotnictwem, potęgą maszyn i niezwykłymi umiejętnościami ludzi, którzy siedzą za ich sterami. Dzięki temu, że maluję samoloty mogę być cały czas blisko awiacji, przypominać sobie piękne chwile z pokazów lotniczych i myśleć o następnych lotniczych przygodach. Malowanie samolotu jest, jak malowanie portretu osoby o niezwykłej duszy i charakterze. Do tego dodajemy kolory i tajemniczość nieba i wychodzi nam baśniowa kompozycja.

A od kiedy się tym pasjonujesz ?

Maluję odkąd pamiętam. Trudno powiedzieć skąd samoloty wzięły się w moim życiu. Najpierw interesowały mnie wszelkie zjawiska pogodowe, szczególnie te ekstremalne jak burze czy tornada. Głównymi źródłami inspiracji były książki, prasa, i media – dzięki nim zaczęłam interesować się lotnictwem. Swoje pierwsze obrazy oparłam na zdjęciach, które widziałam w katalogu sprzedającej modele firmy Revell. Zauroczyły mnie. Z biegiem czasu to zauroczenie zmieniło się w zainteresowanie, a zainteresowanie w pasję. Nie przypuszczałam wtedy, kilkanaście lat temu, że czeka mnie tak piękna i fascynująca przygoda. Teraz mogę połączyć obydwa zainteresowania.

 

Z wykształcenia jesteś anglistką, prowadzisz własną firmę, masz narzeczonego, więc jak godzisz to wszystko ze swoją pasją awionistyczną?

Myślę, że wszystko można ze sobą pogodzić, jeśli tylko się chce:) Lubię swoją pracę i wszystkie wyzwania z nią związane. Na co dzień uczę języka angielskiego. Wymaga to poświęcenia ale gdy widać efekty, praca nie sprawia trudności. Sezon pokazowy nie koliduje z obowiązkami szkolnymi. Szkoda tylko, że jest taki krótki; wyjazdy na imprezy to kwestie kilku weekendów w roku. Ale zawsze są one źródłem wielkiej inspiracji i czeka się z utęsknieniem na kolejny rok. Na szczęście mogę też pogodzić pasję z życiem prywatnym. Mój ukochany dzielnie towarzyszy mi na pokazach mimo deszczu czy skwaru, robi piękne zdjęcia, które mogę potem wykorzystać w swoich pracach.

MEANDMYLOVE

Jaka techniką i narzędziami je uwieczniasz?

Początkowo rysowałam kredkami i ołówkiem, potem farbami, takimi jak tempery, akryle i farby olejne. Dziś lubię eksperymentować, łącząc zakazane techniki jak ołówek i kredki bądź akryle i farby olejne. Bywa, że nic z tego nie wychodzi. Ale nie o to chodzi, żeby efekt był piorunująco doskonały. Chodzi o emocje. Cieszę się, gdy z obrazu ostatecznie wychodzi praca odzwierciedlająca to, co we mnie „siedziało”. Najbardziej lubię ołówek i akryle. Cały czas staram się pracować nad swoim warsztatem, nie zamykając się na sugestie i krytykę innych.

W jaki inny sposób rozwijasz swoją pasję?

Inspirację znajduję na pokazach lotniczych. Co roku dzieje się coś niezwykłego, co chciałabym pokazać ze swojej perspektywy. Każdy pokaz jest dla mnie inspirujący. Myślę, że najpiękniejszy sezon to rok 2013. Wtedy to widziałam w powietrzu prawdziwe potęgi awiacji. Zacznę od cudownego pokazu fińskiego zespołu akrobacyjnego latającego na samolotach BAE Hawk Midnight Hawsk, w którym wcześniej zakochałam się w Radomiu 2009 roku. Potem ukraińskie Su 27, które zademonstrowało wręcz niewiarygodną manewrowość i siłę. To był też rok, w którym widziałam pierwszy raz w swoim życiu w powietrzu tak potężny samolot jak Tornado , jest to dwusilnikowy odrzutowy samolot myśliwski o zmiennej geometrii skrzydeł wyprodukowany wspólnie przez Wielką Brytanię, Włochy i Niemcy. Trwało to kilka sekund ponieważ maszyna przylatywała do Radomia, by być częścią wystawy statycznej. Jednak po tych kilka chwilach już wiedziałam, że jest to konstrukcja, którą będę malować. W Niemczech w 2014 roku w Laage pierwszy raz widziałam Tornado w pokazie w powietrzu! Zakochałam się momentalnie. Dziś jestem w zasadzie monotematyczna w tej kwestii;) Ciekawostką jest, że wraz z ukochanym pojechaliśmy wtedy do Niemiec w weekend i w niecałe 2 dni, dzięki bezcennej pomocy Spotterów, przejechaliśmy około 1200 kilometrów, ale było warto! Nie była to jedyna sytuacja, kiedy pokonywaliśmy tak długą trasę w tak krótkim czasie, po to tylko, żeby nacieszyć oko samolotami:)

DSCF0608gripen

Czy miałaś też okazję poznać jakichś ciekawych pilotów?

Na każdych pokazach miałam możliwość rozmawiania nie tylko z pilotami, ale z innymi pasjonatami lotnictwa, dla których latanie jest sensem życia. Słucham z zapartym tchem, jak opowiadają o tym, co widzieli na pokazach. Uwielbiam tą pozytywną energię, z jaką dzielą się tym, co w życiu widzieli. Ogromnie lubię też pytać pilotów o to, jak to jest latać, jakie są ich najciekawsze i najbardziej emocjonujące przygody i doświadczenia. Na pokazach zbieram ich autografy. Czasami czuję się na to już za stara ale mam nadzieje, że nigdy nie zabraknie mi tej energii :)

Zdarzyło Ci się też latać takimi samolotami?

W swoim życiu wylatałam zaledwie 30 minut, ale za to jak!!! Mój pierwszy lot odbył się samolotem – Antonow-2, pięknym, kilkudziesięcioletnim dwupłatowym staruszkiem. Lot odbył się na pokazach w Bielsku-Białej w 2010 roku. Jednak gdzieś w duszy chciałam poczuć, jak to jest latać szybciej i wyżej. Gdy znalazłam w sieci informacje, że w Czechach można się przelecieć samolotem szkolno-bojowym L-39 Albatros wiedziałam, że jest to już tylko kwestia czasu. Mimo, że było to marzenie absurdalne, wręcz niemożliwe do zrealizowania, udało się! A w 2013 roku spędziłam 15 minut na pokładzie zgrabnego, czarnego zwinnego odrzutowca, jakiego wcześniej widziałam tylko na pokazach lotniczych. To było przeżycie, które zdecydowanie chciałabym powtórzyć.

Gdzie wystawiałaś już swoje prace?

Dzięki rozwojowi internetu i powstaniu różnych portali zrzeszających osoby o podobnych zainteresowaniach szybko udało mi się nawiązać kontakt z fanami lotnictwa z całej Polski zajmującymi się malarstwem awionicznym i zamieścić swoje prace na między innymi na portalu digart.pl. Wkrótce odkryłam się,że na stronie swoje prace publikują również inni twórcy malujący smoloty ,z którymi udało mi się nawiązać kontakt. Z inicjatywy pasjonaty lotnictwa, Marcina Wojciechowskiego, w 2010 roku powstała grupa Ars Avionica, która połączyła zarówno artystów, jak i amatorów malujących samoloty. Już niedługo po założeniu, grupie udało się zorganizować pierwsze wystawy, między innymi w młodzieżowych domach kultury i muzeach. Dla mnie jednym z największych artystycznych osiągnięć była wystawa grupy przed Urzędem Miejskim w Radomiu podczas pokazów lotniczych w 2013 roku.

Czym będziesz się zajmować w Why STORY?

Bardzo bym chciała pisać o inspirujących i pięknych przygodach ludzi, których spotykam na swojej drodze. Dlatego też zajmę się działem: Inspiracje. Mam nadzieje, że ten dział dostarczy naszym czytelnikom zastrzyku pozytywnej energii. Chciałabym zawsze czerpać i dzielić się lotniczą pasją i energią. Planuję dalej jeździć na pokazy, patrzeć na samoloty, malować je i wspólnie z nasza grupą Ars Avionica pokazywać obrazy ludziom w Polsce i mam nadzieję, również za granicą:)

                                                                                                                     Rozmawiała

                                                                                                                    Beata Sekuła

poniedziałek, 30 listopad -0001 01:24

To będzie huczny jubileusz! Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa, dziesiąta edycja Żorskiego Biegu Ulicznego. W niedzielę 15 października  o godzinie 12:00 prawie dwa tysiące osób stanie do sportowej rywalizacji na ulicach Żor.

Zapisy do biegu głównego na dystansie  10 km ruszyły w połowie lipca, a obecnie do udziału w imprezie zgłosiło się już niemal 800 osób! Warto się pospieszyć, bo limit uczestników wynosi 950 osób.  

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama