reklama
Magazyn WhyStory logo
reklama
Nauka i Praca
środa, 04 październik 2017 14:54

Rozmowa z prof. dr hab. inż. Krzysztofem Lewenstein, prorektorem ds. studiów Politechniki Warszawskiej w kadencjach 2012-2016 i 2016-2020, na temat wagi współpracy specjalistów w ramach projektów zespołowych oraz interdyscyplinarnych. Prof. Krzysztof Lewenstein został nominowany do tytułu Lider z powołania za wieloletnią oraz efektywną opiekę nad rozwojem studentów oraz osiągnięcia na polu naukowym.

 

Jak wyglądała Pana droga do miejsca, w którym Pan Profesor jest teraz?

Od początku wiedziałem, że chcę iść na politechnikę, kochałem chemię. Byłem właściwie przekonany, że skończę na chemii, ale tak się ułożyło, że brat czy kuzyn koleżanki, pracujący na Politechnice Warszawskiej na wydziale chemicznym, miał wypadek i stracił wzrok. To była głośna sprawa gdzieś w latach 70. Byłem wtedy w klasie maturalnej i to mnie troszkę od chemii odżegnało. Poszedłem na elektronikę i nie żałuję. Skończyłem elektronikę, do pracy trafiłem na wydział ówczesnej mechaniki precyzyjnej, tam była katedra elektroniki przemysłowej i w zasadzie pierwsze lata zajmowałem się układami sterowania, układami wykonawczymi w urządzeniach mechanicznych, aż do momentu, kiedy po doktoracie zacząłem myśleć o rozwoju naukowym. Były to lata 80. i doszedłem do wniosku, że w tym miejscu, gdzie pracowałem elektronika nie ma szans rozwojowych, że muszę coś zmienić. Akurat tak się złożyło, że na wydziale mechaniki precyzyjnej bardzo intensywnie zaczęła się rozwijać inżynieria biomedyczna. Pojawili się liderzy i to mnie pociągnęło. Postanowiłem zająć się komputerowym wspomaganiem diagnostyki medycznej. Od tego się zaczęło, potem przyszła habilitacja, potem projekty no i oto jestem. (śmiech)

 

Jest Pan prorektorem ds. studiów. Z czym wiąże się ta rola?

To ciężki kawałek chleba, może nie bardzo trudny, ale na pewno obciążający. Myślę, że to, co się dzieje w obszarze kształcenia, zwłaszcza tak konieczny kontakt ze studentami, jest właśnie obciążające. Przy 30 tys. studentów, na trudnych studiach politechnicznych, nie ma mowy, żeby przynajmniej 1/3 z nich nie miała jakichś problemów, sytuacji konfliktowych, niezaliczeń, trudności. Załóżmy, że z tych 10 tys. 1/3 poradzi sobie sama, a 2/3 trafiają tu. Muszę interweniować, rozmawiać z wykładowcami, z dziekanami, czasem bronić takich młodych ludzi, którzy się zagubili, staram się coś działać i to jest obciążające.

 

Jakie miał Pan cele, obejmując to stanowisko?

Od początku kadencji jednym z głównych celów, którymi się zajęliśmy było wprowadzenie znacznie szerszego uczenia przez realizację projektów. W zakresie nauk technicznych i tego, co nas tutaj dotyczy najbardziej, jest to sprawa fundamentalna. Fakt, że przy przeładowaniu programów, przy dużej liczbie studentów trochę nam sprawy projektowe odeszły i zrobiło się tego mniej. Kiedy jeszcze studiowałem, student miał obowiązkowe dwie prace przejściowe, czyli rozmaite projekty z różnych dziedzin, przygotowujące do dyplomu. Dzisiaj została jedna, a nawet ona czasem też jest traktowana po macoszemu. Powiem, że nie było dużo, żeby nie powiedzieć wcale, projektów zespołowych, interdyscyplinarnych, a to jest właściwie sól tego, co się dzieje, bo dzisiaj już nie wystarczy być specjalistą, trzeba być nastawionym na kontakt z przedstawicielami innych dyscyplin.

 

Czyli ważna jest synergia, prawda?

Oczywiście. Dzisiaj ważne są projekty zespołowe oraz interdyscyplinarne. Bycie wybitnym informatykiem to za mało, należy jeszcze potrafić porozumieć się z innymi i zaaplikować tę wiedzę w algorytmy inżynierii biomedycznej czy współpracować z mechanikami.

 

Pan Profesor ma różne swoje patenty na pewne urządzenia związane z medycyną.

Tak, bo ja się tym również zajmuję.

 

I z których Pan jest najbardziej dumny Panie Profesorze?

Ze wszystkich. To jest tak, że nie można od swoich projektów odejść całkowicie. Nigdy nie czułem się spełniony do tego stopnia, żeby powiedzieć - to jest zamknięty temat, koniec. Że nie rokuje to pewnych szans na kontynuacje, na rozwój, na pewne zmiany, na adaptacje i zrobienie czegoś nowego, co odbijając się od tego pójdzie w inną stronę.

 

To bardzo ciekawe, bo to jest połączenie inżynierii z medycyną. Nad jakimi projektami aktualnie Pan pracuje?

Najbardziej mi zależy na dwóch projektach. Pierwszy to wspomaganie diagnostyki uzależnienia alkoholowego na podstawie zapisu EEG podczas snu. To mi wyszło nadzwyczajnie, ponieważ badania były przeprowadzane na unikatowej w skali świata bazie, którą tworzyło 200 osób. W tym 50% kobiet, 50% mężczyzn, równomierny rozkład wiekowy, połowa uzależnionych, połowa zdrowych, odpowiednio przebadanych z pełnymi wynikami i z zapisem EEG podczas snu. Na podstawie tego wszystkiego, moje wspomagające systemy komputerowe rozróżniają chorych od zdrowych z dokładnością prawie 100% i to już nie jest przypadek.

 

Gdzie to znajduje zastosowanie, czy są takie ośrodki w Polsce?

Próbowałem pokazać to różnym osobom, które zajmują się uzależnieniami, ale one twierdzą, że ich żaden alkoholik nie oszuka. Ja z kolei twierdzę, że zawsze istnieje możliwość oszukania, bo jeżeli ktoś się opiera na teście psychologicznym, czyli czymś coś jest subiektywne to cudów nie ma. Natomiast tutaj pacjent śpi, my go mierzymy i to jest całkowicie wiarygodne. Poza tym sprawa jest taka, że jeśli np. rzecz dotyczy ubezpieczenia to alkoholik może się z diagnozującym go umówić i koniec, zrobią co chcą. Natomiast tu wynik jest ewidentny. Wobec tego np. ubezpieczyciele, pracodawcy, którzy zatrudniają pilotów, kierowców zawodowych mogą z tego korzystać. Są różne miejsca, w których tego typu urządzenia mogły by znaleźć zastosowanie. Praca była publikowana, natomiast nie próbowałem tego, wdrażać.

 

Czego dotyczy drugi projekt?

Drugi projekt dotyczy przewlekłej niewydolności mięśnia sercowego. To z kolei jest bolączka kardiologów. Ja się habilitowałem i właściwie przez całe życie naukowe zajmowałem wspomaganiem diagnostyki kardiologicznej. W związku z tym ten program przyszedł sam z siebie. Serce każdego człowieka z wiekiem wapnieje, to że się stajemy wapniakami to jest uzasadnione naukowo. Tkanka mięśniowa przerasta tkanką łączną, mięsień traci sprężystość, staje się bardziej workowaty, wydajność, wyrzut krwi z serca jest słaba. Zaczęło się od tego, że siedziałem z przyjacielem kardiologiem, rozmawialiśmy i on właśnie zwrócił moją uwagę na pewien fakt, mówiąc, że kiedy bada osłuchowo, zwykłym stetoskopem pacjenta z niewydolnością serca to ją słyszy, że to jest worek, a zdrowego – dzwon. Pokazał mi to i zaczęliśmy się zastanawiać, czy jest szansa, żeby we wczesnym stadium tej przebudowy, ten dźwięk, ten zapis dźwięku rozróżnić. Po to, aby reagować odpowiednio wcześnie farmakologicznie. Człowiek zdrowy tego nie zauważa, zaczyna się leczyć dopiero wtedy, kiedy jedyną skuteczna metodą jest transplantacja. Leczy się na wszystko, a nie na to co trzeba. Natomiast tego typu badanie, w którym robimy zapis dźwięku serca i na tej podstawie określamy – Ty bracie zacznij się leczyć, bierz farmakologię, a Ty jesteś jeszcze w tej grupie, która może poczekać. Może to uratować wielu ludzi. Tego typu badania robię, tylko brakuje miliona złotych na to, żeby mieć to, co u alkoholików. Tam miałem świetną bazę. Natomiast tutaj mamy miejsca, ale brakuje nam środków. Kardiolodzy są zainteresowani.

 

I równocześnie jeszcze praca ze studentami?

Praca ze studentami była zawsze. To mi sprawiało rzeczywiście dużą satysfakcję, dużą frajdę. Zawsze się czułem trochę starszym kolegą.

 

To jest taka wymiana energii, prawda?

Tak, ja się śmieję, że my na uczelniach na pewno wolniej się starzejemy, ze względu na ten taki może trochę wampiryczny kontakt z młodzieżą. Autentycznie, my nie mamy czasu rozmawiać o chorobach, nie mamy czasu odczuwać pewnych dolegliwości.

 

Rozumiem, że jest Pan również liderem w domu?

Nie, nigdy w życiu. Ja wiem skąd władza pochodzi i swoje miejsce w szeregu znam. Wywodzę się z domu, gdzie byli sami mężczyźni i jedna kobieta, moja mama. Natomiast tak mnie los rzucił, że jest żona, córka, dwie suczki, jeden chomik, który wytrzymał trzy lata no i ja. (śmiech)

 

W jaki sposób Pan ładuje akumulatory i nabiera odporności?

Kocham narty. Zaczynałem, kiedy miałem 5 lat i chyba byłem jednym z pierwszych narciarzy, którzy złamali nogę i leżeli w szpitalu w Zakopanem. Mam jeszcze gdzieś takie zdjęcia. Kiedy miałem 6 lat, nie było żadnych wyciągów, żadnych przygotowanych stoków, jeździło się na poletkach, które się udeptywało, a o bezpiecznikowych wiązaniach można zapomnieć. Zakładało się buty skórzane podobne do takich dzisiejszych wojskowych trzewików czy takich turystycznych.

 

Pan Profesor Szmidt wspominał , że bardzo by chciał żeby była jeszcze szersza współpraca, nie tylko z zewnątrz, ale też i międzywydziałowa. Bo generalnie jest powiedzenie, że umysły ścisłe bardziej się koncentrują na swoich zadaniach. Co Pan o tym sądzi?

Tak, coś jest na rzeczy, ja już powiedziałem, że dzisiejsze wyzwania wymagają współpracy dużych, a na pewno interdyscyplinarnych zespołów, co do tego nie ma wątpliwości. Czy ta współpraca jest wystarczająca? Być może. Oczywiście wszystko zależy od ludzi, którzy są różni, niektórzy bardziej otwarci, kontaktowi i wtedy jest łatwiej, inni bardziej introwertyczni.

 

Pana zdaniem liderem się człowiek rodzi czy staje?

Staje. Chociaż być może są przypadki, w których ktoś ma tę charyzmę, ma charakterologiczne cechy, dzięki którym naturalnie może pełnić taką funkcję.

 

A w tych młodszych latach, wolał Pan być przewodniczącym? Czy może skarbnikiem?

Skarbnikiem nigdy, tego się bałem. Poza tym to nudne. Przewodniczącym mi się zdarzało być, ale nigdy o to nie zabiegałem. Nigdy mi na tym nie zależało. Jeżeli była taka potrzeba to nie było problemu, ale trudno powiedzieć, żebym miał ku temu jakieś chęci czy żebym o to walczył.

 

Proszę powiedzieć Panie Profesorze jakie w takim razie ma Pan plany na przyszłość? A jakie przed Panem wyzwania?

Plany… wszystko zależy od zdrowia. Najpierw urlop, troszkę odpocząć, naładować akumulatory, a potem kolejny rok i do przodu.

 

Apla:

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Lewenstein po uzyskaniu świadectwa dojrzałości wybrał studia na kierunku Elektronika, choć rozważał też edukację w kierunku mechaniki precyzyjnej. Po uzyskaniu dyplomu magistra inżyniera radiotechniki w specjalności telewizja (w maju 1974) rozpoczął pracę jako asystent stażysta w Zakładzie Elektroniki prof. Janusza Majchra. Zakład ten znajdował się w strukturach Instytutu Budowy Sprzętu Precyzyjnego i Elektronicznego na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej. Pod koniec lat 70. XX w. rozpoczął prace nad doktoratem. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1983 r., gdyż w czasie pisania dysertacji odbył półroczny staż w Austrii (w 1981 r.), a po powrocie do kraju, w 1982r., proces spowolniła śmierć profesora Majchra. Promotorem pracy doktorskiej był doc. W. Włodarski.

W latach 80. pracował głównie nad układami napędowymi i pomiarowymi w obrabiarkach elektroiskrowych budowanych w Instytucie Inżynierii Precyzyjnej i Biomedycznej. Ponadto odbył półroczny staż w Politechnice w Brighton w 1986 r. Lata 90. XX w. to okres, w trakcie którego przeniósł swoje zainteresowania naukowe w kierunku inżynierii biomedycznej, a przede wszystkim na komputerowe wspomaganie diagnostyki medycznej z zastosowaniem metod sztucznej inteligencji. W tym okresie rozpoczął realizację badań nad diagnostyką choroby wieńcowej z użyciem sztucznych sieci neuronowych. Doświadczenia te stały się fundamentem habilitacji, którą uzyskał w roku 2003. Ponadto realizował granty dotyczące rozpoznawania stanów nowotworowych sutka na podstawie komputerowej analizy mammografów, a także projekty poboczne: opracowanie i wdrożenie terminali mobilnych do radiowozów policji i opracowanie nowej rodziny pomp infuzyjnych. W 2017 roku został profesorem tytularnym.

W pracy badawczej koncentruje się na komputerowym wspomaganiu diagnostyki medycznej ze szczególnym uwzględnieniem choroby wieńcowej, wykrywaniem choroby alkoholowej na podstawie polisomnografu, przesiewowymi badaniami niewydolności mięśnia sercowego wg oryginalnej metody, algorytmami sztucznej trzustki dla diabetyków oraz ekspozymetrami narażenia na oddziaływanie pól elektromagnetycznych.

Wypromował 5 doktorów. W portfolio posiada 7 patentów. Opublikował ponad 100 prac naukowych.

poniedziałek, 18 wrzesień 2017 06:01

Zmiany strukturalne konieczne w wyniku nowej ustawy dają uczelniom dużo autonomii, zmuszają także do dostosowania się do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej podkreśla, że interdyscyplinarna oraz międzyobszarowa działalność techniczna to poważne zadania, przed którymi między innymi stoi dzisiaj Uczelnia.

unnamed 

Nowa ustawa a zmiany

Zmiany strukturalne muszą zaistnieć, bowiem świat się zmienia. Ostateczna wersja nowej ustawy dotyczącej uczelni akademickich pojawi się 19 września 2017 roku. – Na podstawie fragmentów, które czytałem i rozmów, które prowadziłem, sądzę, że ta ustawa zapewni autonomię uczelniom i w niewielkim stopniu będzie ingerowała w ich strukturę – zauważa prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej. W zawiązku z tymi zmianami przed uczelniami akademickimi stoi wielkie wyzwanie – dostosowanie ich struktury wewnętrznej do wymogów współczesności. W przypadku uczelni technicznych to przede wszystkim konieczność nadążania za zmieniającą się rzeczywistością technologiczną i gospodarczą.

wtorek, 11 lipiec 2017 12:09

Konsekwencja w działaniu kluczem do sukcesów

Dr inż. Kinga Kurowska, pełnomocnik Rektora Politechniki Warszawskiej  ds. rozwoju innowacyjnych form kształcenia oraz przewodnicząca zespołu rektorskiego ds. innowacyjnych form kształcenia, otrzymała  nominację do tytułu Kobieta Charyzmatyczna za wybitne osiągnięcia, pomimo jeszcze tak młodego wieku (34 lata) zarówno na polu naukowym, jak i społecznym.

art

Dr inż. Kurowska przyznaje, iż swoją działalność społeczną rozpoczęła w liceum. Już w pierwszej klasie była przewodniczącą szkoły. Uczęszczała także na kółka teatralne i grała w siatkówkę w reprezentacji szkoły. Natomiast w szkole podstawowej trenowała akrobatykę sportową. - Uważam, że sport kształtuje charakter i wprowadza do życia pewnego rodzaju uporządkowanie – podkreśla pani Kinga. - Uczy także umiejętności dążenia do celu, co okazało się niezwykle przydatnym w moim życiu

środa, 28 czerwiec 2017 08:30

„Społem” Warszawska Spółdzielnia Spożywców Śródmieście to firma łącząca nowoczesne zarządzanie z polską tradycją dobrego handlu. Prowadzi działalność detaliczną w ponad dwudziestu placówkach handlowych, z których trzy włączone zostały do sieci sklepów LUX, stworzonej jako odpowiedź na dynamiczny rozwój zagranicznych punktów handlowych. Przedsiębiorstwo zostało nagrodzone tytułem The Best & More jako najlepsza detaliczna sieć sprzedaży rodzimych produktów spożywczych.

AnnaTylkowska

Do naszych klientów należą osoby, dla których zdrowe odżywianie ma znaczenie. Cenią sobie jakość naszych produktów, co wiąże się z ich smakiem, świeżością oraz naturalnością. - podkreśla Anna Tylkowska, prezes WSS „Społem”. Pani prezes nie ukrywa, że spółdzielnia nie konkuruje z wielkimi dyskontami, jednakże dzięki towarom dobrego gatunku (najczęściej dostarczanymi przez lokalnych dostawców), a także wysokiej jakości obsługi, klienci coraz chętniej odwiedzają te sklepy. Są one zaopatrywane przez ponad 300 dostawców – zarówno duże międzynarodowe firmy, jak i niewielkie polskie, rodzinne.

poniedziałek, 29 maj 2017 09:32
Kolejna XI edycja Dialogu Możliwości odbędzie się 8 czerwca, w godz. 18.00-21.00, w Laboratorium Biznesów Kreatywnych, które mieści się w budynku Demex przy ul. Hagera 41 w Zabrzu.

 

Dialog Możliwości organizowany jest w ramach Klastra Biznesów Kreatywnych. Projekt ten jest doskonałą okazją do przekazania doświadczeń osobom, które aktywnie i twórczo działają. Swoim doświadczeniem z naszą publicznością podzielili się do tej pory m.in.: Zbigniew Barecki, Aleksandra Brzoza, Zbigniew Nawrat, Adam Radzimski, Tomasz Lemański oraz Piotr Pytel.

 

Główną ideą projektu, którą przekazujemy podczas Dialogu, jest hasło "Od pasji do biznesu". Projekt promuje, wspiera oraz skupia osoby przedsiębiorcze. Daje doskonałą szansę na skuteczną promocję oraz wymianę wartościowych kontaktów. Jest impulsem do aktywnego działania.

wtorek, 23 maj 2017 11:04

Zespół Szkół Nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego w Zabrzu jest szkołą, która odpowiada na potrzeby rynku pracy. Absolwenci tej szkoły w przyszłości bez problemu znajdą zatrudnienie. Szkoła rozpoczyna nabór na rok 2017/2018 w zawodach: technik elektryk, technik informatyk, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej. Gwarantują one ciekawą pracę i wysokie zarobki.

plakat1

Informatyk to obecnie najpopularniejszy kierunek kształcenia zawodowego w Polsce. Technik elektryk jest jednym z najczęściej poszukiwanych zawodów przez pracodawców, zapewniający zarobki na początku kariery zawodowej powyżej 2500 zł. 

Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to z kolei nowy fach, będący odpowiedzią na postulaty firm telekomunikacyjnych, którym tacy fachowcy są potrzebni. Uczniowie, którzy wybiorą ten kierunek będą pierwszymi specjalistami w tym zawodzie. Zajmować się będą m.in. montowaniem oraz konserwacją urządzeń wchodzących w skład systemów odbiorczych telewizji satelitarnej, naziemnej i sieci kablowych; naprawą tych systemów oraz administrowaniem sieciami wchodzącymi w skład systemów odbiorczych telewizji i sieci kablowych.

Ponadto w Zespole Szkół Nr 3 można wybrać zawód oferowany przez szkołę branżową i zdobyć kwalifikacje do pracy elektryka, elektronika i montera izolacji przemysłowych. 

Młodzież, która chce dobrze przygotować się do matury może wybrać klasę ogólną XI Liceum Ogólnokształcącego w ZS Nr 3, a miłośnicy sportu – klasę sportową piłki nożnej. Absolwent szkoły Robert Pieczur to środkowy obrońca Górnika Zabrze.

czwartek, 27 kwiecień 2017 15:22

Konferencja „ Innowacyjny Biznes Przyszłością”, organizowana jest w ramach Międzynarodowego Tygodnia Coachingu (International Coaching Week) przez International Coach Federation, organizowanego przez Regionalną Izbę Przemysłowo Handlową w Gliwicach, ICF Polska oddział Śląsk oraz HPR Group.

878 x90

Na Śląsku zaplanowaliśmy jeden, intensywny dzień wykładów, warsztatów i spotkań indywidualnych dnia 16 maja 2017 roku w godzinach od 9:00 do 15:00 w Hotelu Silvia przy ulicy Studziennej 8 w Gliwicach. Skorzystają osoby, zainteresowane rozwojem osobistym, coachowie a przede wszystkim przedstawiciele biznesu. Konferencję otworzy Prezydent M. Gliwice – Zygmynt Frankiewicz.

czwartek, 27 kwiecień 2017 09:55

P42101141Partnerzy oraz Prelegenci Konferencji

P42100191Karolina Hudowicz, Edyta Walęciak - Skórka - ICF Polska O/Śląsk, 

czwartek, 27 kwiecień 2017 08:46

ekg

Infrastruktura, budownictwo i inwestycje podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
10-12 maja 2017 r., Katowice

3 dni debat
700 prelegentów
8000 uczestników
Najważniejsze tematy

czwartek, 06 kwiecień 2017 12:58

Marka „Green Pharmacy” została nagrodzona w programie „The Best&More 2017”. Rozmowa z Zuzanną Skrzyńską, dyrektor marketingu Elfa Pharm Polska, o planach rozwoju marki, oczekiwaniach rynku, metodach produkcji oraz innowacjach w branży kosmetycznej.

czwartek, 30 marzec 2017 12:42

Fabryka Mebli Gala Collezione została laureatem Programu „The Best&More”. Rozmowa z Magdaleną Kopińską-Król, dyrektor handlową  o rozwoju firmy, produkcji mebli oraz nowych wyzwaniach.

dyr

Magdalena Kopińska-Król - Dyrektor handlowy firmy Gala Collezione

Meble z inspiracją.Gala Collezione nagrodzona tytułem „The Best&More 2017”

środa, 22 marzec 2017 14:27

IX Międzynarodowe Targi Turystyczne

Już tylko nieco ponad dwa tygodnie dzielą nas od IX Międzynarodowych Targów Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej w Zabrzu. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się 7 i 8 kwietnia w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu. W tym roku partnerem Targów będzie region Vallagarina i miasto Rovereto z Włoch. Udział w targach potwierdzili już przedstawiciele instytucji i obiektów dziedzictwa przemysłowego, muzeów oraz miast i regionów m.in. z Polski, Czech, Słowacji i Włoch. Jak co roku na odwiedzających czekać będzie wiele atrakcji, warsztatów, pokazów i degustacji.

 

W trakcie tegorocznej edycji targów będziemy mieli okazję poznać bliżej naszych południowych sąsiadów. Zabrze odwiedzi m.in. liczna grupa przyjaciół z Czech. Swoje atrakcje, historię i ofertę turystyczną zaprezentują: obszar turystyczny Nadodrze – Ziemia Krawarska (Poodří Moravské Kravařsko), region Jeseníky, miasto Nový Jičín, miasto Frenštát pod Radhoštěm, obszar Polabi (Zlatý pruh Polabí - Třináctá komnata), Morawy Wschodnie (Východní Morava), Muzeum Techniki w Brnie (Technické muzeum v Brně) oraz Browar Czarna Góra (Pivovar Černa Hora). Nie mniej atrakcyjnie zaprezentuje się z pewnością słowacki region Żylina. Turyści od lat doceniają wspaniałe góry tego regionu, średniowieczne zamki i doskonałą kuchnię.

Wśród wystawców, którzy już potwierdzili swój udział w dziewiątej edycji Międzynarodowych Targów Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej, możemy znaleźć m.in.: Twierdzę Srebrna Góra, która jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska; Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, które mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym, którego powstanie datuje się na rok 1605; Zamek Lubownia ze Słowacji, który powstał na przełomie XIII i XIV wieku, na polecenie króla węgierskiego Andrzeja III, czy też Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki" w Ostrowcu Świętokrzyskim – jeden z najlepiej zachowanych i największych zabytków pradziejowego górnictwa na świecie.

Gościem specjalnym tegorocznych Targów będzie Paolo Cozza, znany z programów telewizyjnych, takich jak: "Europa da się lubić", "Taniec z gwiazdami" Włoch mieszkający od kilkudziesięciu lat mieszkający w Polsce. Serdecznie zapraszamy do hali MOSiR na pokazy kulinarne prowadzone przez Pana Paolo Cozza, podczas których poznamy wspaniałą kuchnię włoską.

IX Międzynarodowym Targom Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej towarzyszyć będzie XIV Międzynarodowa Konferencja Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego (6-7 kwietnia) organizowana od 2004 r. przez Miasto Zabrze.

 

wtorek, 21 marzec 2017 15:48

20 marca w Teatrze „Bagatela” w Krakowie odbyła się konferencja podsumowująca tegoroczną edycję Programu: Kobieta Charyzmatyczna - w wydarzeniu udział wzięły Panie, które mają swoje pasje, a marzenia zamieniają w plany oraz konsekwentnie dążą do ich urzeczywistniania. Nie robią tego jednak kosztem innych – podkreśla Beata Sekuła, redaktor naczelna Magazynu WHY Story oraz prezes Stowarzyszenia: „Kobieta Charyzmatyczna” - Są kreatywne, przedsiębiorcze i zaradne życiowo. Potrafią dzielić się swoją wiedzą, dobrą energią i tym czym mogą. Zdarzają się im także potknięcia, napotykają na wiele wyzwań, jednak zawsze idą do przodu. Są realistkami, ale wierzą, że solidarność kobiet ma sens. Najbardziej jednak w życiu chcą kochać i być kochane, po prostu być szczęśliwe.

W trakcie Konferencji odbyły się trzy panele dyskusyjne, w których wzięły udział głównie tegoroczne Laureatki, a także mężczyźni wspierający ich działania.

PGR 8823

Fotografia: Laureatki Programu "Kobieta Charyzmatyczna" (Fot.Piotr Gajek)

wtorek, 21 marzec 2017 10:31

Ucz się w Żorach - naprawdę warto!

Przed gimnazjalistami czas bardzo ważnych decyzji – wyboru przyszłej ścieżki kształcenie. Wszyscy, którzy jeszcze nie wiedzą jaką szkołę wybrać powinni wybrać się na Targi Edukacyjne, które już jutro odbędą się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żorach.

Podczas Targów Edukacyjnych, które odbędą się we wtorek 21 marca zaprezentowana zostanie oferta edukacyjna żorskich szkół ponadgimnazjalnych. Będzie można bliżej poznać kierunki kształcenia w następujących szkołach:

 

- I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki oraz Technikum nr 4 (Zespół Szkół Ogólnokształcących);

- II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz Technikum nr 2 im. ks. prof. Józefa     Tischnera (Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera);

- III Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta oraz Liceum Plastyczne (Zespół Szkół nr 3);

- Zespół Szkół Budowlano-Informatycznych im. Mikołaja Kopernika;

- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

targi edukacyjne

Targi będą nie tylko doskonałą okazją do zapoznania się z kierunkami kształcenia oferowanymi przez żorskie szkoły, ale też do rozmowy z uczniami i nauczycielami, którzy odpowiedzą na wszystkie nurtujące gimnazjalistów pytania i pomogą im w wyborze przyszłej szkoły. Wydarzenie odbędzie się w godzinach od 9:00–12:00 w siedzibie CKZiU na os. Księ­cia Wła­dy­sła­wa 28 w Żorach.

piątek, 10 marzec 2017 12:39

Marzec to miesiąc Kobiet dlatego już za kilka dni odbędzie się Konferencja Programu: „Kobieta Charyzmatyczna”, ( 20 marca) w Teatrze "Bagatela" w Krakowie.

 

lista tegorocznych laureatek znajduje się poniżej:

 

 http://www.whystory.pl/pl/czerwone-szpilki/wydarzenia-czerwone-szpilki/tytuly-kobiety-charyzmatycznej-2017-zostaly-przyznane.html

 

 

piątek, 10 marzec 2017 08:34

Nauka to kochanka piękna, ale zaborcza i złośliwa, nie lubi się dzielić - prof. dr hab. Bożena Popiołek

Prof.dr hab. Bożena Popiołek z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie została laureatką Programu „Kobieta charyzmatyczna 2017” w kategorii: Kobieta w nauce. Rozmowa z Panią Dziekan o szkolnictwie wyższym w Polsce, historii oraz sytuacji kobiet w XXI wieku.

DSCF3332

poniedziałek, 06 marzec 2017 16:19

Dr Maria Łuszczyńska nie boi się wyzwań !

 

Pasja oraz chęć poznawania świata to cechy charakterystyczne doktor Marii Łuszczyńskiej,wykładowcy Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.Rozmowa z nagrodzoną w Programie „Kobieta charyzmatyczna 2017” o pracy ze studentami, sytuacji seniorów w XXI wieku i pasjach.

PICT3518

poniedziałek, 27 luty 2017 09:35

W ramach IV Małopolskiego Kongresu Kobiet Studio Rozwoju Kompetencji przygotowało wykład motywujący pt. „Kobieta Asertywna”, który poprowadzi Pani Sylwia Krysa.

piątek, 24 luty 2017 12:05

Małopolski Kongres Kobiet po raz trzeci przyznaje tytuł Małopolanki Roku i wyróżnienie „Srebrnego Pazura”.

Chcemy w ten sposób uhonorować kobietę, która swoim działaniem i postawą przynosi dumę Małopolsce i stanowi godny wzór do naśladowania. Poprzednio otrzymały go Justyna Kowalczyk i Dr n. med. Anna Chrapusta.

Tytuł Małopolanki Roku przyznaje Małopolski Kongres Kobiet - to znaczy, że prawo do wskazania laureatki mają uczestniczki/uczestnicy wszystkich edycji MKK, prelegentki/prelegenci, goście, organizatorki, wolontariusze i inne osoby zaangażowane w tworzenie Kongresu.
Głosowanie odbywa się poprzez wypełnienie ankiety. Jedna osoba może oddać jeden głos. Koniec głosowania 28 lutego.

Zapraszamy do głosowania:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdh-Wpmr8ZkbcOP_VxWKHt6dYTOqWj_GrS76_jHmDx2RHUl6g/viewform

czwartek, 09 luty 2017 11:20

Pytanie o to, czy potrzebujemy designu, jest jak pytanie o to, czy do życia potrzebujemy tlenu – stwierdziła podczas pierwszej edycji 4 DESIGN DAYS w Katowicach Katarzyna Rzehak, dyrektor kreatywna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

 beznazwy

W dniach 16-19 lutego 2017 roku, ikony światowego i polskiego designu, czołowi architekci i projektanci, producenci i firmy usługowe oraz deweloperzy, inwestorzy i samorządowcy ponowniespotkają się na 4 Design Days w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, by dyskutować o tym, co inspiruje i kreuje światowe trendy w architekturze, na rynku nieruchomości, wyposażenia wnętrz oraz we wzornictwie.

wtorek, 07 luty 2017 14:32

4mkk 800x600

Kobiety, moc jest w nas!
5 marca 2017 po raz czwarty zapraszamy do Krakowa na Małopolski Kongres Kobiet.

Tym razem, to największe w Polsce południowej, najważniejsze, niekomercyjne wydarzenie społeczno - kulturalne adresowane do kobiet w Małopolsce odbędzie się w niedzielę 5 marca, w centrum konferencyjnym Double Tree by Hilton Kraków Hotel & Convention Center przy ul. Dąbskiej 5, (obok galerii Plaza). Uczestnictwo w kongresie jest bezpłatne, rejestracja odbywa się przez internet na stronie www.malopolskikongreskobiet.pl, gdzie dostępny jest także aktualny program imprezy.

poniedziałek, 23 styczeń 2017 12:08

26 stycznia 2017 r.
Katowice, Międzynarodowe Centrum Kongresowe 

Grupa PTWP (organizator największych spotkań gospodarczych), American Chamber of Commerce oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach zapraszają na spotkanie „Dzień amerykański na Śląsku”. 

Spotkanie odbędzie się 26 stycznia 2017 r. w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, w godz. 13.30-17.00.
O godz. 17.00 przewidziany jest Biznes Mixer.
Rejestracja gości prowadzona będzie w godz. 13.00-13.30

ZAKRES TEMATYCZNY:
Panel I: USA po wyborach. Szanse, nadzieje, obawy

    ■    Nowa rola USA w świecie? Zmiana polityczna a globalna gospodarka

    ■    Przyszłość międzynarodowych porozumień handlowych i platform współpracy gospodarczej

    ■    Co zmiana polityczna za Oceanem oznacza dla Polski i krajów Europy Centralnej?

Panel II: Współpraca gospodarcza USA-Polska

    ■   Inwestycje amerykańskie w Polsce. Stan obecny, kondycja, koniunktura

    ■   Możliwości ożywienia bilateralnych kontaktów gospodarczych

    ■  Obiecujące branże i specjalności. W co chcą inwestować amerykańskie firmy w Polsce?

    ■     Inwestorzy amerykańscy na Śląsku

W spotkaniu udział zapowiedzieli m.in. (kolejność alfabetyczna):

    ■    Joanna Bensz – Wiceprezes Rady Dyrektorów, AmCham

    ■    Walter Braunohler – Konsul Generalny USA w Krakowie

    ■    Dorota Dabrowski – Dyrektor Zarządzający, Amerykańska Izba Handlowa w Polsce

    ■    Tadeusz Donocik – Prezes, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

    ■    Małgorzata Dziembała – Katedra Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

    ■    Jerzy Kozicz – Prezes Zarządu, CMC Poland

    ■    Marcin Nowak – Dyrektor Zarządzający Cloud Infrastructure Services Eastern Europe, Capgemini

    ■    Roman Rewald – Członek Rady Dyrektorów, AmCham

    ■    Bogumił Sobula – Wiceprezydent Katowic

    ■    Tomasz Zjawiony – Wiceprezes, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

    ■    Paweł Wideł – Government Relations Manager, General Motors Manufacturing Poland Sp. z o.o.

piątek, 20 styczeń 2017 06:01

Rozmowy z klasą przy lunchu

Celem Projektu organizowanego przez Fundację Class Ladies przy współudziale Urzędu Miasta w Katowicach, pod nazwą "Rozmowy z klasą przy lunchu" jest przede wszystkim realizacja potrzeby wskazywanej wielokrotnie przez kobiety biznesu, dotyczącej chęci dzielenia się własnymi doświadczeniami, wspartej skutecznym kojarzeniem biznesowym i wymianą dobrych praktyk na poziomie eksperckim.

W trakcie spotkań, poruszamy tematy związane z różnymi dziedzinami nauki, kultury, sztuki, zdrowia oraz biznesu i otoczenia gospodarczego.

poniedziałek, 09 styczeń 2017 16:03

Sukces to nie kwestia wrodzonego talentu, błyskotliwej inteligencji ani szczęścia. Sukcesy odnoszą ludzie przekonani o tym, że wciąż mogą się wiele nauczyć – te słowa Carol Dweck przyświecały tegorocznej, jubileuszowej XXV Gali wręczenia Laurów Kompetencji i Umiejętności organizowanej przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Uroczystość odbyła się 5 stycznia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

 080

XXV edycja Laurów Umiejętności i Kompetencji jest najlepszym dowodem na to, że w dzisiejszym świecie nie tylko wciąż widoczna jest potrzeba autorytetów, ale – co ważniejsze – nadal wśród nas obecne są osoby, które na to zaszczytne miano zasługują. Wszystkich zgromadzonych podczas jubileuszowej gali powitał Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Tadeusz Donocik, jako jeden z inicjatorów tego jedynego w swoim rodzaju podziękowania świadczący o tym, iż ćwierć wieku laurowej historii to zapis zmieniającej się rzeczywistości.

czwartek, 22 grudzień 2016 19:13

Termoaktywna odzież BRUBECK - wysoka jakość, funkcjonalność oraz przystępna cena

 logo bru

Branża odzieży termoaktywnej w Polsce od kilku lat przeżywa rozkwit. Firma BRUBECK ze Zduńskiej Woli stała się liderem w produkcji odzieży, jakim są tego typu ubrania. Została nagrodzona tytułem „The Best & More 2017” Magazynu Why Story. Dominik Kosuń, Dyrektor Zarządzający marką, wraz ze swoimi pracownikami, z wielkim optymizmem spogląda w przyszłość.

 

Firma „Filati Mirosław Kubiak” Spółka Jawna samodzielnie zarządza takimi markami jak BRUBECK i WEBSTER. Ponadto podjęła owocną współpracę z firmami: Ortovox, Snickers, Salomon, J. Lindeberg, Falke, Musto czy Tracksmith. BRUBECK funkcjonuje z powodzeniem na rynku już od dziesięciu lat. Od początku działalności firma skupiła się na projektowaniu i produkcji odzieży termoaktywnej przeznaczonej do różnych aktywności.

poniedziałek, 12 grudzień 2016 12:59

W Twojej firmie praktykanci nie parzą kawy i nie kserują dokumentów, lecz realizują samodzielne zadania? Zgłoś ją do konkursu na „Praktykodawcę Roku Województwa Śląskiego 2016”!

 

 Praktykodawca 2016 plakatmin

O KONKURSIE

Uniwersytet Śląski w Katowicach od 2014 roku realizuje konkurs, którego misją jest szeroko pojęte promowanie idei organizowania wartościowych praktyk i staży. W ramach konkursu nagradzani są praktykodawcy z województwa śląskiego, którzy utrzymują najwyższe standardy podczas realizacji praktyk i staży.

W wyniku Konkursu wyłoniony zostaje jeden Zwycięzca, który otrzymuje honorowy tytuł „Praktykodawcy Roku Województwa Śląskiego 2016”, oraz trzy podmioty, które otrzymują wyróżnienia. Przyznanie tytułu „Praktykodawcy Roku Województwa Śląskiego” stanowi sygnał dla studentów i absolwentów, że uczestnictwo w praktyce lub stażu realizowanym przez nagrodzoną firmę umożliwia zdobywanie wiedzy i doświadczenia zawodowego, w organizacji, która troszczy się o jakość ich organizacji. Z kolei dla organizacji jest on potwierdzeniem posiadania i utrzymywania najwyższych standardów w zakresie realizacji kształcenia praktycznego.

 

piątek, 09 grudzień 2016 12:48

Praktyczny wymiar kształcenia,inspirowanie i budowanie efektywnego zespołu

 

 mateuszipikiewicz

Rozmowa z prof. nadzw. dr. hab. Zdzisławą Dacko-Pikiewicz, Rektorem Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, pierwszej uczelni niepublicznej w Polsce, która otrzymała najwyższą kategorię naukową „A” o wyzwaniach szkolnictwa wyższego w Polsce, ofercie kształcenia, zarządzaniu, pasjach oraz przyszłości WSB.

 

Jakie cechy powinien posiadać lider na stanowisku Rektora?

Rektor to przede wszystkim osoba zarządzająca, a nie tylko administrująca uczelnią. Musi mieć jasno sprecyzowaną wizję rozwoju Uczelni, wynikającą z wiedzy o przemianach, jakie maja wpływ na naukę i światowe szkolnictwo. Kluczem do sukcesu jest praca zespołowa pracowników naukowo-dydaktycznych i administracyjnych. Rolą przywódcy jest motywowanie zespołu do osiągania coraz wyższych celów, rozbudzanie w podwładnych poczucia własnej wartości przy jednoczesnym zachęcaniu swoich pracowników do rozwoju oraz samorealizacji. Przywódca jest skuteczny tylko wtedy, gdy własną wizją inspiruje swój zespół.

poniedziałek, 05 grudzień 2016 13:50

To ludzie oraz ich rozwój są kluczem do sukcesu każdej organizacji
– prywatnej, publicznej, pozarządowej, czy społecznej - twierdzi Anna Łyżwa, właścicielka Studia Rozwoju Kompetencji w Krakowie, nominowana do tytułu Kobieta Charyzmatyczna.

 

Praca i pasja w jednym

Anna Łyżwa podziela zdanie Thomasa Edisona, który powiedział: Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko co robiłem, to była przyjemność. Dotyczy to jej zaangażowania zawodowego, społecznego, czy rozwoju osobistego.

piątek, 02 grudzień 2016 19:51

Dnia 25 listopada 2016 r. w hotelu Villa Verde Congress&Spa w Zawierciu odbył się Kongres „Innowacyjna kobieta” zorganizowany przez Fundację Class Ladies.

 1

Fundacja Class Ladies to elitarna i prestiżowa sieć businessowa dedykowana kobietom aktywnym zawodowo. Celem podstawowym Fundacji jest wsparcie rozwoju osobistego oraz promocja kobiet przedsiębiorczych, które znają swoją wartość, mają jasno określone cele, są w pełni profesjonalne i świadome swoich kompetencji i dlatego też stale pragną się rozwijać na wielu polach publicznej aktywności.

Ciekawe wykłady oraz wspaniała atmosfera towarzyszyły paniom przez cały dzień. Wszystkich przybyłych gości przywitała Pani Prezes Daria Domaradzka-Guzik, samo zaś spotkanie poprowadziła Pani Aleksandra Cieślik, ambasador fundacji ds. marketingu. Ciekawe prelekcje, zawierające wiele przydatnych informacji dotyczących różnych obszarów życia kobiet, służyły integracji różnych środowisk, a także zachęcały do twórczego działania również na co dzień.

Kongres został podzielony na cztery bloki.Pierwszy z nich to „Biznesowe E-Innowacje”. W jego trakcie swoje spostrzeżenia zaprezentowali: dr Martyna Dudzicz, Justyna Liber, Aleksandra Monsiol-Szatkowska z Urzędu Miasta Katowice, dr hab. Dariusz Szostek, który w ciekawy sposób omówił nowe ujęcie dokumentu oraz zmiany dotyczące gromadzenia danych osobowych. Z kolei Maciej Dzierżek wprowadził zgromadzonych w świat innowacji na przykładzie firmy Envelo - Grupa Poczty Polskiej.

2

W kolejnym panelu - „Innowacje na Rynku Pracy - Szansa czy Zagrożenie?” - przed zgromadzonymi gośćmi zaprezentowała się Anna Sypek, która mówiła o trendach w prowadzeniu procesu rekrutacji oraz tworzeniu atrakcyjnego wizerunku firmy. Dr Zuzanna Górska-Kanabus podzieliła się z zebranymi informacjami dotyczącymi naszego osobistego, niepowtarzalnego charakteru pisma. Warto dodać, że Pani Zuzanna jest psychologiem, grafologiem, doradcą ds. rozwoju i zarządzania zasobami ludzkimi, a także prowadzi największe na świecie badania z zakresu psychologii pisma ręcznego. Na ich podstawie opracowała GCP Method® – jedyne narzędzie grafologiczne oparte na algorytmach matematycznych.

Trzeci blok tematyczny nosił tytuł: „Moje doświadczenie, moja Innowacja”. Jego moderatorem była Pani Agata Hagno, a jako jedna z panelistek swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliła się Beata Sekuła - redaktor naczelna Magazynu Why Story oraz założycielka firmy Why Media Group, a także autorka książki Why Story 2 - Czas na zmiany, która obecnie jest dostępna w wielu księgarniach w całej Polsce. W rozmowie uczestniczyły również: Karolina Hudowicz, dyrektor ICF Poland, Izabela Święs, właścicielka firmy odzieżowej Furelle oraz Justyna Mirek, Prezes Zarządu Energotechnika Engineering Sp. z o.o.

 

5

Zgromadzone panie z niecierpliwością czekały na wieńczący wyjątkowy kongres ostatni, niezwykle interesujący ze względu na tematykę panel. Podczas prezentacji można było dowiedzieć się o „Innowacyjnych trendach” w kosmetyce (dzięki Bartoszowi Kowalskiemu), natomiast dr Izabela Lenartowicz z Kliniki Medycyny Estetycznej MedEstetica przybliżyła zgromadzonym innowacje w tej wciąż dynamicznie rozwijającej się dziedzinie wiedzy.

Na finał Kongresu swoje spostrzeżenia dotyczące stylu, rodzajów sylwetek oraz trendów na najbliższy sezon zaprezentował, określany jako wschodząca gwiazda polskiej mody, Kamil Sobczyk, finalista międzynarodowych konkursów: Fashion Designer Awards, Re-Act Fashion Show, europejskiego konkursu tkanin CCC Crush – Rooms for Free, a także uczestnik Fashion Week Poland 2009. Choć jeszcze kontynuuje studia na łódzkiej ASP, jego projekty już zdobywają świetne recenzje. Jest cenionym projektantem, a jego stroje były publikowane w wysokiej rangi magazynach modowych takich jak: „Fashion Magazine”, „Logo”, „Sukces”, „Playboy”.

 

Na koniec odbyła się loteria wizytówkowa, podczas której można było zdobyć atrakcyjne nagrody ufundowane przez partnerów tego wydarzenia. Nie zabrakło wspólnych zdjęć, wielu ciepłych słów oraz wniosków, które będą procentować w przyszłości. Każda z pań opuszczała Kongres w doskonałym nastroju, czekając zapewne z wielką niecierpliwością na kolejne inspirujące spotkanie, które odbędzie się w przyszłym roku.

6

 1 (1)

 1 (1)

 1 (1)

 1 (1)

 1 (1)

 1 (1)

 1 (1)

 1 (1)

 1 (1)

 1 (1)

 1 (1)

 1 (1)

 

 Mateusz Herman

 

 

 

wtorek, 29 listopad 2016 10:23

W dniach 24-25 listopada w Zabrzu, w Hotelu Diament Odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja pn. „Kierunki Rozwoju Zarządzania Zasobami Ludzkimi”.

PB253187

Hasłem przewodnim tegorocznej Konferencji były HR Innowacje. W ciągu dwóch dni spotkań stworzono interesującą przestrzeń, w trakcie której doszło do bezpośredniej wymiany doświadczeń w ramach networkingowej sesji. Praktycy zaprezentowali innowacyjne rozwiązania HR. Podkreślano wagę nowych przepisów prawnych wpływających na ewolucję zmian w zarządzaniu w administracji. Uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w interesujących poznawczo warsztatach. W drugim dniu Konferencji, w mniejszych grupach, zainteresowani poznawali praktyki dotyczące modelowania procesów HR.

środa, 23 listopad 2016 10:48

1 drużyna i 25 tysięcy złotych do zdobycia na Azjatycką Olimpiadę Kreatywności w Pekinie. „Babeczka z pączusiem wypełnionym miłością” z Wodzisławia Śląskiego jest drużyną, która zajęła II miejsce w XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination "Oczyma Wyobraźni" we Wrocławiu. Dzięki temu osiągnięciu otrzymała prawo reprezentowania Polski na Azjatyckiej Olimpiadzie Kreatywności w Pekinie w grudniu 2016 roku. Aby wziąć w niej udział grupa potrzebuje pieniędzy na bilety lotnicze, wizy, pobyt w Chinach (noclegi, wyżywienie, transport) i inne wydatki związane z wyjazdem. Całkowity koszt udziału w olimpiadzie to ok. 45-50 tysięcy złotych.

13392054 1737459173137949 2463820359260388017 o(1)

W kwietniu tego roku drużyna z gimnazjum nr 1 z Wodzisławia Śląskiego zajęła II miejsce na XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności we Wrocławiu (w swojej kategorii wiekowej, w tzw. Wyzwaniu Naukowym). Zaskoczenie było ogromne, gdyż grupa po raz pierwszy wzięła udział w programie. Nagrodą za II miejsce, oprócz pucharu, jest możliwość reprezentowania Polski na Azjatyckiej Olimpiadzie Kreatywności w Pekinie w grudniu 2016 r. (wylot 5 XII). Z Polski do Pekinu poleci 11 drużyn reprezentujących różne poziomy wiekowe, laureatów II miejsca w różnych typach Wyzwań Drużynowych (więcej o wyzwaniach: http://www.kreatywnosc.pl/wyzwania). Warto dodać, że od 1,5 roku uczniowie pracują metodami kreatywnymi w programie Destination Imagination (więcej informacji: http://www.kreatywnosc.pl/).

czwartek, 10 listopad 2016 10:04

17 i 18 listopada w Teatrze Nowym w Zabrzu oraz w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbędzie się 20 Konferencja Naukowa z cyklu Kultura Europy Środkowej „Rola arystokracji w Europie Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem Górnego Śląska”.

Panel otworzy wykład prof. Chojeckiej nt.: Arystokratyczne rezydencje górnośląskie – współczesne miejsca pamięci i niepamięci.

Później nastąpi  dyskusja znamienitych polskich naukowców : prof. dr hab. Ewa CHOJECKA, prof. dr hab. Bogusław DYBAŚ, prof. dr hab. Tomasz FALĘCKI, prof. dr hab. Wojciech IWAŃCZAK, mgr Maciej RADZIWIŁŁ, prof. dr hab. Henryk SAMSONOWICZ, prof. dr hab. Tomasz SCHRAMM, prof. dr hab. Jerzy WYROZUMSKI na poniższe zagadnienia:

- Rody rycerskie i magnackie w Europie Środkowej

- Rola szlachty i magnaterii w państwach Europy Środkowej

- Drogi awansu społecznego i ekonomicznego w Europie Środkowej

- Podstawy ekonomiczne arystokracji w Europie Środkowej.

- Wielka industria w Europie Środkowej - powstawanie arystokracji przemysłowej.

- Powstawanie wielkiego kapitału w Europie Środkowej

- Dzieje rodów arystokratycznych i przemysłowych po II Wojnie Światowej

 

Jarosław GOWIN
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 

logo
 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

logo
 

abp Wiktor SKWORC
Metropolita Katowicki

 

logo
 

bp Jan KOPIEC
Metropolita Katowicki

 

logo
 

Jarosław WIECZOREK
Wojewoda Śląski

 

logo
 

Wojciech SAŁUGA
Marszałek Województwa Śląskiego

 

logo
 

Małgorzata MAŃKA-SZULIK
Prezydent miasta Zabrze

 

logo
 

Jerzy DUSZYŃSKI
Prezes Polskiej Akademii Nauk

 
Patroni medialni:


tvp3       tvz       radio_katowice       fabryka silesia       


gosc_niedzielny       slask       nasze zabrze       nasze zabrze           

 
 

 

Tomasz Gasidło

Wydział Kultury i Dziedzictwa UM Zabrze

 

piątek, 04 listopad 2016 13:57

Zapraszamy do udziału w VI Międzynarodowej Konferencji pn. „Kierunki Rozwoju Zarządzania Zasobami Ludzkimi”, która odbędzie się w dniach 24-25.11.2016 r. w Zabrzu – Hotel Diament.

 

Miasto Zabrze we współpracy z Politechniką Śląską podjęło działania w zakresie organizacji cyklicznej Międzynarodowej Konferencji pn. „Kierunki Rozwoju Zarządzania Zasobami Ludzkimi”, której celem jest:

- zaprezentowanie dobrych praktyk

- wymiana poglądów i doświadczeń wśród grona przedstawicieli środowiska samorządowego, naukowego oraz sektora prywatnego, jak również miast partnerskich Miasta Zabrze w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi

środa, 02 listopad 2016 10:16

Kompetencje, przedsiębiorczość, pracowitość

Mgr inż. Dariusz Zemła rzetelnie prowadzi własne biuro rachunkowe „Rotax” od ponad dwudziestu lat. Obydwa jego oddziały znajdują się w Zabrzu. Zarówno właściciel, który posiada uprawnienia głównego księgowego od 1996 roku, jak i pozostali pracownicy na bieżąco poszerzają swoją wiedzę z zakresu prawa podatkowego. Pan Dariusz wspiera też młodych przedsiębiorców, oferując im bezpłatną pomoc księgową w ramach Programu Zabrzański Biznesplan. Prywatnie jest mężem i ojcem czwórki dzieci.

Umysł matematyczny

Dariusz Zemła lubił się uczyć. W szkole średniej zawsze miał świadectwo z czerwonym paskiem. Żartuje, że wcześniej tak nie było ze względu na problemy z zachowaniem. Najpierw ukończył liceum o profilu matematyczno-fizycznym. Następnie elektronikę oraz informatykę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. - Lubiłem matematykę, ale nie chciałem zostać nauczycielem, więc wybrałem praktyczny kierunek studiów. Wiedziałem, że na elektronice będzie dużo liczenia, a to pasjonowało mnie najbardziej – tłumaczy Dariusz Zemła.

poniedziałek, 31 październik 2016 09:45

Otwarty umysł, zaangażowanie, praca w zespole i konsekwencja

Targi w Krakowie Sp. z o.o. to marka, na którą dwadzieścia lat pracował zespół, początkowo tworzony przez siedem osób. Dziś firma zatrudnia ponad 60 pracowników i organizuje międzynarodowe, najważniejsze w danych branżach imprezy. Prezesem Zarządu Targów w Krakowie Sp. z o.o. jest Grażyna Grabowska. Jej pasja, zaangażowanie i doświadczenie okazały się kluczem do sukcesu. Prywatnie jest spełnioną matką, miłośniczką książek i pasjonatką historii. Została nominowana do tytułu: Kobieta Charyzmatyczna.

 

 

Humanistka z talentem do zarządzania

Już jako dziecko pani Grażyna uwielbiała literaturę. Czytając na lekcjach biologii czy geografii, doprowadzała nauczycieli do pasji. Wtedy jeszcze nie wiedziała, że pójdzie w ślady swojej mamy, polonistki. W trzeciej klasie liceum została laureatką ogólnopolskiej olimpiady polonistycznej, która utorowała jej drogę do dalszej edukacji. Skorzystała z możliwości rozpoczęcia studiów na filologii polskiej bez egzaminów wstępnych. Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiowała nie tylko „czystą” polonistykę. Kiedy rozpoczynała naukę już od roku istniała teatrologia, a przy niej filmoznawstwo. – Miałam ogromne szczęście, ponieważ była to jedna z pierwszych grup teatrologicznych i filmoznawczych, więc sławni i znani profesorowie UJ mieli z nami nie tylko wykłady, ale i zajęcia praktyczne. Chcieli poznać grupę, w skład której wchodzili ludzie z całej Polski. Wykłady i ćwiczenia z takimi profesorami jak Jan Błoński czy Marian Tatara były dla nas niezwykłym przeżyciem  – wspomina. W Polsce zachodziły wówczas ogromne zmiany. Nasza grupa była dość mocno zaangażowana w tajne wykłady i działalność podziemną - kontynuuje. Studenci – jako przyszli teatrolodzy – często podróżowali po Polsce i odwiedzali rozmaite festiwale teatralne i ważne przedstawienia. Przyznaje, że takie wyjazdy bardzo konsolidowały, a przyjaźnie z tamtych lat pozostały do dzisiaj.

środa, 26 październik 2016 20:55

Około 7 tysięcy zarejestrowanych uczestników, kilkuset gości zagranicznych, ponad 80 sesji tematycznych i wydarzeń towarzyszących, 120 wystawców na Targach Biznes Expo. Obrady z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego, Elżbiety Bieńkowskiej, Adama Bodnara, Jerzego Buzka i kilku dotychczasowych premierów Polski. Ministrowie, ambasadorzy, konsulowie, przedstawiciele Komisji Europejskiej, kilkunastu prezydentów miast, eksperci z kraju i zagranicy. Ludzie świata mediów, biznesu i nauki. Dobiegająca końca szósta edycja Europejskiego Kongresu MŚP jest najlepszy dowodem na to, że język biznesu jest językiem uniwersalnym. Podczas trzech dni w Katowicach rozmawiano nim o teraźniejszości i przyszłości gospodarki Śląska, Polska i Europy.

czwartek, 13 październik 2016 08:58

Czas na podsumowania

Około 7 tysięcy zarejestrowanych uczestników, kilkuset gości zagranicznych, ponad 80 sesji tematycznych i wydarzeń towarzyszących, 120 wystawców na Targach Biznes Expo. Obrady z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego, Elżbiety Bieńkowskiej, Adama Bodnara, Jerzego Buzka i kilku dotychczasowych premierów Polski. Ministrowie, ambasadorzy, konsulowie, przedstawiciele Komisji Europejskiej, kilkunastu prezydentów miast, eksperci z kraju i zagranicy. Ludzie świata mediów, biznesu i nauki. Dobiegająca końca szósta edycja Europejskiego Kongresu MŚP jest najlepszy dowodem na to, że język biznesu jest językiem uniwersalnym. Podczas trzech dni w Katowicach rozmawiano nim o teraźniejszości i przyszłości gospodarki Śląska, Polska i Europy.

Organizatorem wydarzenia była Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Gospodarzem Miasto Katowice, zaś współgospodarzami Wojewoda Śląski, Województwo Śląskie, Województwo Małopolskie i Metropolia Silesia.

Merytoryczne debaty polityków

Podczas 3 dni Kongresu odbyło się ponad 80 sesji, paneli, spotkań i wydarzeń towarzyszących, z których zdecydowana większość cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a na wielu liczba chętnych przewyższała liczbę miejsc. Wśród najpopularniejszych były sesje o tematyce IT, zwłaszcza prowadzone przez technologicznych gigantów z USA: Facebooka i Google’a.

wtorek, 11 październik 2016 14:11

W piątek 7 października w murach Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu po raz dwudziesty wybrzmiało uroczyste „Gaudeamus igitur”. Sosnowiecka uczelnia rozpoczęła tym samym bardzo ważny, bo jubileuszowy rok akademicki 2016/2017.

 

Tegoroczny wykład inauguracyjny z zakresu prawa wygłosił prof. dr hab. Piotr Kruszyński.

- Otwieram dziś wyjątkową inaugurację, która nie tylko rozpoczyna kolejny rok akademicki, ale otwiera również obchody roku jubileuszu 20-lecia Wyższej Szkoły Humanitas. Przeszliśmy długą drogę: od uczelni kształcącej na jednym kierunku do uczelni, która pod względem oferty kształcenia jest jedną z największych w regionie. Towarzyszyło nam w tej drodze wielu wybitnych profesorów. Przez lata z WSH związani byli tak znakomici naukowcy, jak prof. Czesław Kupisiewicz, nestor polskiej pedagogiki, prof. Oktawia Górniok, wybitna polska prawniczka, prof. Józef Nowacki, teoretyk prawa, prof. Karol Podgórski, jeden z prekursorów polskiego prawa samorządowego. Nadchodzi czas, w którym będziemy podsumowywać, ale i świętować 20 wspólnych lat - mówił prof. Michał Kaczmarczyk, rektor WSH.

wtorek, 11 październik 2016 09:59

Plan dla gospodarki i biznesu.

Ponad 6 tysięcy zarejestrowanych uczestników, debata z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego, wystąpienia Elżbiety Bieńkowskiej, Adama Bodnara, Jerzego Buzka, Janusza Piechocińskiego czy Janusza Steinhoffa. Delegacje z kilkudziesięciu państw, w tym z USA, ministrowie, ambasadorzy, konsulowie, eksperci z kraju i zagranicy. Samorządowcy, środowisko naukowe i liczne grono przedsiębiorców. Od dziś przez 3 dni Katowice są europejską stolicą małych i średnich przedsiębiorstw.

Konferencja prasowa EKMŚP i otwarcie Targów Biznes Expo

Wicepremier Piotr Gliński podczas konferencji prasowej nawiązał do rządowego Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, nazywając go jednym z filarów obecnej polityki państwowej, w którym bardzo ważne miejsce zajmują właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Stwierdził też, że gospodarka jest podstawą rozwoju Polski. – Jest to sprawa bardzo ważna – powiedział Wicepremier Piotr Gliński – Musimy wyjść z pułapki średniego rozwoju, musimy przeskoczyć te ograniczenia, które dotykają krajów takich, jak Polska. I w tym wszystkim sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest szalenie istotny. On także znajduje miejsce w naszym programie, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju środki wsparcia.

wtorek, 04 październik 2016 09:02

Trwają zapisy na wydarzenia w ramach VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach!

W programie m.in. warsztaty prowadzone przez światowych potentatów technologii

Czy małe i średnie przedsiębiorstwa wykorzystują rewolucję w technologii cyfrowej? Jak firmy dzięki social media i rozwiązaniom IT mogą rozwijać się i podbijać zagraniczne rynki? Na tegorocznym Kongresie swoje warsztaty i sesje przeprowadzą między innymi dwaj technologiczni giganci: Facebook i Google.

Oprócz tego w programie znajdziemy liczne sesje panelowe oraz spotkania z przedstawicielami środowisk gospodarczych oraz ekspertami z kraju i zagranicy. Szósta edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbędzie się 10-12 października 2016 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowy w Katowicach. Rejestracja jest bezpłatna.

Ruszyły zapisy na wydarzenia

„Trzy dni inspiracji dla innowacji” to hasło tegorocznego Kongresu. Wśród najważniejszych tematów obok innowacji będą: współpraca międzynarodowa, kapitał dla rozwoju, prawo, edukacja dla sukcesu oraz współpraca biznesu z samorządem i nauką. Rejestracja na wydarzenie jest bezpłatna i zajmuje tylko kilka chwil. Jak to zrobić? Wystarczy założyć konto lub zalogować się na stronie www.rejestracja.ekmsp.eu. Następnie należy kliknąć w zakładkę „zapis na wydarzenia”, z wyświetlonej listy wybrać spotkania, na których nie może Cię zabraknąć.

Kongres po raz kolejny gości w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. – W Katowicach wspieramy intensywnie sektor MŚP, gdyż rozumiemy jego długoterminowe znaczenie dla wzrostu konkurencyjności gospodarki naszego regionu i całego kraju. To właśnie mali i średni przedsiębiorcy są sercem polskiej gospodarki - stanowią 99% wszystkich przedsiębiorstw oraz zapewniają 70% miejsc pracy – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice, Gospodarza Kongresu organizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Nowoczesne technologie w MŚP

Facebook obsługuje ponad 50 milionów firm z całego świata umożliwiając im dotarcie do 1,5 miliarda użytkowników, którzy codziennie odwiedzają serwis w poszukiwaniu informacji oraz możliwości komunikacji. Małe i średnie przedsiębiorstwa, które są dźwignią rozwoju polskiej gospodarki, muszą wejść w erę cyfryzacji. Tylko w ten sposób pozostaną siłą napędową tego sektora. Pozwoli im to – za pomocą takich rozwiązań jak Facebook – na rozwój działalności, zwiększenie efektywności i otwarcie na nowe rynki międzynarodowe.

Odpowiedzią na te wyzwania będzie z pewnością „Boost Your Business”, czyli międzynarodowy program Facebooka, który odwiedził już takie miasta jak Londyn, Berlin, Rzym czy Paryż. Uczestnicy będą mogli wysłuchać inspirujących relacji lokalnych przedsiębiorców, którzy rozkręcają swój biznes dzięki portalowi.

Organizatorzy zdążyli już potwierdzić, że odbędą się także warsztaty prowadzone przez innego technologicznego, światowego potentata: Google. W czasie „Internetowych Rewolucji” uczestnicy porozmawiają o korzyściach, jakie niesie ze sobą rozwijanie umiejętności internetowych: oszczędność czasu, pieniędzy, a nawet łatwiejsze zdobywanie nowych klientów i podbój nowych rynków. Eksperci podpowiedzą też, gdzie zdobywać nową wiedzę, by dotrzymywać kroku zmianie.

Co jeszcze w programie?

Kongres złożony jest z kilku ścieżek tematycznych, w ramach których organizowane są poszczególne sesje i wydarzenia. Oprócz współpracy międzynarodowej i innowacji będzie to między innymi kapitał dla rozwoju. W ramach tej ścieżki tematycznej uczestnicy będą debatować nad różnymi aspektami współpracy z instytucjami finansowymi. To niezwykle istotna kwestia, ponieważ problemy z finansowaniem zewnętrznym dotykają nie tylko nowe przedsiębiorstwa z grupy wysokiego ryzyka (np. start-upy), ale również firmy z ograniczonymi zasobami, czy brakiem niezbędnej wiedzy w tym zakresie.

Spektrum tematyczne paneli jest bardzo szerokie. Podczas panelu „W kierunku gwiazd” uczestnicy będą debatować nad tym, jak podmioty z sektora MŚP mogą współuczestniczyć w pracach Polskiej Agencji Kosmicznej. Zaś podczas panelu „Czyste powietrze”, eksperci dokonają przeglądu zagrożeń, ocenią szanse na poprawę sytuacji, wskażą innowacyjne rozwiązania przyszłości oraz zastanowią się jak rząd, samorząd i biznes mogą wesprzeć miasta w dążeniu do życia w zrównoważonym i czystym środowisku.

– Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw zwraca uwagę jak ważna jest współpraca w triadzie: biznes-nauka-samorząd. Forum inspiruje do tworzenia lepszych warunków dla MŚP oraz porusza ważne tematy dla Śląska, Polski oraz Europy. Dlatego cieszymy się, że Europejski Kongres MŚP ma tak bogaty program i odbędzie się po raz kolejny w Katowicach – tłumaczy Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice. W programie tegorocznego Kongresu znalazła się także m.in. 3. edycja Akademii Mody i Dizajnu – miejsce nauki i networkingu dla młodych twórców. To cykl spotkań, pokazów, warsztatów i prelekcji prowadzonych przez specjalistów branży modowej.

Niezmiennie na VI Europejski Kongres MŚP składają się wydarzenia towarzyszące: Targi Biznes Expo oraz program Samorząd, który wspiera MŚP. Na uwagę zasługuje zwłaszcza program tegorocznych Targów Biznes Expo, podczas których nie tylko będzie można poznać ofertę ponad stu wystawców, ale przede wszystkim odbyć spotkania z ekspertami, praktykami biznesu oraz wziąć udział w spotkaniach i wydarzeniach biznesowych. Targi to także szansa na spotkania z autorytetami marketingu, sprzedaży oraz HR.

Wydarzenie odbywa się pod Wysokim Patronatem Parlamentu Europejskiego.

Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

Gospodarz: Miasto Katowice

Współgospodarze: Wojewoda Śląski, Województwo Śląskie, Województwo Małopolskie, Metropolia Silesia

Główny Partner Merytoryczny: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Partnerzy Merytoryczni: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

 

poniedziałek, 03 październik 2016 10:36

Ponad 20 prelegentów, kilka paneli tematycznych i w sumie blisko 300 uczestników. W środę 21 września br. w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu zakończył się II Kongres Praktyków Biznesu.

W trakcie dwóch dni wydarzenia słuchacze i goście mieli możliwość wysłuchania prelekcji przygotowanych przez czołowych specjalistów i ekspertów w dziedzinie, m.in. zarządzania, psychologii sprzedaży, prawa pracy, finansów i podatków, public relations, innowacji, czy cyberbezpieczeństwa.Wśród nich znalazły się tak uznane nazwiska, jak prof. Andrzej Blikle, Jakub Karnowski, czy Przemysław Pająk – twórca Spider’s Web. Wydarzenie, którego współorganizatorem było w tym roku również miasto Sosnowiec, stanowiło oficjalną zapowiedź VI Europejskiego Kongresu MŚP w Katowicach.

II Kongres Praktyków Biznesu był okazją do uzyskania wskazówek, o czym należy pamiętać i jak rozpocząć przygodę z prowadzeniem własnej firmy, ale także sposobnością do znalezienia nowych inspiracji i pogłębienia wiedzy przez już aktywnie działających przedsiębiorców. Możliwość taką dali różnorodni prelegenci, którzy na kwestie związane z wszelkimi dziedzinami dotyczącymi prowadzenia firmy, spojrzeli zarówno z perspektywy sprawdzonych i ugruntowanych rozwiązań, jak również poprzez pryzmat innowacyjności i dynamicznie zmieniającego się oblicza sektora MŚP.

piątek, 23 wrzesień 2016 09:11

Praca zespołowa, kreatywność, szacunek dla klienta oraz pracowników

Marco Sp. z o.o. w Gliwicach to firma działająca na rynku produkcji etykiet i elementów znakowania od 2000 roku. Stawia na ciągły rozwój technologii oraz wzrost kompetencji pracowników. Równocześnie troszczy się o los lokalnej społeczności oraz prowadzi szeroko zakrojoną działalność charytatywną. Jej właściciel – Marek Śliboda – został wyróżniony przez magazyn WHY Story tytułem Lider z powołania.

Marek Śliboda odebrał nominację do programu "Lider z powołania"

 

W trosce o rozwój firmy oraz ekologię

Prezes Śliboda zarządza własną firmą od siedemnastu lat, czyli od pierwszego roku studiów. – Studiowałem nie dla dyplomu, tylko w celu zdobycia wiedzy służącej mi do praktycznego zarządzania przedsiębiorstwem – podkreśla prezes. Kiedy jego rówieśnicy odbywali studia dzienne, a popołudnia spędzali beztrosko, on już rozwijał swoją działalność gospodarczą. Firma powstała w Sośnicowicach i na początku pracowało w niej trzech przyjaciół. Rolę hali produkcyjnej pełnił warsztat samochodowy, a pierwszą siedzibą był dom jednogodzinny. Obecnie jest to zakład produkcyjny, który wraz z częścią administracyjną zajmuje powierzchnię 4500 metrów kwadratowych.

czwartek, 15 wrzesień 2016 09:44

Jaki jest plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju biznesu? Czy czeka nas przełom w polskiej gospodarce? Z tymi pytaniami zmierzy się Wicepremier, Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki podczas debaty zorganizowanej pierwszego dnia VI Europejskiego Kongresu MŚP.

Oprócz Ministra Rozwoju do debaty „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – przełom w polskiej gospodarce”, która zainauguruje tegoroczny Kongres, zaproszeni zostali także: Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, Jerzy Hausner, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w latach 2003-2005, Janusz Piechociński, Wiceprezes Rady Ministrów RP, Minister Gospodarki RP, Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w latach 2012-2015, Janusz Steinhoff, Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej oraz Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Trwają zapisy na wydarzenia

Technologie cyfrowe, rozwiązania IT, social media to narzędzia, bez których coraz trudniej dziś prowadzić nowoczesny biznes – bez względu na jego zasięg. Dlatego tegorocznej, szóstej już edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw przyświecać będzie hasło „Trzy dni inspiracji dla innowacji”. Hasło to znajdzie odzwierciedlenie w programie wydarzenia, którego jednymi z najmocniejszych punktów będą prelekcje i warsztaty, które poprowadzą międzynarodowi potentaci w dziedzinie technologii – Google (warsztaty „Internetowe rewolucje”) i Facebook (program „Boost Your Business”).

Wśród najważniejszych tematów obok innowacji będą: współpraca międzynarodowa, kapitał dla rozwoju, prawo, edukacja dla sukcesu oraz współpraca biznesu z samorządem i nauką. W programie tegorocznego Kongresu znalazła się także 3. edycja Akademii Mody i Dizajnu – miejsce nauki i networkingu dla młodych twórców. To cykl spotkań, pokazów, warsztatów i prelekcji prowadzonych przez specjalistów branży modowej.

Udział w Kongresie jest bezpłatny, a rejestracja zajmuje tylko kilka chwil. Wystarczy założyć konto lub zalogować się na już istniejące na stronie www.rejestracja.ekmsp.eu. Następnie należy kliknąć w zakładkę „zapis na wydarzenia” i z wyświetlonej listy wybrać spotkania, w których chcemy wziąć udział.

Katowice – miejsce ważnych wydarzeń

Kongres po raz kolejny zagości w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. – W Katowicach wspieramy intensywnie sektor MŚP, gdyż rozumiemy jego długoterminowe znaczenie dla wzrostu konkurencyjności gospodarki naszego regionu i całego kraju. To właśnie mali i średni przedsiębiorcy są sercem polskiej gospodarki  – stanowią 99% wszystkich przedsiębiorstw oraz zapewniają 70% miejsc pracy – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice, Gospodarza Kongresu organizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Niezmiennie na VI Europejski Kongres MŚP składają się wydarzenia towarzyszące, a wśród nich: Targi Biznes Expo oraz program Samorząd, który wspiera MŚP. Na uwagę zasługuje zwłaszcza program tegorocznych Targów Biznes Expo, podczas których nie tylko będzie można poznać ofertę ponad stu wystawców, ale przede wszystkim spotkać się z ekspertami, praktykami biznesu oraz wziąć udział w spotkaniach i wydarzeniach biznesowych. Targi to także szansa na spotkania z autorytetami marketingu, sprzedaży oraz HR.

Wydarzenie odbywa się pod Wysokim Patronatem Parlamentu Europejskiego:

 Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

Gospodarz: Miasto Katowice

Współgospodarze: Wojewoda Śląski, Województwo Śląskie, Województwo Małopolskie, Metropolia Silesia

Główny Partner Merytoryczny: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Partnerzy Merytoryczni: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

środa, 07 wrzesień 2016 10:50

Rekordowa ilość zarejestrowanych uczestników i akredytowanych dziennikarzy, ponad dwieście debat tematycznych i wydarzeń specjalnych, udział szefów rządów i parlamentów, a także ministrów i parlamentarzystów z krajów naszego regionu. W Krynicy-Zdrój 6 września rozpoczęło się trzydniowe XXVI Forum Ekonomiczne. Temat przewodni tegorocznych obrad „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?” odzwierciedla obecną sytuację na Starym Kontynencie. 

 

XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy zainaugurowała Sesja Plenarna „Stabilna gospodarka w niestabilnych czasach”, w której biorą udział Vytenis Andriukaitis, Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE, Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Rozwoju Polski, Książę Michael von Liechtenstein, Założyciel i Prezes, Geopolitical Intelligence Services AG, Caroline Atkinson, Vice President for Global Public Policy, Google, Filip Thon, Senior Vice President, Retail Executive Committee, Grupa innogy, Prezes Zarządu, innogyPolska S.A. Moderuje dyskusję Peter Stracar, Dyrektor Regionalny na Europę Środkowo–Wschodnią, General Electric International (Czechy).

wtorek, 16 sierpień 2016 20:26

W SGH odbył się Zjazd Absolwentów, gdzie organizowane były „Miasteczka Firm Studentów i Absolwentów SGH”. Celem przedsięwzięcia było zaoferowanie absolwentom biorącym udział w XI Międzynarodowym Zjeździe Absolwentów SGH/SGPiS, możliwości zaprezentowania własnej firmy, poznanie pomysłów biznesowych swoich kolegów - absolwentów studiów I, II i III stopnia SGH oraz stworzenie forum wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy absolwentami na temat prowadzenia biznesu, jak również poszukiwania synergii we wspólnych działaniach rynkowych. W Miasteczku spotkać Państwo mogli szereg firm, jak również zapoznać się z bogatą ofertą studiów podyplomowych, doktoranckich i MBA proponowanych przedsiębiorcom i wszystkim zainteresowanym przez SGH.

Aktywności w „Miasteczku Firm Studentów i Absolwentów” zaplanowane były na godziny 15.00-18.30. Podczas sesji plenarnej w Miasteczku można było zapoznać się z projektami SGH skierowanymi dla przedsiębiorców, a także z planowanymi formami współpracy SGH z otoczeniem. Ponadto prowadzone były działania „networkingowe” o bardziej kuluarowym charakterze, obejmujące prezentację ofert współpracy firm uczestników Zjazdu, a także rozmowy B2B. Miasteczko zajmowało korytarz na parterze w budynku G (od wejścia do łacznika), jak również przestrzeń całego budynku A. Dziękujemy że 24 września 2016r. byliście z nami w „Miasteczku Firm Studentów i Absolwentów SGH”!

http://zjazd.sgh.waw.pl/

wtorek, 16 sierpień 2016 17:08

Otwartość, ciągły rozwój oraz konsekwencja

Umiejętna współpraca z ludźmi to klucz do sukcesu w biznesie - twierdzi Beata Krawczyk, dyrektor zarządzająca Mainfreight Poland, nominowana do tytułu Lider z powołania. Firma transportowo-logistyczna założona w Nowej Zelandii zatrudnia w Polsce około 170 osób w oddziałach w Warszawie, Pruszkowie, Poznaniu i Katowicach. Na rynku wyróżnia się przede wszystkim wyjątkową i przyjazną kulturą pracy sprzyjającą rozwojowi pracowników.

Niektórzy uważają, że męski sposób zarządzania różni się od kobiecego. Czy zgadza się Pani z taką opinią?

Oczywiście, że tak. Przede wszystkim kobiety mają większą podzielność uwagi i muszą łączyć więcej ról. Obecnie zarządzam firmą Mainfreight z siedzibą w Pruszkowie i oddziałami w Katowicach i Poznaniu, ale jeszcze dwa lata temu kierowałam dwoma spółkami równolegle. Moim zdaniem, to jest właśnie kobieca zdolność łączenia różnych obowiązków. Dziesięć lat temu, kiedy byłam mamą dwumiesięcznego dziecka, zostałam poproszona o pomoc w założeniu spółki w Polsce – miałam pomóc stworzyć podstawy działania firmy. Zgodziłam się. Później okazało się, że przez dziewięć lat zarządzałam dwiema zupełnie oddzielnymi spółkami, H&S Transport ( transport płynnych środków spożywczych ) oraz Mainfreight ( poprzednia nazwa ( Wim Bosman ) Zaufano mi, a ja przez cały ten czas powtarzałam sobie, że dam radę i udało się.

poniedziałek, 25 lipiec 2016 08:38

Rozmowa z Prof. Michałem Kaczmarczykiem,Rektorem Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu,nominowanym do tytułu Lider z powołania,o pasjach,zarządzaniu oraz sukcesach i planach rozwoju uczelni.

 

Jakie cechy, Pana zdaniem, musi posiadać Rektor, aby dobrze zarządzać uczelnią?

Po pierwsze,musi być bardzo dobrze zorganizowany, bo liczba rozmaitych obowiązków, które trzeba ze sobą pogodzić, czasem przytłacza i powoduje chaos. Moja praca to zarządzanie uczelnią, ale również zarządzanie własną karierą naukową, realizacja wielu funkcji eksperckich, udział w projektach badawczych. Do tego dochodzi recenzowanie prac doktorskich, kierowanie własną firmą szkoleniową czy pisanie opinii dla sądów, bo pełnię również funkcję biegłego sądowego. Aby to wszystko ogarnąć, trzeba być osobą uporządkowaną, bo im więcej mamy zadań w życiu, tym większego znaczenia nabiera właśnie dobra organizacja pracy. W pełnieniu funkcji rektora ważne jest też, by być nie tylko naukowcem, ale też menedżerem, ponieważ zarządzanie uczelnią wymaga umiejętności logistycznych, marketingowych, biznesowych. Współczesne uczelnie muszą być zarządzane menedżersko, współpracować ze środowiskiem zewnętrznym, budować relacje z firmami, organizacjami pozarządowymi, instytucjami administracji publicznej. Praca rektora to inicjowanie i pielęgnowanie takich kontaktów, a także promowanie uczelni i budowanie jej wizerunku. Przydają się więc umiejętności autoprezentacji, zdolności komunikacyjne i PR-owe. W pracy rektora jest też ważne, aby być otwartym na ludzi, słuchać ich opinii i wcielać je w życie w procesach zarządzania uczelnią. Otwartość i życzliwość wobec ludzi jest też kluczowa w pracy dydaktycznej.Zawsze podkreślam, że bez względu na to, jaką funkcję na uczelni pełnię, na pierwszym miejscu jestem dydaktykiem.A jeśli „przy okazji” jestem też rektorem, to do dydaktyki muszę podchodzić szczególnie poważnie: wymagania ze strony studentów są bowiem dwa razy wyższe, a to, jak wykonuję swoją pracę, staje się świadectwem uczelni, elementem jej maki. Dlatego staram się prowadzić zajęcia na najwyższym poziomie. Mam świadomość, że stając przed studentami na wykładzie, jestem wizytówką szkoły.

piątek, 22 lipiec 2016 08:56

ENTERSO Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie, to firma wiodąca na rynku marketingu internetowego w Polce i co raz bardziej popularna za granicą. Otrzymuje liczne nagrody za innowacyjne rozwiązania technologiczne dzięki zaangażowaniu kreatywnego zespołu, a przede wszystkim jej założyciela – Wojciecha Kłodzińskiego. M.in. za te osiągnięcia oraz działalność społeczną otrzymał nominację do tytułu: Lider z powołania

- Czuję ogromną satysfakcję z tego, że udało nam się utrzymać firmę na rynku przez dziesięć lat, zważywszy, że tylko pięciu procentom organizacji biznesowych udaje się w Polsce tak długo przetrwać – podkreśla młody, aczkolwiek już doświadczony przedsiębiorca - Wojciech Kłodziński. - Dodatkową satysfakcję czuję z tego powodu, że pogodziłem prowadzenie firmy z ukończeniem studiów, podróżowaniem i prywatnym hobby...

czwartek, 21 lipiec 2016 08:32

Dynamiczny rozwój Politechniki Warszawskiej

Rozmowa z Profesorem Janem Szmidtem, nominowanym do tytułu Lider z powołania, Rektorem Politechniki Warszawskiej, jednej z największych i najstarszych wyższych uczelni technicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczelnia od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce w Polsce w rankingach szkół wyższych, kształcąc studentów w innowacyjny sposób na dwudziestu wydziałach.

Red. naczelna Why Story - Beata sekuła i Profesor Jan SzmidtRed. naczelna Why Story - Beata sekuła i Profesor Jan Szmidt

Które cechy lidera okazały się dla Pana kluczowe?

Trudno powiedzieć, ale pierwszy raz w życiu rolę lidera pełniłem już w szkole podstawowej, gdy wybrano mnie na prezesa spółdzielni uczniowskiej. Z kolegami sprzedawaliśmy zeszyty, lemoniadę i pączki. Założyliśmy sklepik szkolny i całkiem nieźle nam szło (śmiech). Uważam, że bycie liderem oznacza przede wszystkim umiejętność pociągnięcia innych za sobą. To jest bardzo skomplikowany proces, bo nie wiadomo, czy należy się uśmiechać czy krzyczeć. Trzeba mieć ogromne wyczucie do ludzi, którzy pasują do Ciebie i którzy razem z Tobą chcą coś zrobić. Zawsze powtarzam, że jeśli ktoś chce mieć władzę, to musi pamiętać, że odpowiada za podjęte decyzje i jeżeli zawiedzie, to ponosi konsekwencje. Z drugiej strony, nie warto nakładać na lidera obowiązków, których może nie udźwignąć, lepiej w pełni wykorzystać jego możliwości. Bycie liderem jest trudne - to skomplikowany proces psychologiczno-technologiczny, którego trzeba się uczyć nieustannie. To nieprawda, że ludzie mądrzy i rozsądni kochają tylko szefów, którzy są wobec nich dobrzy. Ludzie szanują również tych, którzy są sprawiedliwi i mówią otwarcie, co o nich sądzą.

piątek, 15 lipiec 2016 17:05

W czwartek 14 lipca kandydaci na studia pierwszego stopnia stacjonarne na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach poznali wyniki rekrutacji. Wyniki, po zalogowaniu, dostępne są w Internetowym Systemie Rekrutacyjnym pod adresem isr.ue.katowice.pl. By zakończyć proces rekrutacji, kandydaci, którzy dostali się na wybrane przez siebie kierunki studiów, muszą jeszcze złożyć komplet dokumentów, odpowiednio w Katowicach lub Rybniku, w dniach od 15 do 20 lipca

Uczelnia zachęca wszystkich aktywnych użytkowników Instagrama oraz Facebooka do robienia zdjęć podczas składania dokumentów i wrzucania ich na swoje profile z dopiskiem #wybieramUE. Autorzy najciekawszych ujęć otrzymają upominki. Na stronie UE Katowice na Facebooku znajduje się film pokazujący, gdzie składać dokumenty.

Uniwersytet przypomina, że rejestracja kandydatów na studia stacjonarne II stopnia oraz niestacjonarne I i II stopnia trwa do 10 września 2016 r. pod adresem: isr.ue.katowice.pl

czwartek, 14 lipiec 2016 10:00

Rozmowa z profesorem Andrzejem Chochółem, Rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, nominowanym do tytułu Lider z powołania o kierunkach kształcenia, efektywnym zarządzaniu uczelnią, oraz współpracy ze środowiskiem akademickim.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (UEK) to największa pod względem liczby studentów (ponad 20 tysięcy) uczelnia ekonomiczna w kraju oraz w Europie Środkowej a także druga najstarsza w kraju państwowa uczelnia ekonomiczna. Znajduje się w ścisłej czołówce uniwersytetów wysyłających studentów do ośrodków zagranicznych (ponad 200). Dzięki współpracy z największymi przedsiębiorstwami, umożliwia najlepszym absolwentom zdobycie stażu oraz odpowiedniej pracy.

Został Pan wybrany na stanowisko Rektora na kolejną kadencję...

Zostałem po raz drugi wybrany do pełnienia tej zaszczytnej i honorowej funkcji. Natomiast staż na uczelni mam długi. Najpierw byłem dziekanem w kolegium rektorskim - jedną kadencję, potem drugą jako prorektor. Czuję się wyróżniony, gdyż pracownicy oraz społeczność akademicka obdarzyli mnie sporym zaufaniem – otrzymałem aż 215 głosów. Taki wynik wyborów jest wyrazem zaufania do mojej osoby oraz świadomości, że staram się dbać zarówno o interesy pracowników, jak i studentów. Młodzież jeszcze przed wyborami ogłosiła, że będzie mnie popierać.

środa, 06 lipiec 2016 08:59

TRZY DNI INSPIRACJI DLA INNOWACJI

W Dniach 10-12 października w Katowicach odbędzie się VI Eropejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. „Trzy dni inspiracji dla innowacji” to hasło tegorocznego kongresu.

Tematy, które zostaną poruszone podczas wydarzenia to m.in. współpraca międzynarodowa, kapitał dla rozwoju, prawo, edukacja sukcesu oraz współpraca biznesu z samorządem i nauką.


4 lipca ruszyła rejestracja uczestników. Aby wziąć udział w wybranych wydarzeniach należy wypełnić formularz rejestracji na stronie www.ekmsp.eu.
W roku 2015 wśród 6000 osób znaleźli się przedstawiciele 43 krajów, dzięki czemu Kongres stał się największym wydarzeniem dla sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Europie.

Jak twierdzą organizatorzy Kongresu, innowacje to najważniejsze wyzwanie 2016 roku.

 

O wyjątkowym wymiarze międzynarodowym świadczy liczba gościa i delegacji zagranicznych. Od 1989 r. Polska poraz pierwszy ma dodatni wynik handlu zagranicznego. Jednym z najwazniejszych miejsc spotkań predsiębiorców z różnych krajow są Katowice.

piątek, 01 lipiec 2016 09:01

30 czerwca 2016 r. w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach odbyła się konferencja prasowa Młodzi Przedsiębiorcy w strategiach miast. Podczas wydarzenia odbyła się dyskusja nt. sytuacji młodych przedsiębiorców oraz podejmowania przez miasta Katowice, Zabrze oraz Dąbrowę Górniczą działań w kontekście promowania i wspierania przedsiębiorczości.

Program „Młody Przedsiębiorca w stratgiach miast” skierowany jest do osób do 35. roku życia i prowadzących własne firmy (jednoosobowe działalności gospodarcze lub spółki) nie dłużej niż trzy lata. Opiera się na współpracy środowisk gospodarczych z administracją samorządową na rzecz młodych ludzi i sektora MŚP w Metropolii Silesia oraz województwie śląskim.

Ewa Weber, Sekretarz Miasta Zabrze, przedstawiła założenia "Lokalnego Planu Rozwoju Przedsiębiorczości dla Miasta Zabrze na lata 2016-2020", w którym miasto wpisało potrzebę wspierania rozwoju Młodych Przedsiębiorców i Startupów do strategicznych zadań
w rozwoju gospodarczym miasta.

Ważnym punktem spotkania była prezentacja działalności niedawno powołanego Referatu ds. MŚP
w Urzędzie Miasta Katowice i jego znaczenia dla młodego biznesu. Będzie on pełnił rolę doradczą wobec przedsiębiorców i inwestorów, a także funkcję edukacyjną, integrującą i promującą przedsiębiorczość.

Podczas konferencji o znaczeniu Młodych Przedsiębiorców dla RIG w Katowicach i w działalności Izby mówił Prezes Izby Tadeusz Donocik, który zwrócił uwagę na fakt, iż od 2014 roku RIG w Katowicach na zasadzie wyłączności (jedna organizacja z każdego kraju) reprezentuje polskich Młodych Przedsiębiorców w Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców, która będzie uczestniczyła
w Europejskim Kongresie MŚP po raz trzeci, włączając się tym razem w jego aspekty merytoryczne poprzez organizację zapowiedzianego wydarzenia towarzyszącego Kongresowi.

 

środa, 29 czerwiec 2016 12:08

Dnia 30 czerwca o godz. 12:00 w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze (ul. Podgórna 7) odbędzie się konferencja prasowa poświęcona tegorocznej edycji Festiwalu Przystanek Woodstock.

Konferencję poprowadzi Jerzy Owsiak. Wezmą w niej udział: Elżbieta Anna Polak - Marszałek Województwa Lubuskiego, przedstawiciel Miasta Kostrzyna nad Odrą oraz sponsorzy i partnerzy 22. Przystanku Woodstock.

Podczas konferencji poruszone zostaną sprawy związane z zakończonymi pracami przygotowawczymi do tegorocznej edycji festiwalu, a także z zasadami nowej organizacji bezpieczeństwa.

 22. Przystanek Woodstock odbędzie się w dniach 14-16 lipca w Kostrzynie nad Odrą w województwie lubuskim.

W czasie tegorocznej edycji festiwalu na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata, m.in. The Hives, Molotov, HEY, Vintage Trouble, Luxtorpeda, Marcelina, Inner Circle, Apocalyptica, The Dead Daises, The Rumjacks, Bring Me The Horizon, Living Colour, Dilated People, Tarja Turunen i DragonForce. 

W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Z Woodstockowiczami spotkają się m.in. Janina Ochojska, Jerzy Stuhr, Tomek Michniewicz, Karolina Korwin Piotrowska, czy Zbigniew Buczkowski. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.

Oficjalna strona Przystanku Woodstock: www.woodstockfestival.pl

Karolina Krzyżankiewicz

środa, 29 czerwiec 2016 11:12

Dnia 30 czerwca 2016 r. o godz. 10:00 w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach (ul. Opolska 15, Sala Konferencyjna, II piętro) odbędzie się konferencja poświęcona rozwiązaniom dedykowanym lokalnym przedsiębiorcom.

Prelegentami będą osoby, które swą postawą i działaniami budują ekosystem przedsiębiorczości na Śląsku: 

Marcin Krupa - prezydent Katowic

Małgorzata Mańka-Szulik - prezydent Zabrza

Zbigniew Podraza - prezydent Dąbrowy Górniczej

Wojciech Saługa – marszałek Województwa Śląskiego

Przemysław Grzywa - wiceprezes Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców w Brukseli

Tadeusz Donocik - prezes RIG w Katowicach

 

Tematyka konferencji będzie skupiona m.in. na powstaniu Referatu Małych i Średnich przedsiębiorstw Urzędu Miasta Katowice, a także jego celach i podejmowanych działaniach. Prezydenci miast Katowice, Zabrze oraz dąbrowa Górnicza opowiedzą o tegorocznym wymiarze Programu Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście. Podczas spotkania dowiemy się również o Lokalnym Planie Rozwoju Przedsiębiorczości Miasta Zabrze na lata 2016-2020, o roli młodych przedsiębiorców w strategii miasta, a także o planowanym na 10-12.10.2016 r. Europejskim Kongresie MŚP, czyli o spotkaniu młodego biznesu z Europy i USA. Na konferencji poznamy również znaczenie działalności Forum Młodych Przedsiębiorców, skład i cele polskiej reprezentacji w Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców w Brukseli oraz istotę i cele budowania Planów Rozwoju Przedsiębiorczości dla miast.

Karolina Krzyżankiewicz

środa, 22 czerwiec 2016 17:10

Dnia 17 czerwca w Teatrze Nowym w Zabrzu odbyła się uroczystość z okazji dwudziestolecia Zabrzańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

 

Nie tylko członkowie Izby brali udział w wydarzeniu, ale także władze miasta Zabrze, władze województwa śląskiego, służby mundurowe oraz przedstawiciele zabrzańskich instytucji.

Podczas gali Pani Gabriela Pudlo-Chojnacka, Prezes ZIPH, wraz z Panią Urszulą Koszutską, Radną Sejmiku Wojwództwa Śląskiego, wręczyły wyróżnionym firmom członkowskim, a także osobom fizycznym Odznaki Za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

 

W okresie mijających dwudziestu lat istnienia ZIPH ugruntowała swoją pozycję jako jedna z wiodących organizacji samorządu gospodarczego w mieście. W tym czasie Izba współpracowała z władzami miasta Zabrze w zakresie jego rozwoju, prowadzonych inwestycjii, kierunków kształcenia, stwarzania lepszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej, a także zmniejszania bezrobocia w mieście. Przedstawiciele ZIPH-u przez wiele lat uczestniczyli w pracach Rady ds. Zatrudnienia przy Powiatowym Urzędzie Pracy wpływając m.in. na modyfikację kierunków kształcenia, a także byli współorganizatorami Targów Pracy i Przedsiębiorczości, Targów Edukacji, konkursów organizowanych dla uczniów szkół ponad gimnazjalnych pod hasłem „Zabrzański przedsiębiorca jutra” oraz kolejnych edycji konkursów „Moje umiejętności kluczem do przyszłości”.

 

 

Wydarzenia, które miały miejsce w ciągu 20-tu lat istnienia Izby:

- wyjazd na światową wystawę EXPO do Hanoweru

- wyjazd integracyjny do Wisły

- turnieje piłki nożnej o puchar Prezesa ZIPH połączone z festynami

- całodniowa impreza plenerowa pod hasłem „Przedsiębiorcy mieszkańcom Zabrza” z okazji 10-lecia działalności ZIPH

- konferencja, której głównymi tematami były: współpraca organizacji samorządu gospodarczgo z samorządami lokalnymi w oparciu o doświadczenia krajów starej Unii Europejskiej oraz nieprawidłowości wystpujące w gospodarce.

 

Obecny Zarząd ZIPH:

- Gabriela Pudlo-Chojnacka – Prezes

- Zbigniew Barecki – Członek

- Jerzy Cieślar – Członek

- Marcin Jadczyk – Członek 

Karolina Krzyżankiewicz

środa, 22 czerwiec 2016 12:42

Po raz drugi w swej historii, podczas uroczystej Gali Europejski Klub Biznesu Polska uhonoruje osoby i firmy, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju w Polsce przedsiębiorczości, gospodarki, działalności samorządowej, nauki, kultury i sportu oraz, które osiągnęły sukces na skalę europejską i światową.

Kapituła Nagród Europejskiego Klubu Biznesu Polska, w której zasiedli wybitni przedstawiciele biznesu, nauki i sportu pod przewodnictwem Pani Profesor dr hab. Elżbiety Mączyńskiej, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, członka Narodowej Rady Rozwoju oraz członka Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, przyznała nagrody w kategoriach:

VICTORIA EUROPAE (Victoria Europejska) – nagroda główna, przyznawana osobom fizycznym, firmom, instytucjom, organizacjom społecznym, inicjatywom i przedsięwzięciom, które w sposób szczególny przyczyniły się do podniesienia prestiżu Polski na arenie międzynarodowej

ENTREPRENEUR MAGNUS (Wybitny Przedsiębiorca) przyznawana za wybitne osiągnięcia i zasługi gospodarcze

BENE MERITUS (Dobrze Zasłużony) przyznawana za szczególne osiągnięcia w reprezentowanej dziedzinie

SIGNUM TEMPORIS (Znak Czasu) przyznawana za działalność innowacyjną oraz za zasługi w zakresie popierania integracji europejskiej i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego

PRO FUTURO (Dla Przyszłości) przyznawana za zasługi w zakresie wspierania rozwoju przedsiębiorczości, gospodarki, nauki, kultury i sportu

PRO PUBLICO BONO (Za Działalność Społeczną) przyznawana za szczególne osiągnięcia w działalności społecznej

Patronat honorowy nad Galą objęli: Krajowa Izba Gospodarcza, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Patronat medialny objęli: Polsat News, magazyn ekonomiczny Polish Market, Miesięcznik Gospodarczy Nowy Przemysł, portal www.wnp.pl, magazyn Eurogospodarka, magazyn WhyStory oraz miesięcznik Europerspektywy.

Gala Wręczenia Nagród Europejskiego Klubu Biznesu Polska odbędzie się w dniu 24 września 2016 r. w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Uroczystą Galę poprowadzi redaktor Przemysław Talkowski, ubiegłoroczny laureat nagrody BENE MERITUS (Dobrze Zasłużony).

Gości przywita zespół The Warsaw Dixielanders, a w części artystycznej Gali wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

Więcej informacji na temat działalności Europejskiego Klubu Biznesu Polska i ubiegłorocznej Gali Wręczenia Nagród Europejskiego Klubu Biznesu Polska: www.ekb.org.pl. 

Karolina Krzyżankiewicz

wtorek, 21 czerwiec 2016 15:29

Nagrody: „Kobieta Humanitas

 

Centrum Rozwoju Kobiet Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, serdecznie zaprasza do udziału w II edycji Konwentu Kobiet Sukcesu, który odbędzie się 30 czerwca w siedzibie WSH w Sosnowcu.

Wydarzenie koncentruje się na tematyce przedsiębiorczości kobiet oraz ich istotnej roli w rozwoju lokalnego biznesu. Głównym celem konferencji jest rozpowszechnianie idei przedsiębiorczości oraz rozwoju zawodowego wśród kobiet z terenu całego województwa. Forma tego wydarzenia przewiduje m.in. wystąpienia kobiet które osiągnęły sukces w różnych sferach życia zawodowego i osobistego, możliwość wymiany doświadczeń i dyskusji.

Podczas konferencji przyznane zostaną nagrody „Kobieta Humanitas”, które stanowią wyróżnienia dla kobiet propagujących postawy przedsiębiorcze oraz wspierają lokalny biznes.

Wstęp bezpłatny.

Strona internetowa wydarzenia:

http://www.humanitas.edu.pl/Konwent_Kobiet_Sukcesu

Facebook:

https://www.facebook.com/events/1037399423016526/

 

Karolina Krzyżankiewicz

poniedziałek, 20 czerwiec 2016 12:31

Miasto Zabrze będzie jeszcze ściślej współpracować z naukowcami. W piątek podpisano porozumienie z Uniwersytetem Śląskim.

 

17 czerwca w Sali Historycznej zabrzańskiego Ratusza podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Miastem Zabrze a Uniwersytetem Śląskim. Współpraca odbywać się będzie pomiędzy Miejskim Ogrodem Botanicznym w Zabrzu a Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

Porozumienie podpisali: Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, rektor elekt Uniwersytetu Śląskiego, prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką.

Zasadniczą intencją obu stron sygnujących porozumienie jest przyszła współpraca jednostek w zakresie działalności edukacyjnej i naukowo-badawczej, a także współdziałanie w realizacji projektów naukowych i dydaktycznych. Podpisane porozumienie o współpracy umożliwi studentom realizowanie tematów prac licencjackich i magisterskich, pozwoli także korzystać w pełni z bogactwa gatunkowego roślin na terenie Ogrodu podczas zajęć terenowych.

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu jest jedynym obiektem tego typu na Śląsku. Zachwyca różnorodnością gatunków roślin, przez co posiada duże znaczenie ekologiczne, zdrowotne i dydaktyczne a od dziś - także i naukowe.

Realizacja celów naukowych i dydaktycznych jest bardzo ważnym aspektem funkcjonowania ogrodów botanicznych, ponieważ wynika bezpośrednio z obowiązków jakie na takie jednostki nakłada Ustawa o Ochronie Przyrody.

Warto nadmienić że to już kolejna przestrzeń współpracy Zabrza i Uniwersytetu Śląskiego. 13 czerwca br., w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 11, zostało podpisane porozumienie o współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego w zakresie współpracy dydaktycznej i naukowo-badawczej.

Paweł Franzke

środa, 15 czerwiec 2016 13:47

Zbrodnie nazistowskie i komunistyczne? Represje polityczne na obywatelach Polski? Słynne teczki założone przez Służby Bezpieczeństwa? Myślisz, że to już przeszłość? Jesteś w błędzie, bo każdy, nawet najbardziej ostrożny przestępca zostawia po sobie ślady.

Miejscem, w którym możemy wrócić do tych przepełnionych okrucieństwem wydarzeń jest Instytut Pamięci Narodowej. Możemy cofnąć się tam między innymi do czasów okupacji hitlerowskiej i komunistycznej, przeglądając dokumenty organów bezpieczeństwa Trzeciej Rzeszy Niemieckiej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, a także dowiedzieć się o przestępstwach stanowiących zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi czy zbrodniach wojennych na obywatelach Polski. Dla zainteresowanych IPN udostępnia również informacje o działalności dawnych organów bezpieczeństwa państwa, np. dokumenty opisujące represje polityczne stosowane wobec obywateli Polski bezpośrednio przez SB czy też na ich zlecenie.

wtorek, 14 czerwiec 2016 08:48

Dnia 2 czerwca w Siemianowicach Śląskich odbyła się konferencja pt. „Zaburzenia funkcjonowania społeczno-emocjonalnego u dzieci”. Organizatorem był Urząd Miasta Siemianowice Śląskie wspólnie z Fundacją In Corpore.

Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów, zgłosiło się bowiem około 300 uczestników. Konferencja odbyła się w hotelu Vacanza. Wśród osób uczestniczących znaleźli się nauczyciele oraz lekarze. Przede wszystkim jednak nie mogło zabraknąć rodziców – najbardziej dotkniętych problemem, któremu poświęcone było spotkanie. Iwona Flanczewska-Rogańska z katowickiego oddziału Telewizji Polskiej moderowała przebieg tego wydarzenia. Zgromadzonych gości powitała Anna Zasada-Chorab, Zastępca Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie. Wygłosiła jednocześnie pierwszą prelekcję na temat kondycji miasta na tle problemów województwa śląskiego. Kluczowym elementem wypowiedzi było zwrócenie uwagi na wyższy wskaźnik zaburzeń wśród dzieci w wieku późniejszym, np. w liceum. Przyczyna tkwi w zbyt późnym rozpoznawaniu zaburzeń funkcjonowania u dzieci w wieku przedszkolnym. W trakcie trwania prelekcji można było zapoznać się z wieloma ciekawymi wskaźnikami dotyczącymi problemów, jakie wynikają ze zbyt późnej diagnozy czy krzywdzących opinii na temat tzw. niegrzecznych dzieci.

Omówiony został temat fobii szkolnej czy młodzieńczej depresji, która niekoniecznie objawia się w sposób, który do tej pory mieliśmy okazję obserwować.

Wyżej wymienione zaburzenia nie są osobnymi jednostkami chorobowymi, mimo coraz większej skali, w jakiej występują. Najtrudniejsze jest to, że rodzice niejednokrotnie czują się bezradni i nie wiedzą, jak sobie z tym radzić.

Jeden z głównych wniosków dający nadzieję na przyszłość to podkreślanie przez wszystkich prelegentów silnej potrzeby współpracy specjalistów z wielu dziedzin z rodzicami już na etapie rozpoznania pierwszych objawów. Przytaczano mnóstwo przykładów z życia wziętych, czyli np. wypowiedzi dzieci, które zostały zakwalifikowane do grupy dzieci nieposłusznych czy krnąbrnych. Spotkanie to może zaowocować przygotowaniem skutecznego programu diagnozowania zaburzeń u dzieci w regionie śląskim.

FOTORELACJA:

Wręczenie nominacji do programu Wręczenie nominacji do programu "Lider z Powołania" przez redaktor naczelną - Beatę Sekułę, Pani dr Iwonie Sosnowskiej-Wieczorek

Magdalena Saganowska

czwartek, 02 czerwiec 2016 20:23


SZKOŁY BIZNESU DLA DZIECI MINIBOSS!

 

Uczniowie MINIBOSS przedstawią swoje projekty biznesowe i społeczne, które nawet nas zaskakują swoją trafnością. Mamy zaszczyt zaprosić Partnerów do aktywnego udziału w inicjatywie wspólnoty MINIBOSS, wspierającej przedsiębiorczość na całym świecie. Proponujemy udział przedstawicieli Państwa organizacje, jako Mecenasów, Honorowych Partnerów, Mentorów, Członków Jury, i wsparcia małych przedsiębiorców w realizacji ich pomysłów biznesowych oraz społecznych. 

 

Dzieci i młodzież od 6 do 18 roku życia zaprezentują swoje pierwsze przedsiębiorcze projekty biznesowe i społeczne. Dodatkowo, w tym roku, członkowie jury Forum mogą znaleźć się w Polskiej Delegacji na Mistrzostwach Świata Przedsiębiorczości SAGE World Cup 2016, które odbędą się 11-16 sierpnia 2016 na Filipinach!
Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia 4 czerwca!

w trakcie konkursuMaryna Zakharova wita gości
 

 WYDARZENIE ODBĘDZIE SIĘ POD ADRESEM:
AIP, ul. Górnośląska 4a, Warszawa, w g. 11:00-14:00

KONTAKT DO ORGANIZATORÓW:

537-478-242, miniboss.poland@gmail.com 

 http://warsaw.miniboss-school.com/

Partnerzy projektu:

 

 

sobota, 21 maj 2016 08:49

Katowice, 20 maja 2016 r. – Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, premier Łotwy i Günther H. Oettinger, komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, premier RP Beata Szydło, europarlamentarzyści, ministrowie i wiceministrowie z całego świata oraz prezesi największych firm, eksperci i biznesmeni wzięli udział w VIII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (European Economic Congress – EEC).

 

– W Katowicach, w jednym miejscu, przed trzy dni odbyły się tysiące spotkań. Jesteśmy dumni, że Kongres daje impulsy do nowych projektów gospodarczych. VIII Europejski Kongres Gospodarczy był wyraźnie większy od poprzednich. To nas bardzo cieszy, bo pokazuje, że jest realna potrzeba, by spotykać się tutaj, w Katowicach, w czasie Kongresu. W tym roku gościliśmy 8 tys. uczestników i prawie dwa tysiące osób w części start-upowej. To największe tego typu wydarzeniew Europie Centralnej – powiedział, podsumowując ósmą edycję wydarzenia, Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W VIII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (18-20 maja 2016) wzięło udział blisko
8 tys. gości, wśród których znaleźli się: Beata Szydło, premier RP, Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, premier Łotwy, Günther H. Oettinger, komisarz UE ds. Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa, czterech ministrów RP: Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Mateusz Morawiecki, wicepremier RP, minister rozwoju, Paweł Szałamacha, minister finansów RP, Krzysztof Tchórzewski, minister energetyki oraz wiceministrowie RP, ministrowie i wiceministrowie zagranicznych rządów, prezesi, wiceprezesi największych firm, przedsiębiorstw i instytucji z całego świata.

Uczestnikami inauguracji ósmej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach byli m.in. Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji i obecny gubernator Odessy, Istvan Mikola, Sekretarz Stanu ds. Współpracy w Zakresie Polityki Bezpieczeństwa i Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu, Węgry oraz Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący PE. Tematem dyskusji otwierającej cykl debat VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach była geopolityka, bezpieczeństwo i gospodarka.

Gośćmi specjalnymi ósmej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach byli także m.in. Peder Andreasen, prezes zarządu Energinet.dk, Ludovico Alcorta z agendy ONZ UNIDO, Ali Nur Ismail Ali, główny sekretarz, naczelnik państwowego departamentu ds. spółdzielczości w Ministerstwie Przemysłu, Inwestycji i Handlu Kenii, Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki
i Szkolnictwa Wyższego RP, Magdalena Dziewguć, head of Google for work na Europę Centralną
i Wschodnią, Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Kim Kreilgaard, specjalista ds. bankowości, kierownik wydziału przedsiębiorstw na Polskę i Kraje Bałtyckie
w Europejskim Banku Inwestycyjnym, Marcin Krupa, prezydent Katowic, Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju RP, Maciej Andrzej Libiszewski, prezes zarządu PKP CARGO, Tomáš Novotný, wiceminister przemysłu i handlu ds. funduszy unijnych, wspierania prac badawczo-rozwojowych, inwestycji i innowacji Republiki Czeskiej, Jaroslav Neverovič, minister energii Litwy, Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, Mirosław Panek, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Paweł Sałek, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Ministerstwa Środowiska, Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Aleksandras Spruogis, wiceminister energetyki Litwy, Beata Stelmach, prezes GE na Polskę i kraje Bałtyckie, Maciej Witucki, prezes Work Service, Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG, Karol Zarajczyk, prezes URSUS, Marek Ziółkowski, podsekretarz stanu ds. polityki wschodniej i bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Na tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach obecni byli również przedstawiciele największych polskich firm oraz globalnych marek m.in. ArcelorMittal, Grupa Azoty, ING, Kapsch, Lotos, Microsoft, Orlen, PGNiG, PKP CARGO, Pro-Invest, Siemens, Tauron, Tracktec, Veolia.

Wśród wiodących tematów i zagadnień ósmej edycji największej biznesowej konferencji w Europie Centralnej znalazły się: wielki program inwestycyjny Unii Europejskiej, rola państwa w gospodarce, innowacyjna Europa, wyzwania globalnej gospodarki, nowe rynki i kierunki. Nie zabrakło również wymiany poglądów i doświadczeń w obszarach dotyczących przemysłu i klimatu, a także w tematach odpowiedzialnego biznesu i młodych uczestników europejskiego rynku pracy.

Agenda VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego obfitowała również w sesje tematyczne dedykowane poszczególnym sektorom gospodarki i życia publicznego, takim jak: energia i surowce, infrastruktura, transport, technologie, cyberbezpieczeństwo, górnictwo i hutnictwo, prawo, rynek zdrowia, rynek pracy, budownictwo i nieruchomości, inwestycje, polityka regionalna, zarządzanie, przestrzeń publiczna czy samorząd.

Podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbyły się m.in.: II Forum Gospodarcze Polska-kraje Półwyspu Arabskiego, Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna, Forum Współpracy Gospodarczej Europa-Chiny, a także Spotkania Gospodarcze Indie-Europa Centralna i Spotkania gospodarcze Polska-Japonia.

Wydarzeniami towarzyszącymi były m.in. oficjalna prezentacja projektu biurowca .KTW, który powstanie w Katowicach, w sąsiedztwie Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka, a także uroczyste wręczenie nagród w konkursach Top Inwestycje Komunalne 2016 oraz Mieszkam-TU.eu – mądre pomysły na mądre miasto.

Nowością w tegorocznej agendzie największej imprezy biznesowej Europy Centralnej była dwudniowa konferencja European Start-up Days, w której wzięło udział 2 tysiące uczestników. To pierwsze tak duże wydarzenie łączące start-upy i korporacje oraz organizacje wsparcia biznesu. Celem imprezy była integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy byli obecni na Europejskim Kongresie Gospodarczym
w Katowicach.

Goście specjalni Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach – minister finansów RP, przedstawiciele wielkich firm i instytucji, ambasador RP w Etiopii, prezydent Słupska – spotkali się także ze studentami w ramach drugiej odsłony projektu EEC – Liderzy Przyszłości. Inicjatywa zakłada m.in. udział młodych liderów w roli prelegentów i słuchaczy kongresowych dyskusji. Celem projektu EEC – Liderzy Przyszłości (EEC – Leaders of Tomorrow) jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych osób w życie publiczne.

VIII Europejski Kongres Gospodarczy odbył się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym
w Katowicach oraz Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek.

***

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC)  w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem ponad 7 tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.

Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji
o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.

Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym – www.eecpoland.eu

Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP SA – www.ptwp.pl

Zapraszamy również:

Wirtualne biuro prasowe: media.eecpoland.eu

Facebook: facebook.com/EECKatowice

Twitter: twitter.com/EECKatowice #EKG2016 #EECKatowice

 

Marta Stach, Rzecznik Prasowy EEC/Imago PR

 

 

środa, 18 maj 2016 21:05

 

Katowice, 18 maja 2016 r. – Energetyka, przemysł, digitalizacja gospodarki i globalna ekspansja to zagadnienia, które zdominowały pierwszy dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (European Economic Congress – EEC). To już ósma edycja największej imprezy gospodarczej Europy Centralnej.

 

Podczas uroczystej inauguracji VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Beata Szydło, premier RP podkreślała, że jako kraj mamy ambicje, by budować silną gospodarkę, nie tylko tworzącą potencjał rozwoju Polski, ale także liczącą się na arenie międzynarodowej i światowej. Mateusz Morawiecki, wicepremier RP, minister rozwoju mówił m.in. o tym, jak ważne jest prawidłowe rozpoznawanie teraźniejszych wyzwań.

Pierwsze kongresowe debaty tematyczne dotyczyły zagadnienia digitalizacji gospodarki. Dyskutowano na temat szans, wyzwań i zagrożeń, jakie niesie za sobą cyfrowa rewolucja. James Whittaker, distinguished technical evangelist z firmy Microsoft zarysował m.in. ciekawą perspektywę przyszłości gospodarczej, związanej z rozwojem autonomicznych technologii.

Pierwszego dnia największej imprezy biznesowej Europy Centralnej rozważane były m.in. kwestie efektywności zarządzania państwowymi zasobami w gospodarce, przedsiębiorstwami, agencjami i funduszami. Podczas panelu „Energia i klimat – horyzont 2030. Scenariusze dla świata i Europy” nie zabrakło dialogu dotyczącego aktualnej kondycji politycznej i prawnej pakietu klimatyczno-energetycznego oraz bezpieczeństwa energetycznego Europy.

– Polska to państwo oparte na węglu – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energetyki, w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego – Przypominam, że nasza strategia to nie walka z węglem jako podstawą energetyki, a walka z emisją. O tym często się zapomina. Minister podkreślił, że obostrzenia dla energetyki węglowej nakładane na Polskę mogą sprawić, że nasz PKB będzie znacząco spadał do 2050 roku. Taka sytuacja może zbliżyć Polaków do „ubóstwa energetycznego”. Minister energetyki zaznaczył, że jednym z priorytetów rządu w materii energetyki jest energetyka obywatelska, dotycząca tzw. prosumentów.

Aleksandras Spruogis, wiceminister energetyki Litwy argumentował, że konkurencyjność państw europejskich zostanie zachowana tylko wówczas, gdy w polityce europejskiej uwzględni się charakter gospodarek konkretnych krajów. Podkreślał, że Litwa nawet będąc zależną od paliw kopalnych, inwestuje w nowe rozwiązania energetyczne. Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG, w swojej wypowiedzi dotyczącej energetyki w Europie podkreślał znaczenie unii energetycznej wypracowywanej na forum UE.

W trakcie kolejnej z dyskusji pierwszego dnia VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego mówiono m.in. o globalnej ekspansji gospodarki europejskiej. Jednym z głównych tematów, które były poruszane w czasie tej prelekcji była współpraca na linii Europa-Chiny. Rozmówców zajęła szczególnie kwestia Porozumienia Transpacyficznego (TTIP), którego negocjacje są w bardzo zaawansowanym stadium.


W panelu wypowiadali się: Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju RP, Maciej Andrzej Libiszewski, prezes zarządu PKP CARGO, Tomáš Novotný, wiceminister przemysłu i handlu ds. funduszy unijnych, wspierania prac badawczo-rozwojowych, inwestycji i innowacji Republiki Czeskiej, Maciej Witucki, prezes Work Service i Karol Zarajczyk, prezes URSUS.

Jerzy Kwieciński w swojej inicjującej dyskusję wypowiedzi zaznaczył, że Polsce zagraża dużo pułapek gospodarczych: – Potrzeba nowych, silnych bodźców, które przełożą się na motory polskiej gospodarki. Obywatele Polski są ambitni. Wynagrodzenia są niższe niż w UE, nasz rozwój wspiera kapitał zewnętrzny. Te elementy trzeba zmienić. Musimy budować własny kapitał – mówił. Zaznaczył też, że kolejnym wielkim wyzwaniem jest demografia.

– Widzę ogromny potencjał Polski i Czech w inwestowaniu w podstawową infrastrukturę. To pozwoli rozwijać bardziej innowacyjne sektory gospodarki. Liczymy, że nowa perspektywa unijna pozwoli nam dobrze dofinansować nowe pomysły – relacjonował Tomáš Novotný, wiceminister przemysłu i handlu Czech. Polityk dał do zrozumienia, że przykładów do naśladowania można szukać nawet na drugiej półkuli. Wymienił w tym kontekście państwa Ameryki Łacińskiej.

Na kolejnych, równolegle odbywających się sesjach Europejskiego Kongresu Gospodarczego
w Katowicach, skupiano się m.in. nad zagadnieniem sytuacji młodych przedsiębiorców w gospodarce
i na rynku pracy, nad „wielkimi problemami wielkich miast”, globalną ekspansją gospodarki europejskiej, czy współpracą międzynarodową na rzecz zrównoważonego rozwoju.

W trakcie sesji „Współpraca międzynarodowa na rzecz zrównoważonego rozwoju” wskazano, że Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 i zawarte w niej cele mają się m.in. przyczynić do eliminacji ubóstwa. Obecny na sesji Ali Nur Ismail Ali, główny sekretarz, naczelnik państwowego departamentu ds. spółdzielczości w Ministerstwie Przemysłu, Inwestycji i Handlu Kenii zaznaczył, że kiedy mówimy o zrównoważonym rozwoju, to chodzi nam o to, w jaki sposób obecne pokolenie może zaspokajać swoje potrzeby bez pogarszania sytuacji przyszłych pokoleń.

Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej zwróciła w dyskusji uwagę na to, jak ważna jest współpraca z władzami lokalnymi. – Nasze działania ukierunkowane są na rozwój – mówiła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wskazała, że ważna jest współpraca z władzami lokalnymi, z wodzami wiosek po to, by stworzyć cały system, który potem będzie możliwie sprawnie funkcjonował. – W przypadku celów zrównoważonego rozwoju brakuje kilku rzeczy, te cele są nastawione na przewodnictwo Europy – podkreśliła Ochojska. – Wskazuje się, że wręcz należy budować przewagę konkurencyjną firm europejskich. Ten zrównoważony rozwój jest teraz taką nowomową europejską. A chodzi o to, żeby to były rzeczywiste działania – mówiła prezes PAH.

Jeden z ostatnich paneli pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego poświęcono zagadnieniu przemysłu europejskiego. Podczas sesji „Przemysł w Europie. Schyłek czy renesans?” mówiono m.in. o sytuacji kluczowych branż przemysłu w Europie, z uwzględnieniem uwarunkowań ich globalnej konkurencyjności, a także reindustrializacji. W dyskusji udział wzięli m.in.: Ludovico Alcorta z agendy ONZ UNIDO, Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju i Beata Stelmach, prezes GE na Polskę i kraje Bałtyckie.

– W końcu XX wieku panowało przekonanie, że przenoszenie produkcji przemysłowej poza Europę ma przyszłość. Pierwsza dekada XXI wieku zniszczyła to przekonanie. Strategia Europa 2020 jest odpowiedzą na to wyzwanie. Jej celem jest zwiększenie udziału przemysłu w PKB do 20 proc. w 2020 roku – powiedział Jarosław Gowin w swoim wystąpieniu, otwierającym panel. Wicepremier podkreślił, że te cele będą realizowane w najbliższych latach. Wspomniał też o planie Junckera, będącym szeroko zakrojonym wsparciem dla przedsiębiorczości, bazującym między innymi na partnerstwie publiczno-prywatnym, który ma być narzędziem prowadzącym do tego celu.

Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu z Ministerstwa Rozwoju podkreślił, że przemysł nie jest zapominany w Europie, ale teraz należy jego potencjał wykorzystać dla rozwoju inaczej, niż robiono to do tej pory. – Trzeba byśmy my Polacy, nasze firmy, wypracowali nowe technologie, które sprzedamy potem w świecie – powiedział wiceminister na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. – Kwestia przemysłu i uprzemysłowienia, reindustrializacji jest bardzo ważna w planie gospodarczym rządu – akcentował.

Panele pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016 odbywały się w przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i w Spodku.

***

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC)w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem ponad 7 tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.

Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji
o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.

Marta Stach, Rzecznik Prasowy EEC/Imago PR

 

wtorek, 19 kwiecień 2016 20:44

Najlepszy wybór

 

Mieszkańcy Zabrza na co dzień mają okazję podziwiać kunszt i talent profesora Antoniego Cygana. Jego dziełem jest, m.in. kompleksowy projekt wnętrza, ołtarzy oraz malarstwo w kościele św. Pawła Apostoła. Zabrze gościło także indywidualne wystawy prac artysty, który urodził się w tym mieście w 1964 roku. Oprócz działalności twórczej, Antoni Cygan dał się poznać także, jako świetny pedagog oraz rektor ASP. Zawodowo związany z tą uczelnią od 1992 roku, stanął na jej czele w 2012 roku. Rektorska kadencja upłynęła w kwietniu tego roku. Kolegium Elektorów Akademii Sztuk Pięknych nie miało najmniejszych wątpliwości, aby tę zaszczytną i odpowiedzialną funkcję po raz kolejny, na cztery lata powierzyć profesorowi Antoniemu Cyganowi. Wybór przeszedł przy 47 głosach „za” i jednym wstrzymującym się.

Antoni Cygan obronił dyplom w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Tomasza Jury oraz w Pracowni Malarstwa prof. Antoniego Kowalskiego w Zamiejscowym Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, który został przekształcony później w samodzielną ASP w Katowicach.

Pierwsze zawodowe kroki w macierzystej uczelni stawiał, jako asystent w Pracowni Rysunku i Malarstwa. Po kilku latach został jej szefem. W roku 2003 uzyskał stopień doktora habilitowanego. W dwa lata później został profesorem nadzwyczajnym.

Antoni Cygan jest autorem wielu wystaw indywidualnych, które prezentował nie tylko w Zabrzu ale także w Katowicach, Gliwicach, Lionie, Helsinkach, Londynie, Opawie. Brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Jest autorem kilku cykli Drogi Krzyżowej, między innymi do Bazyliki NMP w Licheniu. Zajmuje się również projektowaniem wnętrz kościołów. Jego talent w zakresie sztuki sakralnej doceniają nie tylko wierni kościoła św. Pawła Apostoła w Zabrzu. Antoni Cygan projektował, m.in. kościół św. Urbana w Paniówkach oraz Kaplicę Domu Księży emerytów w Katowicach.

 

środa, 06 kwiecień 2016 09:56

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zorganizował Dni Otwarte dla przyszłych studentów. Uczelnia zaprosiła tegorocznych maturzystów do Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych przy ul. Bogucickiej 5.

 

Uniwersytet zaplanował m.in. zwiedzanie kampusu (także nocne), spotkania z wykładowcami, studentami i organizacjami studenckimi, ambasadorami kierunków. Uczestnicy mogli wysłuchać miniwykładów prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin i wczuć się w rolę prawdziwych studentów. Na kandydatów czekały także występy akademickiego chóru i spotkania z Zespołem Pieśni i Tańca „Silesianie”, a także specjalna strefa gier planszowych.

 

Wśród tematów miniwykładów znalazły się m.in.: „Niezwyczajne pomysły na biznes”, „Co naprawdę kupuje gracz, czyli marketingowe poziomy produktów FIFA16 i The Sims 4”, „Finansista XXI wieku”, „International Business - o biznesie bez granic”, „Transakcje - nie tylko ekonomiczne”, „Czy gospodarka może być smart?” oraz „Czy giełda papierów wartościowych jest źródłem bogactwa? - mini poradnik inwestora”. Uczestnicy  mogli dowiedzieć się także o tym, jakie jest zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu finansów i zarządzania w sektorze ochrony zdrowia, posłuchać o kulturowych uwarunkowaniach biznesu międzynarodowego czy turystyce i jej najnowszych trendach.

czwartek, 31 marzec 2016 18:32

Zapraszamy do obejrzenia Panelu I z konferencji Kobieta Charyzmatyczna, który odbył się 17.03.2016 w Teatrze "Kamienica" w Warszawie.

W pierwszym panelu dyskusyjnym, który dotyczył przedsiębiorczości w połączeniu z działalnością społeczną wzięły udział: Anna Jakubowski – Dyrektor Generalna Coca Cola Polska, Omenaa Mensah – dziennikarka TVN, założycielka i prezes Fundacji Omenaa Foundation, której ambicją jest wybudowanie szkoły w Ghanie dla dzieci ulicy, Gabriela Pudlo–Chojnacka – prezes POCH Sp. z o.o, niezmiernie przedsiębiorcza kobieta oraz wyjątkowa działaczka społeczna, Anna Tylkowska – zarządzająca sprawnie i z ogromnym sercem Warszawską Spółdzielnią WSS Społem Śródmieście, Małgorzata Obuchowska-Gembala – Dyrektor Wydziału Programów PomocowychFunduszu Górnośląskiego S.A, udzielajaca wsparcia finansowego nowopowstającym firmom, dr Krzysztof Księżopolski, pracownik naukowy SGH, Janusz Cieślak, Prezes Europejskiego Klubu Biznesu Polska, Marta Chmielewska - Kierownik ds. Zarządzania Informacją WewnętrznąDHL Polska, członek zarządu Fundacji DHL Dostrzegamy Innych Ludzi, Beata Twardowska - Prezes Zarządu Fundacji Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Edyta Walęciak-Skórka - właścicielka Centrum Szkoleniowo-Coachingowego Wyższy Poziom oraz Akademii Projektantek Przyszłości, a takżeElżbieta Jeznach, redaktor naczelna Magazynu Businesswoman&life. Zacne grono dyskutowało m.in. na temat pozycji kobiet w biznesie w naszym kraju, o tym jak wygląda rozwój kariery oraz jak macierzyństwo wpływa na dalsze losy zawodowe.

Wnioski: 1. Człowiek jest najważniejszy. 2. Nie zapominajmy o naszych pasjach. 3. Istota roli życiowej: Ja. 4. Delegujmy obowiązki 5. Zaangażowanie a nie poświęcenie. 6. Warto pomagać innym!

środa, 23 marzec 2016 16:38

 

 

Szczęście trzeba sobie wypracować

 

Rozmowa z Prezes Społem WSS Śródmieście, Anną Tylkowską. Pochodzi z Białowieży, na studia do Warszawy przyjechała, mając osiemnaście lat. Już wtedy podejmowała dorywcze prace. Później przyjęła się na staż do Spółdzielni Społem w Warszawie i została tam do dziś. Przetrwała najtrudniejsze zmiany ekonomiczno-gospodarcze, a obecnie z powodzeniem piastuje stanowisko Prezesa Spółdzielni. To z jej inicjatywy Hala Mirowska odzyskała swoją dawną świetność.

 

Skąd się wziął pomysł  na studia ekonomiczne?

Studia nie nauczą bezpośrednio wykonywania zawodu, powodują, że człowiek lepiej planuje, zarządza życiem i pracą. Na studiach ekonomicznych nikt nie dowie się,  jak w praktyce zarządzać firmą, może tylko poznać to od strony formalnej. Trzeba mieć intuicję, wiedzieć czego i gdzie szukać. Studia właśnie tego uczą, jak znaleźć odpowiedź.

Zawsze wolałam przedmioty ścisłe, były dla mnie łatwiejsze i lubiłam rozwiązywać zadania matematyczne. Ekonometria i statystyka nie stanowiły dla mnie żadnego problemu. Na naukę innych przedmiotów musiałam poświęcić więcej czasu. Nie byłam humanistką. Co nie oznacza jednak, że chciałam się rozwijać tylko w tej jednej dziedzinie. Uznałam jednak, że po studiach ekonomicznych, nawet jeśli zmienię zainteresowania, będzie łatwiej znaleźć pracę. Dlatego  wybrałam SGPiS  (Szkoła Główna Planowania i Statystyki) w Warszawie, która później przyjęła nazwę SGH (Szkoła Głównej Handlowej).

Kiedy podjęła Pani pierwszą pracę?

Pierwszą pracę podjęłam już na drugim roku studiów, w spółdzielni studenckiej. Nie dlatego, że byłam zmuszona, rodzice zapewniali mi utrzymanie, ale musiałam rozsądnie gospodarować otrzymywanymi od nich środkami. Chciałam jednak zarobić własne pieniądze, żeby później wydać je na  własne przyjemności czy ładne ubranie, jak każda dziewczyna. Zarabiałam wtedy więcej niż na stażu po studiach. Nie bałam się żadnej pracy, często przyjmowałam zlecenia na sprzątanie czy układanie książek. Musiałyśmy z koleżankami ustawiać się w kolejce do tzw. punktu usługowego już o czwartej rano, gdzie ogłaszało się średnio od sześciu do dziesięciu firm. O zdobyciu zlecenia decydowała kolejność ustawienia się w ogonku. Nawet kiedy obroniłam prace magisterską, po czterech latach studiów, bo wtedy tyle trwały, to przez dwa miesiące jeszcze pracowałam jako pani magister sprzątaczka.

poniedziałek, 21 marzec 2016 20:21

Transformacja – nowe podejście do biznesu.

 

Fundacja Międzynarodowy Inkubator Kobiet Biznesu i magazyn „Businesswoman & life” zapraszają na V POLISH BUSINESSWOMAN CONGRESS, który odbędzie się 1 i 2 kwietnia 2016 roku (piątek i sobota), w godzinach 10.00-18.00,w hotelu Gromada Lotnisko przy ul. 17 stycznia 32 w Warszawie. To jedyne w swoim rodzaju seminarium, podczas którego wystąpią uznani mówcy, wielkie osobowości polskiej sceny biznesowej i w jednym miejscu spotka się 2000 przedsiębiorczych osób, żądnych wiedzy, kontaktów, szukających nowych możliwości, odbędą się pokazy mody, a w części wystawienniczej będą miały miejsce targi z produktami i usługami dla biznesu. Hasłem przewodnim wydarzenia jest Transformacja – podejście do biznesu.

 

Polish Businesswoman Congress, to panele dyskusyjne i eksperckie, dedykowane dla osób przedsiębiorczych, zarówno tych prowadzących już przedsiębiorstwo i poszukujących dalszych możliwości rozwoju, jak również dla osób poszukujących pomysłu i inspiracji do założenia własnego biznesu. Eksperci i uznani mówcy - autorytety w swoich dziedzinach, wygłoszą prelekcje z obszarów: brandingu, negocjacji, motywacji, budowania skutecznych zespołów, prawa i zarządzania płynnością finansową. Uczestnicy kongresu dowiedzą się m.in.: jak skutecznie budować markę własną i przedsiębiorstwa, jak efektywnie rozwijać swój potencjał, jak sprzedawać, aby zwiększyć zyski firmy i zdobywać lojalnych klientów. Wielkie osobowości polskiej sceny biznesowej przedstawią swoje case study. Polish Businesswoman Congress to największy kongres kobiet biznesu w Polsce, który na stałe wpisał się w plan biznesowych wydarzeń. Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in.:Maria Rotkiel, Omenaa Mensah, Grażyna Wolszczak, Joanna Orleańska, Anna Jagodzińska, Kamila Rowińska, prof. Andrzej Blikle, Krzysztof Sarnecki, Adam Adamonis, dr n.med. Piotr Niedziałkowski, dr Ewa Maleszyk, Michał Nowak, Sylwia Łuć, Karolina Rybus-Przeniosło, Paulina Grzechnik, Agata Pelc, Emilia Zęgota, Monika Zdziarska-Alicka, Maria Jolanta Batycka-Wąsik, Beata Chrobak, Piotr Ciski, Joanna Janowicz, Agnieszka Jadczyszyn, Ilona Klejnowska-Kamińska, Aneta Pankowska, Łukasz Kuciński, Magdalena Nowakowska, Monika Smulewicz, Magdalena Manuela Radke, Alina Strześniewska, Alicja Wojciechowska, Anna Jagodzińska, Iwona Golonko, Agnieszka Kühl.

Wydarzenie poprowadzi prezenterka Adela Warać.

Powitanie gości krótkim występem Alicji Węgorzewskiej.

Polish Businesswoman Congress to cykliczne wydarzenie (edycja wiosenna i jesienna), organizowane przez Fundację Międzynarodowy Inkubator Kobiet Biznesu, wydawcę magazynu Businesswoman & life od 2014 roku. Na każde z wydarzeń zapraszani są eksperci w poszczególnych dziedzinach, znamienici goście, poruszane są najistotniejsze tematy z punktu widzenia kobiet biznesu.

Zapraszamy już dziś do udziału w wydarzeniu! Szczegółowe informacje i rezerwacja miejsca na: http://businesswomancongress.pl/#

Kontakt dla mediów:

Elżbieta Jeznach

Kom.: 692 419 900


pr@businesswomanlife.pl

Magazyn Businesswoman & life
ul. Dobra 7/LU4 (domofon 34)
00-384 Warszawa

*****

O Businesswoman & life

„Businesswoman & life” to wydawany od 2010 roku, przez Fundację Międzynarodowy inkubator Kobiet Biznesu, inspirujący dwumiesięcznik kobiet sukcesu, które odważnie realizują swoje pasje i są otwarte na nowe rozwiązania. Redakcja Magazynu znalazła klucz do kobiecego sukcesu i pragnie się podzielić nim z kobietami, które marzą o tym, by osiągnąć niezależność i rozwijać swoje pasje. Kobietom, które już osiągnęły sukces, magazyn pokazuje jak egzystować w twardym świecie biznesu i nie zatracić swojej kobiecości.

Magazyn Businesswoman & life jest dedykowany dla kobiet przedsiębiorczych, aktywnych zawodowo, piastujących wysokie stanowiska w strukturach korporacyjnych, zarządzających własną firmą lub aspirujących do założenia działalności gospodarczej.

 

 

niedziela, 13 marzec 2016 10:56

AGENDA

 

Konferencja pt.: Kobieta Charyzmatyczna

TERMIN:               17-03-2016

MIEJSCE:               Teatr „Kamienica” w Warszawie

 

09.30 - 10.00 – Rejestracja uczestników

10.00 – 10.15 - Powitanie gości

10. 15 -11.30I Panel:

Przedsiębiorczość, a działalność społeczna. Wsparcie przedsiębiorczości kobiet;: rozwój zawodowy w obrębie przedsiębiorstwa/instytucji/zakładanie i rozwój własnej działalności gospodarczej/podjęcie pracy zarobkowej przez młode matki

Paneliści:

Anna Jakubowski - dyrektor Generalna Coca Cola Polska, działaczka społeczna, Anna Tylkowska – prezes zarządu Społem Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Śródmieście, Gabriela Pudlo-Chojnacka, prezes POCH Sp.zo.o., działaczka społeczna, Omenaa Mensah - dziennikarka TVN, założycielka i prezes Fundacji Omenaa Foundation - jej ambicją jest wybudowanie szkoły w Ghanie dla dzieci ulicy, właścicielka ekskluzywnej marki mebli – Ammadora, współtwórczyni programu Domy gwiazd emitowanego na kanale Domo+, dr n. farm. Justyna Kaźmierczak, specjalistka z zakresu farmacji aptecznej, współwłaścicielka aptek Zdrowit, działaczka społeczna, zwolenniczka zdrowego trybu życia i holistycznego podejścia do swoich pacjentów, Małgorzata Obuchowska – dyrektor Funduszu Górnośląskiego S.A., prof. dr hab. Piotr Ostaszewski – prorektor SGH, Marta Chmielewska - Kierownik ds. Zarządzania Informacją Wewnętrzną DHL Polska, członek zarządu Fundacji DHL Dostrzegamy Innych Ludzi, Beata Twardowska - Prezes Zarządu Fundacji Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Edyta Walęciak-Skórka - właścicielka Centrum Szkoleniowo-Coachingowego Wyższy Poziom oraz Akademii Projektantek Przyszłości, autorka bestsellerowej książki "Jutro zaczyna się dziś, czyli jak zaprojektować swoją wymarzoną przyszłość", Elżbieta Jeznach, redaktor naczelna Magazynu Businesswoman&life, Janusz Cieślak, Prezes Europejskiego Klubu Biznesu Polska, 

 

11.30-11.45 – przerwa kawowa, promocja książek: Modrzewie siwieją na rudo – autor: prof. dr hab. Jacek Niedziela, Why Story 2 – Czas na zmianyKinga Piekarska

http://whystory.nazwa.pl/strona/administrator/index.php?option=com_k2&view=item&cid=736

 

11.45-13.00 – II Panel:

Działalność społeczno-samorzadowo-charytatywna kobiet w połączeniu ze sztuką oraz edukacją Dlaczego kobiety powinny angażować się w taką działalność i jak uzyskać optymalne rezultaty działań: wsparcie dzieci I rodziców osób niepełnosprawnych, także osób bezdomnych oraz innych grup wykluczonych społecznie. Omówienie działalności organizacji powołanych w celu ochrony zwierząt.

Paneliści:

Justyna Sieńczyło, aktorka, współzałożycielka Teatru "Kamienica", działaczka społeczna, Anna Grygierek – Kobieta Roku, burmistrz Miasta i Gminy Strumień, Aleksandra Gajewska - aktorka teatralna i działaczka społeczno-samorządowa, wice-marszałek województwa śląskiego (2010-2013), prof. zw. dr hab. Kazimiera Wódz, wykładowca, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego - specjalizacja: psychologia społeczna, studia kulturowe, praca socjalna, socjologia miasta i regionu, społeczeństwo obywatelskie w Polsce, dr Anna Zasada-Chorab, wice-prezydent Siemianowic Śląskich, pracownik naukowy, działaczka społeczna, Maria Jolanta Batycka-Wąsik, wójt Gminy Lesznowola, funkcję tą pełni już od czterech kadencji, odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP, Jolanta Jędrzejewska – zarządzająca polityką CSR w Społem Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Śródmieście, Beata Żółkiewska- działaczka na rzecz zwierząt: Mondo Cane, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt, OTOZ „ANIMALS”, Pogotowie dla Zwierząt, Krystyna Pluta, 80-letnia, wice-prezes Koła Seniora w Gliwicach, działaczka społeczna na rzecz dzieci z domów dziecka, była tancerka zespołu ludowego, od niedawna podróżniczka, Maria Demidowicz, prezes Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta, Monika Waligóra – dyrektor ds. PR i Komunikacji DHL, Iwona Płatek - wiceprezes Towarzystwa Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski, matka dorosłego dziecka specjalnej troski, prof. dr hab Jacek Niedziela – uznany jazzman; kontrabasista, kompozytor, wykładowca na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, powieściopisarz, Katarzyna Martyka, radca prawny, działaczka społeczna

 

13.00-13.45 – przerwa lunchowa, promocja książek: Modrzewie siwieją na rudo – autor: prof. dr. hab. Jacek Niedziela, Why Story 2 – Czas na zmiany – autor: Kinga Piekarska

http://whystory.nazwa.pl/strona/administrator/index.php?option=com_k2&view=item&cid=736

 

13.45.-15.15 – III Panel:

Kobieta, która zbuduje dom, zadba o zdrowie własne oraz rodziny, a potem zamarzy o SPA

Paneliści:

Alina Strześniewska, Prezes Zarządu, Impact Media Sp. z o.o. \(Radio Kolor\) Elżbieta Nemś, dyrektor Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, działaczka społeczna, Magdalena Górska-Rudzka, kobieta przedsiębiorcza, specjalista ds PR Dr Irena Eris, Ewelina Stępień-Kunik -założycielka Polish Soccer Skills, kompleksowego systemu szkoleń piłkarskich dzieci i młodzieży działaczka społeczna, Agnieszka Bratek, dietetyczka w tym sportowców – np. drużyny piłkarskiej Piast, matka trójki, wielokrotna uczestniczka Biegu Rzeźnika, Dominika Kajdas-Ciupek. psycholog, terapeuta rodzinny, certyfikowany terapeuta uzależnień, Edyta Aksamit – kuratorka społeczna oraz kobieta, która sama zbudowała własny dom, Zofia Rosińska – właścicielka firmy Drevohaus, wybudowała setki domów, Karolina Hudowicz- wice dyrektor ICF Poland, oddział Śląsk, Bożena Czerwińska, doktorantka pedagogiki, terapeutka, mediatorka, badająca obszary w zakresie zespołu Aspergera, Sławomira Wiktoria Puchała, właścicielka izałożycielka firmy oraz twórca marki Victoria Day Spa

 

15.15-16.15 -  Uroczyste wręczenie tytułów oraz upominków

Losowanie wizytówek z nagrodami. Czas dla mediów.

 

16.15 -16.45 -  Spotkania autorskie, podpisywanie książek.

http://whystory.nazwa.pl/strona/administrator/index.php?option=com_k2&view=item&cid=736

http://www.whystory.pl/pl/sztuka-i-kultura/teatr-i-literatura/why-story2-czas-na-zmiany-rozdz-viii-pojsc-swoja-droga.html

 

organizator:

WHY M G

paronat medialny:

WHY STORY LOGO

patronat merytoryczny:

kolegium

patronat honorowy:

                                          Logo nowe 300 dpi           logo NLPofCHICAGO z napisem          

partnerzy konferencji:

 

                                                                                                                                                                                                    

       

 

niedziela, 07 luty 2016 10:50

 Urząd Miasta Katowice i firma PTWP Event Center podpisały umowę koncesyjną na zarządzanie Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i Halą Widowiskowo - Sportową Spodek. Umowa wejdzie w życie 2 maja br.

 

4 lutego 2016 r. umowę na zarządzanie Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (MCK) oraz Halą Widowiskowo Sportową Spodek podpisali Marcin Krupa, prezydent Katowic
i Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP Event Center, spółki należącej do Grupy PTWP SA, organizatora m.in. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe jest jednym z ważnych elementów strategii rozwijania turystyki biznesowej w Katowicach. Już dziś widzimy, że ta strategia się sprawdza i wpływa na zmianę wizerunku Katowic. Będziemy ją kontynuować – mówi prezydent Marcin Krupa.

Umowa na zarządzanie Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodkiem przez PTWP Event Center wejdzie w życie za około trzy miesiące, 2 maja br. To okres potrzebny na sprawne przekazanie obiektów przez miasto operatorowi, przy zachowaniu ciągłości organizacyjnej. Koncesjonariusz przejmuje obiekty z częściowo wypełnionym kalendarzem wydarzeń na bieżący rok, z których wybrane mają charakter cykliczny i będą odbywać się w kolejnych latach.

Najważniejsze imprezy, które są zaplanowane w najbliższym czasie w MCK, a więc WTA Katowice Open 2016, MŚ w Hokeju na Lodzie Katowice 2016 czy Intel Extreme Masters - mistrzostwa świata


w grach komputerowych i targi e - sportu oraz gier elektronicznych, odbędą się więc jeszcze przed wejściem umowy w życie.

– Cieszymy się, że po wielu miesiącach od zakończenia procesu na wybór zarządcy Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka umowa została podpisana. Ze względu na znaczenie tych obiektów dla miasta i regionu, poza zapewnieniem sprawności operacyjnej

w zarządzaniu, pracujemy teraz intensywnie nad najlepszym jakościowo kalendarzem dalszych wydarzeń – mówi Wojciech Kuśpik, prezes PTWP Event Center.

Umowa została podpisana na okres 15 lat.

Wyłonienie zarządcy Międzynarodowego Centrum Kongresowego spośród podmiotów sektora prywatnego było warunkiem, jaki postawiła przed miastem Katowice Komisja Europejska, przyznając dofinansowanie dla budowy MCK.

 

Biuro Prasowe
Urząd Miasta Katowice

 

wtorek, 02 luty 2016 20:53

Dzięki przedsiębiorczości zarządu Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej prowadzi wiele inwestycji, odnotowuje minimalną ilość awarii oraz ma jedne z najniższych w Polsce strat ciepła na przesyle. Prezes Lesław Złotorowicz otrzymuje wyrazy uznania za efektywne oraz innowacyjne zarządzanie przedsiębiorstwem, a także wspieranie inicjatyw społeczno-kulturalnych.

- Może są tacy, którzy potrafią zaplanować swoją karierę od dziecka, ale ja niestety do nich nie należę – mówi skromnie prezes ZPEC, inż. Lesław Złotorowcz. - Moim marzeniem było zostać malarzem, ale dzisiaj jestem tu, gdzie jestem i wcale tego nie żałuję, a maluję wyłącznie dla własnej przyjemności. W wolnych chwilach pływa, od wiosny do jesieni jeździ na rowerze, a zimą na nartach, ale chyba nie tyko po to, żeby się rozgrzać...

czwartek, 21 styczeń 2016 19:52

Kompleksowe przygotowanie studentów KPSS w Czeladzi do wykonywania pracy socjalnej.

Rozmowa z Tomaszem Chorabem, dyrektorem Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi na temat oferty edukacyjnej szkoły, jej tradycji oraz atutach wyróżniających ją wśród innych placówek tego typu.

 DSC 7995

Kogo kształci Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi?

niedziela, 17 styczeń 2016 13:11

XXIV Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji

 

laur

W sobotę w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca odbyła się XXIV Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji organizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Zostały wręczone podziękowania w kilkunastu kategoriach dla ponad 60 wybitnych osób oraz wyróżniających się organizacji.

image005a

Prezes RIG w Katowicach, Tadeusz Donocik zwrócił uwagę na to, że Laury wskazują autorytety, ludzi sukcesu w różnych dziedzinach i osoby poszukujące dialogu. Zmienia się Śląsk, zmienia się Polska. To właśnie dzięki tym ludziom – podkreśliła także rolę laureatów w swoim powitaniu Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Miasta Zabrze, które było honorowym gospodarzem wydarzenia.

image001a

Tylko zrywanie ze stereotypami daje szansę pójścia do przodu, nie zrywanie z tradycją – mówiła w swoim podziękowaniu Hanna Suchocka, laureatka Diamentowego Lauru Umiejętności i Kompetencji. – Właściwie jestem już poza polityką. Zadecydowałam o tym sama, że po powrocie z Watykanu nie wracam do polityki. I to, że sobie o mnie przypomniano, że jeszcze ktoś chciał wspomnieć tamten czas i uznać go za dobry, jest dla mnie wielkim, wielkim wyróżnieniem – podsumowała decyzję Kapituły o przyznaniu jej najwyższego Lauru.

image003a

Statuetkę Orła Piastów Śląskich otrzymał Janusz Steinhoff, były Wicepremier i Minister Gospodarki w latach 1997-2000. Jerzy Buzek w laudacji wspomniał o zaangażowaniu w działalność opozycyjną, między innymi poprzez dystrybucję prasy podziemnej: Był wtedy taki legendarny „Mikołaj” na Górnym Śląsku, który to wszystko łączył – mówił. – Gdy Komitet Obywatelski „Solidarności” ogłosił listę swoich posłów do parlamentu w ’89 roku, na zdjęciu z Lechem Wałęsą pojawił się człowiek, którego właściwie prawie nikt nie znał, ja też nie znałem zupełnie. I wtedy się wszyscy dowiedzieli, że „Mikołajem” był Janusz Steinhoff.

image004a

Kryształowym Laurem z Diamentem uhonorowany został ksiądz profesor Michał Heller, Fundator i Założyciel Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Umiejętność i kompetencja zależą ode mnie – rozważał w swoich podziękowaniach. – Trzeba pamiętać o ograniczeniach. Trzeba o nich pamiętać także dlatego, żeby poza nie wyjść, bo przecież wszystkie ograniczenia są po to, aby je przekraczać – dodał laureat.

Laury Umiejętności i Kompetencji to coroczne wydarzenie, podczas którego – w wyrazie wdzięczności – wręczane są statuetki w dziedzinie gospodarczej, naukowej i kulturalnej. Historia Laurów sięga roku 1992, kiedy działacze samorządu gospodarczego skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach wystąpili z inicjatywą dziękowania ludziom nieprzeciętnym, wyróżniającym się firmom, organizacjom i instytucjom, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej, jej restrukturyzacji oraz dostosowania do standardów europejskich.

image002a

Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie: www.laury.rig.katowice.pl

 

 

poniedziałek, 21 grudzień 2015 00:48

Śniadania biznesowe, czyli cotygodniowe spotkania networkingowe organizowane przez BNI Polska są okazją dla wszystkich przedsiębiorców do poznania nowych kontrahentów, a także dają możliwość wymiany doświadczeń biznesowych.

niedziela, 29 listopad 2015 14:40

HR jako partner strategiczny wspomagający zarządzanie miastem.

26 i 27 listopada 2015 r. w zabrzańskim hotelu Diament odbyła się V Międzynarodowa Konferencja pn. „Kierunki Rozwoju Zarządzania Zasobami - organizowana przez Miasto Zabrze w partnerstwie z Politechniką Śląską w Gliwicach.

 

W czasie dwóch kolejnych dni przedstawiciele szeroko rozumianej kadry zarządzającej z Polski i zagranicy mieli możliwość wysłuchania oraz zaprezentowania dobrych praktyk oraz wymiany doświadczeń, poglądów z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi z przedstawicielami środowisk samorządowych, naukowych i biznesowych.

EwaWeber

Hasłem przewodnim tegorocznej Konferencji było: HR jako partner strategiczny wspomagający zarządzanie miastem. Nasi prelegenci, eksperci w dziedzinie zarządzania zaprezentowali swoje doświadczenia, spojrzenie na to, w jaki sposób poszczególne elementy zarządzania zasobami ludzkimi mogą wpływać na rozwój zarządzania nie tylko zasobami ludzkimi ale i całą organizacją. Uczestnicy Konferencji mieli również okazję do zapoznania się z założeniami międzynarodowego projektu FIND THE BEST! – Competency Based Recruitment in Public Administration, w ramach którego udostępniane jest darmowe narzędzie do moderowania procesu rekrutacji dla administracji publicznej oraz z wdrożeniem modelu kontroli zarządczej.

jaFR

Karolinahigh

ICF

why

 

 

niedziela, 22 listopad 2015 02:08

W latach 1991–1996 studiowałem socjologię. Moje wspomnienia z tamtego okresu są jak chmurki na wietrze błękitnego nieba: egzamin wstępny, akademik, Ania. Egzamin z języka polskiego, historii, języka angielskiego. Później był akademik - nauka lub picie do rana; koszykówka - do upadłego, bez zastanawiania się nad konsekwencjami zdrowotnymi czy możliwością dalszej kariery (co nie oznacza, że nie żałuję, że się nad tym nie zastanawiałem).

 

Ania - poznana na drugim roku, studiowała politologię; dzieliliśmy wspólnie korytarz, na którym znajdowały się te dwa kierunki wydziału nauk społecznych; nad nami była filozofia, pod - historia; nad chodziliśmy bardzo często (było tu cicho i bezludnie; nas niewielu, około czterdzieści osób, filozofów jeszcze mniej), pod - rzadko, w tłoku przeszłych ważnych wydarzeń czuć było zaangażowanie ideologiczne. Ale ta Ania, którą zagadnąłem w szkolnej księgarni pytaniem na temat Lolity Nabokowa; nie pamiętam o co ani co odpowiedziała. Odprowadziłem ją na przystanek autobusowy i tak już zostało - już ponad dwadzieścia lat na różnych przystankach czekamy razem, do różnych autobusów wsiadając.

Studia to także nauczyciele. Dobrze wspominam tych, na których musieliśmy czekać (czasami bez skutku). Nie zwracając uwagi na godzinę rozpoczęcia zajęć, zjawiali się spóźnieni. Jednak nikomu z nas nie przyszło nawet na myśl, żeby się z tego powodu poskarżyć jakimś ciałom administracyjnym uczelni; zajmowaliśmy się sobą, by po nadejściu prowadzącego zasiąść w ławkach. Słuchaliśmy niezrozumiałych wypowiedzi; czując, że motywują do rozszyfrowania nowo poznanych pojęć, czytania książek, myślenia nad nimi po wyjściu z uczelni, w domu, na wakacjach. Spóźnialscy wymagali od nas czytania książek, dyskusji i sporządzania notatek z wykładów (przy użyciu długopisu).

Źle wspominam punktualnych, zaczynających i kończących zawsze o wyznaczonej godzinie. Jeśli ktoś z nas się spóźnił, nie był wpuszczany na wykład czy ćwiczenia lub otrzymywał karę w postaci wykonania dodatkowej pracy. Patrząc na nich widziałem ich zamknięte głowy i otwarte książki na biurkach, czytali z nich powoli, pilnując byśmy dokładnie przepisali tekst. Pewnie dziś są to ci, którzy nie potrafią przeprowadzić zajęć bez pomocy rzutnika multimedialnego. Stojąc tyłem lub bokiem do zebranych, czytają pojawiające się zdania, co jakiś czas robiąc przerwę, by coś powiedzieć, przeprowadzić niby swoją analizę, żeby nie wyglądało, że tylko czytają, żeby usprawiedliwić swoją obecność, jakoś wytłumaczyć zebranym po co tutaj są, bo przecież nie po to, żeby przeczytać tekst pojawiający się na ścianie; jednak nie są to żadne analizy, krytyki, interpretacje, jedynie ubogie parafrazy.

Osobą, która łączyła w sobie najlepsze cechy dwóch opisanych zbiorów nauczycieli była pani doktor Basia od statystyki - dowód na to, że w przyrodzie nie występują czyste modele - nie spóźniała się na zajęcia, kończąc je o wyznaczonej porze, przed sobą nie miała otwartej książki, przekazując trudne treści, w jakie obfituje demografia i statystyka, w sposób, który mógł zainteresować, nie posługiwała się także rzutnikiem multimedialnym; wymagała czytania książek i używania długopisu. Była ładną blondynką, zawsze elegancko ubraną. Widziałem w niej osobę wymagającą. Jednak wtedy, jako student mieszkający w akademiku, mający wiele ciekawych zajęć na oku, nie analizowałem dokładnie jakości pracy swoich wykładowców.

Przyszedł na to czas wiele lat później. W szkole, w której pracowałem jako nauczyciel spotkałem panią Basię. Widywaliśmy się mniej więcej raz w tygodniu, w godzinach wyznaczanych planem zajęć. Uczyła tego samego, co w Uniwersytecie - demografii i statystyki. W małej, kameralnej szkole mogłem poznać ją lepiej (co nie znaczy, że dobrze). Podziwiałem jej starannie wypełniony dziennik lekcyjny, zapisany drobnymi literkami, zawierający wyczerpujący i spójny opis prowadzonych zajęć, podczas gdy miejsca w dzienniku przeznaczone dla innych nauczycieli zazwyczaj świeciły pustkami, a ewentualne wpisy dokonywane były byle jak.

W ostatnim roku naszej pobieżnej znajomości Pani Basia chorowała, przez cały czas prowadząc wykłady i egzaminy; czasami zdarzało się, że zasłabła i musiała opuścić szkołę w karetce pogotowia ratunkowego; co nie przeszkadzało jej następnego dnia, prowadząc swój samochód, zjawić się w szkole. Jako pracownik różniła się od tych, którzy wieczorne kichnięcie traktują jako oczywisty powód, by nie przyjść do pracy dnia następnego; biorą zwolnienie lekarskie, chcąc w okresie wakacyjnym skorzystać z pięknej, letniej pogody; jak mówią: „nie chcą latem kiblować w pracy”. Nie martwią się, że zarobią czterysta czy pięćset złotych mniej. Złości ich za to brak tej kwoty w portfelu; uważają, że ktoś jej tam nie włożył albo ją stamtąd zabrał. Nie są świadomi swojego wpływu na ilość pieniędzy we własnym portfelu. Narzekają, że ich nie mają albo że stracili pracę. Mówią, że ktoś ich zwolnił; a przecież sami się zwolnili dzięki takiemu postępowaniu.

Studentom natomiast przeszkadza konieczność czytania książek i używania długopisu do robienia notatek z wykładów i ćwiczeń. Dla nich najlepiej byłoby ziewająco-śpiąco wysłuchać prezentacji multimedialnej rozpoczynającej się dokładnie w wyznaczonej godzinie. Nie potrafią czekać na wykładowcę, domagają się jego obecności o zaplanowanej godzinie, by włączył rzutnik, odwrócił się do nich tyłem lub bokiem, a oni mogli zacząć drzemać w ławkach. Broń Boże jakiejś dyskusji na zajęciach czy notowania, broń Boże książek do przeczytania. Nie chce im się czekać na wykładowcę, bo przecież nikt nie będzie czekał na nudną prezentację multimedialną, a poza tym, co mieliby robić w trakcie tego czekania; bo przecież chyba nie rozmawiać; patrzenie w smartfon także jest bez sensu - można to robić w trakcie zajęć (patrz: prezentacji multimedialnej), na dyskusję o książkach też nikt nie będzie czekał, bo żadnych książek nikt nie przeczytał; poza tym, po co czytać, dyskutować, robić notatki? Dla dzisiejszej młodzieży studiującej jest przecież wiele innych ciekawszych rzeczy do roboty.

Teraz siedzę w kościelnej ławie, zbyt wąskiej na moje długie nogi, zastanawiając się czy pani Basia została skremowana? Taka plotka wpadła mi gdzieś w ucho. Myślę, że nawet gdy wnieśli do wnętrza kościoła trumnę, w dalszym ciągu jest możliwe, że została poddana skremowaniu, a pojemnik z prochami zmarłej umieszczono w środku. Być może tak to robią – wkładają pojemnik z prochami zmarłej do trumny, żeby nie wzbudzać sensacji i zgorszenia, wywołanego widokiem małej puszki umieszczonej w centralnym miejscu świątyni. Tradycyjne pudełko na zwłoki, jakim jest duża, drewniana trumna nadaje się bardziej do tego, by zachować nastrój towarzyszący ostatniej podróży. Są też tacy, którzy uważają, że nie jest to ostatnia podróż, lecz kolejna. Co za tym idzie nie wymaga od nas jakiegoś szczególnego przygotowania, odświętnego nastroju i stroju, odświętnej miny i łzy w oku; nie wymaga od nas rezygnowania z jakiś ważnych lub mniej ważnych spraw, by w dniu i godzinie odjazdu stawić się na peronie z machającą ręką. Nie trzeba punktualnie od do sterczeć na uroczystości pogrzebowej by oddać hołd – jak by chcieli tego i tak powiedzieli punktualni patetyczni; można się spóźnić lub nie przyjść wcale, by pożegnać się do następnego spotkania, jak chcieliby i mówią zwykli spóźnialscy. Spotkamy się przecież znowu i to bardzo szybko. Znów będziemy trzymać się za ręce, idąc przed siebie, spoglądając od czasu do czasu na swoje profile. W przypadku pani Basi – znów przyjdę na jej zajęcia (jako młody student pierwszego roku), otworzę małą, cienką książeczkę, na okładce której ludzkie postacie ściśnięte blisko siebie mówią mi, że rzeczywistość to tysiące głów, a każda przy jakiejś innej głowie.

nauczyciel kafelka

Tomasz Chorab

 

 

środa, 18 listopad 2015 11:14

„Droga do Polski Przedsiębiorczej”.

Informacja prasowa

Warszawa, 10 listopada 2015

Już 26 listopada przedstawiciele środowisk biznesowych oraz akademickich spotkają się w centrum Warszawy, by podsumować wyniki realizacji projektu „Droga do Polski Przedsiębiorczej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 5.2 PO IG. W czasie spotkania nastąpi inauguracja 10 największego akceleratora Business Link PGE Narodowy. Pytanie przewodnie konferencji brzmi: czy Polska jest już krajem przyjaznym startupom, dającym możliwości szybkiego rozwoju i w jakim momencie Drogi do Polski Przedsiębiorczej znajdujemy się obecnie? Organizatorem wydarzenia są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP), realizator projektu.

Konferencja rozpocznie się o godz. 11:00 w sali konferencyjnej Paryż A na PGE Narodowy, w którym już wkrótce otwarty zostanie 10 akcelerator Business Link. W roli gości specjalnych, biorących udział w debacie pojawią się Delegaci z Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Dariusz Żuk – Prezes Zarządu Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz przedsiębiorcy działający w Ekosystemie: Qpony, Glov, Soti Natural, Migam oraz Saule Technologies. Organizatorzy spodziewają się przybycia osób z całej Polski, w tym przedstawicieli ministerstw, instytucji rządowych, ośrodków wspierania przedsiębiorczości oraz ośrodków akademickich. Jednym z głównych celów konferencji jest integracja środowisk zaangażowanych w kształtowanie postaw pro-przedsiębiorczych w Polsce.

BLKV plakat mixer narodowy 01

Przede wszystkim jednak, przedstawione zostaną dotychczasowe wyniki projektu „Droga do Polski Przedsiębiorczej”. Jest to inicjatywa skupiona na wspieraniu mikro-, małych i średnich firm.
Dzięki programowi, udało się stworzyć ogólnopolski ekosystem, w ramach którego, działała pięćdziesiąt Inkubatorów Przedsiębiorczości AIP oraz dziesięć akceleratorów Business Link.
Dzięki projektowi „Droga do Polski Przedsiębiorczej” powstało już kilka tysięcy inicjatyw startupowych, które z powodzeniem działają zarówno w Polsce, jak i zagranicą – wyliczają organizatorzy konferencji.

 

Podsumowanie i jednocześnie zamknięcie projektu to także początek nowego rozdziału.
W grudniu 2015 roku zostanie otwarty dziesiąty, największy, liczący ponad 4,5 tys.m2, Business Link na PGE Narodowym przy Al. Ks. J. Poniatowskiego 1 w Warszawie. Główną ideą projektu aranżacji oddziału Business Link na PGE Narodowym jest stworzenie przestrzeni przypominającej miasteczko biznesowe. Otwarte przestrzenie przeznaczone na tzw. mikrobiura oraz coworkingi zostaną wydzielone, jako place o odrębnej posadzce, zaś zaplecza socjalne  oraz strefa chilloutu zaprojektowane tak, by przypominały park i tereny zielone. Części wspólne stanowiące tzw. komunikacje na całej powierzchni Business Linka, symbolizować będą ulice wyposażone w małą architekturę naśladującą miejską. Zgodnie z intencją Inwestora, wnętrza lokalu nawiązywać będą do nowoczesnych i kojarzonych z innowacyjnością, biznesem oraz nowymi technologiami przestrzeni. Business Link PGE Narodowy już wkrótce będzie w stanie zapewnić miejsce do pracy oraz spotkań dla ponad 700 osób.

Formuła konferencji jest zgodna z podejściem pro przedsiębiorczym, gdzie końcowym etapem spotkania będzie networking uczestników i prelegentów konferencji. – Wierzę, że spotkania w mniej formalnej atmosferze pozwalają na otwartą i szczerą rozmowę oraz nawiązanie nowych kontaktów biznesowych. Szczególnie ważne jest to w środowiskach akademicko-biznesowych, gdzie ta wymiana doświadczeń jest najbardziej istotna – mówi Dariusz Żuk, prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.

Oferta ogólnopolskiej sieci Inkubatorów AIP i akceleratorów Business Link oparta jest na innowacyjnych programach składających się z trzech filarów:

 • Firma, czyli narzędzia niezbędne do prowadzenia działalności, w tym m.in. możliwość skorzystania z powierzchni biurowej;

 • Wiedza, czyli system wspomagania biznesu i wzrostu innowacyjności realizowany przez najlepszych praktyków w formie spotkań Kick-off, Training, Mentoring;

 • Społeczność, czyli budowanie sieci kontaktów biznesowych poprzez uczestnictwo w spotkaniach networkingowych, w których biorą udział znane autorytety ze świata biznesu oraz liczne grono startupów.

Konferencja ogólnopolska jest częścią realizacji projektu PO IG 5.2 „Droga do Polski Przedsiębiorczej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

LogoUE 2

wtorek, 17 listopad 2015 21:41

CEL KONKURSU:

Wspieranie przedsiębiorczości i pobudzenie aktywności mieszkańców w kierunku podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w Zabrzu.

PlakatBiznesplan.Baner

MISJA ZABRZAŃSKIEGO CENTRUM ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Główną misją ZCRP jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w mieście poprzez:

 • Udzielanie informacji o instrumentach wsparcia finansowego

 • Nawiązywanie współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami otoczenia biznesu

 • Tworzenie programów promujących przedsiębiorczość

 • Organizację wydarzeń promujących rozwój przedsiębiorczości i aktywizację przedsiębiorczą mieszkańców miasta

 • Rejestrację, zawieszanie, wykreślanie działalności gospodarczej z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

Konkurs „Zabrzański Biznesplan” po raz pierwszy ogłoszony został w roku 2013.
Uczestnikiem Konkursu może być każda pełnoletnia osoba fizyczna, będąca obywatelem Unii Europejskiej lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, należąca do grupy mikro przedsiębiorców.

Od pierwszej edycji Konkursu blisko współpracuję z firmami, nie tylko z Zabrza,
ale i z całej Polski w ramach organizacji Konkursu „Zabrzański Biznesplan”.
Mam świadomość, że gdyby nie pomoc osób, które odniosły sukces w biznesie oraz chęć wsparcia rozwoju przedsiębiorczości, organizacja Konkursu „Zabrzański Biznesplan” byłaby
o wiele trudniejsza.

Podczas dwóch edycji Konkursu laureaci zdobyli wiele cennych nagród ufundowanych przez Sponsorów Konkursu, stanowiących wsparcie dla rozwijającej się firmy. Wśród nagród znalazły się: nagrody pieniężne, lokale na prowadzenie działalności gospodarczej, program do zarządzania firmą, możliwość promocji w mediach, sesje coachingowe, kursy języka obcego, obsługa prawna, obsługa księgowa, zaprojektowanie i hosting strony internetowej, weekend dla dwóch osób w hotelu, urządzenia wielofunkcyjne, tablety, smartfon, meble biurowe, zniżki na semestr nauki na studia licencjackie oraz kursy i warsztaty, zniżki na ubezpieczenie firmy oraz voucher na obuwie i torbę. Łączna pula nagród, podczas drugiej edycji Konkursu wyniosła około 150.000,00 zł.

W ramach promocji Konkursu „Zabrzański Biznesplan”, rozkolportowanych zostało ponad 300 plakatów oraz prawie 20 000 ulotek informacyjnych, na których widnieje logo Sponsora. Ponadto Sponsorzy oraz organizatorzy Konkursu uczestniczyli w kilkunastu audycjach w radiu Silesia (dawniej Radio Plus) oraz nagraniach w TV Zabrze.

Informacje o Konkursie oraz o jego Sponsorach i patronach medialnych pojawiają
się także na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Ponadto „Zabrzański Biznesplan” promowany jest podczas każdego wydarzenia, w którym udział bierze
Miasto Zabrze i Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości (Targi Pracy
i Przedsiębiorczości, Giełda Pracy, Skarbnikowe Gody – Święto Miasta, Piknik w Rytmie Firmy).

Serdecznie zapraszam do wzięcia czynnego udziału w Konkursie oraz wsparcia lokalnego biznesu jako Sponsor Konkursu „Zabrzański Biznesplan”.

Gala wręczenia nagród w Konkursie „Zabrzański Biznesplan 2014” zgromadziła blisko 200 gości – sponsorów, przedsiębiorców, przedstawicieli miasta, instytucji otoczenia biznesu oraz mediów.

4 45 5

Pozytywne opinie o konkursie utwierdzają w przekonaniu o słuszności zorganizowania kolejnej edycji Konkursu „Zabrzański Biznesplan”.

Korzyści dla Sponsora:

 1. Tytuł SPONSORA KONKURSU.

 2. Zamieszczanie informacji dotyczących wydarzenia wraz z logiem Sponsora na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Zabrzu, fanpage wydziału Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, Facebooku.

 3. Zamieszczenie logo Sponsora na materiałach promocyjnych Konkursu (ulotki, plakaty).

 4. Szeroko zakrojona promocja wydarzenia w mediach (telewizja, radio, prasa).

 5. Możliwość wystawienia przez Sponsora stojaka reklamowego typu roll-up podczas trwania wszystkich etapów konkursu jak również podczas Gali Finałowej.

 6. Udział w Gali Finałowej Konkursu „Zabrzański Biznesplan”.

Informacje na temat wszystkich wydarzeń organizowanych przez Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego
w Zabrzu (zakładka „Dla biznesu” – Aktualności) w formie reportaży oraz na stronie https://www.facebook.com/um.zcrp lub telefonicznie pod nr telefonu (32) 273-97-70.

KONTAKT:

Sekretariat

Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości

Tel. (32) 273-97-70

e-mail: ZCRP@um.zabrze.pl

PlakatBiznesplan

środa, 11 listopad 2015 22:33

"Transformacja - nowe podejście do biznesu.  Biznes to ludzie" - mówi Elżbieta Jeznach, redaktor naczelna Businesswoman & Life. W trakcie kongresu padały takie stwierdzenia jak: "w życiu należy robić to, co się kocha", czy: "widać, że kobiety są inspiracją dla mężczyzn", ale też: "zapraszamy do współpracy mężczyzn, bo świat jest dualny i do sukcesu potrzeba dwóch pierwiastków... .

Zapraszamy do obejrzenia!

 

poniedziałek, 02 listopad 2015 21:37

Zapraszamy na relację z V Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który odbył się w Katowicach w dniach 12-14 października. Wzięło w nim udział 6000 uczestników, przeprowadzono w sumie 63 paneli dyskusyjnych w trakcie 3 dni. Debatowano na tematy związane z przedsiębiorczością młodych, rozwojem przedsiębiorczości, z problemami i ograniczeniami pojawiającymi się przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

niedziela, 01 listopad 2015 20:16

Zapraszam Cię na Spotkanie Kobiet: „Z kobiecą torebką przez życie”

Torebka to symbol kobiecości. Myśląc o jej rodzajach możemy wymieniać: kopertówkę, shopperkę, worek, listonoszkę, torbę sportową. Ile kobiet tyle torebek, a każda z nich niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.

Zapraszamy serdecznie na warsztaty wszystkie Kobiety, które pragną odszukać w sobie, tak jak we własnej torebcewszystko to, co najlepsze i najcenniejsze w życiu. Warsztaty prowadzone są metodą arteterapii. Metoda arteterapii jest bezpieczną metodą m.in rozwoju osobistego, która pozwala poprzez działania twórcze odkryć i rozwinąć własne poczucie wartości, optymistyczne myślenie, kreatywność, zrozumieć emocje, poprawić relacje z innymi, odkryć zdolności i własne potrzeby. Dzięki działaniom twórczym uczestnicy zajęć kontaktują się z sobą i odkrywają w sobie to, co najcenniejsze i skutecznie dzięki temu mogą dokonać pozytywnych zmian we własnym życiu.Dla kogo ten warsztat?

Dla Kobiet, które chcą wciąż na nowo odkrywać siebie,

Dla Kobiet, które chcą zobaczyć w sobie i w swoim życiu to, co najpiękniejsze i najcenniejsze,

Dla Kobiet, które chcą odnaleźć w sobie to, czego potrzebują do poczucia pełni.

Warsztat poprowadzą

Ewa Baranowska -Jojko i Aleksandra Wiechuła

dnia: 13 listopada 2015 roku o godzinie 18.00

adres: Firma Szkoleniowo-Konsultingowa Nowe Perspektywy

ul. Wolności 402, 41-806 Zabrze

Potwierdź proszę swoje uczestnictwo telefonicznie lub emailem

(32) 777 22 02, 501 453 559; biuro@noweperspektywy.pl

Korzyści:

Przyjrzymy się swojemu życiu tu i teraz, dostrzeżemy jego uroki, zachwycimy się tym, co w nim niezwykłego, zaprojektujemy zmiany...

Ilona Duda

niedziela, 01 listopad 2015 19:33

Dziennik Gazeta Prawna zaprasza wszystkich przedsiębiorców i ludzi biznesu do udziału w Skrzydłach Biznesu.

Skrzydła Biznesu

Polscy przedsiębiorcy dzięki swej pracy i inicjatywie skutecznie bronią pozycji rynkowej i wciąż poszukują nowych rozwiązań umożliwiających nieustanny rozwój. Doceniając ich postawę, Dziennik Gazeta Prawna już po raz szósty organizuje Skrzydła Biznesu”.

wtorek, 27 październik 2015 21:29

W dniach 19 - 23 października 2015 roku na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbywał się trzeci międzynarodowy tydzień International Week (IW) „New Frontiers in Finance and Accounting”. W wydarzeniu wzięło udział 12 nauczycieli akademickich z: Belgii, Gruzji, Holandii, Niemiec, Szkocji, Ukrainy, Węgier i Polski. Zaproszeni goście przeprowadzili zajęcia w języku angielskim dla 270 polskich i zagranicznych studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Zajęcia obejmowały wiele tematów z zakresu finansów i rachunkowości, takich jak: etyka w finansach, wybrane zagadnienia rynków finansowych, zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, rachunkowość i sprawozdawczość finansowa, analiza projektów inwestycyjnych, innowacje i znaczenie lokalizacji w zarządzaniu przedsiębiorstwem wybrane aspekty prawne i podatkowe w biznesie. Studenci doskonalili także umiejętności posługiwania się językiem angielskim w obszarze finansów i rachunkowości.

środa, 21 październik 2015 12:03

Już 26 listopada 2015 r. w zabrzańskim hotelu Diament rozpocznie się organizowana przez Miasto Zabrze w partnerstwie z Politechniką Śląską w Gliwicach V Międzynarodowa Konferencja pn. „Kierunki Rozwoju Zarządzania Zasobami Ludzkimi".

 

W czasie dwóch kolejnych dni przedstawiciele szeroko rozumianej kadry zarządzającej z Polski i zagranicy będą mieli możliwość wysłuchania oraz zaprezentowania dobrych praktyk oraz wymiany doświadczeń, poglądów z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi z przedstawicielami środowisk samorządowych, naukowych i biznesowych.

To już V edycja tego, cieszącego się coraz większym zainteresowaniem wydarzenia, na które serdecznie zaprasza Prezydent Miasta Małgorzata Mańka-Szulik.

Hasłem przewodnim tegorocznej Konferencji jest HR jako partner strategiczny wspomagający zarządzanie miastem. Nasi prelegenci, eksperci w dziedzinie zarządzania zaprezentują swoje doświadczenia, spojrzenie na to, w jaki sposób poszczególne elementy zarządzania zasobami ludzkimi mogą wpływać na rozwój zarządzania nie tylko zasobami ludzkimi ale i całą organizacją. Uczestnicy Konferencji będą mieli również okazję do zapoznania się z założeniami międzynarodowego projektu FIND THE BEST! – Competency Based Recruitment in Public Administration, w ramach którego udostępniane jest darmowe narzędzie do moderowania procesu rekrutacji dla administracji publicznej oraz z wdrożeniem modelu kontroli zarządczej.

czwartek, 15 październik 2015 02:00

imagePomysł na stworzenie portalu szkoleniowego pojawił się we wrześniu 2009 roku. Wtedy to z inicjatywy Roberta Stuczyńskiego został założony mały serwis szkoleniowy zrzeszająca grupkę zapaleńców z dziedziny informatyki, chcących dalej rozwijać swoje pasje przez wspólną organizację sesji powtórzeniowych przed egzaminami certyfikacyjnymi. Strona bardzo szybko się rozrosła, by chwilę później jako organizacja non-profit oferować użytkownikom dostęp do darmowych szkoleń on-line prowadzonych przez najwyższej klasy, certyfikowanych prelegentów, zyskując jednocześnie coraz większą popularność na rynku.

Od początku głównym celem serwisu były spotkania on-line. Portal VirtualStudy.pl a później VirtualStudy.pro udostępniał bezpłatne, dostępne dla wszystkich szkolenia informatyczne, związane z szeroko pojętymi nowymi technologiami - głównie informatycznymi, lecz nie tylko. Z czasem prowadzone były również sesje miękkie z dziedziny finansów, czy mody. Szkolenia odbywały się kilka razy w tygodniu (w najlepszym okresie pięć spotkań każdego tygodnia) i były transmitowane poprzez Internet, a następnie dzięki uprzejmości firmy Webio.pl umieszczane na sponsorowanym hostingu w postaci nagrań.

sobota, 03 październik 2015 19:40

Poznacie tutaj ludzi z pasją, pomocnych, chętnych do działania w sprawach społecznych.
Zapraszamy do Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi.

 

wtorek, 29 wrzesień 2015 16:53

WHY STORY to wielotematyczny magazyn internetowy o prawdzie, pasji i człowieku.

Poruszamy tu zagadnienia zwiazane z codziennym życiem, min. z takich obszarów jak: psychologia, sprawy społeczne, zwierzęta, kultura i sztuka, przedsiębiorczość, technologie. Piszemy o inspirujacych ludziach, miejscach, które warto zwiedzić i poszukiwaniu zwykłego, ludzkiego szczęścia. Zachęcamy również do udziału w naszych konkursach.

WHY Story TV: Daniel 'zoNE' Gabryś

czwartek, 24 wrzesień 2015 20:35

VII Ogólnopolska konferencja Młodzi KES

Konferencja „Młodzi KES”, organizowana przez doktorantów i młodych pracowników naukowych Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie​, jest w szczególności dedykowana młodym naukowcom – doktorantom i doktorom. Tegoroczna edycja konferencji zostanie poświęcona zagadnieniu: „Rozwój we współczesnym świecie. Uwarunkowania, wyzwania, perspektywy”. Konferencja odbędzie się w dniu 23 października 2015 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Konferencja Młodzi KES uzyskała następujące patronaty:

 • Patronat Honorowy Rektora Szkoły Głównej Handlowej prof. dr hab. Tomasza Szapiro, 

 • Patronat Polskiego Stowarzyszenia Badań Wspólnoty Europejskiej PECSA (Polish European Community Studies Association),

 • Patronat Stowarzyszenia dla Rozwoju Badań nad Biznesem,

 • Patronat Top 500 Innovators.

​​Strona na portalu Facebook:

Konferencja Młodzi KES​

Kontakt z organizatorami:​​

mlodzikes [at] sgh.waw.pl

mlodzikes [at] gmail.com

Kontakt z koordynatorkami:

Magdalena.Nawrot [at] doktorant.sgh.waw.pl

(+48) 693-627-571

KES

czwartek, 24 wrzesień 2015 20:19

Rektor i Senat Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie mają zaszczyt zaprosić na Inaugurację roku akademickiego 2015/2016. Uroczystości inauguracyjne odbędą się w piątek, 2 października 2015 roku, o godz. 10:00 w auli głównej w gmachu głównym SGH. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu nastąpi immatrykulacja studentów I roku oraz wręczenie listów gratulacyjnych absolwentom z okazji 50-lecia immatrykulacji.

Program uroczystości:

 • Otwarcie uroczystości i powitanie gości

 • Odczytanie nadesłanych listów

 • Wystąpienie Rektora

 • Ślubowanie i immatrykulacja studentów pierwszego roku

 • Przemówienia przedstawicieli studentów i doktorantów

 • Wręczenie listów gratulacyjnych absolwentom SGH z okazji 50-lecia immatrykulacji

 • Otwarcie roku akademickiego

 • Wykład inauguracyjny: Prof. Irena E. Kotowska „Zrozumieć zmianę demograficzną w Europie”

 • Prezentacja Wirtualnego Muzeum SGH

Uroczystość uświetni występ Chóru Akademickiego SGH.

Wydarzenie transmitowane będzie przez internet.

wtorek, 15 wrzesień 2015 16:26

Trwa Białostocki Salon Maturzystów

Setki podlaskich uczniów odwiedziły kampus Uniwersytetu w Białymstoku podczas pierwszego dnia Białostockiego Salonu Maturzystów organizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Na największych targach edukacyjnych w regionie prezentuje się kilkanaście uczelni.

Dla uczniów to okazja, by dowiedzieć się, co czeka ich na maturze w 2016 roku. Organizatorzy przygotowali m.in. spotkania z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, którzy omawiają egzaminy dojrzałości z poszczególnych przedmiotów.

Przede wszystkim jednak uczniowie mogą z pierwszej ręki dowiedzieć się, co oferują uczelnie - nie tylko te podlaskie – i jakie obowiązują w nich zasady rekrutacji. Oprócz prezentacji wykładowych i filmowych szkoły wyższe przygotowały stoiska, na których można w praktycznej, atrakcyjnej formie zapoznać się z oferowanymi kierunkami i specjalnościami, albo zainspirować różnymi dziedzinami wiedzy.

Spotkanie potrwa 2 dni, do 15 września. Białostocki Salon Maturzystów po raz pierwszy odbywa się w nowym kampusie UwB. Nowoczesne uniwersyteckie obiekty także budzą duże zainteresowanie młodzieży.

poniedziałek, 31 sierpień 2015 12:40

Poniżej znajdują się informacje związane z rekrutacją uzupełniającą na uniwersytetach, do których udało nam się dotrzeć. Więcej informacji znajdziecie również na stronach tych uniwersysteów, do których linki zostały podane w treści artykułu, jeżeli więc jesteście przyszłymi studentami lub osobami chcącymi zmienić kierunek, to jest to artykuł przeznaczony właśnie dla Was!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama