reklama
Magazyn WhyStory logo
reklama
Sprawy społeczne > akcje
piątek, 15 grudzień 2017 06:01

 

Gorące rytmy – najlepszy DJ w Polsce, pokazy tańca towarzyskiego, wykwintna kuchnia, aukcje na rzecz rodzin dzieci niepełnosprawnych to wszystko czeka gości balu. Celem jest wsparcie akcji: Mamy dzieci niepełnosprawnych ładują baterie oraz ufundowanie obozu zimowego dzieciom niepełnosprawnym.
Termin: 13 stycznia 2018
Miejsce: restauracja oraz zabytkowy postindustrialny obiekt w Zabrzu- Szyb Maciej
bal 3
Muzyka: Łukasz Myszkal - najlepszy DJ Radia RMF FM, muzyk, producent, z zawodu reżyser dźwięku w studiu nagraniowym Grupy RMF. Z muzyką związany od 4. roku życia, kiedy to rozpoczął naukę gry na fortepianie. Dyrektor muzyczny RMF Club - największego radia w polskim Internecie
bal 4
Atrakcje:
aukcje dzieł artystycznych na rzecz obozu zimowego dla dzieci niepełnosprawnych oraz wsparcia rodzin osób niepełnosprawnych
pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu Katarzyny i Grzegorza Opiełki, właścicieli Studia Tańca Hawana w Gliwicach
przyśpieszony kurs tańca dla zainteresowanych
możliwość tańca z instruktorami
możliwość zwiedzenia obiektu, w tym Muzeum Dźwięku
ekskluzywny peeling dłoni dla zainteresowanych - 
inne atrakcje

bal 2

 

 

Goście: Laureaci Programów: Kobieta Charyzmatyczna, Lider z powołania, The Best & More, patroni medialni honorowi oraz merytoryczni dotychczasowych wydarzeń organizowanych przez Magazyn WHY Story, WHY Media Group oraz Stowarzyszenie Kobieta Charyzmatyczna, a także osoby towarzyszące
Prowadzący: Beata Sekuła (pisarka) oraz Radosław Nosal (instruktor tańca) - redaktorzy Magazynu WHY Story

Patroni medialni: Magazyn WHY Story, Radio RMF FM, Gazeta Wyborcza, Modny Śląsk

Koszt: 180 zł  od osoby - proszę o dokonanie przelewu na konto Stowarzyszenia Kobieta Charyzmatyczna:          

14 1140 2004 0000 3102 7667 8982

 Zapraszamy do zabawy oraz otwarcia serca na sprawy potrzebujących.

bal 1

wtorek, 12 grudzień 2017 06:01

 

Stowarzyszenie Kobieta Charyzmatyczna po raz pierwszy wzięło udział w akcji Stowarzyszenia Wiosna – Szlachetna Paczka. Udało się zebrać odzież, kosmetyki, środki czyszczące, słodycze i sprzęt kuchenny: lodówkę, zlewozmywak, baterie, okap.

 

Basia Dyluś, nasza utytułowana Kobieta Charyzmatyczna, która stała się ostatnio członkiem załogi Stowarzyszenia Wiosna (wcześniej zajmowała się kwestią CSR w Microsoft Polska) pomogła nam wybrać rodzinę, dla której mogłyśmy/liśmy przygotować świąteczną paczkę. Zbieraliśmy dary dla samotnej mamy z trzema córkami od 7-go do 13 roku życia z Zabrza.

 szlachetna 2

 

W akcji uczestniczyły członkinie Stowarzyszenia Kobieta Charyzmatyczna oraz inni członkowie wspierający. Dziękujemy za wsparcie szczególnie Ani Stokłosie (właścicielce Leśnego SPA w Krakowie), Nataszy Halczok (pisarce, dyrektor śląskiego oddziału OVB), Iwonie Płatek (prezes Zabrzańskiego Towarzystwa Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski w Zabrzu), Edycie Walęciak-Skórce (trenerce, coach, właścicielce firmy Wyższy Poziom), Ewie Wrzesińskiej (założycielce i współwłaścicielce firmy kosmetycznej VIPERA), Ludmile Voigt (prezes Firmy VOIGT, produkującej środki czyszczące), Oldze Wilińskiej (właścicielce firmy reklamowo-wydawniczej – IBI.pl), Basi Dyluś (koordynator ds klientów kluczowych w Stowarzyszeniu Wiosna), Jolancie Jędrzejewskiej (manager ds CSR w WSS Społem Śródmieście), Agnieszce Rychlowskiej (wykładowcy Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi), Ewelinie Romańskiej (dyrektor HR Franke Polska za sprzęt kuchenny), Tomaszowi Sypytkowskiemu (dyrektorowi generalnemu Electrolux Polska za przekazanie wspaniałej lodówki), a także Radkowi Nosalowi, redaktorowi WHY Story za pomoc w pakowaniu i przewożeniu darów.

szlachetna 1

 

szlachetna 3

 

Moi drodzy, serdecznie dziękujemy za Wasze Wielkie Serce, ogromny zapał i realną pomoc!!! Liczymy na Wasze wsparcie również w przyszłym roku:) :) :)

 Beata Sekuła

sobota, 23 wrzesień 2017 12:42

Ponad 250 mln dzieci, czyli co dziewiąte dziecko na świecie żyje na obszarach ogarniętych wojną, alarmuje UNICEF w Międzynarodowym Dniu Pokoju.

Na całym świecie pomoc humanitarna potrzebna jest w aż 78 sytuacjach kryzysowych spowodowanych wojną, łamaniem praw człowieka czy dotkliwym kryzysem ekonomicznym.

Najwięcej sytuacji kryzysowych spowodowanych działaniem człowieka ma miejsce w krajach Afryki Południowej i Wschodniej, a także Afryki Środkowej i Zachodniej (po 20 sytuacji kryzysowych). W czołówce zestawienia znajduje się też Bliski Wschód i Afryka Północna (14 sytuacji kryzysowych), a także Azja Południowa (10 kryzysów).

czwartek, 31 sierpień 2017 09:29

To, że SMS-y pomagają w szybkiej organizacji eventów, wdrażania nagłych zmian wiadomo nie od dziś. W zasadzie powtarzamy to na każdym kroku. Ostatnio jednak bardzo namacalnie mogli się o tym przekonać uczestnicy Przystanku Woodstock 2017, a przede wszystkim wolontariusze Pokojowego Patrolu.

wosp

środa, 02 sierpień 2017 06:01

Genewa/Nowy Jork, 1 sierpnia 2017 r. – Badanie przeprowadzone w 194 krajach ujawniło, że tylko 40% dzieci poniżej 6. miesiąca życia jest karmionych wyłącznie piersią. Jednocześnie tylko w 23 krajach więcej niż 60% mam karmi piersią. Z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią, UNICEF i Światowa Organizacja Zdrowia wraz z inicjatywą Global Breastfeeding Collective opublikowały najnowszy raport.

Badanie pokazuje również, że karmienie piersią ma pozytywny wpływ na zdrowie zarówno dziecka, jak i matki, oraz rozwój procesów poznawczych malucha. Jest to szczególnie istotne w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, ponieważ pomaga zapobiegać chorobom biegunkowym i zapaleniu płuc, czyli dwóm najczęstszym przyczynom zgonów dzieci. Matki, które karmią piersią rzadziej zapadają na raka jajnika i piersi.

poniedziałek, 03 lipiec 2017 10:06

 

Stowarzyszenie „Kobieta Charyzmatyczna” podjęło działania w celu zapewnienia mamom dzieci niepełnosprawnych kilkugodzinnej opieki nad ich pociechami, aby mogły raz w miesiącu wyjść z domu i spędzić ten czas na własnych przyjemnościach.

11

 

Dnia 27 czerwca ruszyła akcja pilotażowa Programu: „Mamy dzieci niepełnosprawnych ładują baterie”

poniedziałek, 19 czerwiec 2017 11:22

W środę 21 czerwca Jerzy Owsiak poprowadzi w Warszawie konferencję prasową dotyczącą organizowanego w dniach 20-21 czerwca 48. Konkursu Ofert Fundacji WOŚP na zakup sprzętu medycznego. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zakupić 854 urządzenia medyczne dla geriatrii, które trafią do 145 placówek medycznych w całej Polsce. Zakupy zostaną zrealizowane z wykorzystaniem środków zabranych podczas 25. Finału WOŚP.

 

wosp
Konferencja prasowa z udziałem zarządu Fundacji, a także zaproszonych gości, odbędzie się 21 czerwca godzinie o 12:00 w Hotelu Puławska Residence w Warszawie (ul. Puławska 361). Dziennikarze zainteresowani udziałem w wydarzeniu proszeni są o akredytację w bazie mediów WOŚP - www.media.wosp.org.pl

poniedziałek, 22 maj 2017 16:33

W związku ze Spotkaniem Laureatek Programu oraz Członkiń i Sympatyków Stowarzyszenia "KOBIETA CHARYZMATYCZNA" pn.: INTEGRACJA - CELE CHARYTATYWNE - MOTYWY ŚLĄSKIE

Zapraszamy Wszystkich na Koncert Charytatywny na rzecz Darka Ośliźniok

 

13 czerwca 2017 roku w

Domu Kultury w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach, ul Kokota 170

odbędzie się

 

trzeci koncert charytatywny „DLA DARKA"

 

Wszystkich serdecznie zapraszamy.

Rozpoczynamy o 17.00 , a już od 16.00

można będzie zjeść pyszne ciasto i napić się kawy.

Będą fanty, licytacja i ciekawe nagrody do wygrania.

Dla ducha – między innymi pokaz gry w SPEED BALL, piosenki w wykonaniu Darii

Salamon oraz gwiazda imprezy Krzysztof Respondek

Zachęcamy właścicieli firm i nie tylko, do wsparcia imprezy poprzez wykupienie pakietów sponsorskich.

 

środa, 26 kwiecień 2017 12:35

25 kwietnia 2017 r. w Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu LIDER DOBROCZYNNOŚCI – na najlepszą akcję społeczną zrealizowaną w latach 2015-2016. Konkurs skierowany był do Szkół Ponadgimnazjalnych Województwa Śląskiego.

 

Jest to autorski projekt Agnieszki Rychłowskiej-Niesporek - nauczyciela szkoły. Kolegium zrealizowało już III edycję konkursu, który został objęty  honorowym patronatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Śląskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Śląskiego, Rektora Uniwersytetu Śląskiego, Burmistrza Miasta Czeladź, Echo Czeladzi, Magazynu Why Story.

 • I miejsce w konkursie„Lider Dobroczynności” otrzymałZespół Szkół Mechaniczno - Elektrycznych im T. Kościuszki,ul Kościuszki 23, 44 - 200 Rybnik

Stworzyliśmy własną akcję „Świąteczna paczka Mechanika”. Codzienne życie pokazało naszej społeczności szkolnej, że wśród nas żyją ludzie, którzy potrzebują pomocy, wsparcia i okazania serca. Uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz pracownicy administracji wyrazili chęć przystąpienia do szkolnej akcji dobroczynnej organizowanej przez nasze koło wolontariatu. „Świąteczna paczka Mechanika”, to projekt, który ma charakter pedagogiczny – uczy społeczność szkolną mądrego pomagania i przyjmowania wsparcia.

wtorek, 25 kwiecień 2017 10:04
Z dumą ogłaszamy, że na Małej Scenie 23. Przystanku Woodstock wystąpią: Speaker First z Indonezji, RSC, Mesajah, LemON, Zdrowa Woda oraz Roan z chińskim muzykiem Da Shu! 
 
Pełny line up tegorocznej edycji festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie www.woodstockfestival.pl.
 
 speaker
Speaker First jest pierwszym zespołem z Indonezji, którego muzykę można usłyszeć na antenach radiowych w Stanach Zjednoczonych! Wywodzą się z indonezyjskiej wyspy Jawa. Muzycy czerpią inspiracje między innymi z życia w mieście Bandung, które słynie z wyjątkowych umysłów i talentów.
 
„Brzmią jak Indonezyjski Led Zeppelin, The Who, albo Motorhead! Ich występy na żywo są naprawdę powalające.” 
Speaker First to rock'n'rollowe trio. W skład zespołu wchodzą Mahattiar Alkatiry oraz gitarzyści: Beni Barnady i Bony Barnaby. Na każdym koncercie zaskakują publiczność swoim bezkompromisowym brzmieniem i energią! Ich muzyka jest inspirowana dokonaniami gigantów sceny rockowej takich jak QOTSA, Wolfmother, czy Black Rebel Motorcycle Club. 

Pierwszy międzynarodowy singiel zespołu „The Anthem” podbił serca fanów i na stale zagościł na falach 20 stacji radiowych w Stanach Zjednoczonych. Wkrótce po tym zespół wyruszył w trasę koncertową „PASSPORT APPROVED LIVE”, podczas której muzycy grali koncerty w studiach radiowych w siedmiu miastach na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Wystąpili na żywo na antenie w miastach takich jak San Diego, Los Angeles, czy Seattle zdobywając uznanie coraz liczniejszego grona fanów. 

Speaker First jest pierwszym rockowym zespołem z Indonezji, który ma realną szansę na to by osiągnąć sukces na światową skalę i na stale wpisać się w historię muzyki rockowej!
 
RSC to legenda Polskiej Sceny Rockowej, która swoją działalność artystyczną prowadziła w Rzeszowie od 1981 roku. Zespół występował podczas tras koncertowych wraz z wieloma gwiazdami polskiej estrady, był laureatem i uczestnikiem wielu festwali takich jak: OPEN ROCK w Krakowie, Festiwal w Jarocinie, Rockowisko w Łodzi, Kart Rock w Jeleniej Górze. W 1983 roku płyta zespołu RSC uzyskała status złotej płyty, a dwie z ich piosenek – „Życie to Teatr” i „Fabryka snów” – znalazły się na składance pt. „NA LUZIE”, wśród przebojów zespołów takich jak: Lady Pank, Urszula, Budka Suflera, Maanam, Lombard. 
wtorek, 18 kwiecień 2017 17:42
Wyjątkowa uroczystość odbyła się w miniony wtorek (18 kwietnia) w Toruniu. Jerzy Owsiak odwiedził toruńskie Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” aby w imieniu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazać placówce specjalistyczny samochód. Auto zostało sfinansowane ze środków pozyskanych przez WOŚP w roku 2016 ramach 1% podatku, a jego wartość, obejmująca także koszt przystosowania do potrzeb toruńskiego hospicjum, wynosi blisko 140 tys. PLN. 

 

samochod

wtorek, 11 kwiecień 2017 09:24

Gen. Mirosław Różański pierwszym gościem Akademii Sztuk Przepięknych oraz kolejną gwiazdą 23. Przystanku Woodstock!

 

 

Z dumą ogłaszamy, że gen. Mirosław Różański spotka się z Woodstockowiczami na tegorocznej Akademii Sztuk Przepięknych. 

wtorek, 11 kwiecień 2017 08:55

House Of Pain (USA) obecnie świętuje dwudziestopięciolecie hitu "Jump Around". Artyści reaktywowali zespół i wyruszają w jedyną w swoim rodzaju wspólną trasę koncertową! 

 

W 2017 roku Everlast, Danny Boy i DJ Lethal reaktywowali zespół i zamierzają wyruszyć w światową trasę koncertową, by w ten sposób uczcić dwudzieste piąte urodziny swojego flagowego przeboju! Podczas koncertów publiczność na pewno usłyszy też inne hity zespołu, takie jak m.in. "Shamrocks and Shenanigans", czy "Put on Your S**t Kickers".

Trudno jest uwierzyć że ci awanturniczy Amerykanie irlandzkiego pochodzenia rozpoczęli swoją przygodę z muzyką w 1991 roku! W przeciągu ponad 20 lat muzycy utrzymywali bardzo mocną pozycję na rynku. Zarówno wspólnie nagrane utwory, jak i solowe osiągnięcia członków zespołu, wspięły się na szczyt listy przebojów Billboardu! Wydając swój debiutancki album, House Of Pain odmienili na zawsze oblicze muzyki hiphopowej. Krążek wielokrotnie pokrył się platyną, a „Jump Around” stał się ich sztandarowym przebojem i jednym z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych utworów hiphopowych. 

 
Po latach, House Of Pain są gotowi na to, by znów odcisnąć piętno na współczesnej muzyce! Ruszają w światową trasę koncertową i zamierzają zagrać dla niecierpliwie wyczekującej ich powrotu publiczności od Kalifornii po Moskwę! Jednym z przystanków na ich trasie będzie 23. Przystanek Woodstock!
 
Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Jego tegoroczna edycja odbędzie się w terminie 3-5 sierpnia 2017 roku w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). Na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. Wystąpią m.in. Amon Amarth, Trivium, Orange Goblin, Kyle Gass Band, The Exploited, The Qemists, Nothing But Thieves, Slaves, Prong, Wilki,The Bloody Beetroots, Łąki Łan, Tabu, Blues Pills, Dub Inc., Mando Diao, Clock Machine, Frank Turner & The Sleeping Souls, Annisokay, Molotov Jukebox i House Of Pain.

Oficjalna strona Przystanku Woodstock: www.woodstockfestival.pl.

 
wtorek, 28 marzec 2017 09:30

Frank Turner to autor tekstów i piosenkarz, któremu towarzyszy zespół instrumentalny The Sleeping Souls w składzie: Ben Lloyd (mandolina, gitara), Tarrant Anderson (gitara basowa), Matt Nasir (klawisze), Nigel Powell (perkusja). Frank Turner gra na gitarze akustycznej, śpiewa, pisze teksty piosenek i dokonuje czegoś niespotykanego w świecie muzycznym - tworzy folkową muzykę z prawdziwie punkowym sznytem, łącząc melodie zainspirowane tradycyjnymi utworami folk i country z mocnymi, agresywnymi prawdziwie punkowymi brzmieniami.

 
wosp
 
Frank wspomina, że pierwszą płytą którą sobie kupił, to było nagranie Iron Maiden i, że mimo miłości do gitarowych, folkowych dźwięków, nadal uwielbia ciężkie, metalowe brzmienia. W 2001 roku Turner dołączył do hardcorowego zespołu Million Dead. Punkowa formacja wydała dwa, bardzo dobrze przyjęte nagrania. Po rozpadzie ekipy Million Dead w 2005 roku, Frank postanowił skupić się na swoim upodobaniu do muzyki folkowej i country i rok później ukazało się jego pierwsze solowe wydawnictwo - epkę pod tytułem „Campsite Punkrock”. Jego świeże podejście do łączenia z pozoru sprzecznych ze sobą gatunków wzbudziło zainteresowanie w muzycznym świecie i pierwsza płyta studyjna Franka Turnera, pod tytułem „Sleep Is for the Week”,  ukazała się w 2007 roku. 
Artysta wydał dotychczas 6 studyjnych albumów, 3 kompilacje zawierające muzyczne rarytasy i nieznane dotąd utwory oraz pięć epek. Występował na ogromnej scenie Wembley Arena i grał na scenie prestiżowego Royal Albert Hall w Londynie. 

Najnowszy album „Positive Songs for Negative People” ukazał się w czerwcu 2015. Turner uchyla rąbka tajemnicy i wyjaśnia jakie inspiracje kierowały nim podczas pracy nad szóstym albumem: - „To już mój szósty album studyjny. Szóstka nie jest szczególnie ekscytującą cyfrą. Ostatnio myślałem bardzo wiele o debiutach. Wygląda to tak, że kiedy zespół pracuje nad swoją debiutancką płytą, to artyści wchodzą do studia by nagrać swój występ na żywo. Jest w tym świeżość, czuje się ich ekscytację. Z czasem widać jak ta radość i świeżość zanika. Chciałem zrobić płytę która będzie mieć w sobie energię takiego debiutanckiego nagrania. Nie udało się nam jeszcze przecież jeszcze nagrać płyty, która w pełni oddałaby to wszystko na co mnie i the Sleeping Souls stać podczas występu na żywo.” 

W tym roku woodstockowa publiczność będzie mieć okazję przekonać się o tym, na co dokładnie stać Franka Turnera & The Sleeping Souls, ponieważ muzycy zagrają ostatni koncert na tegorocznym Przystanku Woodstock!
wtorek, 21 marzec 2017 15:41

Wielkie i ogromne podziękowanie za niesamowitą sumę, która jest wynikiem tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


9 141 390,87 PLN to absolutny rekord, a w tym rekordzie takie sumy,
jak 370 200 PLN za wspólny dzień z Donaldem Tuskiem, 230 100 PLN za American Chopper, oraz 200 000 PLN za zdjęcie Pani Prezydentowej Agaty Dudy! Oprócz tego mnóstwo, mnóstwo wspaniałych licytacji, przepięknych przedmiotów!

Dziękujemy tym, którzy wystawiali, którzy licytowali! 

Dziękujemy Wam bardzo, bo jak już wiecie, 25. Finał także okazał się rekordowy i to jeszcze jak!

Wielkie dzięki! Spotykamy się na Przystanku Woodstock, aby Wam serdecznie podziękować!
wtorek, 21 marzec 2017 14:23

EMBARGO: 00:01, 22 marca 2017 r.

Nowy Jork, 22 marca 2017 r. – W 2040 r. około 600 mln dzieci, czyli co czwarte dziecko na świecie, będzie żyło na obszarach o bardzo ograniczonych zasobach wodnych. W Światowym Dniu Wody UNICEF publikuje swój najnowszy raport.

UN052531 Med Res logo

W raporcie „Thirsting for a Future: Water and children in a changing climate” UNICEF zwraca uwagę na zagrożenia związane z wyczerpującymi się źródłami czystej wody oraz jak zmiany klimatyczne będą intensyfikować te zagrożenia w najbliższych latach.

Woda to podstawa - bez niej nie ma życia. Mimo to, na całym świecie miliony dzieci mają ograniczony dostęp do czystej wody. Zagraża to ich życiu, zdrowiu i przyszłości. Ta sytuacja będzie się pogarszać, dopóki nie podejmiemy wspólnych działań, mówi Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Według raportu, 36 krajów stoi obecnie w obliczu wyzwań związanych z deficytem wody - gdy zapotrzebowanie na wodę znacznie przekracza dostępne zasoby. Wyższe temperatury, podnoszenie się poziomu morza, częstsze powodzie, susze i topniejący śnieg mają wpływ na jakość i dostępność wody oraz systemów sanitarnych.

Wzrost liczby ludności, większe zużycie wody i rosnące zapotrzebowanie na nią, spowodowane głównie industrializacją i urbanizacją, powoduje kurczenie się zasobów wodnych na świecie. Konflikty zbrojne również przyczyniają się do ograniczenia dostępu do wody.

Sytuacja ta zmusza najmłodszych do korzystania z brudnej wody, co zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na często śmiertelną cholerę czy biegunkę. Dodatkowo, każdego dnia wiele dzieci żyjących na obszarach dotkniętych niedoborami wody poświęca, kosztem edukacji, wiele godzin na zapewnienie rodzinie wody. Dziewczęta są szczególnie narażone na ataki w czasie wędrówek po wodę.

Inne wniosku z raportu to:

 • 663 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do sprawdzonych źródeł wody, a 946 mln ludzi nie korzysta z toalety;
 • Każdego dnia ponad 800 dzieci poniżej 5. roku życia umiera na choroby biegunkowe spowodowane przez brudną wodę, brak sanitariatów i higieny;
 • Każdego dnia kobiety i dziewczęta na świecie przeznaczają łącznie 200 mln godzin na pieszą wędrówkę do źródeł czystej wody.

Zmiany klimatyczne mają bezpośredni wpływ na źródła wody. UNICEF w raporcie proponuje rozwiązania, które pomogą ograniczyć ich oddziaływanie na życie dzieci:

 • Rządy państw powinny zaplanować w najbliższych latach zmiany w zapotrzebowaniu na wodę w związku z mniejszą dostępnością jej zasobów. Oznacza to przede wszystkim umożliwienie dzieciom dostępu do czystej wody, co będzie miało pozytywny skutek społeczny i zdrowotny.
 • Inwestycje powinny objąć grupy, które są najbardziej narażone na negatywny wpływ zmian klimatycznych na zasoby wody.
 • Środowisko biznesu powinno współpracować z lokalnymi społecznościami, aby zapobiec skażeniu wody i wyczerpywaniu się jej zasobów.
 • Społeczności powinny poszukać sposobów na dywersyfikację źródeł wody oraz zabezpieczyć możliwość bezpiecznego przechowywania zapasów wody.

W warunkach zmieniającego się klimatu, musimy zmienić sposób, w jaki docieramy do osób najbardziej narażonych. Jedną z najskuteczniejszych metod jest zabezpieczenie dostępu do czystej wody, dodaje Anthony Lake.

###

Thirsting for a Future: Water and children in a changing climate” opublikowany przez UNICEF jest trzecim z serii raportem poświęconym wpływowi zmian klimatycznych na życie dzieci. Raport zawiera rekomendacje, w jaki sposób zminimalizować ten wpływ i osiągnąć Cele Zrównoważonego Rozwoju dotyczące klimatu. Pozostałe raporty to Clear the Air for Childrenoraz Unless We Act Now.

Pozdrawiam serdecznie,

Monika Kacprzak
Rzecznik Prasowy

Twój 1% - dla każdego dziecka

Pomóż nam ratować dzieci w sytuacjach kryzysowych.

KRS:  0000 107 957, szczegóły: unicef.pl/1procent

czwartek, 16 luty 2017 12:52
kampania
 
   Trwa kampania społeczna realizowana w ramach projektu „Melanż. Oczekiwania vs. Rzeczywistość.” To ogólnopolska kampania realizowana przez Główny Inspektorat Sanitarny w ramach „Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi młodzieży na negatywne skutki korzystania z używek. Kampania potrwa do końca marca 2017 r. Spoty powstałe w ramach Kampanii dostępne są na kanale youtube:
 

https://www.youtube.com/channel/UCknqC0Z0HnNVg2JZ1q8tbug oraz na stronie internetowej www.katowice.eu

 

Wydział Komunikacji Społecznej
Urząd Miasta Katowice

 

 

poniedziałek, 13 luty 2017 09:27
   Ostatnie dni aukcji WOŚP, kolejne zespoły na Przystanku Woodstock, zgłoś zespół do woodstockowych eliminacji, Złote Serduszka i Karty odebrane, dary po 25. Finale w kolejnym ośrodku, na zakończenie spektakl muzyczny o pierwszej pomocy. Miłej Lektury.  
 
wosp
 
Ostatnie dni aukcji WOŚP 
   Licytacje, które zasilą konto 25. Finału trwają do 14. lutego. Już teraz wiadomo, że tegoroczny wynik z aukcji będzie rekordowy. Na koncie jest ponad 8 200 000 zł, a licytacje wciąż trwają. Wśród ciekawych przedmiotów można znaleźć m.in. Złotą Płytę zespołu "Domowe Melodie", koszulkę reprezentacji Polski i wiele innych.
 
 
Coraz dłuższa lista zespołów na Przystanku Woodstock
 
 
 
   Punk-rockowy Slaves i mocniejsze brzmienie od zespołu Prong. Poznaliśmy kolejnych wykonawców 23. Przystanku Woodstock, podczas którego wystąpią także m.in. Amon Amarth, Trivium, Orange Goblin, Kyle Gass Band, The Exploited, The Qemists.  
Najpierw zdobywali uznanie i sympatię fanów grając w pubach w całym kraju, a dziś już należą do grona najbardziej rozchwytywanych zespołów w Wielkiej Brytanii. Slaves grają surowego punk rocka, i dwie ich płyty pojawiły się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych wydawnictw muzycznych na wyspach. Punkowy duet przeszedł długą drogę od występów w salach barowych. Teraz ich fani wykupują na pniu bilety na koncerty zespołu w Brixton Academy w Londynie i wypełniają po brzegi sale O2 Forum i Shepherds Bush Empire. Dwuosobowy zespół został nagrodzony przez magazyn Kerrang! (największy tygodnik poświęcony muzyce rockowej). Slaves zostali też docenieni przez magazyn muzyczny NME, a z kolei ich debiutanci krążek „ Are You Satisfied?” otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Mercury.

Po sukcesie wyprodukowanego przez Mike’a D drugiego albumu Slaves „Take Control” i po piorunujących występach na festiwalach w Reading i Leeds, Slaves, – czyli Isaac Holman (perkusja, wokal) i Laurie Vincent (gitara, wokal) ruszają na podbój festiwalowych scen w 2017 roku. Ich pełne energii i gniewu występy reprezentują ich sprzeciw wobec wszechobecnej apatii, mierności i postępującej kulturalnej sterylności młodego pokolenia.

poniedziałek, 30 styczeń 2017 12:30

   Na koncie WOŚP jest już kwota zadeklarowana w dniu Finału, zbiórki trwają do końca stycznia, Fundacja WOŚP znana i zaufana, finałowe materiały wideo dostępne w internecie, Przystanek Woodstock najlepszym festiwalem 2016 roku! Miłej Lektury.

Kwota zadeklarowana osiągnięta!
 
W okolicach godziny 15.00 stan konta 25. Finału WOŚP wskazał wartość 62 418 767 PLN. Dalej trwa liczenie pieniędzy i ostateczna suma będzie z pewnością większa. Całościowy wynik zostanie podany na początku marca. 

W piątek 27 stycznia o godzinie 15:00 stan konta bankowego 25. Finału WOŚP przekroczył kwotę deklarowaną w dniu Finału. Oznacza to, że zaledwie 12 dni po zbiórce kwota uzyskana poprzez kanały elektroniczne oraz kwota zbiórki policzona przez bank i przekazana na rachunek zbiórki wynosi w sumie ponad 62.418.767 PLN.Liczenie zebranych w Finale środków trwa nadal, a ostateczny rezultat akcji zostanie podany do publicznej wiadomości 7 marca 2017 r.

25final 1

Cały czas działa także część elektronicznych form wsparcia 25. Finału WOŚP. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się prowadzone przez Allegro charytatywne aukcje internetowe (aukcje.wosp.org.pl) poprzez które udało się już pozyskać ponad 7,6 mln złotych i to także nie jest jeszcze suma ostateczna. Wszystkie pozostałe formy wsparcia celu zbiórki znajdują się na stronie wspieraj.wosp.org.pl.

Liczenie trwa w najlepsze, a do tego cały czas dochodzą do nas wzruszające sygnały od Państwa o indywidualnych wpłatach na konta Orkiestry – napisał na swojej stronie w serwisie Facebook Jurek Owsiak - No i nigdy jeszcze nasze orkiestrowe aukcje nie żyły takim życiem! Tylko wczoraj zarejestrowaliśmy kilkaset nowych przedmiotów wystawionych na rzecz WOŚP – i słusznie, bo aukcje można wystawiać jeszcze do końca stycznia. Bawcie się nimi, podtrzymujcie ten niezwykle pozytywny „prąd”, który jest fantastyczną odpowiedzią na tę niesamowitą, codzienną porcję „narodowego focha”.

Liczenie zebranych środków trwać będzie do końca lutego. Jednak licznik kwoty na stronie wskazywać będzie sumę deklarowaną w dniu Finału. Ostateczny efekt finansowy 25. Finału WOŚP podany zostanie do publicznej wiadomości na specjalnej uroczystości w dniu 7 marca.

poniedziałek, 16 styczeń 2017 13:06

Za nami już dwie konferencje z Jurkiem Owsiakiem i zarządem Fundacji. Równo o godz. 13:45 ponad 5 tysięcy biegaczy wyruszyło na warszawskie ulice w ramach happeningu "Policz się z cukrzycą".

Na warszawskim Placu Defilad wyrosło finałowe miasteczko, scena muzyczna oraz profesjonalne studio telewizyjne, do którego z każdą minutą przybywają nowi goście. Grają z nami m.in. Basia Kurdej-Szatan, Robert Biedroń, Filip Chajzer, Maffashion czy Jerzy Stuhr. A to wszystko nie byłoby możliwe bez wsparcia naszych sponsorów, służb mundurowych Warszawy oraz samego Miasta Stołecznego, za co Jurek Owsiak podziękował podczas spotkania z dziennikarzami.

poniedziałek, 16 styczeń 2017 11:23

Ertharin Cousin, Dyrektor Generalna Światowego Programu Żywnościowego (WFP)

Anthony Lake, Dyrektor Generalny Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF)

Stephen O’Brien, Zastępca Sekretarza Generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej i koordynator ds. pomocy w sytuacjach kryzysowych

Margaret Chan, Dyrektor Generalna Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Filippo Grandi, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR)

 Syria UNICEF

Davos, Szwajcaria, 16 stycznia 2017 r. – Trwają wysiłki na rzecz pełnego zawieszenia broni w Syrii. Jednocześnie kolejny raz apelujemy o natychmiastowy, bezwarunkowy i bezpieczny dostęp do dzieci i ich rodzin, które na terenie całego kraju są wciąż odcięte od pomocy humanitarnej.

Dziś, dostęp do 15 syryjskich miejscowości jest zablokowany. Mieszka tam 700 000 osób, w tym około 300 000 dzieci. Niemal 5 milionów ludzi, w tym ponad dwa miliony dzieci w Syrii żyje na obszarach, do których dostęp jest ograniczony ze względu na trwające walki, brak bezpieczeństwa lub blokowanie dostępu.

Na terenie całego kraju ludzie cierpią z powodu braku podstawowych środków do życia i nieustannego ryzyka przemocy. Nie możemy milczeć, kiedy strony konfliktu stosują metodę walki polegającą na odmowie osobom poszkodowanym dostępu do żywności, wody, leków i innych produktów.

Zbyt wiele dzieci w Syrii nie zaznało w swoim krótkim życiu niczego innego poza wojną i stratą. Dzieci są narażone na niedożywienie, odwodnienie, biegunkę, choroby zakaźne i urazy. Po doświadczeniu traumatycznych wydarzeń i przemocy, wiele dzieci wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej.

Dramatyczne wydarzenia związane z oblężeniem wschodniego Aleppo zniknęły już z publicznej dyskusji. Ale nie możemy pozwolić, aby potrzeby, życie i przyszłość Syryjczyków zniknęły także z sumienia świata.

Nie możemy dopuścić, aby w 2017 r. powtórzyły się w Syrii tragedie, jakie miały tam miejsce w roku 2016.

UNICEF Polska cały czas prowadzi zbiórkę środków na pomoc dla dzieci w Syrii poprzez stronę unicef.pl/syria.

piątek, 13 styczeń 2017 14:07

Lampedusa, Włochy, 13 stycznia 2017 r. W 2016 r. drogą morską do Włoch dotarło 28 200 dzieci. Wśród nich aż 91%, czyli 25 800 to dzieci podróżujące bez opieki lub rozdzielone z rodzinami. W porównaniu do roku 2015 liczba ta jest ponad dwa razy wyższa.

Te liczby wskazują na rosnącą liczbę dzieci, które ryzykują utratę życia, aby dotrzeć do Europy, powiedział Lucio Melandri z UNICEF. Obecne procedury nie chronią wystarczająco dzieci, które znalazły się w zupełnie nieznanym środowisku. Aby otoczyć je opieką i zapewnić bezpieczeństwo potrzebny jest skoordynowany, europejski system i wspólne działania.

piątek, 13 styczeń 2017 11:45
15. stycznia 2017 roku odbędzie się 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku, w blisko 1700 sztaba
ch w Polsce i na świecie, pieniądze będą zbierane "dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom".
 
 wosp
Caritas gra z Orkiestrą 
 
Do Fundacji WOŚP osobiście przybył ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, z darem na licytację - „Lampką Pokoju” wykonaną w Taybeh, w Ziemi Świętej. Lampka ta jest apelem do świata o modlitwę o pokój, szczególnie na Bliskim Wschodzie.
 
Wstępne rozliczenie 24. Finału
 
Tradycyjnie, przed kolejnym Finałem, Fundacja WOŚP przedstawia wstępne rozliczenie z ubiegłego roku. 24. Finał odbył się 10. stycznia 2016 roku. W czasie Finału zbierano pieniądze "Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia seniorom godnej opieki medycznej". Podczas 24. Finału WOŚP zebrano: 72 696 501,53 PLN.
 
wtorek, 03 styczeń 2017 05:56

Koncert przed Pałacem Kultury i Nauki stał się już tradycją warszawskiego grania podczas Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znamy już gwiazdy i ich godziny występów, które będziecie mogli usłyszeć w niedzielę, 15 stycznia 2017 roku, podczas 25. Finału WOŚP.

Będą to:

13:30 - 13:55 - rozgrzewka przed 11. Biegiem WOŚP - MDS Mandaryna Dance Studio  

13:55 - start 11. Biegu WOŚP "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy"

14:00 - 14:20 - Antyradio Coverband

14:30 - 14:50 - Romantycy Lekkich Obyczajów

15:00 - 15:20 - Vavamuffin 

15:30 - 15:50 - Łąki Łan 

16:00 - 16:25 - Farben Lehre

16:35 - 17:00 - Urszula 

17:10 - 17:35 - Acid Drinkers

17:45 - 18:10 - Hunter 

18:20 - 18:45 - Tabu 

18:55 - 19:20 - Happysad 

19:30 - 19:55 - Enej 

20:00 - "Światełko do Nieba" 

20:05 - 20:30 - Organek 

20:40 - 21:00 - Lao Che 

21:10 - 21:30 - Bednarek 

21:40 - 22:00 - Big Cyc

Na Spotify możecie już znaleźć playlistę z zespołami, które zagrają podczas 25. Finału WOŚP - posłuchajcie!  

Transmisję internetową koncertów będzie można oglądać na kanale WOŚP na YouTube oraz na kanałach grupy TVN.

poniedziałek, 28 listopad 2016 08:50

Nowy Jork/Amman/Damaszek, 27 listopada 2016 r. – W ciągu ostatniego roku podwoiła się liczba dzieci w Syrii żyjących na terenach oblężonych. Obecnie niemal 500 000 dzieci mieszka w 16 oblężonych miastach na terenie całego kraju. Są niemal całkowicie odcięte od pomocy humanitarnej.

Dla milionów osób w Syrii życie stało się niekończącym się koszmarem. Ta sytuacja dotyka szczególnie setek tysięcy dzieci żyjących na terenach oblężonych. Dzieci tracą zdrowie i życie, boją się chodzić do szkoły, a nawet bawić. Muszą przeżyć nie mając prawie żadnych leków i bardzo ograniczony dostęp do żywności - powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Zbyt wiele z nich umiera.

wtorek, 22 listopad 2016 16:04
  
    Rozliczenie 23. Finału WOŚP - raport ze sposobu wykorzystania zebranych środków.    
         
   

23.  Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 15 stycznia 2015 roku. Jego celem była zbiórka środków „na podtrzymanie wysokich standardów  leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godną opiekę medyczną dla seniorów”. W Finale, na który składała się prowadzona w całej Polsce zbiórka publiczna oraz aukcje i inne zbiórki prowadzone drogą elektroniczną, zebrano w sumie 53 109 702,83 PLN. 

       

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od samego początku dba o rzetelne rozliczanie każdego Finału WOŚP. Dzięki pomocy firmy The Story, pomysłodawcy i realizatorowi usługi stworzono specjalny serwis, dzięki któremu każdy może sprawdzić swój finansowy wkład w zakupy z funduszy zebranych podczas ostatnich Finałów WOŚP. Wystarczy wejść na stronę www.nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl.

   

Rozliczenie 23. Finału WOŚP ogłoszono podczas 47. Konkursu Ofert trwającego w dniach 21-23. listopada 2016 roku. W ramach Konkursu Ofert, Fundacja WOŚP planuje zakup 2 514 urządzeń medycznych dla 218 szpitali w całej Polsce.

środa, 16 listopad 2016 13:43

Wczesna interwencja specjalistyczna gwarancją optymalnego rozwoju dziecka. Fundacja In Corpore zaprasza na bezpłatną konferencję dla lekarzy, pielęgniarek, położnych, terapeutów i rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych, która odbędzie się 17 listopada 2016 roku w Katowicach przy ul. Bażantów 2.

PROGRAM:

17:00 Co dalej wcześniaku...

Dr Katarzyna Wojaczyńska-Stanek - neurolog dziecięcy

17:20 Rola położnej w życiu przedwcześnie urodzonego noworodka

Dr Mariola Czajkowska – położna

17:40 Logopedyczna ocena noworodka

Mgr Karolina Lazarowska-Mielnik - logopeda, mgr Maria Runowska - logopeda

18:00 Skala NBAS jako narzędzie wspomagające rozumienie zachowania noworodka

Mgr Agnieszka Wosz - psycholog

18:20 Zabezpieczenie narządu ruchu w pierwszych miesiącach życia

Mgr Paulina Biel - fizjoterapeuta

18:40 Moc rodzicielstwa tak- niemoc nie

Dr Justyna Trepka–Starosta – psycholog

19:00 Holistyczna opieka okołoporodowa

Mgr Dorota Siebiata-Tomczyk - koordynator Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa

19:20 Pytania do prelegentów oraz dyskusja panelowa

 

DZIEŃ BEZPŁATNYCH KONSULTACJI DLA DZIECI PRZEDWCZEŚNIE

URODZONYCH W WIEKU DO 6 ROKU ŻYCIA

 

 19 listopada 2016 (sobota) godz. 8:00 - 16:00 IN CORPORE Katowice, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza

Zapisy w sekretariacie In Corpore: tel. 664-300-069

Zapraszamy rodziców z dziećmi między innymi na: konsultację u lekarza audiologa, neurologa, badania słuchu, test uwagi słuchowej, konsultację u terapeuty integracji sensorycznej, konsultację logopedyczną, fizjoterapeutyczną, psychologiczną, pedagogiczną (a także tyflopedagogiczną i surdopedagogiczną), konsultację u terapeuty komunikacji wspomagającej.

Katowice, ul. Bażantów 2

Częstochowa, Aleja Pokoju 44

Dąbrowa Górnicza, ul. S. Skibińskiego 1

Więcej informacji: www.centrumincorpore.pl, www.fundacjaincorpore.pl

 

Monika Marcinkowska

Fundacja IN CORPORE

wtorek, 18 październik 2016 08:51

Z okazji obchodzonego 17 października Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem UNICEF przypomina, że dzieci są ponad dwa razy częściej narażone na życie w skrajnym ubóstwie niż osoby dorosłe.

W 2013 roku co piąte dziecko w krajach rozwijających się żyło w gospodarstwie domowym, w którym na osobę przypadało średnio 1,90 dolara lub mniej. W takiej samej sytuacji znajdował się zaledwie co dziesiąty dorosły.

wtorek, 11 październik 2016 08:52

11 października 2016r. (wtorek) w Szpitalu Śląskim w Cieszynie o godzinie 12.00 odbędzie się krótka uroczystość związana z nadaniem Oddziałowi Neonatologicznemu imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wizyta Jerzego Owsiaka oraz przedstawicieli Fundacji WOŚP będzie także okazją do uhonorowania 5-milionowego dziecka przebadanego w Programie Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. 

 To właśnie w cieszyńskim szpitalu, przy użyciu sprzętu z charakterystycznym, czerwonym serduszkiem, zostało niedawno wykonane 5-milionowe w skali kraju u noworodka. Podczas wtorkowego wydarzenia gratulacje z tej okazji otrzyma Pani Janina Węglarz, mama Lenki urodzonej 13 września br. W trakcie uroczystości odbędzie się także oficjalnie nadanie Oddziałowi Neonatologicznemu imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

piątek, 07 październik 2016 14:23

Jerzy Owsiak będzie wizytował  oddział Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Podczas spotkania odbędzie się krótka uroczystość związana z nadaniem Oddziałowi Neonatologicznemu imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Wizyta Jerzego Owsiaka oraz przedstawicieli Fundacji WOŚP będzie także okazją do uhonorowania 5-milionowego dziecka przebadanego w Programie Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. 

To właśnie w cieszyńskim szpitalu, przy użyciu sprzętu z charakterystycznym, czerwonym serduszkiem, zostało niedawno wykonane 5-milionowe w skali krajubadanie przesiewowe słuchu u noworodka. Podczas wtorkowego wydarzenia gratulacje z tej okazji otrzyma Pani Janina Węglarz, mama Lenki urodzonej 13 września br. W trakcie uroczystości odbędzie się także oficjalnie nadanie Oddziałowi Neonatologicznemu imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

wtorek, 04 październik 2016 13:51

Pierwsza pomoc w cenie

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat zajmuje się popularyzacją umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Dzięki realizowanemu przez Orkiestrę Programowi Edukacyjnemu „Ratujemy i Uczymy Ratować” ponad 90% szkół podstawowych w Polsce otrzymało sprzęt i wiedzę niezbędną do uczenia pierwszej pomocy najmłodszych. W poniedziałek 17 października Fundacja WOŚP, wraz z zaangażowanymi w naukę pierwszej pomocy szkołami i zaprzyjaźnionymi instytucjami, organizuje próbę pobicia Rekordu Guinnessa w kategorii największa lekcja resuscytacji krążeniowo-oddechowej w wielu miejscach jednocześnie (Guinness World Record Attempt: Largest CPR training).

Już po raz czwarty z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca organizujemy bicie rekordu. Tym razem będzie to niezwykły rekord - Rekord Guinnessa (Guinness World Record Attempt: Largest CPR training). - Chcemy w ten sposób popularyzować pierwszą pomoc. Od 2006 roku dzięki naszemu programowi edukacyjnemu przeszkolonych zostało już ponad 2 i pół miliona dzieci. Dzięki Rekordowi Guinnessa chcemy jeszcze głośniej powiedzieć o tym jak ważna jest umiejętność ratowania ludzkiego życia od najmłodszych lat – mówi Jerzy Owsiak prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

środa, 07 wrzesień 2016 10:48

"Gdy w sercu kwitnie muzyka"

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  Oddział Śląski w Katowicach serdecznie zaprasza  na uroczystość wręczenia nagród laureatom XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "SZTUKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH" z etapu wojewódzkiego.

Wydarzenie odbędzie się 14 września 2016 roku w Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach przy ul.  Bankowej 11 a. Uroczystości będzie towarzyszyć wystawa prac zgłoszonych do konkursu, a pracownik CINiBA przedstawi udogodnienia architektoniczne budynku oraz zaprezentuje specjalistyczne wyposażenie, które umożliwia osobom niepełnosprawnym korzystanie ze zbiorów CINiBA. Organizatorem wydarzenia jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Śląski, a CINiBA jest współorganizatorem.

Szczegółowy program uroczystości przedstawia się  następująco:
11.00 - 12.00 - oprowadzanie uczestników spotkania po budynku CINiBA
12.00 - 13.00 - powitanie gości i wręczenie nagród
13.00 - poczęstunek

Konkurs plastyczny adresowany jest dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej, uczestników środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawnych mieszkańców domów pomocy społecznej. Prace oceniane są w czterech kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, tkanina i aplikacja, rzeźba kameralna i płaskorzeźba. Temat tegorocznej edycji brzmi "Gdy w sercu kwitnie muzyka". Na etapie wojewódzkim prace ocenia 5 osobowa komisja złożona z ekspertów, instruktorów terapii zajęciowej i pracownika PFRON. Spośród 122 prac zgłoszonych do konkursu, nagrodzono 13. Laureaci etapu wojewódzkiego otrzymają nagrody rzeczowe. Nagrodzone prace zostały przekazane do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się w Biurze Funduszu w Warszawie.

 

środa, 31 sierpień 2016 17:42

Nowy Jork/Sztokholm – Każdego dnia kobiety i dziewczęta przeznaczają 200 milionów godzin na pieszą wędrówkę do źródeł czystej wody. Z okazji trwającego Światowego Tygodnia Wody, eksperci zastanawiają się, jak poprawić dostęp do wody na świecie. UNICEF podkreśla, że brak dostępu do wody o wiele bardziej dotyka kobiety niż mężczyzn.

200 mln godzin to 8,3 mln dni, czyli ponad 22 800 lat, powiedział Sanjay Wijesekera, dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych. To tak jakby kobieta zaczęła swoją wędrówkę z pustym wiadrem w epoce kamienia i w 2016 r. jeszcze nie dotarła do domu. W tym czasie świat poszedł bardzo do przodu. Proszę pomyśleć, jak wiele kobiety mogłyby osiągnąć w tym czasie?

Szósty Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ mówi o zapewnieniu do 2030 r. powszechnego i równego dostępu do czystej i pitnej wody. Pierwszym krokiem, aby go osiągnąć jest umożliwienie wszystkim ludziom dostępu do czystej wody w odległości, której pokonanie zajmie nie więcej niż 30 minut w obie strony. Drugim krokiem będzie zapewnienie dostępu do czystej wody w domach. ONZ szacuje, że np. w Afryce Subsaharyjskiej dla 29% ludności (14% w miastach i 37% na obszarach wiejskich) źródła czystej wody są oddalone o pół godziny drogi lub więcej. W Afryce Subsaharyjskiej pokonanie drogi do źródeł wody i z powrotem zajmuje średnio 33 minuty na obszarach wiejskich i 25 minut w miastach. W Azji te liczby wynoszą odpowiednio: 21 minut i 19 minut. Jednakże dla poszczególnych krajów te liczby mogą być wyższe. Mieszkańcy Mauretanii, Somalii, Tunezji i Jemenu idą po wodę ponad godzinę w jedną stronę.

piątek, 19 sierpień 2016 09:13

UNICEF: alarmująca liczba krajów na świecie potrzebuje pomocy humanitarnej.

 

W 2008 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 19 sierpnia Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej. W tym dniu oddajemy hołd wszystkim ludziom dotkniętym przez kryzysy humanitarne oraz tym, którzy z narażeniem życia niosą im pomoc.

 

Na samą pomoc humanitarną w 2015 r. UNICEF przeznaczył ponad 1,6 mld dolarów. W 2016 roku potrzeby są równie duże. Każdego dnia aż 755 pracowników UNICEF w terenie naraża swoje zdrowie i życie niosąc pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. Potrzeby są jednak ogromne, a pomoc nie zawsze wystarczająca. UNICEF robi wszystko, aby dotrzeć z pomocą do każdego dziecka i dlatego apeluje o pomoc darczyńców z całego świata.

W 2015 r. UNICEF dostarczył pomoc humanitarną osobom poszkodowanym na skutek 310 sytuacji kryzysowych w 102 krajach świata. To najwyższy wynik od 10 lat - alarmuje UNICEF w Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej.Kryzysy humanitarne dotknęły głównie kraje Afryki Zachodniej i Środkowej, Afryki Wschodniej i Południowej oraz Bliski Wschód i Afrykę Północną. Katastrofy naturalne i konflikty zbrojne są codziennością milionów dzieci i ich rodzin na całym świecie.

Całe wsie i miasteczka zostały zmiecione z powierzchni ziemi na skutek dwóch potężnych trzęsień ziemi w Nepalu, czy po przejściu cyklonu Pam w Vanuatu. Ebola zabiła ponad 11 000 osób, a brak bezpieczeństwa żywnościowego naraża miliony dzieci w Afryce na niedożywienie. W 2015 r. 250 mln dzieci mieszkało na obszarach dotkniętych przez konflikty zbrojne. W samej Syrii natychmiastowej pomocy humanitarnej wymaga ponad 6 mln dzieci, a w Jemenie skutki kryzysu humanitarnego dotykają 82% populacji. Z kolei konflikt w Sudanie Południowym zmusił ponad 2,3 mln osób do opuszczenia swoich domów.

Każdy kryzys humanitarny odciska piętno na sytuacji dzieci pozbawiając je prawa do prawidłowego rozwoju, bezpieczeństwa, żywności, zdrowia, możliwości edukacji, a w najgorszym wypadku - życia. W 2015 r. UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi m.in.: dostarczył czystą wodę dla 25,5 mln ludzi na świecie, zaszczepił na odrę 23 mln dzieci, a ponad 3 mln udzielił wsparcia psychologicznego. Ponadto 2 mln dzieci od 6. do 59. miesiąca życia było leczonych z powodu ostrego niedożywienia, a 7,5 mln dzieci do 18. roku życia umożliwiono dostęp do edukacji.

 

 

 

czwartek, 14 lipiec 2016 08:39

1,4 miliona złotych na wydarzenia i dopłaty do czynszów i innych opłat oraz 16 lokali użytkowych – takie korzyści dla twórców i animatorów kultury jeszcze w tym roku zapewnia Miasto Poznań.

- „Dobry adres dla kultury” to pierwszy tak kompleksowy program wsparcia dla kultury tworzonej oddolnie. Chcemy nie tylko wesprzeć interesujące działania artystyczne dla mieszkańców, ale też pomóc ich organizatorom w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego kosztorysy projektów konkursowych można będzie wpisać opłaty za najem lokali oraz eksploatacyjne. Z drugiej strony nie zapominamy o tych, którzy potrzebują nowej siedziby
– dla nich ZKZL przygotował ofertę najmu 16 lokali w Poznaniu za preferencyjną stawkę czynszu – mówi Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania odpowiedzialny za kulturę. Program składa się z dwóch konkursów, organizowanych przez Wydział Kultury
i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.

piątek, 08 lipiec 2016 09:05

W samej Afryce Południowej i Wschodniej aż 26,5 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej

 

Nairobi/Nowy Jork, 8 lipca 2016 r.– Jedno z najsilniejszych w historii zjawisk El Niño spowodowało katastrofalne susze i powodzie w Afryce Południowej i Wschodniej. Dzieciom grozi niedożywienie i choroby. Tegoroczne El Niño zakończyło się, ale jego skutki dla dzieci będą odczuwalne jeszcze przez długi czas.

 

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeszcze w tym roku po El Niño wystąpi jego przeciwieństwo - La Niña. Zjawisko to może spotęgować skutki kryzysu humanitarnego i jeszcze bardziej pogorszyć sytuację milionów dzieci.

poniedziałek, 27 czerwiec 2016 09:13

Dnia 24 czerwca 2016 roku z irackiego miasta Al-Falludża oraz okolicznych miejscowości w regionie Al-Anbar uciekło 85 000 rodzin, w tym około 40 000 dzieci.

 

Rodziny wraz z dziećmi szukają schronienia u krewnych oraz w obozach dla uchodźców. Największy z nich znajduje się 40 km od Bagdadu. UNICEF jest zaniepokojony doniesieniami o przetrzymywaniu około 8200 mężczyzn, z czego ponad 1200 to młodzi chłopcy. Kobiety samodzielnie troszczą się o swoje rodziny, nie mając pewności, czy jeszcze kiedyś ujrzą swoich mężów i synów.

W obozach, do których dotarły osoby zmuszone do opuszczenia swoich domów brakuje miejsca, ale również wody i żywności. Często bywa tak, że dzieci muszą przebywać długie godziny na otwartej przestrzeni, w wysokich temperaturach. Pomoc w obozach jest niewystarczająca.

środa, 15 czerwiec 2016 10:41

Ponad 51 mln ludzi, w tym 26,5 mln dzieci we wschodniej i południowej Afryce cierpi z powodu suszy wywołanej najsilniejszym od 50. lat zjawiskiem El Niño. Sytuacja dawno nie była tak dramatyczna, dlatego dziś potrzebne jest każde wsparcie. Ty również możesz pomóc. Wejdź na stronę www.unicef.pl/etiopia i przekaż darowiznę dla głodujących dzieci. Musimy działać teraz!

Etiopia - susza

Dwa lata nieregularnych opadów deszczu i susza spotęgowana zjawiskiem El Niño spowodowały ogromne spustoszenie. Zniszczeniu uległy plony, a źródła wody są tak wyeksploatowane, że w niektórych nie ma już ani kropli. Ponad 14 mln osób nie ma dostępu do czystej i pitnej wody. Rosnące ceny żywności zmuszają rodziny do ograniczenia posiłków do minimum i wyprzedaży dobytku. Robią wszystko, aby przeżyć.

Zjawisko El Niño to okresowe zaburzenie równowagi termicznej Ziemi, które wpływa na zmianę cyrkulacji mas powietrza. Występuje średnio co 2 – 7 lat. Może trwać od 6 do 18 miesięcy. Naukowcy uważają, że El Niño występuje od zawsze, ale to ostatnie jest najgroźniejsze w skutkach ze wszystkich dotychczasowych.

W Erytrei, Lesotho, Somalii, Suazi i Zimbabwe ponad 1/5 społeczeństwa cierpi z powodu kryzysu żywnościowego. Trwa tam stan klęski żywiołowej. W Malawi liczba przypadków skrajnego niedożywienia wzrosła o 100% w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Z kolei w Kenii zjawisko El Niño spotęgowało ulewne deszcze doprowadzając do katastrofalnych powodzi. Teraz kraj stoi w obliczu zagrożenia epidemią cholery.

Kraje poszkodowane na skutek El Niño i postępujących zmian klimatycznych mają najczęściej najsłabsze narzędzia do walki z tragicznymi skutkami tych zjawisk. Najokrutniejsze jest to, że najbardziej pokrzywdzone społeczności są jednocześnie najmniej odpowiedzialne za tę sytuację.

niedziela, 12 czerwiec 2016 10:42

Zacznij pomagać już dziś!

 

Ponad milion dzieci w Kamerunie straciło jedno lub obydwoje rodziców, a tysiące z nich żyją na ulicach. 40% dzieci jest zmuszanych do pracy, a wiele z nich wykorzystywanych seksualnie. Twoja regularna pomoc to dla nich szansa na normalne dzieciństwo.

 

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce
Al. Wilanowska 309A
02-665 Warszawa
KRS 0000 056 901
www.wioskisos.org

wtorek, 07 czerwiec 2016 13:29

 Akcja odbudowy Shree Dakshinkali Lower Secondary School - szkoły dla 205 dzieci z wioski Chautara, region Sindhupalchowk w Nepalu finalizuje się – 27 czerwca 2016 szkoła zostanie ponownie otwarta.

 W ceremonii podpisania umowy na budowe wziął udział nepalski Forest and Soil Conservation Minister.

Od 25 kwietnia 2015 roku, Nepal nawiedziają bardzo silne trzęsieniem ziemi. Tylko w regionie Sindhupalchowk zginęło ponad 2 tysiące osób, tysiące wymaga interwencji medycznej, a 3 tysiące osób nadal nie odnaleziono. 80% domów została zniszczona i obecnie w większości wiosek nie da się normalnie funkcjonować. Dojazd do tego regionu jest bardzo utrudniony.

Po trzęsieniu dotarła tam, jako jedna z nielicznych, Samjahana Phuyal z organizacji Social Empowerment by Empowering Women (SEE-W), która przewiozła poszkodowanych do Katmandu, aby zapewnić im podstawową opieką medyczną i bytową.

Koncentrujemy się na zorganizowaniu trwałej pomocy. Szkoła, nie tylko jako budynek, ale przede wszystkim miejsce spotkań, pozwoli tym dzieciom odzyskać poczucie normalności i równowagi, a przede wszystkim wniesie w ich życie radość i nadzieję – mówi współorganizatorka akcji, Daria Mejnartowicz.

Organizatorami akcji jest Fundacja „Pomóżmy Dzieciom”, opp, reprezentowana przez fundatora Agnieszkę Dydycz oraz dr Daria Mejnartowicz, COO, Vital Voices Chapter Poland oraz VVLEAD Alumna.

Ze strony nepalskiej przedsięwzięcie koordynuje Samjahana Phuyal, Founder SEE-W i koleżanka z Programu VVLEAD Fellowship, co gwarantuje dobre rozpoznanie potrzeb na miejscu oraz odpowiedzialną i skuteczną dystrybucję zgromadzonych środków.

Przykładowy koszt gotowego budynku wielorodzinnego w Katmandu, to około 10 tysięcy dolarów.

środa, 01 czerwiec 2016 22:03

Finał V Ogólnopolskiego Konkursu Ratujemy i Uczymy Ratować dobiegł końca. Uczniowie szkół podstawowych biorących udział w Programie Edukacyjnym RUR zwiedzając Warszawę walczyli o wspaniałe nagrody. Pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 27 w Dąbrowie Górniczej.

Dzisiejszy Finał to typowa gra miejska, przygotowana tak, aby mali ratownicy mogli nie tylko wykazać się wiedzą na temat pierwszej pomocy, ale także poznać Warszawę.

Chcieliśmy, aby Finał Konkursu RUR był niezapomnianym prezentem z okazji Dnia Dziecka, stąd też właśnie tę datę wybraliśmy na dzisiejsze wydarzenie. Przygotowaliśmy naprawdę ciekawą wycieczkę dla uczestników, bo Warszawa jest naprawdę piękna, a nie każdy z tych maluchów miał okazję w niej być. Już dzisiaj zachęcam do wzięcia udziału w kolejnym konkursie i do uczenia pierwszej pomocy, bo ta lekcja może uratować życie drugiemu człowiekowi - mówi Jerzy Owsiak Prezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 27 w Dąbrowie Górniczej

Zwycięzcy otrzymali: 

- tablicę interaktywną

- projektor multimedialny

II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 4 w Dęblinie

Uczestnicy otrzymali: 

- aparat cyfrowy
- stół do tenisa stołowego
- zestaw do unihokeja

III miejsce - Szkoła Podstawowa w Jasienicy

W nagrodę otrzymali:

- 5 profesjonalnych mikroskopów wraz z preparatami

Choć podium ma tylko trzy miejsca, nikt ze stolicy nie wyjechał z pustymi rękoma. Organizatorzy dla każdego z małych ratowników przygotowali zestaw gadżetów:

- gra planszowa "Było sobie życie - pierwsza pomoc"
- film "Było sobie życie"
- apteczka pierwszej pomocy
- kubek programu RUR
- niezbędnik pierwszej pomocy
IV miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Chełmku
V miejsce - Szkoła w Tuchowie
VI miejsce - Szkoła Podstawowa nr 90 w Krakowie
VII miejsce - Szkoła Podstawowa w Różańcu Drugim
VIII miejsce - Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie
Każda ze szkół otrzymała również zestaw do unihokeja.

Krzysztof Dobies

 

czwartek, 14 kwiecień 2016 10:31

IX Polsko-Czeski Festiwal Bajek Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Katowice

Honorowy Patronat Zastępcy Prezydenta Miasta Ostrawa

Miejski Dom Kultury „Koszutka” zaprasza od 18 do 24 kwietnia 2016 r. na dziewiątą edycję festiwalu kierowanego do najmłodszych. Ma on na celu popularyzację wśród najmłodszych polskich bajek – często tych zapomnianych, obecnie mało znanych, jednakże nadal bardzo wartościowych i co ważne – ciągle podobających się dzieciom. 18 i 19 kwietnia od godz. 9.30 zapraszamy na zmagania dzieci w Przeglądzie Dziecięcych Form Teatralnych „Z bajką w tle”. 20 i 22 kwietnia o godz. 9.00 odbędą się warsztaty artystyczne pt. „Bajkowy Design” dla klas IIII. 21 kwietnia zapraszamy na kolejne warsztaty opowiadania historii dla dzieci klas IV-VI pt. „Tajemnice przedmiotu”. 22 kwietnia gościć będziemy bajkopisarkę - Liliannę Bardijewską, a popołudniową porą odbędzie się Wieczorny Piknik z Bajką - warsztaty, projekcja filmu.

Następnie nasze działania przenosimy do Ostrawy, gdzie 24 kwietnia wręczymy nagrody w konkursie literackim i plastycznym. Na polskie zakończenie festiwalu zapraszamy 28 kwietnia o godz. 10.00, kiedy to odbędzie się uroczyste rozdanie nagród i prezentacje zwycięskich spektakli Przeglądu Dziecięcych Form Teatralnych „Z Bajką w tle”. Dodatkowo przez cały czas festiwalowych zmagań odbywać się będą projekcje polskich i czeskich bajek, wspólne czytanie bajek oraz wiele innych atrakcji. Szczegółowe informacje i plan festiwalowych działań znajduje się na stronie www.mdkkoszutka.pl, w sekretariatach obu filii. Koordynatorzy festiwalu:

MDK “Koszutka” Barbara Mazgaj tel. 32/258-92-00 wew.23, b.mazgaj@mdkkoszutka.pl MDK “Koszutka” filia “Dąb” Lidia Korzeniowska-Drapacz tel. 608-549-089 lidia.drapacz@mdkkoszutka.pl 

Biuro Prasowe 
Urząd Miasta Katowice

wtorek, 12 kwiecień 2016 10:03

Od kwietnia do października w Katowicach potrwa cykliczna akcja SprzątaMY Dzielnice. To skoordynowane działania porządkowe służb miejskich, w które miasto chce zaangażować mieszkańców. 

Miejski Zarząd Ulic i Mostów, Zakład Zieleni Miejskiej, Miejskie Przedsiębiorstwo  Gospodarki Komunalnej oraz Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Straż Miejska połączą siły, by w ciągu jednego - dwóch dni kompleksowo zadbać o czystość i estetykę wybranej dzielnicy w Katowicach. Podobnie było już rok temu, kiedy siedem dzielnic zostało poddanych takim wszechstronnym porządkom. W tym roku do udziału w akcji miasto zaprasza także mieszkańców.

 • Liczymy na to, że mieszkańcy aktywnie włączą się w dbanie o miasto. Wierzymy, że takie zaangażowanie przełoży się też na większy szacunek do wspólnej przestrzeni publicznej i na kształtowanie postaw obywatelskich - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Już teraz w wielu dzielnicach podejmowane są takie społeczne inicjatywy i to właśnie tam w pierwszej kolejności organizowane będą skoordynowane akcje sprzątające służb miejskich. Miasto liczy też na zaangażowanie miejskich radnych, radnych Rad Jednostek Pomocniczych, organizacji pozarządowych czy szkół i przedszkoli. Zarówno w aktywizowanie mieszkańców jak i w promocję dobrych zachowań.

Inauguracja akcji SprzątaMY Dzielnice odbędzie się w Starej Ligocie w dniach 14 - 15 kwietnia. To tam w pierwszej kolejności miejskie służby jednocześnie przeprowadzą działania, polegające na naprawie zniszczonej infrastruktury, porządkowaniu terenów zielonych, usuwaniu śmieci czy czyszczeniu zabrudzonych powierzchni. W sobotę, 16 kwietnia, w sprzątanie dzielnicy włączą się mieszkańcy, by jak co roku zadbać o otoczenie rzeki Kłodnicy. Planowany jest też rodzinny piknik (szczegóły akcji na załączonym plakacie).

Mieszkańcy chętni, by włączyć się w działania porządkowe w dzielnicach, mogą zgłaszać swoje inicjatywy na adres: sprzatamydzielnice@katowice.eu. Mogą liczyć m.in. na wsparcie w postaci rękawic czy worków, potrzebnych do sprzątania, miasto zorganizuje również wywóz zebranych śmieci.  

Pod tym samym adresem miejskie służby czekają na wskazanie miejsc, które szczególnie wymagają uporządkowania, na początek w Starej Ligocie. O kolejnych akcjach w dzielnicach informacje będą się pojawiały na bieżąco, na stronie www.katowice.eu, na profilu akcji na Facebooku i w komunikatach prasowych.

Akcja jest cykliczna i będzie powracała co roku. Nie zastępuje standardowych działań służb dbających o porządek w mieście, ale stanowi ich uzupełnienie.

Biuro Prasowe 
Urząd Miasta Katowice
piątek, 08 kwiecień 2016 15:32

„Zbierzmy się do kupy” w Katowicach

 

Z tym problemem spotkał się chyba każdy. Denerwuje niemal wszystkich. Jest przyczyną degradacji przestrzeni publicznej i wielu groźnych chorób. Pomimo tego, żadne miasto do dziś nie poradziło sobie z nim. Czy akcja „Zbierzmy się do kupy” uwolni nasze miasto od problemu psich odchodów? Wszystko zależy od nas samych, mieszkańców, nie tylko właścicieli psów.

 

Pod koniec ubiegłego roku akcję walki z psimi kupami zainaugurowano w Katowicach. Siły połączyły w Katowicach połączyli Urząd Miasta, Zakład Zieleni Miejskiej, Straż Miejska i społecznicy. Inicjatywa organizowana przez katowicki magistrat odbywa się pod hasłem „Zbierzmy się do kupy”. Obejmuje między innymi prelekcje w szkołach na temat konieczności sprzątania po psach.

- Przykłady z innych miast pokazują, że to często najmłodsi mają pozytywny wpływ na rodziców i dziadków. Celem naszej akcji jest zmiana myślenia, przyzwyczajeń właścicieli czworonogów, sprawienie żeby stworzyła się moda na sprzątanie po swoim psie. Niesprzątanie jest i ma być obciachowe – podkreśla Barbara Lampart, naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice.

Wkrótce do wielu bloków w Katowicach trafią ulotki i plakaty promujące akcję i informujące o karach za niesprzątanie. Straż Miejska uruchomiła specjalny adres e-mail: dokupy@katowice.eu dla osób, które chciałyby zawiadomić o tym, że ktoś w okolicy nie sprząta po psie. Można też zadzwonić pod numer 32 494 02 41.

„Zbierzmy się do kupy” to działanie, które w walkę o czyste trawniki i ulice angażuje właścicieli psów oraz mieszkańców nie posiadających czworonogów. Poważne i wielowątkowe podejście do problemu może sprawić, że w Katowicach dokona się zmiana. Do tej pory działania akcji zdecydowanie były nastawione na edukację. Straż Miejska zapowiada jednak zmiany. - Nie będzie pobłażania, w tym roku częściej sięgać będziemy po bloczek mandatowy, recydywiści mogą spodziewać się mandatu w wysokości 500 zł, a jak to nie pomoże - wniosków o ukaranie  do sądu.  Zwykłego pouczenia, z którego bardzo często do tej pory korzystaliśmy, będziemy udzielać w wyjątkowych sytuacjach – podkreślił Mariusz Sumara, zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Katowicach.

Okazuje się, że działania edukacyjne Miasta Katowice i Straży Miejskiej przynoszą efekty. - Już dziś widzimy pozytywne skutki akcji „Zbierzmy się do Kupy”. Mieszkańcy częściej zwracają uwagę osobom, które po psach nie sprzątają. Dużą nadzieję upatrujemy w olbrzymiej rzeszy młodych właścicieli psów, którzy sprzątają psie kupy i dają dobry przykład. Sprzątanie po psie musi stać się modne – zaznacza Adam Skowron, radny Rady Miasta Katowice, jeden z inicjatorów akcji.

Na konferencji byli także obecni przedstawiciele organizacji pozarządowych, które są Partnerami akcji:Fundacja Przystanek Schronisko (którzy przybyli na konferencję razem z psami),  Fundacja SmartVet „Kochamy Zwierzęta”, Stowarzyszenie Instytut Regionalny w Katowicach oraz Fundacja For Animals. Mamy kolejne zgłoszenia od organizacji, które chcą się włączyć w akcję.

Podczas konferencji przedstawiono organizacje społeczne, które włączyły się do akcji. Nagrodzono także zwycięzców konkursu na najciekawsze hasła edukacyjne, które znajdą się na tabliczkach, które będą umieszczone na zieleńcach i trawnikach. Spośród 73 przesłanych zgłoszeń, wybrano 8: „Kupa do kosza, a będziesz mieć czystego kalosza”, „Wyrzuć pupila kupy, a będziesz mieć czyste...sumienie”, „Twojemu psu jest wstyd za Ciebie”, „Czyś jest babcia czy babeczka zbieraj kupy do woreczka!”, „KUPY pieniędzy byś tak nie zostawił...(mandat 500zł), „Masz psa, masz i obowiązek”, „Twój pies, Twoja kupa!” a także „Sprzątej do hasioka kupy swego psioka” – hasło autorstwa pani Moniki Muc, które zostało szczególnie wyróżnione.

Łącznie w Katowicach w ramach akcji zostanie wbitych ponad 400 tabliczek z w/w hasłami.

Psie kupy fakty i mity

Mit: Psie kupy to doskonały nawóz i użyźniają trawniki.

Fakt: Psie odchody są toksyczne dla trawników i niszczą roślinność.

Mit: Psia kupa to po prostu nieszkodliwy śmieć.

Fakt: Odchody psów mogą zawierać bardzo niebezpieczne (szczególnie dla dzieci) choroby.

Mit: To służby miejskie powinny sprzątać po psach.

Fakt: Obowiązek sprzątania według polskiego prawa spoczywa na właścicielu, a niesprzątanie to wykroczenie zagrożone karą.

Mit: Psie odchody można wyrzucić tylko do odpowiedniego kosza.

Fakt: Psie odchody można wrzucić do każdego ulicznego kosza.

W ramach akcji „Zbierzmy się do kupy” ogłoszono wśród mieszkańców Katowic konkurs na portalu społecznościowym  na hasło zachęcające właścicieli psów do sprzątania psich kup. W wyniku konkursu wybrano 8 haseł,  które zostaną umieszczone na tablicach rozlokowanych w parkach i na skwerach na terenie Katowic.

Maciej Stachura

 Rzecznik Prasowy Urząd Miasta Katowice     

 

piątek, 19 luty 2016 22:03

 

„Akcja pisania bajek” jest autorskim projektem realizowanym w Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi. Projekt skierowany jest do dzieci ze środowisk wykluczonych. Celem projektu jest pisanie bajek dla dzieci przez słuchaczy Kolegium. Dzieci rysują ilustracje do bajek. Następnie bajki wydawane wraz z ilustracjami w formie kolorowych książeczek.

Inicjatywa realizowana jest cyklicznie. Do tej pory Odbyły się trzy edycje projektu. Pierwsza edycja skierowana była do dzieci z Zespołu Opiekuńczo-Wychowawczego nr 2 w Sosnowcu, druga edycja do dzieci

ze Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego w Siemianowicach Śląskich, z kolei trzecia akcja zrealizowana została dla dzieci z Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny w Czeladzi.

Dzieci zainspirowane wspólnymi warsztatami chętnie opowiadają o swoich marzeniach oraz ulubionych bohaterach z książek. Słuchacze Kolegium na podstawie tych

wiadomości w grupach tworzą bajkę dla każdego dziecka. Każda opowieść kończy się morałem lub przesłaniem dla dziecka. Ponadto wszystkie bajki zawierają indywidualną dedykację oraz autorską ilustrację. Aktualnie realizowana jest czwarta edycja akcji. Pierwsze warsztaty z udziałem dzieci już za nami. Studenci z wielkim zaangażowaniem tworzą bajki dla dzieci. Przed nami jeszcze poszukiwania sponsora, który pomógłby sfinansować wydanie książeczek. I najważniejsze wydarzenie - uroczyste czytanie i wręczanie książeczek, na które już dziś serdecznie zapraszamy.

 

 

Koordynatorka „Akcji Pisania Bajek” Monika Ostrowska-Cichy.

 

piątek, 22 styczeń 2016 08:15

Trzy lata temu liderzy agend humanitarnych ONZ wystosowali pilny apel do tych, którzy są w stanie zakończyć konflikt w Syrii. Zaapelowali o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu ratowania mieszkańców Syrii. „Dosyć”, mówili, cierpienia i rozlewu krwi.

Syria

To było trzy lata temu.

Brutalna wojna w Syrii trwa już niemal 5 lat. Trwa rozlew krwi. Pogłębia się cierpienie.

Więc dziś my – liderzy pozarządowych organizacji humanitarnych i agend ONZ – apelujemy nie tylko do rządów państw, ale i do każdego z Was – obywateli świata, abyście wsparli nasz apel o zakończenie tej rzezi. Nakłońmy wszystkie strony konfliktu do zawarcia porozumienia, zawieszenia broni i wejścia na drogę pokoju.

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek świat potrzebuje usłyszeć nasz wspólny apel. Bo ta wojna i jej konsekwencje dotykają nas wszystkich.

Dotykają mieszkańców Syrii, którzy stracili swoich bliskich i źródła utrzymania oraz tych, którzy musieli opuścić swoje domy lub żyją w desperacji odcięci od świata. Dziś, 13,5 mln ludzi mieszkających w Syrii potrzebuje pomocy humanitarnej. To nie są jedynie statystyki. To 13,5 mln ludzkich istnień, których życie i przyszłość są zagrożone.

Wojna dotyka rodziny, które nie mając nadziei na lepszą przyszłość w Syrii, zdecydowały się na niebezpieczną podróż do obcych krajów w poszukiwaniu schronienia. Na skutek tego konfliktu 4,6 mln ludzi uciekło do sąsiednich i dalekich krajów.

Wojna dotyka pokolenie dzieci i młodych osób, które zostały wyrwane z systemu edukacji. Trauma, której doświadczyły każe im co raz częściej patrzeć na przyszłość jedynie przez pryzmat przemocy.

Wojna dotyka osoby daleko od Syrii, które widzą, jak przemoc wywołana przez ten konflikt dosięga ulice, biura i restauracje coraz bliżej ich domów.

Ta wojna w sposób pośredni lub bezpośredni dotyka każdego z nas.

Ci, którzy są w stanie zakończyć to cierpienie mogą – a więc też powinni – zacząć działać już dziś. Te działania powinny obejmować:

- Nieograniczony dostęp organizacji humanitarnych do osób poszkodowanych w Syrii, w celu dostarczenia im natychmiastowej pomocy

 • Bezwarunkowe, monitorowane zawieszenie broni w celu umożliwienia dostarczenia pomocy żywnościowej, szczepionek i innych niezbędnych produktów, a także umożliwienie dzieciom powrotu do szkoły

 • Zaprzestanie ataków na infrastrukturę cywilną tak, aby szkoły, szpitale i wodociągi były bezpieczne

 • Wolność przemieszczania się dla wszystkich osób i natychmiastowe zniesienie blokad oblężonych miejscowości

 

To są praktyczne działania. Jeśli tylko będzie wola, aby je przeprowadzić, wówczas nie ma powodu, aby nie mogły zostać wdrożone.

W imieniu nas wszystkich... dla dobra milionów niewinnych osób, które już tak wiele wycierpiały... i dla milionów tych, których życie i przyszłość jest na krawędzi, apelujemy teraz o podjęcie działań.

Teraz.

Każdego dnia dzieci w Syrii umierają z głodu, zimna i chorób. UNICEF Polska apeluje o pomoc dzieciom w ogarniętej wojną Syrii i wpłaty: https://unicef.pl/syria

Apel został do tej pory podpisany przez przedstawicieli około 130 organizacji humanitarnych z całego świata, m.in. przez Anthonego Lake'a, Dyrektora Generalnego UNICEF oraz Marka Krupińskiego, Dyrektora Generalnego UNICEF Polska. Pełna lista sygnatariuszy apelu jest dostępna na stronach UNICEF Polska.

Zofia Dulska

 

 

czwartek, 14 styczeń 2016 21:07

Nowy Jork, 12 stycznia 2016 r. – W 22 krajach ogarniętych wojną mieszka 109,2 mln dzieci w wieku szkolnym (6-15 lat). Niemal 24 miliony z nich (czyli 1 na 4) nie chodzą do szkoły. Największa liczba dzieci pozostających poza systemem edukacji jest w Sudanie Południowym, gdzie ponad połowa dzieci (51%) nie chodzi do szkoły. W Nigrze jest to 47%, w Sudanie – 41%, a w Afganistanie – 40%.

Unicef

Dzieci mieszkające na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi straciły domy, członków rodziny, przyjaciół, poczucie bezpieczeństwa i normalności. Teraz nie mogą zdobywać nawet podstawowej umiejętności czytania i pisania. To z pewnością wpłynie na ich przyszłość i przyszłość społeczności, w których będą żyły, powiedział Jo Bourne, Dyrektor UNICEF ds. Edukacji.

W krajach, w których toczy się konflikt zbrojny, zebranie danych na temat dzieci jest niezwykle trudne. Dlatego statystyki mogą nie oddawać w pełni problemu, jakim jest brak dostępu do edukacji.

Sytuacja milionów ludzi mieszkających na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi jest dramatyczna. Jednocześnie rośnie tam pokolenie dzieci nieposiadających umiejętności niezbędnych dla rozwoju społecznego i gospodarczego państw, co w przyszłości może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Dlatego zapewnienie edukacji w rejonach konfliktów powinno być priorytetem. Tymczasem projekty edukacyjne są z reguły niedofinansowane. W Ugandzie, gdzie UNICEF pomaga uchodźcom z Sudanu Południowego, brakuje aż 89% środków niezbędnych do prowadzenia działań edukacyjnych. 

W szkole dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności potrzebne do odbudowy ich społeczności po zakończeniu konfliktu, a w krótkim czasie zyskują poczucie stabilizacji umożliwiające poradzenie sobie z traumą, jakiej doświadczyły. Jeśli dzieci nie chodzą do szkoły, są bardziej narażone na nadużycia, wykorzystanie i rekrutację do grup zbrojnych, dodaje Jo Bourne.

Podczas konfliktów, aktów przemocy czy braku stabilizacji, szkoły stają się czymś więcej niż tylko miejscem nauki. UNICEF robi wszystko, aby stworzyć bezpieczne środowisko, w którym dzieci mogą się uczyć, bawić i powrócić do normalności.

Pomimo tych wysiłków, ograniczenia związane z bezpieczeństwem i brak wystarczających środków finansowych znacząco utrudniają dostarczanie materiałów edukacyjnych i dostęp do szkół w rejonach dotkniętych konfliktami zbrojnymi.

***

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

Monika Kacprzak

 

niedziela, 15 listopad 2015 08:55

W niedzielę 8 listopada w samym centrum Katowic na dystansie 10 km odbył się „Bieg dla jaj” w ramach akcji profilaktyki raka jąder i prostaty „Movember Polska 2015”. Impreza zorganizowana została dzięki wsparciu wolontariuszy z Fundacji „Kapitan Światełko” oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice.

 


 Akcja społeczna Movember trwająca cały listopad ma na celu edukowanie mężczyzn, małych i dużych, w zakresie profilaktyki nowotworowej mężczyzn. W kategorii kobiet najlepsze okazały się: Ewelina Puchała (00:47:23.24), Małgorzata Siwek (00:48:25.04) i Anna Gemza (00:49:29.05). W kategorii
mężczyzn najlepsi byli: Marcin Szmukier (00:37:09.18), Dariusz Keller (00:37:29.98) oraz Łukasz Szymczak (00:37:38.28). Najstarszym z biegnących był Pan Edward Kurek (76 lat), który dobiegł do mety z wynikiem 01:05:17.09.

 Wydarzenie połączyło wszystkich, małych i dużych, młodych i starszych, wąsaczy, brodaczy, panów
bez zarostu i panie. Wszyscy biegli dla wspólnego celu - profilaktyki raka jąder i prostaty oraz propagowania zdrowego stylu życia.

sobota, 17 październik 2015 17:55

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Warszawa, 17 października 2015 r. – Jedna trzecia mieszkańców Ziemi to dzieci. Wciąż  47% z nich żyje poniżej granicy ubóstwa wynoszącej 2 dolary dziennie.

W ciągu ostatnich trzech dekad nastąpił niezaprzeczalny postęp, jeśli chodzi o ograniczenie ubóstwa wśród dzieci. Między 1990, a 2012 r. liczba osób żyjących poniżej granicy ubóstwa spadła o ponad miliard. Pomimo tego globalnego sukcesu, nadal bardzo wiele osób, a przede wszystkim dzieci, cierpi z powodu biedy.

Bieda odciska na dzieciach o wiele silniejsze piętno niż na dorosłych. Życie w biedzie, nawet krótkotrwałe ma nieodwracalne skutki dla zdrowia dziecka, jego osiągnięć edukacyjnych, a także może mieć wpływ na możliwość zdobycia właściwego wykształcenia, a co się z tym wiąże, odpowiedniej pracy w przyszłości.

środa, 14 październik 2015 19:59

Szanowne Panie, Szanowni Państwo,


W przyszłym tygodniu odbędzie się ostatnie posiedzenie obecnego rządu. To ostatni moment, żeby jeszcze w tej kadencji rząd zajął się sprawiedliwszym dostępem do alimentów dla wszystkich dzieci. Dlatego apelujemy do Premier Ewy Kopacz, żeby Rada Ministrów podjęła ten temat.
 
Końcówka okresu przedwyborczego, to dobry moment, żeby Pani Premier przypomniała sobie o licznej grupie dzieci. Jeśli wiele osób podpisze apel, mamy szansę doprowadzić do tego, że Rada Ministrów podwyższy kryterium dochodowe z Funduszu Alimentacyjnego do wysokości minimalnej płacy.
 
W Polsce mamy ogromny problem ze ściągalnością alimentów. Jest ona najniższa w całej Europie W tej sytuacji, kiedy jeden rodzic uchyla się od płacenia alimentów, obowiązek utrzymania dziecka spada na drugiego rodzica, z którym mieszka dziecko. Przeważnie są to matki.

piątek, 28 sierpień 2015 11:26

List od mamy Amelki, pani Kasi Szymiczek:

Szanowni Państwo,

15 czerwca Amelia skończyła 2 lata i los obdarował ją dwoma nieuleczalnymi chorobami - w drugim miesiącu życia zdiagnozowano u niej Mukowiscydozę oraz rok później cukrzycę typu pierwszego.


 Opisuję krótko na co zostały i zostają wydawane zebrane już pieniądze; głównie na leki, witaminy, odżywki i wkłucia do pompy insulinowej pewnie banalne, ale koszt miesięcznego leczenia Amelii waha się ok 1000 zł. A teraz pieniądze będą potrzebne na dalsze leczenie i tak będzie co roku do końca dni Amelii, a poza tym zamierzamy zakupić przenośny inhalator, ponieważ mamy 5 inhalacji dziennie i to trochę ogranicza nasze wyjścia, a chcemy brać czynny udział w codziennym życiu, zakup puls oksymetru i wyjazd na turnusy rehabilitacyjne. Mamy nadzieję, że na tym poprzestaniemy i życie nie zmusi nas do innych wydatków związanych z chorobami Amelii, zwłaszcza, że i tak już sporo mamy na głowie.

Pozdrawiamy i dziękujemy za zainteresowanie(…).

Kasia Szymiczek:)

 

Więcej nformacji o Amelce znajduje się także na jej stronie na Facebooku:

https://www.facebook.com/pages/Amelia-Szymiczek/559639200785906?fref=ts


Podajemy także nr. konta Amelki:

82 1940 1076 5858 6510 0000 0000

Prosimy także, aby wszystkie wpłaty kierowane na konto miały dopisek: dla Amelii Szymiczek

Dziękujemy za pomoc!

 

Redagowała

Beata Sekuła

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama