reklama
Magazyn WhyStory logo
reklama
Sprawy społeczne > fundacje
środa, 11 październik 2017 22:35

W dn. 12 października 2017 (czwartek) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej (WSzS) odbędzie się wizyta przedstawicieli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Jerzego i Lidii Owsiaków. wosp

Fot. Fundacja WOŚP

środa, 04 październik 2017 23:01

W najbliższy piątek (6 października) w Bydgoszczy odbędzie się uroczystość przekazania przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wsparcia dla 178 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Za sumę ponad 1,5 miliona złotych Fundacja WOŚP nabyła dla strażaków ochotników 264 urządzenia i elementy wyposażenia takie jak agregaty prądotwórcze, motopompy szlamowe, pilarki spalinowe, a także zestawy ratownicze PSP R1, fantomy, deski ortopedyczne czy defibrylatory. 

wosp

niedziela, 24 wrzesień 2017 12:30

Zapraszamy do wzięcia udziału nie tylko w części plenarnej, ale również w imprezach towarzyszących. Poniżej przedstawiamy harmonogram całego wydarzenia.

 

12

3

4

5

6

 

wtorek, 05 wrzesień 2017 15:56

Dziecko z dysfunkcją słuchu. Implikacje teoretyczne i praktyczne

Sala Sejmu Śląskiego w Katowicach ul. Jagiellońska 25, Katowice Urząd Wojewódzki

28 września 2017 Konferencja *

Czas trwania wystąpienia ok. 15-20 minut

Moderacja Marianna Dufek (Redaktor TVP)

wtorek, 27 czerwiec 2017 15:09

Fundacja „In Corpore”, która powstała w 2005 roku, jest organizacją prowadzącą, promującą i wspomagającą działania diagnostyczne, terapeutyczne i edukacyjne. Za udzielanie skutecznej pomocy dzieciom oraz młodzieży z dysfunkcjami i niepełnosprawnościami została nagrodzona tytułem „The Best & More”. Obecnie holistycznie wspiera także dorosłych, dla których rozwija swoją ofertę.

incorp2

Skuteczna terapia Tomatisa

Działania podejmowane przez Fundację w Centrach Diagnostyki i Terapii w Katowicach, Częstochowie oraz Dąbrowie Górniczej skupiają się głównie na integrowaniu różnych środowisk w celu zapewnienia holistycznego podejścia do diagnostyki i terapii osób z zaburzeniami słuchu, mowy oraz innymi problemami jak ADHD czy Asperger.

piątek, 14 kwiecień 2017 13:33

„Człowieka trzeba zawsze zrozumieć i stanąć po jego stronie” - mówi Anna Dymna 

 w

Anna Dymna od wielu lat zdobywa serca fanów filmu oraz teatru. Rozmowa z panią Anną, która została laureatką programu „Kobieta charyzmatyczna 2017”, o trudnej sztuce aktorskiej, filmie, prowadzeniu fundacji oraz pomocy osobom niepełnosprawnym.

piątek, 24 marzec 2017 15:38

„Dzielimy się naszym życiem i tym co posiadamy, ale też bardzo dużo otrzymujemy od innych” - mówi Barbara Sadowska.

 BTSadowscy

Chęć pomocy innym oraz wyjątkowa wrażliwość. To cechy charakterystyczne Wiceprezes Barbary Sadowskiej z Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka” w Poznaniu. Rozmowa z Panią Barbarą, laureatką programu „Kobieta Charyzmatyczna 2017”, m.in. o działalności na rzecz osób potrzebujących zagranicą, sytuacji bezdomnych, oraz żeglarstwie.

czwartek, 10 listopad 2016 09:33

Blisko 1 100 000 wysłanych maili w ciągu ostatniego roku. Biuro prasowe Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to całkiem spora machina. Każdego dnia pracownicy działu PR dbają o to, by informować zainteresowanych o wszelkich działaniach Orkiestry. Nie było by to możliwe, gdyby nie odpowiednie narzędzia.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to najsilniejsza polska marka – wg Brand Asset Valuator, największego na świecie badania kondycji marek. Raport Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) już po raz kolejny przedstawia Orkiestrę jako markę cieszącą się największym zaufaniem społecznym w Polsce. Na taki stan rzeczy składa się wiele czynników. Przede wszystkim przejrzystość i transparentność działań Fundacji WOŚP. Żeby jednak móc dotrzeć z informacjami o działalności Orkiestry, potrzebne są odpowiednie narzędzia.

wtorek, 25 październik 2016 11:58

Przywrócić ludziom poczucie godności

W 1989 roku w opuszczonym budynku szkoły we Władysławowie, na zachód od Poznania, powstała Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka” - organizacja obywatelska działająca na terenie całej Polski, zajmująca się zaniedbanymi grupami społecznymi.W ramach Sieci Barki działakilkadziesiąt podmiotów (Wspólnot, spółdzielni, centrów integracji społecznej) w kraju i za granicą.Prezes Fundacji - Tomasz Sadowski - został wyróżniony tytułem Lider z powołania.

 

Fundacja – zasady funkcjonowania

 

Małżeństwo psychologów, Barbara i Tomasz Sadowscystworzyli środowisko, struktury społeczne, w których „zapomniani oraz niechciani” członkowie społeczeństwa polskiego znaleźli szansę rozwoju osobistego i społecznego. Ta misja „Barki” zaowocowała utworzeniem alternatywnego systemu pomocy - Celem Fundacji było zorganizowanie systemu wsparcia dla procesu integracji grup społecznie marginalizowanych, na który składają się programy obejmujące w Polsce ok. 5 tys. osób rocznie. Powstały m.in. centra integracji społecznej, które skupiają ludzi z grup wykluczonych przez społeczeństwo, umożliwiając im odbudowanie własnej tożsamości, szeroko pojęte kształcenie i odnalezienie się w nowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej.

poniedziałek, 17 październik 2016 09:08

 

Jak pomagać? Każdy z was w pewnym momencie się nad tym zastanawiał - co zrobić, aby chociaż trochę ułatwić życie drugiej osobie. Czasami mógł to być ktoś bliski - członek rodziny, znajomy - a czasami osoba, której nawet się nie znało. Nasza fundacja - założona przez Wojciecha Kłodzińskiego, prezesa Enterso sp. z o.o. - również zadała sobie to pytanie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wygląda sytuacja w krajach Trzeciego Świata i jak prezentuje się różnica pomiędzy tamtejszym i europejskim standardem życia. Większość z nas jest świadoma również tego, w jak dużym stopniu dotyka to dzieci - głód, choroby czy braki nawet najbardziej podstawowych materiałów praktycznie odbierają im szansę na normalny rozwój.

 

Celem, jaki na wstępie przyjęła nasza organizacja, jest pomoc tym najbardziej potrzebującym - dzieciom, które zmuszone są żyć i dorastać w ekstremalnie trudnych warunkach. Zależy nam na pomocy dostarczanej zarówno w najbiedniejsze regiony, jak i te poszkodowane katastrofami naturalnymi czy innymi tragediami. Wierzymy, że wspólnym wysiłkiem - naszym, a także współpracujących z nami grup i osób - uda nam się zorganizować skuteczną pomoc dla najbardziej dotkniętych problemami współczesnego świata.

wtorek, 24 maj 2016 20:00

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy opublikowała na stronie wosp.org.pl podsumowanie pierwszych zakupów sprzętu medycznego za środki z 24. Finału. Dla godnej opieki medycznej seniorów (a więc przede wszystkim dla zakładów opiekuńczo-leczniczych), dla onkologii dziecięcej, a także dla kilku ośrodków neonatologicznych, WOŚP zakupiła w sumie 3517 urządzeń za łączna sumę 29.650.274,54 PLN. 

45. Konkurs Ofert, fot. Lukasz Widziszowski
sobota, 21 maj 2016 09:35

 

W piątek 20 maja w Warszawie zakończył się 45. Konkurs Ofert Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na zakup sprzętu medycznego. W ciągu trzech dni analizowania złożonych ofert i negocjacji Fundacja WOŚP zakupiła w sumie 2 928 urządzeń medycznych za sumę ok. 25 mln złotych. Ponadto Fundacja postanowiła także, korzystając z warunków wynegocjowanych w czasie poprzednich konkursów ofert, dokonać zakupu dodatkowo 589 urządzeń, co w sumie dało efekt w postaci 3 517 różnego rodzaju aparatów i produktów medycznych, jakie w najbliższych miesiącach trafią do szpitali w całej Polsce.

Celem negocjacji było wsparcie geriatrii, zwłaszcza Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, oraz onkologii dziecięcej. W obu przypadkach można mówić o rewolucyjnej skuteczności Fundacji WOŚP.

poniedziałek, 16 maj 2016 21:23

Po finałowej zbiórce przyszedł czas na realizację pierwszych zakupów medycznych. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w dniach 18-20 maja przeprowadzi 45. Konkurs Ofert, podczas którego zostaną nabyte przede wszystkim urządzenia medyczne dla geriatrii. Część zakupionych urządzeń przeznaczona będzie na wsparcie oddziałów pediatrycznych. 

Po raz kolejny wybierany będzie sprzęt medyczny, który trafi do polskich szpitali. Środki na jego sfinansowanie pochodzą z ostatniego, rekordowego Finału WOŚP ze stycznia tego roku. Efektem trzydniowych negocjacji ma być zakup w sumie ponad 3 000 urządzeń medycznych. Ponownie wsparcie otrzyma geriatria – sprzęt trafi m.in. do Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych w 118 szpitalach w Polsce, a także dziecięca onkologia – 11 placówek. To pierwsze zakupy realizowane ze zbiórki pochodzącej z 24. Finału WOŚP.


To nie ostatnie słowo jeżeli chodzi o zakupy w tym roku – mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To niesamowite, że już po raz 45-ty będziemy organizowali Konkurs Ofert. Robimy konkurs, bo każdemu dajemy takie same szanse, u nas wygrywa pacjent, czyli kupujemy najlepszy, a nie jak to się dzieje w państwowych przetargach, najtańszy sprzęt. W tym roku będziemy jeszcze realizowali zakupy dla pediatrii ogólnej - dodaje Owsiak.

Jest to pierwszy z serii Konkursów Ofert finansowanych z ostatniej styczniowej zbiórki. Fundacja WOŚP w trakcie 24. Finału zebrała ponad 72 mln PLN. Środki te zostaną wydane na zakup sprzętu medycznego dla polskiej geriatrii i pediatrii, oraz na prowadzone przez WOŚP programy medyczne i edukacyjne. Wydatki realizowane będą do połowy 2017 roku, kiedy to Fundacja tradycyjnie opublikuje raport podsumowujący i rozliczające wszystkie finałowe wydatki. 


Konferencja prasowa z udziałem Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz przedstawicieli środowiska medycznego odbędzie się 19 maja 2016 roku o godz. 12:00 w Hotelu Puławska Residence w Warszawie, ul. Puławska 361. 


Wydarzenie poprowadzi Jerzy Owsiak.

Obowiązkowa akredytacja – www.media.wosp.org.pl

Lista zakupywanego sprzętu:
• lokalizatory naczyń
• łóżka sterowane elektronicznie szer. 90 i 100 cm z materacem i szafką typu „przyjaciel”
• inhalatory

• aparaty EKG
• ssaki
• wagi fotelowe

Dodatkowo po zakończeniu Konkursu publicznego w ramach zaproszenia firm do indywidualnych negocjacji kupimy:

• Zestaw do sekwencjonowania i analizy DNA

• Sekwenatory 8-kapilarowe
• Spektrofotometry
• Zestaw do przechowywania i biobankowania materiału biologicznego
• Zamrażarki na -80’C z wyposażeniem
• Wyposażenie zamrażarek do biobanku
• Zestaw do wirowania i przygotowania materiału biologicznego
• Zestaw do PCR i system dokumentacji żeli z detekcją chemiluminescencji
• Termocyklery 96-dołkowe

• System dokumentacji żeli UV z transiluminatorem blue/green
i drukarką
• Zestawy do analizy mikromacierzy
• Mikroskop badawczy wraz z kamerą CCD i wyposażeniem
• Robot do izolacji kwasów nukleinowych
• Zestaw do przygotowania próbek do analizy MRD
• Pompy infuzyjne

Krzysztof Dobies
Rzecznik prasowy Fundacji WOŚP

 

wtorek, 16 luty 2016 21:14

 

Gotujemy dla bezdomnych w Zabrzu

W niedzielę 14 lutego w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Talerz Miłosierdzia... z gwiazdami” połączone z briefingiem dla mediów. Program obejmował prezentację przepisu oraz degustację mistrzowskiej zupy grochowej Renaty Mauer-Różańskiej. Danie przygotował pan Krzysztof Spętany, właściciel restauracji „Pod Kasztanami”. Przepis ten jest częścią projektu „Kalendarz 2016 z przepisami znanych osób na ich ulubioną zupę” i towarzyszącej jej kampanii społeczne. Pomagamy ze smakiem”, która wystartowała w styczniu we Wrocławiu.

Maria Demidowicz, prezes zabrzańskiego koła Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta z
Renatą Mauer-Różańską, wielokrotną mistrzynią olimpijską w strzelectwie sportowym,
Maria Demidowicz, prezes zabrzańskiego koła Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta z Renatą Mauer-Różańską, wielokrotną mistrzynią olimpijską w strzelectwie sportowym

środa, 10 luty 2016 20:24

Oferujemy nie tylko doraźną pomoc, ale też uczymy samodzielności i odbudowy relacji międzyludzkich.

 

span style="font-size: 14pt;">Wywiad z Marią Demidowicz – Prezesem Koła Zabrzańskiego Towarzystwa im. św. Brata Alberta. Kobieta charyzmatyczna, która potrafiła skupić wokół siebie grupę działających z zaangażowaniem osób oraz instytucji. Działając społecznie, stworzyła lokalną, modelową platformę współpracy. Jest osobą oddaną rodzinie. Jej życiową pasją jest wspieranie innych.

Pełni pani funkcję Prezesa Koła Zabrzańskiego Towarzystwa im. św. Brata Alberta. Skąd pomysł, żeby wszystkie swoje siły i starania poświęcić tym działaniom.

Ta historia zaczęła się od przypadku. Pracowałam w Zabrzańskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji jako kierownik działu sprzedaży wody. Po raz pierwszy miałam kontakt ze stowarzyszeniem w 1996 roku, kiedy przyszedł do nas ówczesny wiceprzewodniczący zabrzańskiego koła stowarzyszenia, aby podpisać umowę na dostawy wody. Zostałam zaproszona na zebranie zarządu. Poznałam cele, metody działania oraz warunki pracy stowarzyszenia. Nawiasem mówiąc, sam budynek wyglądał inaczej niż teraz, był zdewastowany. Niemal od razu zaczęłam działać na rzecz stowarzyszenia. Początkowo pracowałam w komisji rewizyjnej, potem w zarządzie. Od 2001 roku jestem jego prezesem.

wtorek, 12 styczeń 2016 14:08

Kto potrafi pomóc zwierzętom?

 

Po raz pierwszy zorganizowane starania na rzecz poprawy warunków życiowych zwierząt podjęto w XIX wieku. W tym czasie zaczęto odnosić się do zwierząt jako istot odczuwających ból, głód i cierpienie. Takie podejście wywołało krytykę wobec niektórych form okrucieństwa; pojawiło się po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii. Tam też zostały sformułowane przez Radę Dobrostanu Zwierząt (Farm Animals Welfare Council) zasady podejścia do zwierząt wyrażone w pięciu podstawowych wolnościach zwierząt

lisy

 Są to:

- Wolność od głodu i pragnienia poprzez zapewnienie dostępu do świeżej wody i pokarmu, który zapewni zdrowie i siły.

- Wolność od urazów psychicznych i bólu poprzez zapewnienie odpowiedniego traktowania.

- Wolność od ran i chorób dzięki zapobieganiu, szybkiej diagnozie i leczeniu.

- Wolność od stresu poprzez zapewnienie opieki i traktowanie, które nie powoduje cierpienia zwierząt.

- Wolność do wyrażania naturalnego zachowania się poprzez zapewnienie odpowiedniej przestrzeni, warunków i towarzystwa innych zwierząt.

Wymienione powyżej wolności odnoszą się do ochrony zwierząt rozumianej jako działania na rzecz zmniejszenia cierpienia zwierząt i wspierania ich humanitarnego traktowania niezależnie od celu hodowli.

wtorek, 15 wrzesień 2015 21:33

 Monitorwanie sytuacji dzieci w Polsce

Warszawa, 15 września 2015 r. – Od 1989 roku w Polsce ubyło ponad 4 mln dzieci, co oznacza spadek populacji dzieci o prawie 40%. W tej chwili w naszym kraju żyje niecałe 7 mln dzieci i liczba ta ciągle maleje. Monitorowanie i ocena sytuacji najmłodszych jest podstawą do podejmowania właściwych decyzji mających wpływ na przyszłość nie tylko dzieci, ale i całego społeczeństwa. Dlatego UNICEF Polska zdecydował się uruchomić pierwszy w Polsce serwis internetowy DzieciwPolsce.pl, który pozwala na monitorowanie sytuacji dzieci w naszym kraju.

 

Malejąca liczba dzieci, spadek ich udziału w populacji z 29,5% w roku 1989 do 18,2% w roku 2013 wskazuje na konieczność intensyfikacji działań mających na celu odwrócenie negatywnego trendu, podkreśla Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

W serwisie DzieciwPolsce.pl można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące życia dzieci w dziesięciu obszarach: demografia, zdrowie, edukacja, piecza zastępcza, rodzina, przemoc, ubóstwo, zachowania zdrowotne, wypadki, sport i rekreacja. Dzięki tym informacjom można uzyskać kompleksowy obraz życia dziecka w Polsce oraz wskazać najważniejsze problemy dotykające dzieci w naszym kraju.

Monitorowanie sytuacji dzieci powinno być impulsem, który zmobilizuje rząd do bardziej kompleksowego spojrzenia na działania na rzecz dzieci i stworzenia strategii dedykowanej dzieciom, systemu koordynowania działań na rzecz najmłodszych oraz monitorowania wydatków państwa na ich rzecz. Są to elementy niezbędne dla zapewnienia skuteczności prowadzonej polityki.

Stworzenie serwisu poświęconego monitorowaniu sytuacji dzieci podkreśla podmiotowość dziecka. Dzieci są istotną grupą społeczną, mającą potrzeby inne niż dorośli, ale wymagającą równego traktowania.

Serwis został przygotowany na bazie dostępnych danych statystycznych pochodzących z różnych instytucji publicznych. Dane zostały przedstawione tak, aby były przystępne dla odbiorcy, a identyfikacja pożądanych informacji odbywała się sprawnie i szybko. Serwis jest skierowany do instytucji, organizacji oraz osób, których celem jest poprawa życia najmłodszych, a w szczególności do organizacji pozarządowych, mediów, instytucji naukowych oraz samorządów.

Więcej informacji: http://www.dzieciwpolsce.pl/

 PILNE! 1,7 miliona dzieci w Nepalu potrzebuje pomocy
Wpłać na www.unicef.pl/nepal

lub wyślij SMS o treści NEPAL na numer 7245 (koszt 2,46 PLN)

1989

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama