reklama
Magazyn WhyStory logo
reklama
Technologie i Motoryzacja
poniedziałek, 04 wrzesień 2017 06:01

Piotr Bralski od prawie trzech lat jest dyrektorem działu IT w polskim oddziale Microsoft. Od wielu lat zarządza infrastrukturą IT w międzynarodowych korporacjach. Jego głównym celem zawodowym jest budowanie długotrwałych relacji z klientami i dostarczanie im światowej klasy usług informatycznych firmy Microsoft. Za efektywne zarządzanie systemami informatycznymi oraz za szeroko pojętą działalność społeczną Piotr Bralski uzyskał nominację do tytułu Lider z powołania.

DSC 0397

wtorek, 27 czerwiec 2017 13:51

Ponad 40% mieszkańców Zabrza korzysta z usług Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Magazyn WHY Story, w wyniku Analizy Wyborów Konsumenckich, przyznał ZPEC Sp. z o.o. tytuł „The Best & More” za wytwarzanie i przesył ekologicznego oraz bezpiecznego ciepła systemowego, a także efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem oraz wspieranie inicjatyw społeczno-kulturalnych w mieście.

ZPEC2

Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z.o.o. jest specjalistycznym przedsiębiorstwem ciepłowniczym o wieloletnim doświadczeniu, które zajmuje się wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją ciepła systemowego. Zaspakaja potrzeby odbiorców w zakresie centralnego ogrzewania i ciepłej wody od 1970 r. W tym czasie firma, podlegając procesom restrukturyzacji, przeszła drogę od przedsiębiorstwa państwowego, poprzez komunalne, aż po spółkę prawa handlowego. Swoją wysoką pozycję na rynku zawdzięcza efektywnemu oraz nowoczesnemu zarządzaniu, innowacyjnym technologiom, ekologicznym rozwiązaniom oraz szeroko propagowanej odpowiedzialności społecznej. Zdobytą wiedzą oraz doświadczeniem w kwestii zarządzania, w tym finansami, dzieli się ze swoimi kontrahentami również zagranicznymi, np. z Ukrainy.

wtorek, 27 czerwiec 2017 11:02

W ostatnich latach Microsoft dokonał czegoś naprawdę niezwykłego. Z firmy kojarzącej się głównie z oprogramowaniem stał się jednym z kluczowych graczy na rynku sprzętu komputerowego. To właśnie Microsoft wyznacza dziś trendy w świecie nowych technologii, pokazując przepięknie wykonane, wydajne urządzenia, zaprojektowane z myślą o nowoczesnym i mobilnym biznesie. Urządzenie dotychczasowo dostępne w Polsce – Surface Pro 4 cieszyło się ogromną popularnością, a ponadto zostało wyróżnione tytułem „The Best & More”. Wierzymy, że dwie kolejne nowości równie dobrze przyjmą się na rynku.

Surface Laptop

Jednym z nowych urządzeń jest Surface Laptop. Rzut oka na ten sprzęt nie pozostawia złudzeń: to pogromca macbooków, który bez wątpienia zagości na niejednym biurku. Powód? 14 godzin pracy na 1 ładowaniu mówi samo za siebie. To pierwszy na świecie laptop, w którym nie znajdziemy żadnych śrubek na obudowie – Microsoft idealnie spasował ze sobą wszystkie elementy konstrukcji komputera. Sama obudowa została natomiast wykonana ze szczotkowanego aluminium. Klawiatura Surface Laptop oraz podpórka pod nadgarstki są wyściełane materiałem Alcantara.

MSSurface L MKT 01 Silver V2 RGB

poniedziałek, 22 maj 2017 08:51

Dr inż. Zbigniew Barecki to Prezes Zarządu i założyciel w 1991 roku Przedsiębiorstwa Górniczego DEMEX, producenta innowacyjnych rozwiązań i produktów dla górnictwa, a także inicjator i realizator projektów modernizacji i rewitalizacji zabytkowych obiektów poprzemysłowych i nadania im nowych funkcji, m.in. Szybu Maciej dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Concordia” w Zabrzu. Otrzymał nominację do tytułu Lider z powołania.

 demex

Dostrzegł potencjał Śląska

 

Zbigniew Barecki nie jest rdzennym Ślązakiem, pochodzi z Bielska, a do Zabrza przyjechał dopiero na studia w Politechnice Śląskiej. Długo nie mógł się przekonać do kultury tego regionu, głównie z powodu jej wyrazistej odmienności, a także znacznie zdegradowanegośrodowiska, i nawet poznanie przyszłej małżonki niewiele zmieniło. – Jeszcze przed ślubem obiecałem jej, że wrócimy do Bielska, czego do dzisiaj nie może mi wybaczyćżartuje pan Zbigniew. – Ale moja późniejsza działalność zawodowa związana z uczelnią , pracą w kopalni i rozwojem firmy sprawiła, że ostatecznie zostaliśmy tutaj, a ja zacząłem dostrzegać potencjał Śląska.

 

Zanim dr Barecki założył DEMEX, pracował na kopalni Pstrowski w Rokietnicy, która w latach 90. zakończyła swoją działalność. Początkowo nie wiedział jak dalej pokierować swoją karierą, jednak dzięki wrodzonym zdolnościom przywódczym i determinacji (już w szkole a później podczas studiów pełnił wiele funkcji samorządowych), postanowił założyć spółkę. – Byłem zmuszony przez okoliczności zewnętrzne do aktywnego działania, chociaż dzisiaj wiem, że był to …skok na głęboką wodę, ale nie żałuje tamtych decyzji i widzę, że chyba w tamtym okresie było łatwiej? – zastanawia się pan Barecki i dodaje – Moim zdaniem kluczem do sukcesu jest wewnętrzna energia, pasja i przede wszystkim lubienie i cenienie swojego zawodu.

 

piątek, 19 maj 2017 09:10

Barbara Dyluś od 2008 roku koordynuje programy społecznego zaangażowania realizowane przez polski oddział firmy Microsoft (w tym programy grantowe oraz wsparcia technologicznego dla organizacji non-profit). Jest także realizatorką cyklu konferencji NGO Connection Day, YouthSpark Live, Tech4Good. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i ludźmi trzeciego sektora. W marcu 2017 r. została nagrodzona tytułem Kobieta Charyzmatyczna w kategorii Kobieta Społeczna.

 m2

czwartek, 02 marzec 2017 13:27

Firma SLV-GSI Polska Sp. z o. o. z siedzibą w Zabrzu, powstała w 2005 roku. Jej pracownikami są osoby od wielu lat związane ze spawalnictwem, przetwórstwem metali oraz przemysłem ciężkim. Spółka prowadzi certyfikacje, przeprowadza kontrole i nadzory w firmach wytwarzających stalowe konstrukcje budowlane (budynki, hale, maszty, kominy, etc.), pojazdy szynowe oraz elementy ze stali zbrojeniowej, prowadzi szkolenia i seminaria specjalistyczne dla osób nadzorujących proces spawania oraz kursy praktycznej nauki spawania.

 mostslv

Na renomę firmy wpływa wysoki poziom świadczonych inspekcji, terminowość realizacji usług, wyspecjalizowany personel oraz rozpoznawalność marki, zwłaszcza w Niemczech. Grupa GSI działa także na terenie krajów nadbałtyckich oraz w Rosji, Czechach, Turcji, Chinach, Egipcie. - Jako SLV GSI przeprowadzamy audyty, których celem jest potwierdzenie spełnienia wymagań jakości określonych w obowiązujących normach , przepisach bądź rozporządzeniach Unii Europejskiej - informuje Piotr Gładysz, prezes zarządu.

 

spawanieFirma posiada ponadto nowoczesną bazę szkoleniową, w tym symulator nauki spawania, na którym kursanci zdobywają praktyczne podstawy wiedzy z zakresu spawania łukowego. Firma szkoli i egzaminuje spawaczy , przecinaczy tlenowych oraz prowadzi szeroko zakrojone szkolenia dla personelu nadzoru spawalniczego.

SLV GSI Polska jako jedyna firma prowadzi wraz

z niemieckim oddziałem grupy GSI – firmą SLV Duisburg, kursy inspektorów FROSIO w języku polskim. Wkrótce odbędzie się już ich czwarty cykl. - Te dwutygodniowe szkolenia prowadzone według wymagań norweskiej normy NS 476 przeznaczone są dla specjalistów w zakresie ochronya

IMG 3593

ntykorozyjnej konstrukcji stalowych i bazują na licencji naszego niemieckiego oddziału GSI w Duisburgu - informuje prezes Gładysz. Wiedza zdobyta na tych kursach znajduje zastosowanie przede wszystkim w branży stoczniowej i konstrukcjach „Offshore” i z tego powodu szkolenia zostały przeniesione z Gliwic na Pomorze ( do Wejherowa i Władysławowa ) . Dotychczasowe wyniki pokazały, że te są one prowadzone w efektywny i praktyczny sposób, co zostało potwierdzone wysokim stopniem zdawalności egzaminu końcowego.

 

Piotr Habigier

Beata Sekuła

czwartek, 16 luty 2017 16:01

Smartfon XXI wieku nie jest już tylko urządzeniem do prowadzenia rozmów, wysyłania wiadomości, przekazywania filmów i zdjęć. Coraz częściej stanowi małe centrum dowodzenia - za jego pomocą możliwe jest sterowanie systemami audio, sprzętami AGD  oraz kontrola nad ogrzewaniem mieszkania lub domu. Branża IT notuje obecnie najwyższą dynamikę wzrostu.

Targi Mobile IT

poniedziałek, 23 styczeń 2017 11:16

   Centralne Biuro Certyfikacji Krajowej ogłosiło VII edycję Ogólnopolskiego Programu Dealer 2017. Kandydatury można potwierdzać do dnia 31 marca 2017 r. Laureaci zostaną ogłoszeni podczas uroczystej Gali Warsaw Moto Prestige, zaplanowanej na 29 kwietnia 2017r. w Sheraton Warsaw Hotel.

Konkurs ma na celu pomóc potencjalnym Klientom Salonów Samochodowych wybrać spośród mnogości oferty na rynku te najlepsze, o najwyższych standardach. Natomiast dla podmiotów gospodarczych wyróżnionych tym Godłem to potwierdzenie najwyższej jakości obsługi, profesjonalizmu oraz indywidualnego podejścia do Klienta jak również możliwość wyróżnienia się wśród konkurencji. Firmy mogą zgłaszać się w nastepujących kategoriach:

Dealer Roku 2017 - zostanie przyznana tym Dealerom, którzy swoją działalnością oferują klientowi szeroki wachlarz opcji związanych z zakupem samochodów, motocykli oraz serwisem. Najlepszy Dealer to taki w którym możemy kupić, ubezpieczyć, doposażyć oraz serwisować, a wszystko to będzie odbywało się sprawnie i w miłej atmosferze.

Salon Przyjazny Klientowi - charakteryzuje umiejętność właściwego poprowadzenie klienta przez wszystkie szczeble związane z zakupem pojazdu i jego późniejszego użytkowania.

Serwis Samochodowy / Stacja Beznynowa / Myjnia Samochodowa - to firmy zapewniające kompleksowe usługi, krótkie terminy realizacji napraw oraz konkurencyjne ceny. Dostępność do usług wysoiej jakości oraz łatwy kontakt z zespołem są bardzo ważnym aspektem.

wtorek, 13 wrzesień 2016 09:09

Pełne zaangażowanie, otwarta komunikacja oraz najwyższa jakość produktów

Fabryka położona w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w 2016 roku obchodzi jubileusz dwudziestolecia podpisania Umowy Inwestycyjnej. Zakład zatrudnia cztery tysiące pracowników. Dyrektorem przedsiębiorstwa od 2010 roku jest Andrzej Korpak – wyróżniony tytułem Lider z powołania magazynu WHY Story.

Nowoczesny Lider

Już jako młody człowiek kierował studenckim klubem. To było jego pierwsze doświadczenie menadżerskie. – Praca z ludźmi zawsze sprawiała mi ogromną radość – wspomina.

W młodości chętnie uprawiał koszykówkę i chciał zostać dziennikarzem sportowym. Jednak jego ulubionym przedmiotem w szkole była matematyka. Stąd wybór politechniki, jako miejsca dalszego kształcenia. Po ukończeniu studiów, podjął pracę w firmie budowlanej. Potem już samodzielnie rozpoczął działalność gospodarczą w tej samej branży.

czwartek, 25 sierpień 2016 08:52

Już po raz szósty Zabrzańskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Zabrzańskie Klasyki Nocą! Tym razem uczestnicy tej cenionej imprezy dotrą na Arenę Zabrze przy ul. Roosevelta. Impreza od pierwszej edycji objęta jest Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Zabrze, Małgorzaty Mańki-Szulik

 

Impreza rozpocznie się 27 sierpnia 2016 roku o godz. 16.30 na parkingu sąsiadującym ze stadionem. Po godzinie uczestnicy ruszą paradą pojazdów zabytkowych ulicami Zabrza (trasa poniżej). Przejazd zakończy się na terenie stadionu, gdzie na uczestników i widzów czeka szereg atrakcji: kurs pierwszej pomocy, prezentacja wyposażenia specjalistycznego radiowozu  Wydziału Ruchu Drogowego zabrzańskiej komendy policji czy specjalny pokaz przygotowany przez Szkołę Nauki Jazdy i Ratownictwa Medycznego MOTORAT oraz Pogotowie Ratunkowe Eskulap.

Organizatorzy obiecują, że na imprezie pojawi się także pełen zakres pojazdów zabytkowych produkcji europejskiej, amerykańskiej czy japońskiej!  Będzie więc to świetna okazja, aby zobaczyć bardzo nietypowe i coraz rzadsze samochody. Wśród lincolonów, buicków czy amerykańskich wersji mercedesów zjawią się też fiaty 125p i 126p, trabanty, zastawy, polonezy, wartburgi czy datsuny i zabytkowe toyoty.

piątek, 22 lipiec 2016 13:25

Innowacyjność, rozwój oraz efektywne zarządzanie

Dr hab. inż. Adam Gacek jest autorem lub współautorem 14 patentów z zakresu techniki cyfrowej i inżynierii biomedycznej oraz laureatem 15 nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych za działalność naukową, dydaktyczną, rozwojową i innowacyjną. Nominację do tytułu Lider z powołania otrzymał za wieloletnie i efektywne zarządzanie Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej ITAM w Zabrzu, jedynej jednostki badawczej w kraju, działającej w obszarze inżynierii medycznej, która obejmuje swoją działalnością wszystkie etapy procesu opracowywania wyrobu medycznego.

 

Czy uważa Pan, że liderem z powołania człowiek jest już od urodzenia?

Pytanie „Jak się zostaje liderem z powołania?" jest oczywiście trochę pytaniem podchwytliwym, bo nikt na ogół tego nie planuje. Myślę, że życiowe okoliczności i pewne cechy osobowościowe predysponują daną osobę na funkcję lidera. Uważam, że w głównej mierze decydują o tym jednak własne cechy charakterologiczne i intelektualne. Moim zdaniem, aby zostać liderem trzeba najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę, wykształcenie, które będzie bazą do działań w pracy zawodowej. Właściwie dopiero wtedy zdobywa się odpowiednie umiejętności przywódcze i doświadczenie. Wśród wielu pożądanych cech lidera, bardzo istotna jest umiejętność współpracy z ludźmi, umiejętność pracy zespołowej, przejawianie własnej inicjatywy i inspirowanie współpracowników do twórczego działania. Prawdziwy lider oprócz tego, że stawia wymagania, wyznacza ścieżki działania. Musi być też otwarty na konstruktywną krytykę. Jeżeli tego w sobie nie odnajdzie, jeśli np. rządzi nim tylko chęć władzy i jest bezkrytyczny w swoim działaniu, to może się to dla niego marnie skończyć. Po prostu, lider musi również słuchać innych, musi rozumieć racje swoich najbliższych współpracowników. Lider powinien być kreatywny. Inicjatywność powinna być cechą wrodzoną osoby aspirującej do bycia liderem. Musi posiadać umiejętności do zorganizowanego, integracyjnego działania. Bez dobrze zorganizowanego działania zespołowego nie można oczekiwać efektów wysokiej jakości. W działaniu lidera bardzo ważna jest motywacja do osiągnięcia jakiegoś celu. Lider musi mieć pełne przekonanie o możliwościach osiągnięcia wyznaczonego celu. Z własnego doświadczenia powiem jednak, że nie jest łatwo sprostać tym wszystkim wymaganiom jakim powinien odpowiadać lider, gdyż działa on w pewnym otoczeniu, które na ogół nie może sam kształtować.

piątek, 22 lipiec 2016 08:56

ENTERSO Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie, to firma wiodąca na rynku marketingu internetowego w Polce i co raz bardziej popularna za granicą. Otrzymuje liczne nagrody za innowacyjne rozwiązania technologiczne dzięki zaangażowaniu kreatywnego zespołu, a przede wszystkim jej założyciela – Wojciecha Kłodzińskiego. M.in. za te osiągnięcia oraz działalność społeczną otrzymał nominację do tytułu: Lider z powołania

- Czuję ogromną satysfakcję z tego, że udało nam się utrzymać firmę na rynku przez dziesięć lat, zważywszy, że tylko pięciu procentom organizacji biznesowych udaje się w Polsce tak długo przetrwać – podkreśla młody, aczkolwiek już doświadczony przedsiębiorca - Wojciech Kłodziński. - Dodatkową satysfakcję czuję z tego powodu, że pogodziłem prowadzenie firmy z ukończeniem studiów, podróżowaniem i prywatnym hobby...

poniedziałek, 18 lipiec 2016 14:14

Na branżowym portalu "Teraz Środowisko" pojawił się obszerny artykuł o Zabrzu, laureacie ubiegłorocznej edycji konkursu Eco-Miasto organizowanego przez Ambasadę Francji. Traktuje o uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej.

"W pierwszym, zakończonym w 2009 roku etapie, wykonano ok. 127 km kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami ścieków, powstało też ok. 101 km kanalizacji deszczowej wraz z podczyszczalniami wód deszczowych, ok. 13 km wodociągów przesyłowych oraz ok. 76 km sieci wodociągowej rozdzielczej. Ponadto zmodernizowano Stację Uzdatniania Wody w Grzybowicach i przebudowano oczyszczalnię ścieków „Śródmieście”. W efekcie stopień skanalizowania miasta zwiększył się z 97,28 proc. do 99,40 proc. Do sieci przyłączyło się 3780 mieszkańców, z kolei mieszkańców przełączonych ze zlewni sieci ogólnospławnej i sieci odprowadzającej ścieki wprost do odbiornika było 6866. Łącznie więc na realizacji projektu skorzystało 10646 osób.

poniedziałek, 18 lipiec 2016 13:58

Mająca siedzibę w Zabrzu firma transportowa DB Cargo Polska podpisała "Deklarację w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym". - Jesteśmy tym samym gotowi do współdziałania na rzecz bezpieczeństwa - deklarują pracownicy przewoźnika.

Pod deklaracją jak dotąd podpisało się dziewięćdziesięciu przedstawicieli administracji rządowej, przewoźników, zarządców infrastruktury i firm produkujących na rzecz kolejnictwa.

- Spółka od lat konsekwentnie wdraża i rozwija wewnętrzne procedury bezpieczeństwa oraz szkoli i uświadamia w tym zakresie pracowników. Od kilku lat w firmie działa instytucja tzw. ombudsmana, czyli zewnętrznego niezależnego eksperta, do którego pracownicy mogą zgłaszać wszelkie nieprawidłowości. Dzięki temu wskaźniki monitorujące wypadkowość od kilku lat konsekwentnie spadają. Zachowanie wysokich norm bezpieczeństwa jest podstawą świadczenia usług transportowych na wysokim poziomie. W ten sposób także naszym klientom gwarantujemy bezpieczeństwo powierzonych nam ładunków. – deklaruje Marek Staszek, Prezes Zarządu DB Cargo Polska.

piątek, 17 czerwiec 2016 10:22

Pojęcie bilansu oraz własności intelektualnej i prawnej jest chyba znane każdemu, kto miał jakąkolwiek styczność z zarządzaniem przedsiębiorstwem, rachunkowością spółki, czy inwestycjami na rynku akcji. Własność intelektualną i prawną stanowią m.in. koszty zakończonych prac rozwojowych, tzw. "wartość firmy" pojawiająca się podczas jej sprzedaży, odzwierciedlająca m.in. jej rozpoznawalność na rynku. Są to również inne własności niematerialne i prawne, takie jak posiadane patenty, oprogramowanie użytkowe oraz wszystkie rzeczy niematerialne posiadające określoną wartość - przeliczalną w pieniądzu. Na świecie ochrona własności intelektualnej nie jest zjawiskiem aż tak nowym, jakby mogło się wydawać. Prawo na świecie uznaje ją już od 1883 roku - dzięki konwencji paryskiej. Istniała ona wtedy pod dumną nazwą ochrony "prawa własności przemysłowej". Już w 1886 roku - po konwencji berlińskiej, została rozwinięta o pojęcie utworu oraz ochrony własności literackiej i artystycznej. W roku 1967 natomiast pojawia się Światowa Organizacją Własności Intelektualnej, wprowadzając pojęcie prawa autorskiego.

Daniel 'zoNE' Gabryś
Zdjęcie: Daniel 'zoNE' Gabryś

wtorek, 07 czerwiec 2016 12:26

Trzynasta edycja ProfiAuto Show 2016, czyli imprezy organizowanej w stolicy Górnego Śląska z myślą o amatorach pięknych aut i motoryzacji, przyciągnęła wielu fanów.

 

ProfiAuto Show to największa tego typu impreza w regionie. Na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń motoryzacyjnych. W jej ramach odbyły się m.in. prezentacje najnowszych modeli samochodów i motocykli, szkolenia, konkursy oraz pokazy. Wśród wystawców znalazły się najważniejsze światowe marki z branży automotive. Targi są także okazją do integracji środowiska warsztatowego oraz osób związanych z rynkiem motoryzacyjnym.

 Pierwsze targi ProfiAuto Show odbyły się w 2004 roku pod nazwą Międzynarodowe Targi Wiedzy Technicznej i Szkoleń. W ciągu trzech dni czołowi producenci części zamiennych przedstawili swoją ofertę wsparcia technicznego dla niezależnych serwisów samochodowych. Stopniowo, formuła targów ulegała poszerzeniu – kolejnym edycjom zaczęły towarzyszyć prezentacje, pokazy i wydarzenia skierowane do szerszej publiczności. Od 2009 roku impreza nosi nazwę ProfiAuto Show. Warto dodać, że w trzynastoletniej historii targów, wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się atrakcje takie, jak m.in.: jazda terenowymi samochodami i quadami, przejażdżki z kierowcami rajdowymi, paintball, skoki na bungee, pokazy extreme jump, pokazy driftu, motocyklowe show z muzyką na żywo, a także występy grup tanecznych, wybory Miss ProfiAuto Show, pokazy mody, Drużynowe Mistrzostwa Mechaników Samochodowych oraz koncerty gwiazd.

 

 

W tym roku także nie zabrakło kaskaderskiego show, główną atrakcją była jednak możliwość obejrzenia perełek motoryzacji. Największe spotkanie branży automotive i fanów motoryzacji na południu Polski już po raz drugi odbyło się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, ale swoim zasięgiem objęło też Spodek. Przez weekend na fanów motoryzacji czekało wiele atrakcji m.in. samochód o dwóch silnikach, wytatuowany i „diabelski” motocykl, wyjątkowe modele Lexusa oraz Yamahy czy auto dla czterech kierowców. Motoryzacyjne osobistości – to mistrzyni rajdowa Klaudia Podkalicka, a także dziennikarze motoryzacyjni – Patryk Mikiciuk i Adam Klimek. Nie zabrakło emocji podczas pokazu Gladiator’s Day, czyli kaskaderskiego show na terenach zewnętrznych, obejmującego pokazy m.in. driftu, kontrolowanych zderzeń, samochodowego bowlingu, taxi na dwóch kółkach i ratownictwa medycznego.

środa, 25 maj 2016 16:51

Zaangażowanie w pomoc zespołowi i klientom

Tomasz Lisewski, prezes Philips w Europie Środkowo-Wschodniej, jest pierwszym Polakiem, któremu udało się zdobyć tak wysokie stanowisko w tej korporacji. Jest odpowiedzialny za rozwój biznesu medycznego i konsumenckiego w siedemnastu krajach. Pracując w tej firmie od 2009 roku udowodnił, że potrafi rozwijać działalność biznesową w sposób zrównoważony, w oparciu o głębokie zrozumienie wymagań rynku i potrzeb pracowników oraz klientów.

Redaktor naczelna Why Story - Beata Sekuła z prezesem Philips w Europie środkowej, podczas wręczenia dyplomu
 

Podobno duch rywalizacji i chęć zwycięstwa towarzyszyły Panu od najmłodszych lat…

W pewnym sensie tak, szczególnie objawiało się to na boisku do koszykówki. Z racji wysokiego wzrostu grałem jako skrzydłowy w klubie Wybrzeże Gdańsk. Najczęściej znajdowałem się blisko kosza…

środa, 18 maj 2016 19:42

Dysproporcje w podejściu do bezpieczeństwa cyfrowego w różnych sektorach gospodarki

 

Szybki rozwój technologii wymaga zachowania odpowiedniego poziomu ochrony ze strony instytucji. W działania te coraz częściej angażowane są działy biznesowe organizacji. Najlepszym przykładem jest sektor finansowy. Tylko w ciągu ostatniego roku świadomość dotycząca cyberbezpieczeństwa po stronie operacyjnej wzrosła w 95% instytucji finansowych. Temat ten gości regularnie na spotkaniach zarządu w niemal jednej trzeciej firm. Dla porównania, tylko jedna czwarta szefów bezpieczeństwa w sektorze publicznym uważa swoją współpracę z innymi działami za efektywną. Co ciekawe, w branży handlowej, którą charakteryzuje największe tempo wprowadzania nowych produktów i usług na rynek, zasady bezpieczeństwa są uważane za czynnik spowalniający biznes aż w 40% przypadków. Tematyka cyberbezpieczeństwa jest jednym z kluczowych tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywa się w dniach 18-20 maja w Katowicach.

 

Jedynie 36 proc. przedstawicieli sektora dużych przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, którzy wzięli udział w badaniu Microsoft i EY „Security Trends. Bezpieczeństwo w cyfrowej erze”, przyznało, że polityka bezpieczeństwa ich organizacji została stworzona w porozumieniu z zespołami odpowiadającymi za bieżącą działalność biznesową w firmach i wykonawczą w instytucjach publicznych. Jednocześnie wyniki badania jasno pokazują, że zwiększenie świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa, zarówno wśród pracowników jak i kierownictwa, to najlepsza droga do podniesienia poziomu bezpieczeństwa organizacji.

sobota, 14 maj 2016 10:49

Co zrobiliśmy i robimy?

 

W ciągu ostatnich 10 lat miasto Katowice zrealizowało szereg zadań inwestycyjnych związanych z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej. Prace przeprowadzone zostały na 33 obiektach, a łączny koszt zadań wyniósł prawie 139 mln zł.

Od 2010 roku wsparliśmy wymianę ponad 1 500 źródeł ciepła oraz montaż prawie 550 instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii na łączną kwotę 11 mln zł.

We współpracy z różnymi podmiotami i jednostkami organizacyjnymi prowadzimy szereg działań edukacyjno-informacyjnych, związanych z ochroną środowiska, w tym w zakresie ochrony powietrza i gospodarowania odpadami. Dodatkowo, w ramach działań edukacyjno – informacyjnych, miasto Katowice od 2009 roku prowadzi tematyczny portal internetowy www.katowice.energiaisrodowisko.pl.

Wraz z innymi partnerami organizujemy corocznie dwie duże imprezy tematyczne - Leśny Piknik Rodzinny „EKOODPOWIEDZIALNI” (kolejna edycja już 22.05.2016 r. – Katowicki Park Leśny), „Dni Energii Miasta Katowice” (kolejna edycja już 24.09.2016 r. – Plac Kwiatowy, Rynek).

Jako jedno z nielicznych miast posiadamy „Plan działań krótkoterminowych w przypadku wystąpienia nadmiernej imisji szkodliwych substancji w powietrzu” (PDK). Dokument ten definiuje poziomy wprowadzania PDK w przypadku przekroczeń norm zanieczyszczenia powietrza, wraz z określeniem procedur informowania społeczeństwa oraz realizacji zadań przez poszczególne komórki i jednostki organizacyjne miasta Katowice.

Aby rozszerzyć zakres działań związanych z ochroną powietrza, współpracujemy w ramach różnych zespołów i komisji z innymi miastami aglomeracji, województwa i kraju. Będziemy także uczestniczyć w posiedzeniach zespołu powołanego przez Marszałka Województwa Śląskiego w celu przygotowania tzw. „uchwały antysmogowej”.

Wyniki pomiarów stacji automatycznej zlokalizowanej w Katowicach przy ul. Kossutha wskazują spadek średniorocznego stężenia pyłu PM10. Potwierdza to, że działania miasta Katowice oraz pozostałych miast aglomeracji wpływają na poprawę jakości powietrza w naszym regionie.

Co planujemy zrobić?

Obecnie miasto skupia się na przygotowaniu i realizacji wysokonakładowych zadań inwestycyjnych dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim termomodernizacji budynków, wymiany oświetlenia ulicznego oraz przebudowy infrastruktury transportowej.

Oprócz dotychczas realizowanych zadań planujemy przede wszystkim intensyfikację działań informacyjno- edukacyjnych, poprzez organizację spotkań i szkoleń dla mieszkańców, zarządców i przedstawicieli MŚP w zakresie problematyki ograniczania niskiej emisji. Planujemy także utworzenie w mieście Katowice „Centrum Informacji o Efektywności Energetycznej”.

Dodatkowo, w ramach jednej z inicjatyw projektowych finansowanych ze środków Unii Europejskiej planujemy, wraz z partnerami z Europy, złożyć wniosek o dofinansowanie i uruchomienie „Systemu monitoringu powietrza dla miasta Katowice”.

Najważniejszym z planowanych na kolejne lata zadań dla miasta Katowice jest uruchomienie od 02.01.2018 r. „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Katowice”. Zgodnie z wykonanymi szacunkami planujemy w ciągu kolejnych 10 lat przeznaczyć po 10 mln zł rocznie na działania związane ze zmianą sposobu ogrzewania budynków (10x10). Założono, że rocznie 5 mln zł przeznaczone zostanie na dotacje do zmiany systemu ogrzewania dla mieszkańców i innych podmiotów, natomiast drugie 5 mln zł przeznaczone zostanie na likwidację niskiej emisji w zasobach mieszkaniowych gminy. Wymieniony wyżej program i jego główne założenia będą na początku przyszłego roku przedmiotem szerokich konsultacji społecznych.

 

czwartek, 21 kwiecień 2016 19:13

Reklama może mieć przeróżne formy: internetową, telewizyjną, prasową, radiową, billboard itp., natomiast jej wpływ na sprzedaż jest niewątpliwie ogromny. Jednak czy jej brak może spowodować, że nawet najlepsza gra się nie sprzeda? Przykładów jest bardzo wiele, jednak skupię się na najbliższym memu sercu. Czyli na Original War - strategii czasu rzeczywistego, często przez portale growe uznawanej za jedną z najlepiej zrealizowanych fabularnie gier, nawiązujących do czasów zimnej wojny. Bardzo dobrze ocenianej przez krajowe i zagraniczne media growe (oceny 8-9 na 10). Zakładam mimo to, że większość z osób, które tu trafiły o niej nie słyszała. W Polsce i Czechach była najlepiej odebrana - wspomnę o tym nieco później. Poza tymi państwami była mało znana, jednak jakie mogły być tego powody, napiszę nieco później.

Screen: Daniel 'zoNE' Gabryś

piątek, 08 kwiecień 2016 15:32

„Zbierzmy się do kupy” w Katowicach

 

Z tym problemem spotkał się chyba każdy. Denerwuje niemal wszystkich. Jest przyczyną degradacji przestrzeni publicznej i wielu groźnych chorób. Pomimo tego, żadne miasto do dziś nie poradziło sobie z nim. Czy akcja „Zbierzmy się do kupy” uwolni nasze miasto od problemu psich odchodów? Wszystko zależy od nas samych, mieszkańców, nie tylko właścicieli psów.

 

Pod koniec ubiegłego roku akcję walki z psimi kupami zainaugurowano w Katowicach. Siły połączyły w Katowicach połączyli Urząd Miasta, Zakład Zieleni Miejskiej, Straż Miejska i społecznicy. Inicjatywa organizowana przez katowicki magistrat odbywa się pod hasłem „Zbierzmy się do kupy”. Obejmuje między innymi prelekcje w szkołach na temat konieczności sprzątania po psach.

- Przykłady z innych miast pokazują, że to często najmłodsi mają pozytywny wpływ na rodziców i dziadków. Celem naszej akcji jest zmiana myślenia, przyzwyczajeń właścicieli czworonogów, sprawienie żeby stworzyła się moda na sprzątanie po swoim psie. Niesprzątanie jest i ma być obciachowe – podkreśla Barbara Lampart, naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice.

Wkrótce do wielu bloków w Katowicach trafią ulotki i plakaty promujące akcję i informujące o karach za niesprzątanie. Straż Miejska uruchomiła specjalny adres e-mail: dokupy@katowice.eu dla osób, które chciałyby zawiadomić o tym, że ktoś w okolicy nie sprząta po psie. Można też zadzwonić pod numer 32 494 02 41.

„Zbierzmy się do kupy” to działanie, które w walkę o czyste trawniki i ulice angażuje właścicieli psów oraz mieszkańców nie posiadających czworonogów. Poważne i wielowątkowe podejście do problemu może sprawić, że w Katowicach dokona się zmiana. Do tej pory działania akcji zdecydowanie były nastawione na edukację. Straż Miejska zapowiada jednak zmiany. - Nie będzie pobłażania, w tym roku częściej sięgać będziemy po bloczek mandatowy, recydywiści mogą spodziewać się mandatu w wysokości 500 zł, a jak to nie pomoże - wniosków o ukaranie  do sądu.  Zwykłego pouczenia, z którego bardzo często do tej pory korzystaliśmy, będziemy udzielać w wyjątkowych sytuacjach – podkreślił Mariusz Sumara, zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Katowicach.

Okazuje się, że działania edukacyjne Miasta Katowice i Straży Miejskiej przynoszą efekty. - Już dziś widzimy pozytywne skutki akcji „Zbierzmy się do Kupy”. Mieszkańcy częściej zwracają uwagę osobom, które po psach nie sprzątają. Dużą nadzieję upatrujemy w olbrzymiej rzeszy młodych właścicieli psów, którzy sprzątają psie kupy i dają dobry przykład. Sprzątanie po psie musi stać się modne – zaznacza Adam Skowron, radny Rady Miasta Katowice, jeden z inicjatorów akcji.

Na konferencji byli także obecni przedstawiciele organizacji pozarządowych, które są Partnerami akcji:Fundacja Przystanek Schronisko (którzy przybyli na konferencję razem z psami),  Fundacja SmartVet „Kochamy Zwierzęta”, Stowarzyszenie Instytut Regionalny w Katowicach oraz Fundacja For Animals. Mamy kolejne zgłoszenia od organizacji, które chcą się włączyć w akcję.

Podczas konferencji przedstawiono organizacje społeczne, które włączyły się do akcji. Nagrodzono także zwycięzców konkursu na najciekawsze hasła edukacyjne, które znajdą się na tabliczkach, które będą umieszczone na zieleńcach i trawnikach. Spośród 73 przesłanych zgłoszeń, wybrano 8: „Kupa do kosza, a będziesz mieć czystego kalosza”, „Wyrzuć pupila kupy, a będziesz mieć czyste...sumienie”, „Twojemu psu jest wstyd za Ciebie”, „Czyś jest babcia czy babeczka zbieraj kupy do woreczka!”, „KUPY pieniędzy byś tak nie zostawił...(mandat 500zł), „Masz psa, masz i obowiązek”, „Twój pies, Twoja kupa!” a także „Sprzątej do hasioka kupy swego psioka” – hasło autorstwa pani Moniki Muc, które zostało szczególnie wyróżnione.

Łącznie w Katowicach w ramach akcji zostanie wbitych ponad 400 tabliczek z w/w hasłami.

Psie kupy fakty i mity

Mit: Psie kupy to doskonały nawóz i użyźniają trawniki.

Fakt: Psie odchody są toksyczne dla trawników i niszczą roślinność.

Mit: Psia kupa to po prostu nieszkodliwy śmieć.

Fakt: Odchody psów mogą zawierać bardzo niebezpieczne (szczególnie dla dzieci) choroby.

Mit: To służby miejskie powinny sprzątać po psach.

Fakt: Obowiązek sprzątania według polskiego prawa spoczywa na właścicielu, a niesprzątanie to wykroczenie zagrożone karą.

Mit: Psie odchody można wyrzucić tylko do odpowiedniego kosza.

Fakt: Psie odchody można wrzucić do każdego ulicznego kosza.

W ramach akcji „Zbierzmy się do kupy” ogłoszono wśród mieszkańców Katowic konkurs na portalu społecznościowym  na hasło zachęcające właścicieli psów do sprzątania psich kup. W wyniku konkursu wybrano 8 haseł,  które zostaną umieszczone na tablicach rozlokowanych w parkach i na skwerach na terenie Katowic.

Maciej Stachura

 Rzecznik Prasowy Urząd Miasta Katowice     

 

sobota, 12 marzec 2016 10:33

Ekologia i ekonomia

 

Kasia wybudowała setki domów dla klientów, trzy dla siebie i rodziny. Gdzie mieszka obecnie? W domu ukochanego… Najpierw zobaczyła jego piękny dom przy drodze, którą jechała do pracy, potem zdobyła się na odwagę, żeby powiedzieć mu, co myśli o jego guście, aż w końcu wyszła za niego za mąż i wprowadziła się do budynku, którego nie zbudowała...

 

czwartek, 11 luty 2016 16:54

Zdecydowana większość ludzi, których spotykam zastanawia się, czy e-sport (potocznie granie w gry) można nazwać uprawianiem sportu - sportów elektronicznych, jak sama nazwa wskazuje. Jako, że jestem jedną z tych osób, które twierdzą, że sport jest po to, by go uprawiać, a nie oglądać w telewizji, to odgrywał on zawsze ważną rolę (rekreacyjną) w moim życiu. Nie zawsze tak istotną jakbym chciał (gdy był czas), ale zawsze konkretną. Sport to jedna z tych rzeczy, które zapewniają najlepsze doznania wtedy, gdy się je uprawia, a nie jedynie ogląda (co najwyżej łączy uprawianie z oglądaniem w tym samym czasie). Pytanie brzmi jednak, czy dokładnie te same odczucia można przeżywać uprawiając e-sporty? Czy istnieją jakieś cechy wspólne między "prawdziwym" sportem i e-sportem? Dzisiaj chciałem skupić się na zjawisku potocznie zwanym pamięcią mięśniową, a dokładniej na wzorcach ruchowych, pamięci proceduralnej oraz "pamięci" noszącej tysiąc innych nazw. W sporcie jest ona często mylona z hipertrofią (rozrostem komórek/włókien mięśniowych) i hiperplazją (zwiększaniem liczby komórek/włókien mięśniowych). Czym więc właściwie jest tzw. pamięć mięśniowa?

Daniel 'zoNE' Gabryś
Zdjęcie: Daniel 'zoNE' Gabryś

sobota, 19 grudzień 2015 21:37

MMORPG, a raczej Massively multiplayer online role-playing game - rodzaj gier, o których chyba każdy z nas słyszał. To gry skupiające w jednym miejscu ogromne liczby ludzi szukających rozrywki, wspólnych kontaktów czy nawet relaksu. Często nazywane są również najbardziej uzależniającymi i najbardziej czasochłonnymi z pochłaniaczy czasu. Czy ktoś jednak zastanawiał się, co rzeczywiście trzyma nas przy nich przez tyle lat? Co powoduje, że jesteśmy gotowi wydawać na nie miesięcznie niebotyczne sumy pieniędzy przekraczające nawet średnią krajową zarobków przy jednoczesnym spędzaniu przed nimi nawet 97% każdego swojego dnia (w Chinach nawet 100%)? Czy naprawdę przyczyną jest uzależnienie od samej gry? Na czym wielkie korporacje opierają swoje strategie marketingowe, by przyciągnąć, a co najważniejsze zatrzymać nas w grze i namówić do płacenia? Czy zawsze są to walory produktowe i dobra fabuła gry, grafika lub grywalna rozgrywka? Może coś zupełnie innego? To właśnie postaram się Wam przedstawić w tym artykule z punktu widzenia wieloletniego gracza tego typu gier (jedenaście lat doświadczenia w grach on-line, w tym osiem w jednej grze, w którą nadal gram), osoby śledzącej rynek gier on-line, osoby, która sporo czasu spędziła w takich grach, walczyła o miejsce w rankingach, wydawała duże pieniądze. Również od strony graczy, z którymi było mi dane grać, wywiadów i rozmów przeprowadzonych z pracownikami firm wydających takie gry oraz, co najważniejsze, ankiet przeprowadzanych wśród graczy gry Metin2. W tym artykule za przykład posłuży mi wcześniej wspomniana gra - niegdyś bardzo popularna, nie tylko na polskim rynku (historię tej gry, jeżeli jest Wam bliżej nieznana przedstawiłem w filmie dokumentalnym zamieszczonym poniżej).

Metin2 - Historia prawdziwa 1999-2015 [FILM DOKUMENTALNY]
Wideo: Daniel 'zoNE' Gabryś

czwartek, 15 październik 2015 02:00

imagePomysł na stworzenie portalu szkoleniowego pojawił się we wrześniu 2009 roku. Wtedy to z inicjatywy Roberta Stuczyńskiego został założony mały serwis szkoleniowy zrzeszająca grupkę zapaleńców z dziedziny informatyki, chcących dalej rozwijać swoje pasje przez wspólną organizację sesji powtórzeniowych przed egzaminami certyfikacyjnymi. Strona bardzo szybko się rozrosła, by chwilę później jako organizacja non-profit oferować użytkownikom dostęp do darmowych szkoleń on-line prowadzonych przez najwyższej klasy, certyfikowanych prelegentów, zyskując jednocześnie coraz większą popularność na rynku.

Od początku głównym celem serwisu były spotkania on-line. Portal VirtualStudy.pl a później VirtualStudy.pro udostępniał bezpłatne, dostępne dla wszystkich szkolenia informatyczne, związane z szeroko pojętymi nowymi technologiami - głównie informatycznymi, lecz nie tylko. Z czasem prowadzone były również sesje miękkie z dziedziny finansów, czy mody. Szkolenia odbywały się kilka razy w tygodniu (w najlepszym okresie pięć spotkań każdego tygodnia) i były transmitowane poprzez Internet, a następnie dzięki uprzejmości firmy Webio.pl umieszczane na sponsorowanym hostingu w postaci nagrań.

wtorek, 29 wrzesień 2015 16:53

WHY STORY to wielotematyczny magazyn internetowy o prawdzie, pasji i człowieku.

Poruszamy tu zagadnienia zwiazane z codziennym życiem, min. z takich obszarów jak: psychologia, sprawy społeczne, zwierzęta, kultura i sztuka, przedsiębiorczość, technologie. Piszemy o inspirujacych ludziach, miejscach, które warto zwiedzić i poszukiwaniu zwykłego, ludzkiego szczęścia. Zachęcamy również do udziału w naszych konkursach.

WHY Story TV: Daniel 'zoNE' Gabryś

czwartek, 10 wrzesień 2015 21:04

Zastępca redaktora naczelnego VirtualStudy, współzałożyciel i administrator Original-War.net, administrator strony UKS GROT Ruda Śląska, redaktor WhyStory, pasjonat szeroko pojętej technologii informacyjnej. Bytowanie z komputerami zaczęło się od 5 roku życia, jednak prawdziwa pasja przyszła dopiero 4 lata później. Szerokie zainteresowanie grafiką - głównie "przewinienia" w grafice rastrowej i wektorowej. Zaczynał od tworzenia małych grafik, projektowania plakatów reklamowych i layoutów stron webowych - gdzie bardziej zainteresował się webmasteringiem, programowaniem i tym, co z nim związane. Z powodu, iż we współczesnym kinie więcej efektów specjalnych, niż fabuły, to też z powodu zamiłowań do sztuki i grafiki "zatapia" się w anime i mandze.

Video: Daniel 'zoNE' Gabryś

środa, 02 wrzesień 2015 12:21

„Naszą pasją od zawsze są motocykle. Dzięki ciężkiej pracy i zamiłowaniu do jednośladów w roku 2008 otworzyliśmy nasz pierwszy sklep oraz serwis motocyklowy w Zabrzu. Od tamtej pory nieustannie zbieramy doświadczenie i dążymy do bycia najlepszymi w tym co robimy. Od dłuższego czasu fascynuje nas jazda off-road. Kupując enduro, nie spodziewaliśmy się, że pochłonie nas to aż w takim stopniu. Zdecydowaliśmy, że chcemy w aktywny sposób przyczyniać się do rozwoju tego rodzaju sportu w Polsce. W taki sposób powstał kompleks w spostaci sklepu i serwisu enduro24.”

W 2015 roku w Zabrzu przy ulicy Stalmacha powstał nowy sklep motocyklowy. Co jak co ale takiego sklepu jeszcze nie widzieliście.  Z zewnątrz jeszcze niepozornie, zimno szaro- betonowo. Przed samymi drzwiami,  na stalowej konstrukcji KTM, a w środku prawdziwa magia dla fanów Enduro.

poniedziałek, 31 sierpień 2015 13:22

Zastanawiałeś się może nad kupnem nowego mikrofonu? Nie wiesz czym różnią się mikrofony pojemnościowe od dynamicznych lub trapi Cię myśl, czy będziesz w stanie podłączyć je do komputera? A może zastanawiasz się jaki mikrofon będzie najlepszy na Twojej przyszłej drodze vlogera lub prelegenta? Jeżeli tak, to prawdopodobnie dobrze trafiłeś i dzięki temu krótkiemu artykułowi będziesz mógł porównać kilka najczęściej stosowanych przez popularnych YouTuberów i twórców materiałów szkoleniowych rozwiązań. Pisząc ten artykuł starałem się umieścić w nim propozycje na każdą kieszeń zaczynając od najbardziej zalecanych rozwiązań, a kończąc na tych mocno budżetowych.

image

poniedziałek, 31 sierpień 2015 12:23

Wiele osób planujących prowadzenie własnego video bloga pewnie zastanawiało się ile czasu trzeba poświęcić na coś takiego, skąd vlogerzy tacy jak RockAlone2k lub MrSetoKami biorą dostosowaną muzykę do niektórych ze swoich vlogów, jak drogie jest oprogramowanie potrzebne do tworzenia podobnych nagrań i co najistotniejsze, czy będą się potrafili nim posługiwać. W tym artykule postanowiłem opisać jeden z darmowych programów, który pozwoli nam stworzyć profesjonalnego vloga.

image

poniedziałek, 31 sierpień 2015 10:34

W poprzednim artykule zająłem się testowaniem najpopularniejszych na rynku aplikacji do zgrywania obrazu z ekranu, zarówno tych płatnych jak i darmowych szukając najbardziej uniwersalnego rozwiązania. Tym razem jednak postanowiłem skupić się wyłącznie na poszukiwaniu najlepszego darmowego oraz płatnego rozwiązania dedykowanego nagrywaniu naszych osiągnięć z gier. Po przetestowaniu kilkunastu programów pod platformą Windows 8 a także Windows 7 postanowiłem opisać te, które przeszły ten test najlepiej w swoich kategoriach, w szczególności zwracając uwagę na obsługę zarówno starszych, jak nowszych gier pod Windows 8. Na koniec zestawiłem je ze zwycięzcą ostatniego testu. Co wyniknęło z tej konfrontacji? To już w dalszej części artykułu.

image

Testy postanowiłem przeprowadzić na dwóch różnych komputerach, których parametry umieszczę na dole artykułu - jeden sześcioletni o słabszych parametrach oraz drugi nastawiony bardziej pod kątem multimediów (niekoniecznie gier). Elementem na który głównie zwracałem uwagę podczas rozgrywki było zużycie zasobów komputera przed i w trakcie nagrywania, jakość nagrywanego materiału, rozmiar pliku końcowego, dostępny stopień kompresji, wymaganą prędkość zapisu dysku podczas nagrań w rozdzielczości Full HD oraz ewentualny spadek FPS.

poniedziałek, 31 sierpień 2015 09:01

Muzyka pojawia się w naszym życiu w najdziwniejszych jego momentach, towarzyszyła nam już od samych początków naszego istnienia, pierwsze dowody na jej funkcjonowanie pochodzą sprzed 35 tys. lat. Nierzadko jest naszą najlepszą partnerką w podróży przez osobiste być albo nie być lub jest po prostu przyjemnym dodatkiem przy naszych projektach. Największy problem pojawia się wtedy, gdy nasze być albo nie być zamienia się w być albo mieć, bo o ile w przypadku muzyki na użytek własnego zacisza domowego problem nie jest tak rozwlekły to, gdy chcemy wykorzystać ją już gdzieś indziej zaczynają się problemy z prawami do dystrybucji, puszczania publicznie lub z zastosowaniem komercyjnym. Ta kupiona przez nas w sklepie zazwyczaj nie daje nam uprawnień do używania jej we własnych produkcjach, ani przy organizacji imprez masowych jeżeli nie uiścimy wcześniej dodatkowej opłaty za pośrednictwem organizacji zajmującej się ochroną praw autorskich danego wykonawcy (np. w Zaiksie) dającej nam prawo do wykorzystania tego utworu - dotyczy to również coverów i opracowań.

image

niedziela, 30 sierpień 2015 20:38

Od dłuższego czasu trapi mnie myśl, dlaczego o Polsce mówi się jako o biednym narodzie ledwo wiążącym koniec z końcem i wyznającym zasadę "byle przeżyć do dziesiątego"? Śledząc media można by całą winę zrzucić na władze, rosnące bezrobocie (acz to ostatnio spada), dziwne projekty związków zawodowych mające na celu zmniejszyć jeszcze bardziej wachlarz dostępnych umów pracy na rynku (co tylko i wyłącznie zwiększa liczbę osób pracujących na "czarno" zarejestrowanych jako "bezrobotni"), niskie zarobki, wysokie ceny, itp. Czy rzeczywiście jednak są to jedyne przyczyny i do tego prawdziwe?

Od czasów transformacji systemowej Polski i wejścia w gospodarkę wolnorynkową prym wiodły już partie lewicowe, prawicowe, centralne, partie bardziej lub mniej mieszające się w gospodarkę (dla niektórych z nich to lepiej), stopa bezrobocia wynosiła u nas już i 6.1% w 1990, 9.5% w 2008, czy też 20% w latach 2002-2003. Średnie płace jakie są każdy widzi, w tej dziedzinie Polska nigdy nie górowała, są one jednymi z najniższych spośród całej UE, w 2013 roku byliśmy tuż za Czechami różnicą €105, nasze €865 w porównaniu do niemieckiego €2995 nie wypada zbyt ciekawie, a co dopiero porównując je z Luksemburg, która góruje tutaj sumą €4663. Z PKB zwykle mieściliśmy się wśród 25 największych gospodarek światowych, na końcowych pozycjach, ale się udawało. Poszczycić się jednak możemy jedną z najwyższych wśród nowych krajów UE płacą minimalną (co też jest nie lada wyzwaniem dla pracodawców biorąc pod uwagę średnią krajową). Dochodzimy więc do punktu związanego z wysokimi cenami produktów i zaczynamy się zastanawiać, dlaczego są one tak wysokie? Aby daleko nie szukać popatrzmy na naszych najbliższych sąsiadów, których już porównywaliśmy pod kątem zarobków, w 2011 Fakt (tak, wiem sam się dziwię, że powołuję się na takie źródło) wykonał małe porównanie cen produktów w polskich i niemieckich marketach, wyniki mogą szokować. Co prawda nie dziwi nikogo, że ceny podstawowych produktów żywnościowych w Niemczech są proporcjonalnie wyższe jak np. chleb w Polsce 2.50PLN, w Niemczech w przeliczeniu 3.98PLN, 5kg ziemniaków dla Polaka 7.69, dla Niemca 17.87. Dziwić mogą jednak ceny większości innych artykułów znanych firm, dla przykładu pasta do zębów Colgate Total 75ml w Polsce 8.30PLN, a w Niemczech 5.53PLN, Fanta 1.25l w Polsce 3.50PLN, w Niemczech 2.74, prym wiedzie tutaj opakowanie Kinder Pingui 4szt. w Polsce sprzedawane w cenie 14PLN, gdzie w Niemczech musimy zapłacić za nie jedyne 3,94PLN!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama