reklama
Magazyn WhyStory logo
reklama
Wiadomosci WhyStory > dobre
sobota, 23 wrzesień 2017 13:12

Prezydent Marcin Krupa przedstawił podczas konferencji prasowej plan naprawczo-rozwojowy dla Szpitala Murcki Sp. z o.o. i poinformował o jego przyjęciu. – Spośród dwóch wariantów, jakie zostały opracowane z udziałem specjalistów, zdecydowałem się na przyjęcie do realizacji programu inwestycyjnego, którego koszt szacowany jest na 62 mln zł w horyzoncie czasowym do 2021 roku – mówi prezydent Marcin Krupa. – Do szpitala co roku musimy także dopłacać, żeby zapewnić płynność finansową. Więc dodatkowo w latach 2018-2021 zakładamy konieczność zaangażowania środków z budżetu miasta w wysokości ok. 26 mln zł, co łącznie daje kwotę ok. 88 mln zł.

sobota, 23 wrzesień 2017 11:52

Nowe połączenie rowerowe

Katowice już od kilku lat stawiają na transport zrównoważony. O czym świadczą rozpoczęte inwestycje węzłów przesiadkowych, wymiana taboru, realizacja tramwaju na południe oraz rozbudowa infrastruktury rowerowej. - Na kwestię komunikacji patrzymy kompleksowo i kładziemy nacisk na tzw. transport zrównoważony, którego zasadą jest dbanie o interesy wszystkich uczestników ruchu - pieszych, rowerzystów, osób korzystających z komunikacji publicznej, ale także kierowców. Zrealizowanie zaplanowanych działań w perspektywie najbliższych kilku lat przyniesie odczuwalną poprawę jakości życia poprzez możliwość bezpiecznego i sprawnego przemieszczania się po mieście z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu, wzajemnie zintegrowanych i tworzących jednolity zrównoważony system. – zapowiada Marcin Krupa, prezydent Katowic. Jednym z istotnych elementów dla Katowic jest rower, który traktowany jest zarówno jako forma rekreacji, jak również doskonały środek transportu. - Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej – w tym roku zaplanowaliśmy inwestycje warte ok. 6 mln zł. Ścieżka rowerowa, która łączy Osiedle Witosa z centrum to jedna z najważniejszych inwestycji w tym roku warta ponad 1 mln zł. Bardzo się cieszę, że sprawdza się nasza strategia, by rowery pełniły w Katowicach funkcję zarówno rekreacyjną, ale też transportową. – dodaje prezydent.

poniedziałek, 18 wrzesień 2017 12:15

Rozstrzygnięcie Konkursu: Lider z powołania

11 września w Redakcji Magazynu WHY Story przy ul. Nowy Świat 53 w Warszawie odbyła się Kapituła drugiej edycji Programu: Lider z powołania. Tytuły przyznano w kategoriach: Lider w biznesie, Lider społeczny w zakresie rozwoju lokalnego, Lider w sporcie, Lider w kulturze i sztuce.

dodatkowe

Przez wiele lat przeprowadzałam wywiady z prezydentami miast, prezesami i założycielami organizacji charytatywnych oraz przedsiębiorstw, trenerami sportowymi, dyrektorami ośrodków naukowych czy kulturalnych, a także rektorami uczelni. Zauważyłam wtedy, że niektórzy z nich posiadają niezwykłe cechy liderów z prawdziwego powołania: pozytywną energię, wiedzę, którą chcą i potrafią się dzielić ze współpracownikami, wyjątkową umiejętność zarządzania z wielką pasją i ogromnym zaangażowaniem – podkreśla Beata Sekuła, redaktor naczelna Magazynu WHY Story.

wtorek, 05 wrzesień 2017 16:35

Prezydent Miasta Zabrze Serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w V edycji pikniku dla przedsiębiorców i mieszkańców – hasłem przewodnim tej edycji jest „Biznes i relaks”. Piknik odbędzie się  8 września  2017 r na terenie Kąpieliska Leśnego w Zabrzu-Maciejowie w godzinach od 13.00 do 19.00.

W V edycji główny temat to „Biznes i relaks"  - stąd na naszym Pikniku zaprezentują się kluby fitness, trenerzy personalni, dietetycy, salony piękności i masażu, sklepy sportowe, sklepy ze zdrową żywnością.

piątek, 28 lipiec 2017 06:01
Interwencja rządu RFN w sprawie tegorocznej edycji Przystanku Woodstock, kilka porad dla festiwalowiczów, którzy chcą ze sobą zabrać swoje pociechy, terminy spotkań z gwiazdami, zamknięta strefa powietrzna nad festiwalem, woodstockowy teledysk PLAY, strefy "Sprawdź promile", strefa chill out przy rockowym sklepie Lidl, zdjęcia w namiocie Ricoh, gdzie zarejestrować cenne rzeczy przed wyjazdem na festiwal, woodstockowa zbiórka krwi, a na zakończenie - bilety na Wielki Mecz WOŚP vs. TVN cały czas w sprzedaży! Miłej lektury! 
Rząd RFN interweniuje w sprawie Przystanku Woodstock
Koordynator rządu Republiki Federalnej Niemiec ds. polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej, a jednocześnie premier Brandenburgii, Dr Dietmar Woidke, podjął interwencję w sprawie 23. Przystanku Woodstock. Informacja o tym dotarła do Fundacji WOŚP za pośrednictwem Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego, a opublikowana została na oficjalnym portalu Landu Brandenburgii.
środa, 19 lipiec 2017 06:01

Z przyjemnością ogłaszamy, że do listy gości, którzy spotkają się z Woodstockowiczami na Akademii Sztuk Przepięknych dołączyła Katarzyna Grochola. Z kolei Tomek Michniewicz poprowadzi dla uczestników festiwalu autorskie warsztaty poświęcone podróżom.

unnamed

piątek, 07 lipiec 2017 15:05

W dniu 4 lipca 2017 r. odbyła się kolejna rocznica WHY Media Group. Z tej okazji udaliśmy się na kolację do Restauracji Szyb „Maciej”. W miłej atmosferze mogliśmy spróbować wyjątkowych dań kuchni śląskiej, ale nie tylko.  W menu znajdują się także dania inspirowane doświadczeniem zdobytym poza granicami kraju, które również skosztowaliśmy.

rocznica

środa, 21 czerwiec 2017 17:20

48. Konkurs Ofert Fundacji WOŚP za nami! Ponad 800 nowoczesnych urządzeń medycznych trafi do placówek geriatrycznych w całej Polsce!

W dniach 20-21 czerwca 2017 w Warszawie odbył się 48. Konkurs Ofert Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W efekcie dwóch dni negocjacji Fundacja zakupiła 854 nowoczesne urządzenia medyczne, które trafią do 145 oddziałów geriatrycznych i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych w całej Polsce. To pierwsze zakupy realizowane dzięki zbiórce 25. Finału WOŚP, podczas której udało się zebrać 105 570 801,49 PLN. 

wosp

Ostateczna wartość zakupionych urządzeń wynosi 7 076 807,00 PLN. Wykaz placówek, do których trafią urządzenia jest załączony poniżej.

piątek, 16 czerwiec 2017 16:28

Rada Dzielnicy Zabrze Centrum Północ oraz Dyrektor Niepublicznego Językowo – Sportowego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi ,,MIRIADA” w Zabrzu (ul. Park Hutniczy 12), zapraszają na III Festiwal Taneczny dla Dzieci Niepełnosprawnych, ,Zabrzański Paradance”.

 

Festiwal ma charakter wydarzenia artystycznego i adresowany jest do dzieci niepełnosprawnych uczęszczających do przedszkoli z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi oraz uczniów klas I - III szkół podstawowych z oddziałami integracyjnymi i szkół specjalnych, jak również innych placówek opiekuńczo – wychowawczych z terenu miasta Zabrze.

Organizatorem jest Rada Dzielnicy Centrum Północ przy współpracy z Niepublicznym Językowo - Sportowym Przedszkolem z Oddziałami Integracyjnymi „Miriada” w Zabrzu.

 

Prezentacje odbędą się na terenie Teatru Nowego w Zabrzu, Plac Teatralny 1 20 czerwca br., początek – godz. 9.30.

 

Celem festiwalu jest :

 • integracja środowisk przedszkolnych i szkolnych, wymiana doświadczeń nauczycieli i uczestników,

 • prezentacja i promocja dokonań artystycznych dzieci niepełnosprawnych,

 • rozwijanie umiejętności scenicznych, prezentowanie talentów dzieci niepełnosprawnych,

 • ostarczenie dzieciom pozytywnych emocji w kontaktach z muzyką.

Program festiwalu:

1. Uroczyste otwarcie festiwalu.

2. Prezentacja grup tanecznych dzieci niepełnosprawnych z placówek zgłoszonych do festiwalu.

3. Przerwa i poczęstunek dla uczestników festiwalu oraz obrady Jury.

4. Taniec ,,Trojak , Grozik” w wykonaniu dzieci z przedszkola ,,MIRIADA” w Bytomiu.

5. Wiersz ,"Pan Hilary" gwarze śląskiej w wykonaniu dzieci z przedszkola ,,MIRIADA” w Zabrzu.

6. Taniec ,,Fale Dunaju” w wykonaniu dzieci z przedszkola ,,MIRIADA” w Zabrzu.

7. Taniec ,,Hip Hop” w wykonaniu dzieci z przedszkola ,,MIRIADA” w Zabrzu.

8. Ogłoszenie wyników festiwalu i wręczenie nagród.

9. Zakończenie festiwalu.

czwartek, 04 maj 2017 16:54

Absolwenci liceów ogólnokształcących i techników przystąpili w czwartek o godz.9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego. Egzamin będzie przeprowadzony na poziomie podstawowym. Chęć przystąpienia do matury - tak jak w latach ubiegłych - zadeklarowali również abiturienci z wcześniejszych roczników.

Dlatego łącznie wszystkich przystępujących w czwartek do egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym będzie ponad 290 tys. Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części - maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny - mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut. Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę, język obcy. Obowiązkowe są egzaminy z tych przedmiotów tylko na poziomie podstawowym (chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym).

Maturzyści muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru na poziomie rozszerzonym. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów z przedmiotów do wyboru. Wszyscy maturzyści muszą też przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Wyniki matur ogłoszone zostaną 30 czerwca. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

środa, 03 maj 2017 20:07

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętowano dziś w całej Polsce.

sztandary

W Zabrzu rocznicę uczczoną mszą św. m.in. w Kościele św. Anny o godz. 11.15.

Sztandary zostały wniesione do kościoła przez uczniów lokalnych szkół, w tym młodych zawodników piłki nożnej drużyny juniorów Górnik SA. Kwiaty oraz wieńce złożyli przedstawiciele Urzędu Miasta; pani prezydent - Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Domu Muzyki i Tańca - Wiesław Śmietana, pracownicy Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – pani dyrektor Elżbieta Nemś oraz pani prokurent – Katarzyna Konradowska-Grygiel, prezes Stowarzyszenia św. Alberta - Maria Demidowicz a także wielu innych reprezentatów zabrzańskich instyucji oraz mieszkańców miasta.

 

wieniec

orkiestra

podkrzyżem

Bartekwkościele  wieńce

czwartek, 12 styczeń 2017 12:19

W czasie Charytatywnego Balu Lekarzy, odbywającego się 18 września 2017 r. w Chicago, twórca i prezes zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak odebrał nagrodę przyznaną Fundacji WOŚP przez Polish Medical Society (Związek Lekarzy Polskich). 

Na swojej stronie na Facebooku zamieścił film nagrany tuż po uroczystości, w którym opowiada o nagrodzie i nie kryje dumy z tego wyróżnienia - Na 67. corocznym balu wręczono nam nagrodę. Wyróżniono nas za to co robimy nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Bo gramy na całym świecie z Polakami i wszystkimi, którzy chcą z nami być.

środa, 04 styczeń 2017 16:13

Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców, w której nagrodami są Złote Serduszka i Złote Karty PLAY to jedno z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych w czasie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Serduszko

Złote Serduszka i Karty stały się najbardziej prestiżowymi symbolami społecznego zaangażowanie osób i firm w 25-letniej historii Fundacji WOŚP.

Licytacja będzie prowadzona w dniu 25. Finału WOŚP (15 stycznia 2017 roku) od momentu rozpoczęcia pierwszego łączenia na antenę TVN, aż do późnych godzin wieczornych. Finał tej licytacji to najbardziej emocjonujący moment transmisji z Finału WOŚP i punkt kulminacyjny całodniowej akcji, obserwowany przez miliony telewidzów oraz internautów. Cała kwota uzyskana z licytacji wesprze cel 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

sobota, 24 grudzień 2016 05:21
Drodzy Czytelnicy!
 
Życie każdemu pisze nowe historie, a więc z okazji zbliżających się Świąt życzymy Wam oprócz zdrowia i miłości, aby Wasze doświadczenia Roku 2017, na każdym polu, były nie tylko pozytywne, ale i niezapomniane przez długie lata.

Z najlepszymi pozdrowieniami,

Redakcja Magazynu WHY Story

Życzenia

poniedziałek, 05 grudzień 2016 12:39

Mikołaj spotka się z dziećmi na Jarmarku Świątecznym

 

Mikołajki to zdecydowanie jeden z ulubionych dni w roku dla wszystkich dzieci. W naszym mieście Święty Mikołaj spotka się z maluchami w magicznej atmosferze pięknego Jarmarku Świątecznego. Na ten dzień przygotowano wiele atrakcji.   

Mikołajkowe spotkanie na żorskim rynku rozpocznie się we wtorek 6 grudnia o godzinie 17:00. Na początek będzie można zobaczyć widowiskowy spektakl Teatru Ognia , w wykonaniu artystów z Miasteczka Westernowego TwinPigs.

O godzinie 17:30 wystartuje mikołajkowy program artystyczny pt. „Zimowa przyjaźń”. Podczas przedstawienia skierowanego do małych widzów na scenie pojawi się wyczekiwany Święty Mikołaj, który następnie poczęstuje wszystkich słodyczami i zaprosi dzieci do zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Po przedstawieniu, aż do godziny 20:00 dzieci będą mogły skorzystać z przygotowanych specjalnie dla nich animacji, takich jak: malowanie twarzy, balonowe ZOO oraz kreatywne gry i zabawy. Maluchy będą też mogły spotkać ulubione postacie z bajek podczas parady pluszaków, w której wezmą udział „żywe” maskotki.

Tego dnia odsłonięte zostaną też zupełnie nowe ozdoby Jarmarku Świątecznego. Co do będzie? Musicie przekonać się sami! Zapraszamy na żorski rynek.

niedziela, 20 listopad 2016 14:34

Książka przeczytana w jeden wieczór!

 http://www.whystory.pl/pl/sztuka-i-kultura/teatr-i-literatura/powiesc-rozdzial-ii-o-milosci-macierzynstwie-i-finansachc.html

 

 

 Wywiad w tvz z Mirkiem Ridlem:

 

 

Recenzje:

Życiowe zmagania (Joasia 2016-11-11)
Książka przeczytana w jeden wieczór! Inspirująca lektura, ciekawie skomponowana. Samo życie... Autorka porusza kwestie trudnych życiowych ról współczesnej kobiety, jej odpowiedzialności za rodzinę, ale i też za swoje życie.

Apetyt na twórcze życie (Paweł Hohmann - 2016-11-09)
Bohaterka nie zaplanowała sobie swojego życia. Po rozwodzie i trudnych wychowawczych perturbacjach z dwoma nastoletnimi synami, rusza w nieprzewidywalną drogę ku tajemniczej przyszłości. Jej marzenia spełniają się w najbardziej niespodziewany sposób. Nowy życiowy partner dodaje jej biznesowego wigoru. Po trudnych chwilach, momentach zwątpienia i rozpaczy krystalizuje się nowa ścieżka zawodowej kariery. Chcesz mieć własną firmę? Pragniesz spełniać się w roli ambitnej dziennikarki? Wszystko się uda... Nie zabrakło głównej bohaterce determinacji i woli walki o własną, lepszą przyszłość. Czy ryzyko się opłaciło? Każdy sam musi odpowiedzieć na to pytanie czytając " Why Story Czas na Zmiany 2". Tytuł książki jest pewną zagadką postawioną Czytelnikom. Powieść jest gatunkową hybrydą. Wątki beletrystyczne przeplatane są z autentycznymi dziennikarskimi materiałami. Poznamy m. in wspaniałą podróżniczkę w wieku 80+, będą również historie o ADHD, uzależnieniu od komputerowych gier, spotkamy odważną obyczajowo poetkę i niezwykle inspirującą specjalistkę od tak potrzebnego dziś w biznesie osobistego treningu... no i nie zdradzajmy wszystkich smakołyków tej pełnej treści i faktów książki. Ciekawie pokazany jest tutaj moment podejmowania tej jednej, jedynej decyzji w życiu najważniejszej postaci tej książki. Ta chwila jest jakby ukryta wewnątrz tekstu, choć z pozoru, wszystko wygląda na oczywistą sprawę.

Ogromna garść motywacji (Piotr Habigier - 2016-11-14)

Poznając coraz to kolejne problemy bohaterki i obserwując to jak sobie z nimi radzi, można bardzo szybko zauważyć że nasze - często wyolbrzymione problemy są naprawdę znikome, ale jeśli są naprawdę duże to po tej lekturze mamy siłę stawić im czoła. Powieść przedstawia ciekawe postacie np. młodego człowieka uzależnionego od gier MMO, nastoletniego projektanta mody oraz wiele innych osób podążających za marzeniami. Bohaterka, która jest dziennikarką i byłą nauczycielką szuka spełnienia jako matka zbuntowanych nastolatków, kochanka, kobieta przedsiębiorcza, ma też swoje lęki ale walczy o swoje, często jest kontrowersyjna...
Momentami książka bawi humorem sytuacyjnym, często pobudza do refleksji, poruszająca, nawet do łez, jak w przypadku mojej koleżanki z roku. Polecam ludziom w każdym wieku i w różnych sytuacjach życiowych.

Gotowe na zmiany na lepsze - Olga Willińska

Czas na zmiany to książka nietypowa – z jednej strony bardzo osobista relacja z czasu zmian, z chwil w których życie Karoliny zmieniało się, szczera, obiektywna relacja z niby zwyczajnych, ale niezwykle dramatycznych chwil w życiu bohaterki. Nieudane małżeństwo, zobowiązania męża = kłopoty finansowe żony (byłej też), nowy partner, relacje dzieci – nowy partner, wybory między domem, a karierą, między ciekawą, wymarzoną pracą, a czasem spędzanym w domu, zmaganie z brakiem wiary otoczenia, a nawet czasem z własnymi wątpliwościami.


W przerwach reportaże opowiadające o niezwykłych kobietach, które pomimo wszystko, a może właśnie dzięki temu zbudowały domy, wierzą w ludzi, są niezwykle charyzmatyczne – po prostu są niesamowitymi zwykłymi kobietami.

Historie opowiedziane w książce są niezwykle inspirujące, pokazują, że nawet jak jest bardzo źle można znaleźć rozwiązanie, pomoc przyjaciół, zmienić swoje życie na inne, lepsze, ciekawsze, choć czasami w pierwszej chwili całkiem nie jesteśmy na zmianę gotowi.


Bo tak to ze zmianami często bywa, że nie jesteśmy na nie gotowe, a często nawet gdy zmiany są konieczne to się ich boimy, odwlekamy, nie dopuszczamy do siebie myśli o konieczności zmiany. A zmiany często, nawet bardzo często są dobre, co udowadnia autorka. Ja z mojego własnego doświadczenia wiem już, że zmiany są dobre i że nie trzeba ich się obawiać, ale żeby to zrozumieć musiałam kilka razy stanąć przed koniecznością zmiany – wtedy tak naprawdę decyzję podejmowali za mnie inni i choć na pierwszy rzut oka zmiany były dla mnie niekorzystne, dziś jestem bardzo wdzięczna, że zostałam do nich zmuszona. I dziś już zupełnie nie boję się zmian – choć do wielu decyzji życiowych staram się podchodzić z rozsądkiem i rozwagą – to nie myślę – co to będzie tylko kombinuję jak tu zrobić żeby było dobrze.

Zachęcam do lektury – nie jest to ani typowy podręcznik, ani książka motywacyjna, ale warto ją przeczytać i się nad nią zastanowić.

 

Bookszpan to sieć księgarska, która została założona w 2013 przez Jana Sierackiego (współzałożyciel Matras), Sonię Dragę (założycielka i właścicielka Wydawnictwa Sonia Draga), Marcina Nowaka (prezes hurtowni książek Dictum sp z o o ) oraz Piotra Zelmana(„Drugie Piętro”, Sp. z o o)

Księgarnie w ramach sieci mieszczą się w Katowicach, Warszawie, Gdańsku, Bytomiu, Kluczborku, Opolu, Raciborzu oraz Wrocławiu

Książka dostępna jest również na stronie:

www.kingapiekarska.pl

 

 

środa, 02 listopad 2016 09:18

Za nami jubileuszowa, 20. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

W świecie literatury czas biegnie szybciej – takie wrażenie mogli odnieść wszyscy uczestnicy zakończonej już 20. jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Święto literatury obfitowało w liczne atrakcje i spotkania z najlepszymi autorami. Klimat minionych 4 dni w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków najlepiej oddają słowa Michaela Cunninghama, jednego z najpopularniejszych aktualnie światowych pisarzy – Ludzie ciągle powtarzają, że książka umiera. A ja tymczasem siedzę pośrodku pięknego obiektu, pełnego pasjonatów literatury. Widzę ogromną ilość ludzi kupujących i czytających książki! To, co tutaj obserwuję dodaje mi nadziei i napełnia mnie optymizmem.

 

Ponad 700 wystawców z 25 krajów, 759 autorów z Polski i zagranicy oraz około 68 tysięcy Zwiedzających – tak w liczbach prezentuje się miniona edycja jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju i największego dla czytelników.

Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® zakończyła się pełnym sukcesem. Tłumy zwiedzających po raz kolejny udowodniły, że w Krakowie książka ma się bardzo dobrze. Potwierdzają to w swoich opiniach m.in. Wystawcy – wielu z nich już po trzecim dniu Targów sprzedało o 20% więcej książek niż w roku poprzednim i to przez wszystkie dni trwania imprezy! – Ogromnie cieszy mnie widok ludzi, którzy po odejściu od kas szukają wolnego miejsca, siadają i… czytają zakupione książki – mówi Grażyna Grabowska, Prezes Zarządu Targów w Krakowie.

piątek, 28 październik 2016 10:30

1

Ruszyły Targi

W czwartek 27 października rozpoczęły się w Krakowie 20. Międzynarodowe Targi Książki. Gościem honorowym wydarzenia jest Izrael, który przygotował na tę okoliczność wiele atrakcji dla zwiedzających. W trakcie wydarzenia będzie można zapoznać się z współczesną prozą izraelskich pisarzy i spotkać się z nimi na spotkaniach autorskich, spróbować izraelskiej kuchni oraz podziwiać izraelską fotografię i kinematografię.

Ambasada Izraela, w związku z 20. Międzynarodowymi Targami Książki w Krakowie przygotowała 7 spotkań autorskich z pisarzami, brunch, na którym spróbować będzie można izraelskich potraw, otwarcie wystawy fotograficznej „W ciemnych pokojach”, projekcje filmów „Swat” i „Opowieść o miłości i mroku”, a także spotkania dla dzieci prezentujące kulturę Izraela.

środa, 26 październik 2016 15:13

Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku. Już dziś miłośnicy książek powinni zarezerwować sobie czas, by w dniach 27-30 października wziąć udział w wielkim święcie literatury. Po raz kolejny wszystkie drogi pasjonatów czytania będą prowadzić do Krakowa! Tegoroczna, jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zapowiada się wyjątkowo!

Izrael – Gość Honorowy

Tegoroczne hasło Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie – „Żeby czytać, trzeba być otwartym” – nie zostało wybrane przypadkowo. Zaczerpnięto je z twórczości Etgara Kereta, którego ojczyzna – Izrael – jest tegorocznym Gościem Honorowym jesiennych Targów Książki w Krakowie. Literatura z Izraelem w roli głównej cieszy się w Polsce sporą popularnością. Co roku do księgarń trafia wiele tytułów, których autorami są zarówno hebrajscy pisarze, jak i zafascynowani kulturą i tradycją twórcy spoza Izraela. Nie ma się czemu dziwić, albowiem ojczyzna Kereta w kontekście literatury jest niezwykle interesująca, a sami pisarze są ważnymi uczestnikami debaty publicznej na palące tematy społeczne. Między innymi ten aspekt izraelskiego życia kulturalnego organizatorzy Targów chcą przybliżyć polskim czytelnikom odwiedzającym EXPO Kraków.

czwartek, 29 wrzesień 2016 16:36

Konferencja. Lider z powołania

 

28 września 2016 w Szkole Głównej Handlowej Redakcja WHY Story wręczyła tytuły: Liderów z powołania charyzmatycznym menadżerom oraz gospodarzom miast i gmin, pełniącym swoje funkcje od wielu lat z wyjątkowym zaangażowaniem. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in.: prof. Marian Zembala – dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, prof. Jan Szmidt – rektor Politechniki Warszawskiej, Jerzy Owsiak – założyciel i prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Tałant Dujszebajew – trener kadry polskich szczypiornistów, Emilian Kamiński – założyciel Teatru "Kamienica”, Marek Szymański – prezes Franke Polska, Gabriela Pudlo-Chojnacka – właścicielka POCH, Andrzej Korpak – dyrektor generalny General Motors, Ginter Skowronek – wójt gminy Wielowieś oraz Zygmunt Frankiewicz – prezydent Gliwic.

 

Przez wiele lat przeprowadzałam wywiady z prezydentami miast, prezesami i założycielami organizacji charytatywnych oraz przedsiębiorstw, trenerami sportowymi, dyrektorami ośrodków naukowych czy kulturalnych, a także rektorami uczelni. Zauważyłam wtedy, że niektórzy z nich posiadają niezwykłe cechy liderów z prawdziwego powołania: pozytywną energię, wiedzę, którą chcą i potrafią się dzielić ze współpracownikami, wyjątkową umiejętność zarządzania z wielką pasją i ogromnym zaangażowaniem – podkreśla Beata Sekuła, redaktor naczelna Magazynu WHY Story. – Stwierdziłam, że należy promować takie postawy, szczególnie, kiedy przynoszą pozytywne skutki organizacjom, którymi zarządzają tak charyzmatyczni liderzy i mogą stać się wzorem dla innych, młodych menadżerów.

W ten sposób powstał program Lider z powołania, pod patronatem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, International Coaching Federation Poland, Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich, Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi, Europejskiego Klubu Biznesu, Instytutu NLP w Chicago. Jego głównym organizatorem było WHY Media Group.

Redaktorzy Magazynu WHY Story przeprowadzili wywiady z najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi menadżerami, które zostały zamieszczone na: www.whystory.pl/eu.

 

17 sierpnia 2016 roku w Szkole Głównej Handlowej odbyło się posiedzenie Kapituły Programu Lider z powołania. Tytuły przyznano w następujących kategoriach: biznes, innowacyjne zarządzanie, nauka i edukacja, medycyna, sport i turystyka, działalność społeczna oraz sztuka. W skład Kapituły powołano przedstawicieli patronów merytorycznych oraz honorowych.

Oficjalne wręczenie tytułów nastąpiło podczas Konferencji Lider z powołania. Od pasji do prawdziwego sukcesu. Cechy (wrodzone i nabyte), rola i sytuacja współczesnego lidera: mentora, społecznika, motywatora czy efektywnie zarządzającego przedsiębiorstwem sprawnego ekonomisty.

28 września w SGH w Warszawie pod patronatem medialnym Magazynu WHY Story, Gazety Wyborczej, Radia Kolor oraz Business Woman & Life odbył się uroczysty finał Konferencji. Głównym celem wydarzenia była wymiana informacji na temat dobrych praktyk i doświadczeń. W trakcie dyskusji uznani liderzy podzielili się z uczestnikami spotkania swoim doświadczeniem związanym z kwestiami definiującymi przydatne cechy i style w zarządzaniu. Omówiono także problematykę rozwoju synergii różnych środowisk, a także podkreślono potrzebę edukacji przyszłych, młodych liderów.

http://www.whystory.pl/pl/wiadomosci-whystory/dobre/rozstrzygniecie-konkursu-lider-z-powolania-od-pasji-do-prawdziwego-sukcesu.html

Organizator: WHY Media Group

AGENDA Konferencji pt.: Lider z powołania.

Od pasji do prawdziwego sukcesu. Cechy (wrodzone i nabyte), rola i sytuacja współczesnego Lidera: mentora, społecznika, motywatora czy efektywnie zarządzającego przedsiębiorstwem sprawnego ekonomisty.

10.00 – 10.15 Powitanie gości: Prof. dr hab. Marek Rocki – rektor SGH, Janusz Cieślak – Prezes EKB, Beata Sekuła - Redaktor naczelna WHY Story, Karolina Hudowicz, dyrektor International Coaching Federation Śląsk

Powitanie przez rektoraRektor SGH Profesor Marek Rocki wita uczestników konferencji "Lider z powołania"

 

 Jurek Owsiak z podziękowaniami dla redakcji Why Story

Prowadząca część merytoryczną: Beata Sekuła, redaktor naczelna Magazynu WHY Story, pisarka, założycielka WHY Media Group, autorka powieści: WHY Story 2 – Czas na zmiany

10.15 -11.30 – I Panel: Jak zarządzać własną firmą, często rodzinną, efektywnie, ale i z pasją. Gdzie szukać wsparcia? Jak uzyskać harmonię pomiędzy pracą, a życiem rodzinnym. Troska o jakość usług, produktu w celu zdobycia i rozwoju współpracy z Klientami.

Paneliści: Gabriela Pudlo-Chojnacka, prezes POCH Sp. z o.o. działaczka społeczna, Janusz Cieślak, Prezes Europejskiego Klubu Biznesu Polska, Łukasz Blikle, prezes A. Blikle Sp. z o.o.,  Alina Strześniewska, współwłaścicielka Radio Kolor, Wojciech Kłodziński, prezes oraz założyciel ENTERSO, Karolina Hudowicz, dyrektor ICF Poland, założycielka Human Growth, Olga Wilińska, właścicielka IBI PL, prof. dr hab. Piotr Ostaszewski, Szkoła Główna Handlowa

Pierwszy Panel

Pierwszy panel dyskusyjny - od lewej: Alina Strześniewska - Radio Kolor, Łukasz Blikle - A.Blikle, Gabriela Pudlo-Chojnacka - POCH, Janusz Cieślak - Prezes EKB Polska, prof. Piotr Ostaszewski - SGH i WhyStory.pl, Wojciech Kłodziński - prezes i założyciel Enterso

 

11.45-13.00 – II Panel: Lider społeczny, w sztuce, sporcie, nauce i medycynie. Altruiści, artyści, sportowcy, naukowcy i lekarze/terapeuci, którzy dzięki własnym pasjom i zaangażowaniu osiągają sukcesy w kwestii zarządzania grupą i wynikami zespołu

Paneliści: prof. Marian Zembala, transplantolog, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, prof. dr hab. Michał Kaczmarczyk, rektor Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, dr hab. inż. Adam Gacek, założyciel oraz dyrektor Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej,Lesław Złotorowicz, prezes Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Marian Czochara, Przewodniczący Rady Miasta w Zabrzu, założyciel Szkoły Mistrzostwa Sportowego, prof. dr hab. Antoni Cygan, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Sonia Draga, Wydawnictwo Sonia Draga, dr Iwona Sosnowska, założycielka Fundacji In Corpore, Janusz Piekarski, Prezes MSPN Górnik Zabrze, prof. dr hab. prof. dr Katarzyna Szczepańska-Woszczyna - prorektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, prof. dr hab. Hanna Godlewska-Majkowska, prorektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Dariusz Pohl, założyciel i właściciel Wydawnictwa Orbis, Tomasz Sadowski, Założyciel Fundacji „Barka”.

PanelI

 Drugi panel dyskusyjny od lewej: Dariusz Pohl - założyciel wydawnictwa Orbis, Karolina Hudowicz - Dyrektor ICF Polska Oddział Śląsk, prof. Marian Zembala - kardiochirurg , dr. hab. Adam Gacek - dyrektor ITAM, Marian Czochara - Przewodniczący Rady Miasta Zabrze, Janusz Piekarski - prezes MSPN Górnik Zabrze, prof. Hanna Godlewska-Majkowska - prorektor SGH, Sonia Draga - właściciel wydawnictwa Sonia Draga, prof. dr Katarzyna Szczepańska-Woszczyna - prorektor WSB

 

13.30.-14.45 – III Panel: Nowoczesny czy tradycyjny typ lidera. Zarządzanie firmą/instytucją innowacyjną, wspierającą zespół (pozytywna energia, współpraca z zespołem, intuicja, stawianie granic, równowaga, coaching),

Paneliści: Marek Szymański, prezes Franke Polska oraz Izby Polsko-Szwajcarskiej, Beata Krawczyk, dyrektor zarządzająca Mainfreight Polska, Henryk Schoen, dyrektor Teatru „Bagatela”, Tadeusz Donocik, prezes RIG oraz wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzej Korpak, Dyrektor Generalny General Motors Polska, Prof. dr hab. inż. Jan Szmidt – Rektor Politechniki Warszawskiej, Tomasz Sadowski, Założyciel Fundacji „Barka”, Anna Tylkowska, prezes WSS Społem, Joachim Bargiel, wójt Gminy Gierałtowice, Anna Grygierek, burmistrz Gminy Strumień, Marek Olszewski, wójt Gminy Lubicz, ptof. dr hab. Andrzej Chochół, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. dr hab. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej

IIIPanel

Panel trzeci - od lewej: Andrzej Korpak - dyrektor generalny GM MP, Michael Kobriger - prezes Man BUS, Beata Krawczyk - dyrektor zarządzająca Mainfreight, Henryk Jacek Schoen - dyrektor artystyczny Teatru "Bagatela", Joachim Bargiel - wójt Gierałtowic, Anna Grygierek - burmistrz Strumienia, prof.dr hab. Michał Kaczmarczyk - rektor WSH, Marek Szymański - Prezes Zarządu Franke Polska

 

Panel pierwszy

 

Panel drugi - mówca: prof. Marian Zembala

 

Wśród publiczności - Łukasz Blikle (w tle: Karolina Hudowicz, Tadeusz Donocik, Beata Motyl, Marek Rogalewicz i Adam Stasiak - Gazeta Wyborcza

 

15.15 -15.30 Program artystyczny duet skrzypaczek z filharmonii wałbrzyskiej: Lucyna Sarnicka oraz Paulina Bujok

15.30 – 17.00 Uroczyste wręczenie tytułów oraz nagród, a także losowanie wizytówek z nagrodami przeprowadzi

Mirosław Riedel, dziennikarz TVS, aktor, prezenter, zaangażowany w działalność WOŚP

17.00. -17.30 Spotkania autorskie Kingi Piekarskiej (Beaty Sekuły) podpisywanie książek" WHY Story 2 - Czas na zmiany, spotkanie z mediami

 

Duet skrzypcowy: Lucyna Sarnicka i Paulina Bujok

 

Losowanie wizytówek przez redaktora Why Story - Mateusza Hermana, od lewej Mirosław Ridel - TV Silesia i Beata Sekuła - Redaktor naczelna Why Story

 

Rafał Piech - prezydent Siemianowic Śląskich, prof. Marian Zembala - kardiochirurg, Czesław Kierat - właściciel firmy Roker

 

VK Cosmetics

Violetta Mrowiec - VK Cosmetics

 

Po wręczeniu dyplomów w kategorii: Lider społeczny:

Tomasz i Barbara Sadowscy, założyciele Fundacji „Barka”, Anna Ujma UM Żory, Rafał Piech, Prezydent Siemianowic Śląskich, UM Szczecin, Jerzy Wolski - wice-prezydent Kołobrzegu Marian Czochara, Przewodniczący Rady Miasta Zabrze, Jan Broda wójt Gminy Komorniki, Joachim Bargiel, wójt Gminy Gierałtowice, Jerzy Wolski - wice-prezydent Kołobrzegu, Dominik Golema, UM, Ginter Skowronek, wójt Gminy Wielowieś, WOŚP - Adrian Kilan  oraz Anna Orzech

 

Liderzy w kategorii: Biznes - Od lewej: Mirosław Ridel - TV Silesia, Gabriela Pudlo-Chojnacka - POCH, Izabella Rogulk Philips Polska, Andrzej Kwiatkowski - Energetix, Beata Krawczyk - Mainfreight, Andrzej Korpak - GM MP, Michael Kobriger, Wojciech Kłodziński - Enterso, Czesław Kierat - Roker, Justyna Pecyna - Sorrento, Tadeusz Donocik - RIG,

 

Liderzy po odebraniu dyplomów

 

 Wręczenie dyplomu prof. Marianowi Zembali, od lewej: Dariusz Pohl, Beata Sekuła, Karolina Hudowicz, Marian Zembala, Adam Gacek

 

Nagroda dla Jurka Owsiaka odebrana przez delegacje z WOŚP - Adriana Kilana  oraz Annę Orzech, z tyłu - od lewej: Tomasz Potkański, zastępca dyrektora Biura ZMP, prof. Piotr Ostaszewski - SGH i redaktor Why Story, Mateusz Herman - Why Story - redaktor i Karolina Krzyżankiewicz - redaktor Why Story)

 

Od lewej: Mateusz Herman - redaktor Why Story, prof. Piotr Ostaszewski - SGH i redaktor Why Story, Beata Sekuła redaktor naczelna Why Story

 

 

 

Organizator:

WHY M G

 

Patronat medialny:

WHY STORY LOGO             

 

Patronat merytoryczny:

     
 
 

Patronat honorowy:

          

Partnerzy konferencji:

   

                     

                     

 

 

Beata Sekuła

Paweł Hohmann

 

piątek, 23 wrzesień 2016 12:15

Dlaczego należy wykonywać przesiewowe badania słuchu

Wykonywanie badań przesiewowych słuchu jest wskazane w różnych okresach życia człowieka. Pierwsze badania słuchu przeprowadzane są już na oddziałach noworodkowych,co pozwala na bardzo wczesne wykrywanie wad słuchu. Jednak u znacznej liczby dzieci zaburzenia słuchu pojawiają się później, jako skutki czynników środowiskowych w pierwszych trzech latach życia dziecka i wpływają w znaczący sposób na możliwościpoznawcze i edukacyjne.

Badania te ważne są również dlatego ,że pozwalają nie tylko na wczesne wykrycie zaburzeń, ale wdrożenie odpowiedniej formy wsparcia protetycznego, leczenia operacyjnego oraz zastosowanie specjalistycznej rehabilitacji.

poniedziałek, 12 wrzesień 2016 12:33

Sesją plenarną pod hasłem „Czy państwo opiekuńcze ma przyszłość?” zakończyło się trzydniowe XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy. Podczas ostatniej dyskusji przedstawiciele świata polityki zastanawiali się, kiedy, do jakiego stopnia i w jakich dziedzinach rządy powinny interweniować w prowadzenie gospodarki, a na ile powinny pozwolić działać mechanizmom rynkowym.

Jak zauważył moderator panelu, Zygmunt Bedrychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, od wielu lat dylemat dotyczący udziału państwa opiekuńczego w kształtowaniu się systemów gospodarczych budzi kontrowersje. W zależności od poglądów politycznych, ale także od kondycji finansowej danego kraju, rządy prowadzą odmienne działania w interwencjach państwa w obszary ekonomiczne. Jednak dla wielu państwo dobrobytu stanowi kluczową rolę we współdziałaniu kapitalizmu oraz demokracji.

poniedziałek, 12 wrzesień 2016 12:33

Sesją plenarną pod hasłem „Czy państwo opiekuńcze ma przyszłość?” zakończyło się trzydniowe XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy. Podczas ostatniej dyskusji przedstawiciele świata polityki zastanawiali się, kiedy, do jakiego stopnia i w jakich dziedzinach rządy powinny interweniować w prowadzenie gospodarki, a na ile powinny pozwolić działać mechanizmom rynkowym.

Jak zauważył moderator panelu, Zygmunt Bedrychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, od wielu lat dylemat dotyczący udziału państwa opiekuńczego w kształtowaniu się systemów gospodarczych budzi kontrowersje. W zależności od poglądów politycznych, ale także od kondycji finansowej danego kraju, rządy prowadzą odmienne działania w interwencjach państwa w obszary ekonomiczne. Jednak dla wielu państwo dobrobytu stanowi kluczową rolę we współdziałaniu kapitalizmu oraz demokracji.

czwartek, 08 wrzesień 2016 15:45

Briefing prasowy z udziałem Marcina Krupy, prezydenta Miasta Katowice, oraz Jerzego Polaczka, posła na Sejm RP - zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji, b. Ministra Transportu był poświęcony inicjatywie posłów KP Prawa i Sprawiedliwość województwa śląskiego w sprawie przeniesienia do Katowic siedziby jednej z dwóch agencji Unii Europejskiej - mających swoje siedziby w Wielkiej Brytanii i wsparciu tej inicjatywy przez władze samorządowe miasta Katowice.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest grupa posłów PiS z posłem Jerzym Polaczkiem na czele. - Wystąpiliśmy do premier RP z inicjatywą przeniesienia jednej z dwóch agencji Unii Europejskiej do Katowic. Mowa tu o Europejskiej Agencji Leków i Europejskim Urzędzie Nadzoru Bankowego*. Upatruję w tym działaniu ogromną szansę dla rozwoju naszego województwa i kraju. Po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, Polska będzie piątym pod względem wielkości państwem w unijnych strukturach. Tymczasem na terenie naszego kraju usytuowana jest tylko jedna agencja europejska, podczas, gdy przykładowo w Hiszpanii cztery, a na Węgrzech dwie – zaznacza poseł Polaczek. W tej sprawie grupa 25 śląskich posłów PiS złożyła interpelację poselską do Beaty Szydło, Premier RP.

wtorek, 06 wrzesień 2016 08:50

Marka Śląskie - nagrody dla z rzetelnych przedsiębiorców

Podczas uroczystości, która odbyła się 5 września 2016 roku w gliwickim Centrum Edukacji i Biznesu przedstawiono wyniki siódmej edycji konkursu: Marka Śląskie. Wyróżnienia przyznano w trzynastu kategoriach, doceniając instytucje oraz osobowości m.in. z takich dziedzin jak: gospodarka, nauka, kultura czy sport.

Oprócz szerokiego grona lokalnych przedsiębiorców, udział wzięli przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych, organizacji gospodarczych, osobowości świata polityki, biznesu, kultury i nauki. Współgospodarzem tegorocznego przyjęcia był prezydent Miasta Gliwice, Pan Zygmunt Frankiewicz. Gala stała się okazją do dobrej zabawy z udziałem znanych artystów polskiej estrady. Wystąpili m. in. Kacper Kuszewski z zespołem Leszcze, mistrz tańca Rafał Maserak oraz Zespół Pieśni i Tańca „Karolinka” z Radzionkowa.

środa, 31 sierpień 2016 18:14

Tradycja spotkań z rzetelnymi przedsiębiorcami

Uroczystość odbędzie się 3 września, na terenie Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”. Na Gali, już po raz siódmy nastąpi uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu „Marka-Śląskie” i wręczenie prestiżowych nagród.

Gala Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach na stałe wpisała się do kalendarza najbardziej prestiżowych wydarzeń w regionie.

W uroczystości Izby, oprócz szerokiego grona lokalnych przedsiębiorców, udział wezmą przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych, organizacji gospodarczych, osobowości świata polityki, biznesu, kultury i nauki. Współgospodarzem tegorocznego przyjęcia jest prezydent Miasta Gliwice, Pan Zygmunt Frankiewicz.

piątek, 26 sierpień 2016 09:25

Zajęcia doskonalące na pływalni i sali gimnastycznej, spotkania z dietetykiem i psychologiem sportu. To wszystko czeka na uczestników Otylia Swim Tour - warsztatów, które z zaproszonymi ekspertami poprowadzi mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak. Wydarzenie odbędzie się 4 września w obiektach sportowych Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Miasto wspiera projekt kwotą 18 450 zł.

Otylia Swim Tour to ogólnopolski projekt edukacyjny, skierowany do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 14 roku życia, ich rodziców, trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego. W każdym mieście - gospodarzu projektu, jesienią 2016 roku odbędą się jednodniowe warsztaty, które poprowadzi mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak, reprezentanci Polski w pływaniu oraz współpracujący z fundacją eksperci.

Pierwsza odsłona tegorocznej edycji Otylia Swim Tour odbędzie się w Katowicach. - Widzę, jak Katowice się rozwijają, także pod względem sportowym. To, że Otylia Swim Tour zaczyna się w Katowicach, wynika z mojej historii. To w Katowicach nauczyłam się pływać i tu trenowałam do zawodów – mówi Otylia Jędrzejczak.

czwartek, 25 sierpień 2016 09:09

Konkurs „Zabrzański Biznesplan” wraca! Ju z 1 września ruszy czwarta edycja cenionego przedsięwzięcia. Do 30 listopada br. można zgłaszać pomysły biznesowe do Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości.

Celem konkursu jest wspieranie przedsiębiorczości i pobudzenie aktywności mieszkańców w kierunku podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w Zabrzu. Uczestnicy mogą liczyć na cenne nagrody ufundowane przez organizatorów oraz partnerów, którymi są firmy i instytucje od wielu lat funkcjonujące rynku. Łączna pula nagród podczas trzeciej edycji konkursu wyniosła około 150 tys zł.

Konkurs jest dwuetapowy. Pierwszy etap obejmować będzie bezpłatne szkolenia z zakresu przedsiębiorczości, które zostaną przeprowadzone w siedzibie Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości. Do 30 listopada uczestnicy będą musieli złożyć elektronicznie wypełnione formularze w których sporządzą biznesplan dla pomysłu biznesowego. W drugim etapie konkursu nadesłane Biznesplany zostaną ocenione pod względem formalnym i merytorycznym przez Kapitułę konkursu. Podczas finałowej gali ogłoszone zostaną wyniki i wręczone nagrody i wyróżnienia.

poniedziałek, 22 sierpień 2016 13:22

Kapituła, konferencja merytoryczna, przyznanie tytułów oraz wręczenie nagród

 

W dniu 17 sierpnia 2016 roku w Szkole Głównej Handlowej odbyło się posiedzenie Kapituły Programu: Lider z powołania. W wyniku obrad przyznano tytuły menadżerom oraz prezydentom miast pełniącym role liderów od wielu lat z wyjątkowym zaangażowaniem. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: prof. Marian Zembala, prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, Jerzy Owsiak, Tałant Dujszebajew - trener kadry polskich szczypiornistów; Emilian Kamiński - założyciel Teatru "Kamienica”; Marek Szymański - prezes Franke Polska; Gabriela Pudlo-Chojnacka - właścicielka POCH, Andrzej Korpak - dyrektor generalny General Motors oraz Zygmunt Frankiewicz - prezydent Gliwic.

 

W skład Kapituły powołano: przewodniczącą – Beatę Sekułę – redaktor naczelną Magazynu WHY Story, prof. dr hab. Piotra Ostaszewskiego - prorektora ds studenckich Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Janusza Cieślaka – prezesa Europejskiego Klubu Biznesu, Karolinę Hudowicz - dyrektor International Coach Federation Śląsk, Łukasza Dąbrówkę - Doradcę Partnerstw Związku Miast Polskich, Edwarda Trojanowskiego - Sekretarza Generalnego Związku Gmin Wiejskich RP, Monikę Ostrowską-Cichy – Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi, dr. Pawła Hohmanna – redaktora WHY Story, Mateusza Hermana – redaktora WHY Story.

Tytuły przyznano w następujących kategoriach: biznes, innowacyjne zarządzanie, nauka i edukacja, medycyna, sport i turystyka, działalność społeczna oraz sztuka. Celem Programu jest wyłonienie zaangażowanych oraz charyzmatycznych menadżerów - liderów w różnorodnych dziedzinach: kulturze i sztuce, sporcie, gospodarce, na polu społecznym w celu promowania pozytywnych postaw oraz rozwoju synergii reprezentowanych środowisk.

Program jest przeznaczony m.in. dla: gospodarzy miast, prezesów/założycieli organizacji charytatywnych oraz przedsiębiorstw, trenerów sportowych, dyrektorów, członków zarządu ośrodków kulturalnych, sportowych oraz naukowych, a także rektorów uczelni.

Oficjalne wręczenie tytułów nastąpi podczas Konferencji pt.:

Lider z powołania. Od pasji do prawdziwego sukcesu. Cechy (wrodzone i nabyte), rola i sytuacja współczesnego lidera: mentora, społecznika, motywatora czy efektywnie zarządzającego przedsiębiorstwem sprawnego ekonomisty.

TERMIN: 28-09-2016

MIEJSCE: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Panele dyskusyjne:

Panel I: Jak zarządzać własną firmą, często rodzinną, efektywnie, ale i z pasją? Gdzie szukać wsparcia? Jak uzyskać harmonię pomiędzy pracą, a życiem rodzinnym? Troska o jakość usług, produktu w celu zdobycia i rozwoju współpracy z Klientami.

Panel II: Lider społeczny, w sztuce, sporcie, nauce i medycynie. Altruiści, artyści, sportowcy, naukowcy i lekarze/terapeuci, którzy dzięki własnym pasjom i zaangażowaniu osiągają sukcesy w zarządzaniu grupą i wynikami zespołu.

Panel III: Nowoczesny czy tradycyjny typ lidera.Zarządzanie firmą/instytucją innowacyjną, wspierającą zespół (pozytywna energia, współpraca z zespołem, intuicja, stawianie granic, równowaga, coaching).

Po części merytorycznej nastąpi uroczyste wręczenie tytułów oraz nagród.

 

Organizator:

WHY M G

Patronat medialny:

WHY STORY LOGO             

 

Patronat merytoryczny:

    

Patronat honorowy:

         

 

 

Beata Sekuła

 

 

 

poniedziałek, 01 sierpień 2016 12:11

Papieska wizyta w Polsce dobiegła końca.Po spotkaniu z wolontariuszami, organizatorami i dobroczyńcami Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek przejechał na lotnisko i zakończył swoją wizytę w Polsce.Wcześniej Ojciec Święty odprawił msze św. w Brzegach, gdzie ogłosił również kolejnego organizatora ŚDM w 2019 roku.

 

Wierzący na tle telebimu z logo Światowych Dni Młodzieży - Autor. fot. red. Mateusz Herman

Papież pozdrawiał przybyłych na lotnisko przez uchylone okno samochodu.Uśmiechał się i błogosławił.Ochroniarze przyjmowali przyniesione dla Ojca świętego kwiaty.Tuż przy samolocie papieża Franciszka pożegnał Prezydent RP Andrzej Duda.- To ja dziękuję -odpowiedział Ojcu Świętemu. Na lotnisku papieża Franciszka żegnali także m.in. kard.Stanisław Dziwisz i bp Damian Muskus. - Szczęśliwej drogi, niech Pan Bóg prowadzi - zwrócił się do Ojca Świętego ks. Robert Woźniak,który w czasie pielgrzymki tłumaczył wystąpienia papieża Franciszka.„Dziękujemy Ojcu Świętemu” - skandowali zebrani na lotnisku.Papież Franciszek,tuż przed wejściem na pokład samolotu, zatrzymał się i pobłogosławił zebranym na płycie lotniska.O godz. 19.30 samolot z Ojcem Świętym Franciszkiem na pokłdzie wystartował.

piątek, 29 lipiec 2016 08:26

Światowe Dni Młodzieży w Polsce rozpoczeły się na dobre.Młodzi z całego świata cieszą się z obecności wyjątkowego gosćia- papieża Franciszka.

 

Napięty program wizyty w naszym kraju sprawia,że Ojciec Święty odwiedził już Częstochowę, gdzie w sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry  przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.Trzeci dzień pielgrzymki jest również bogaty.

Papież Franciszek o 9:30 przyleci z Krakowa do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Wizyta Ojca Świętego w miejscu pamięci będzie miała charakter prywatny. Tego dnia Muzeum Auschwitz-Birkenau będzie zamknięte dla zwiedzających. Franciszek będzie trzecim papieżem, który złoży wizytę w byłym obozie Auschwitz-Birkenau. Pierwszy przyjechał tutaj Ojciec Święty Jan Paweł II 7 czerwca 1979 r. Polski papież, podobnie jak Franciszek, przyleciał śmigłowcem, który lądował także w ówczesnej bazie PKS. Benedykt XVI odwiedził były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau 28 maja 2006 r. Przyjechał z Krakowa samochodem.

poniedziałek, 25 lipiec 2016 12:15

Niedawnno zakończyła się kolejna dycja Przystanku Woodstock a organizatorzy myślą o przyszłorocznej.

Przystanek Woodstock to jeden z największych na świecie festiwali rockowych, który już od kilku lat stwarza młodym zespołom szansę, aby powalczyć o występ na scenach, obok największych gwiazd każdej z edycji imprezy! Niepowtarzalny klimat przyjaźni i wolności oraz wielosettysięczna publiczność pod sceną to magnes nie tylko dla początkujących muzyków.

Każdy zespół może wziąć udział w Eliminacjach do Przystanku Woodstock! Wystarczy tylko wysłać płytę zespołu (z minimum 3 utworami) na adres:

Fundacja WOŚP

ul. Dominikańska 19 C

02-738 Warszawa

z dopiskiem "Eliminacje do Przystanku Woodstock 2017"

Termin wysyłania płyt mija 31 stycznia 2017 roku (liczy się data stempla pocztowego). Spośród wszystkich zgłoszonych i przesłuchanych płyt Jury wybierze zespoły, które przejdą do półfinału i zagrają na żywo w klubach przed jurorami oraz publicznością. Drugi etap Eliminacji to, oprócz spełnienia muzycznych marzeń, przede wszystkim niezwykła atmosfera koncertów w najlepszych klubach w Polsce, magia wspólnego grania i radość rywalizacji, w której tak naprawdę nie ma przegranych. Podczas półfinałów Jury wyróżni kapele, które wystąpią na koncercie finałowym. Tam poznamy szczęśliwców, którzy zagrają na scenach 23. Przystanku Woodstock! Przypominamy, że przyszoroczna edycja festiwalu odbędzie się w terminie 3-5 sierpnia 2017 roku. Więcej informacji na temat zgłoszeń znajduje się na stronie: woodstockfestival.pl/eliminacje/zglos-zespol.

Organizatorem Eliminacji jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

czwartek, 21 lipiec 2016 11:19

Polacy zdominowali ME w lekkoatletyce w Amsterdamie.Trzy złote medale pozwoliły biało-czerwonym wygrać klasyfikację medalową!

 

Złoto  zdobył w rzucie dyskiem Piotr Małachowski, a srebro w trójskoku Karol Hoffmann.Złote medale wywalczyli w rzucie młotem Anita Włodarczyk i w skoku o tyczce Robert Sobera.Srebrną medalistką została Joanna Linkiewicz w biegu na 400 m ppł.Czasem  55,33 ustąpiła tylko Dunce Sarze Petersen (55,12).Na 1500 m Angelika Cichocka, która czasem 4:33 zdobyła złoty medal wyprzedzając Holenderkę Sifan Hassan (4:33.76) i Irlandkę Ciarę Mageean (4:33.78).Następnie Paweł Fajdek  wynikiem  80,93 po raz pierwszy w karierze został Mistrzem Europy w rzucie młotem.Brązowy medal wywalczył Wojciech Nowicki - 77,53. Polaków przedzielił Białorusin Iwan Tichon - 78,84.Kolejno Michał Haratyk wynikiem 21,19 został wicemistrzem Europy w pchnięciu kulą. Czwarte miejsce zajął zaledwie 19-letni Konrad Bukowiecki (Gwardia Szczytno) - 20,58, który brązowy medal przegrał o... jeden centymetr. Wygrał Niemiec David Storl - 21,31.
Potem Adam Kszczot czasem 1.45,18 obronił w  ostatnim dniu imprezy tytuł Mistrza Europy w biegu na 800 m.Srebro w Amsterdamie wywalczył Marcin Lewandowski, który na mecie miał taki sam czas, co trzeci Brytyjczyk Elliot Giles - 1.45,54. Na koniec męska sztafeta 4x400 m w składzie: Łukasz Krawczuk, Kacper Kozłowski, Jakub Krzewina i Rafał Omelko wynikiem 3.01,18 wywalczyła srebrny medal lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Amsterdamie. Polacy przegrali tylko z Belgami - 3.01,10.

Najlepszy wynik w historii stał się faktem. Polacy wygrali klasyfikację medalową  w Amsterdamie.Ostatecznie nasza kadra zdobyła sześć złotych, pięć srebrnych i jeden brązowy medal. Wyprzedzili Niemców o jedno złoto.

poniedziałek, 18 lipiec 2016 09:12

- Ten festiwal nie zginie, nawet jeśli ktoś go zakaże- mówił podczas konferencji prasowej Jurek Owsiak. Poza zabawą, był też czas na powagę i zadumę. Przed jednym z koncertów odbył się happening ku czci ofiar zamachu w Nicei. To był bez wątpienia najbardziej poruszający moment kończącego się dnia.

Za nami niesamowite koncerty i spotkania w Akademii Sztuk Przepięknych. Wśród gości ASP znaleźli się m.in. Andrzej Seweryn i Jan Matuszyński, twórcy filmu “Ostatnia Rodzina”, którzy pojawili się również na konferencji prasowej. Andrzej Seweryn nie ukrywał zachwytu Przystankiem Woodstock i zadeklarował powrót za rok, już jako prawdziwy Woodstockowicz. - Jestem poruszony tym duchem i organizacją, chciałbym tu wrócić za rok. 

piątek, 15 lipiec 2016 18:09

W lipcu Katowice przyjmą pielgrzymów z całego świata. W ramach Światowych Dni Młodzieży w mieście odbędą się tzw. Dni w Diecezji. W związku z wydarzeniem zaszły zmiany w organizacji ruchu drogowego. 

Trasa na Światowe Dni Młodzieży w Katowicach

Trasa na Światowe Dni Młodzieży w Katowicach

Diecezjalny etap ŚDM rozpocznie się 20 lipca i potrwa 5 dni. Będzie to czas bogaty w liczne wydarzenia rozgrywające się na terenie całej archidiecezji katowickiej. Centralnym wydarzeniem w Katowicach będzie spotkanie wszystkich grup pielgrzymów 23 lipca na lotnisku Muchowiec. Dzień rozpocznie się jednak w Piekarach Śląskich. Po wizycie w piekarskim sanktuarium pielgrzymi udadzą się do katedry Chrystusa Króla w Katowicach, żeby ostatecznie dotrzeć na lotnisko.

Dni w Diecezji będą okazją do wykorzystania umiejętności językowych. W Katowicach odbędzie się wiele akcji ewangelizacyjnych przygotowanych przez międzynarodową Wspólnotę św. Jana.

Pielgrzymi będą mogli podziwiać najciekawsze miejsca Katowic, w tym Strefę Kultury, ze wspaniałymi budynkami Muzeum Śląskiego, czy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - z jedną z najlepszych sal koncertowych na całym świecie. Warto odwiedzić również kościół Mariacki, czy zabytkową dzielnicę Nikiszowiec.

piątek, 15 lipiec 2016 07:18

Z uwagi na warunki atmosferyczne, organizatorzy Przystanku Woodstock po raz pierwszy w historii przesunęli godziny rozpoczęcia festiwalu. Przystanek wystartował i trwa w najlepsze. 

Fot. Paweł Krupek Krupka

Wystartowała już Scena Viva Kultura oraz Akademia Sztuk Przepięknych, miejsce szczególnych spotkań i koncertów, a także Duża Scena. Przyczyną zmiany godziny rozpoczęcia festiwalu były wyjątkowo niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz troska o uczestników wydarzenia. Oficjalnego otwarcia tradycyjnie dokonali Jurek Owsiak oraz Roman Polański, zawiadowca stacji Żary. Niesprzyjająca pogoda nie przeszkodziła Woodstockowiczom, którzy tłumnie przybyli pod scenę i z radością oglądali kolejne koncerty. Zwieńczeniem festiwalu będą koncerty Hey, The Hives i Molotov.

czwartek, 14 lipiec 2016 09:42

Przygotowania zaplecza technicznego dobiegły końca, a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo uczestników imprezy osiągnęły stan pełnej gotowości. Ogromna grupa Woodstockowiczów jest już w Kostrzynie nad odrą, jednak to nie koniec. Kolejni fani festiwalu przybywają.

Fot. Lucyna Lewandowska

Na Woodstocku pojawiają się goście nie tylko z zakątków Polski, ale również ci, którzy z uwagi na festiwal przyjeżdżają do naszego kraju. Do godz. 6.30 do Kostrzyna nad Odrą 105 pociągów przywiozło uczestników wydarzenia. W mieście znajdują się aż 22 tysiące miejsc parkingowych, dzięki czemu władze lokalne są gotowe przyjąć Woodstockowiczów poruszających się samochodami. 

środa, 06 lipiec 2016 15:43

Kolejarze pomogą kierowcom

13 lipca kolarze startujący w Tour de Pologne pokonają 153 kilometrową trasę i dojadą do mety w Katowicach. Dla użytkowników miejskich dróg oznacza to niemałe zmiany w organizacji ruchu drogowego. Warto więc, w tym dniu szczególnie, rozważyć skorzystanie z transportu kolejowego. Tym bardziej, że Koleje Śląskie przygotowały udogodnienie dla kierowców…

Wjazd kolarzy biorących udział w zawodach TdP do Katowic co roku oznacza dla użytkowników ruchu drogowego wiele zmian. Dlatego dla kierowców jeżdżących do stolicy województwa Koleje Śląskie przygotowały możliwość bezpłatnych przejazdów pomiędzy stacjami Katowice, Katowice Załęże, Katowice Piotrowice oraz Katowice Szopienice Południowe, czyli z trzech kierunków do centrum miasta.

poniedziałek, 04 lipiec 2016 08:30

1 lipca 2016 r. w Łaźni Łańcuszkowej odbyła się debata społeczna w sprawie przyszłości Kopalni Makoszowy.

W rozmowach wzięli udział m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, radni Rady Miasta Zabrze z przewodniczącym Marianem Czocharą na czele, dyrektor kopalni Makoszowy Zygmunt Mielcarek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Marek Tokarz, a także przedstawiciele związków zawodowych.

Podczas debaty prof. Marian Turek, dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej oraz Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla przedstawili referaty, mówiące o tym jak wygląda obecna sytuacja kopalni oraz jakie są możliwości wykorzystania posiadanych zasobów węgla w optymalny sposób w stosunku do jego właściwości i jakości.

Dyrektorzy kopalni i SRK przedstawili obecną kondycję zakładu.

Przedstawiciele związków zawodowych zauważyli, że w wyniku włączenia zakładu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, przedsiębiorstwo zrealizowało wszystkie nałożone zobowiązania.

Debata została podsumowana przez Małgorzatę Mańkę-Szulik, która zapewniła, że Zabrza nie stać na stratę tak dużego przedsiębiorstwa, które zatrudnia kilka tysięcy mieszkańców Zabrza. Na koniec spotkania prezydent zadeklarowała, że wnioski wyciągnięte z debaty jak najszybciej przedstawi Grzegorzowi Tobiszowskiemu z Ministerstwa Energii kolejny raz apelując, by Rząd podjął radykalne kroki do rozwiązania obecnej sytuacji.

Karolina Krzyżankiewicz

sobota, 25 czerwiec 2016 23:26

W spotkaniu 1/8 finału Euro 2016 Polska zmierzyła się w Saint-Etienne ze Szwajcarią. Po 90. minutach był remis 1:1, dogrywka nie przyniosła zmiany rezultat. Pierwszego ćwierćfinalistę Euro 2016  musiały wyłonić rzuty karne. W serii jedenastek Polacy wygrali 5-4 a bohaterem spotkania był Łukasz Fabiański.

sobota, 25 czerwiec 2016 21:12

Polacy w meczu 1/8 Euro 2016 pokonali ekipę Szwajcarii po rzutach karnych 5:4 Kibice w na przestrzeni ostatnich lat nie oglądali takiego horroru.Nikt nie przypuszczał, że Polacy "wyrwią" zwycięstwo   w rzutach karnych (1-1 po 120 minutach, 5-4 w karnych), tego najbardziej emocjonującegomeczu  na turnieju we Francji.

 

Już  w 1 min. mogła paść pierwsza bramka dla Polaków: błąd Szwajcarów w defensywie, Yann Sommer uprzedził Roberta Lewandowskiego, ale wybił piłkę wprost pod nogi Arkadiusza Milika, który  uderzył z pierwszej piłki, ale nie trafił w bramkę. Biało-czerwoni z poświęceniem rozpoczęli bój o ćwierćfinał. Pod bramką rywali było”gorąco” Polacy mieli kolejne rzuty rożne, ale wciąż nie mogli znaleźć sposobu na pokonanie bramkarza Szwajcarów.W 29 minucie efektownym rajdem popisał się Kamil Grosicki, ale został uprzedzony przez obrońców. W 33. minucie kolejną szansę miał Arkadiusz Milik, uderzył jednak nad poprzeczką. W kolejnych minutach inicjatywę przejęli na moment „Helweci”. Głową strzelał Fabian Schaer, ale wprost w ręce Fabiańskiego. Kilka minut później  w 39. minucie nasz golkiper  znów skutecznie interweniował i dalekim wyrzutem rozpoczął kontrę swojego zespołu.Piłka trafiła do Kamila Grosickiego, który rozpoczął kolejny rajd w kierunku pola karnego rywali, mimo asysty szwajcarskich obrońców zdołał wrzucić piłkę, która przepuszczona przez Arkadiusza Milika trafiła wprost pod nogi Jakuba Błaszczykowskiego. Kuba miał w polu karnym dużo miejsca i czas, aby przymierzyć, zachował zimną krew i posłał piłkę między nogami bezradnego Yanna Sommera! 1:0 dla Polaków. Drugą część meczu nasz zespół rozpoczął od strzałów Roberta Lewandowskiego i Jakuba Błaszczykowskiego, przy których świetnie interweniował Sommer.W odwecie  uderzał Xherdan Shaqiri, ale na posterunku był Łukasz Fabiański.
W tym meczu ostrych starć nie brakowało. W 55. minucie Fabian Schaer otrzymał żółtą kartkę za ostry faul na Robercie Lewandowskim. Szybko "zrewanżował się" rywalom Artur Jędrzejczyk, który obejrzał żółty kartonik za faul na Stephanie Lichtsteinerze.Gra wraz upływem czasu bardzo się zaostrzyła, Breel Embolo sfaulował interweniującego Fabiańskiego.Polski bramkarz popisał się kilka minut później kapitalną interwencją po strzale Ricardo Rodrigueza z rzutu wolnego. Szwajcarzy raz po raz nacierali na bramkę Fabiańskiego.W 78. minucie biało-czerwoni mieli dużo szczęścia, gdy Haris Seferović trafił w poprzeczkę.W 82. minucie Szwajcarzy zdołali wyrównać. Shaqiri uderzył przewrotką zza pola karnego, piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do polskiej bramki i było 1:1. Do końca regulaminowego czasu gry wynik nie uległ już zmianie i pierwszego ćwierćfinalistę Euro 2016 musiała wyłonić dogrywka.

Dla reprezentacji Polski była to druga dogrywka w historii, pierwszą  rozegrali na MŚ w 1938 roku we Francji, w legendarnym starciu z Brazylią, również na etapie 1/8 finału. Od początku dogrywki przewagę mieli Szwajcarzy. W 113. minucie Łukasz Fabiański popisał się kolejną w tym meczu kapitalną interwencją w sytuacji sam na sam z Erenem Derdiyokiem. W 120. minucie przed szansą stanęli z kolei biało-czerwoni, ale Łukaszowi Piszczkowi zabrakło centymetrów do szczęścia.Rzuty karne lepiej wykonywali Polacy, którzy triumfowali 5-4!

Polska - Szwajcaria 1:1 (1:0), k. 5:4

Bramki: Błaszczykowski 39 - Shaqiri 82

Polska: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński (101. Tomasz Jodłowiec), Kamil Grosicki (104. Sławomir Peszko) - Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski

Szwajcaria: Yann Sommer - Stephan Lichtsteiner, Fabian Schaer, Johan Djourou, Ricardo Rodriguez - Xherdan Shaqiri, Valon Behrami (77. Gelson Fernandes), Blerim Dzemaili (58. Breel Embolo), Granit Xhaka, Admir Mehmedi (70. Eren Derdiyok) - Haris Seferovic

Żółte kartki: Jędrzejczyk, Pazdan - Schaer, Djourou

Sędzia: Mark Clattenburg (Anglia).Widzów: 39 000

Seria jedynastek wyglądała następująco:

1-0 -Stephan Lichtsteinertrafił

1-1 -Robert Lewandowskitrafił

1-1 -Granit Xhaka- obok bramki

1-2 -Arkadiusz Milik- trafił po rękach bramkarza

2-2 -Xherdan Shaqiri- trafił

2-3 -Kamil Glik- trafił

3-3 -Fabian Schaer- trafił

3-4 -Jakub Błaszczykowski- trafił

4-4 -Ricardo Rodriguez- trafił

4-5 -Grzegorz Krychowiak- trafił

 

 

 

piątek, 24 czerwiec 2016 08:39

W dniach 19-22 czerwca 2016 r. w Józefowie pod Warszawą odbyła się uroczysta gala, podczas której Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach otrzymał pierwszą nagrodę oraz wyróżnienie w VI edycji konkursu „proMYK-i”, organizowanego przez Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”.

Pierwszą nagrodę i statuetkę - lampę „proMYK 2016” im. Andrzeja Sołtysiaka zdobył projekt pn. „Nowe media jako narzędzia wspierające komunikację i internacjonalizację” w kategorii „Działania promocyjne i komunikacyjne prowadzone w obszarze nowych mediów”.

Zwycięski projekt: Platforma „Ambasadorzy Zagraniczni”, która opiera się na współpracy z absolwentami uczelni z zagranicy. Platforma dostępna jest z poziomu przeglądarki (WWW) oraz aplikacji mobilnej „Alumni UEKatowice” na systemy: Android, iOS, Windows Phone. Wykorzystuje interaktywną mapę Google. Więcej na www.ue.katowice.pl/ambassadors

czwartek, 23 czerwiec 2016 09:25

Dnia 22 czerwca Prezydent Katowic wręczył nagrody w dziedzinie sportu. 

Wyrożnienie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia sportowe lub za szczególny wkład w rozwój kultury fizycznej w mieście Katowice.

Uroczystość odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Giszowcu.

W tym roku wśród najlepszych sportowców znaleźli się: 

Justyna Święty (AZS AWF Katowice – lekka atletyka), Monika Szczęsny (AZS AWF Katowice – lekka atletyka), Konrad Czerniak (AZS AWF Katowice – pływanie), Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice – pływanie), Konrad Niedźwiedzki (AZS AWF Katowice – łyżwiarstwo szybkie), a także Angelika Grońska (KS „06 Kleofas-Katowice” – boks).

W kategorii „Sportowa nadzieja Katowic” nagrody otrzymali:

Justyna Iskrzycka (UKS „4” – kajakarstwo klasyczne), Paulina Paszek (UKS „4” – kajakarstwo klasyczne), Mariusz Petka (HKS „Szopienice” – podnoszenie ciężarów), Łukasz Jarmuła (KS Hetman – szachy), Patryk Wawrzyczek (AZS AWF Katowice – judo), Krzysztof Tokarski (AZS AWF Katowice – pływanie), Aleksandra Patek (UKS Mikrus – siatkówka) oraz Jan Ploska (KS Kolejarz 24 – szermierka).

W kategorii „Najlepszy działacz sportowy, trener” nagroda trafiła do:

Ewy Ciesielskiej – trenera piłki siatkowej i działaczki UKS „Źródełko Katowice” oraz Krzysztofa Nowaka – działacza sportowego AZS AWF Katowice.

Wyróżnienia wręczono:

Drużynie Klubu Szachowego Hetman za zdobycie Drużynowego Mistrzostwa Polski w Szachach oraz drużynie Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych „START” za zdobycie pierwszego miejsca w Mistrzostwach Polski Goalball.

Karolina Krzyżankiewicz

piątek, 17 czerwiec 2016 11:41

Jerzy Owsiak wraca do radia. Od lipca br. rozpocznie współpracę z Antyradiem, należącym do Grupy Eurozet. Stacja od lat jest jednym z głównych partnerów medialnych festiwalu Przystanek Woodstock, a także aktywnie wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

- Jestem dumny, że będę mógł tworzyć swoją audycję w tak bliskim mi muzycznie i klimatycznie radiu. Mam gigantyczny zapał i masę pomysłów, a przede wszystkim potężną bibliotekę muzyki z oklaskami ze wszystkich edycji Przystanków Woodstock. Satysfakcji dodaje fakt, że będę mógł ją prezentować w większym niż do tej pory przedziale czasowym, dzięki temu nie zabraknie też przestrzeni na aktywność i kontakt ze słuchaczami, bo to przecież oni są w radiowej twórczości najważniejsi – stwierdził Jerzy Owsiak komentując fakt rozpoczęcia współpracy z Antyradiem.

Audycji Jurka Owsiaka w Antyradiu będzie można słuchać w największych miastach w Polsce w tym: Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Rzeszowie i aglomeracji śląskiej, a także w całym kraju oraz poza jego granicami za pośrednictwem playera internetowego i aplikacji na urządzenia mobilne.

Obecnie redakcja Antyradia dopracowuje z Jerzym Owsiakiem szczegóły nowego programu. Najważniejszym elementem audycji będzie muzyka zarejestrowana na Przystanku Woodstock oraz informacje związane z działalnością Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie to więc kolejny przykład tego, jak można łączyć obecność na komercyjnym rynku medialnym z wykonywaniem zadań zwyczajowo określanych misją publiczną.

- Jurek Owsiak i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od długiego czasu są związani z Antyradiem. Nadajemy na tych samych falach. Obecność Jurka na antenie to doskonała informacja dla wszystkich Jego fanów oraz miłośników rock&rolla – najlepszej muzyki na świecie i jej pozytywnej filozofii. Będzie się działo. Szczegóły wkrótce – powiedział Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Antyradia.

Głos Jurka Owsiaka zabrzmi na antenie Antyradia już w lipcu.

Jerzy Owsiak to dziennikarz radiowy i telewizyjny. Swoją radiową twórczość rozpoczął w końcu lat 80-tych na antenie legendarnej Rozgłośni Harcerskiej. Następnie prowadził radiowy program "Brum" (w latach 1991 – 1994) na falach Programu III Polskiego Radia. Audycja ta w latach 1994-1999 zmieniła nazwę na "Się kręci". Jerzy Owsiak był także autorem programu "Kręcioła", nadawana przez Program Pierwszy Polskiego Radia. Był także autorem kilku wydań autorskich audycji na falach radia RMF FM. W roku 2007, po kilkuletniej przerwie, powrócił do radia. 4 lutego na antenie radia WAWA Jurek zainaugurował Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka. Następnie audycję o tej samej nazwie prowadził w Radiu Eska Rock. Od stycznia 2012 roku Jerzy Owsiak znów pojawił się na falach radiowej Trójki, reaktywując legendarny program "Się kręci". Po 226 audycjach, w czerwcu 2016 roku, Jerzy Owsiak zakończył współpracę z nową dyrekcją Programu III Polskiego Radia, reagując w ten sposób na zmiany programowe i personalne jakie w ostatnich tygodniach dotknęły redakcję Trójki.

Rzecznik WOŚP

piątek, 17 czerwiec 2016 08:10

Rada Dzielnicy Zabrze Centrum Północ oraz Dyrektor Niepublicznego Językowo – Sportowego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi ,,MIRIADA” w Zabrzu (ul. Park Hutniczy 12) zapraszają na II Festiwal Taneczny dla Dzieci Niepełnosprawnych  ,,Zabrzański Paradance”.

            Festiwal ma charakter wydarzenia artystycznego i  adresowany jest do dzieci niepełnosprawnych  uczęszczających do przedszkoli z oddziałami  integracyjnymi i specjalnymi oraz uczniów klas I - III szkół podstawowych z oddziałami integracyjnymi i szkół specjalnych, jak również innych placówek  opiekuńczo – wychowawczych z  terenu  miasta  Zabrze.

            Organizatorem jest Rada Dzielnicy Centrum Północ przy współpracy z  Niepublicznym Językowo - Sportowym Przedszkolem z Oddziałami Integracyjnymi „Miriada” w Zabrzu.

            Prezentacje odbędą się w Teatrze Nowym w Zabrzu, przy ul. Plac Teatralny 1 20 czerwca br. o godz. 9.30.

Celem festiwalu jest :

·                   integracja środowisk przedszkolnych  i szkolnych, wymiana doświadczeń nauczycieli

i uczestników,

·                   prezentacja i promocja dokonań artystycznych dzieci niepełnosprawnych,

·                   rozwijanie umiejętności scenicznych, prezentowanie talentów dzieci niepełnosprawnych,

·                   dostarczenie dzieciom pozytywnych emocji w kontaktach z muzyką.

Program festiwalu:

1. Uroczyste otwarcie festiwalu.

2. Prezentacja grup tanecznych dzieci niepełnosprawnych z placówek zgłoszonych do festiwalu.

3. Przerwa i poczęstunek dla  uczestników festiwalu oraz obrady Jury.

4. Przedstawienie teatralne pt. ,,O królu Smętniastym i jego córce Mariannie” w wykonaniu  uczniów Szkoły Podstawowej nr 14 w Zabrzu

5. Taniec ,,Cancan”  w wykonaniu dzieci z przedszkola ,,MIRIADA” w Zabrzu.

6. Ogłoszenie wyników festiwalu i wręczenie nagród.

7. Zakończenie festiwalu.

Barbara Szumilak

sobota, 11 czerwiec 2016 14:55

 

Autor:

Kinga Piekarska

Tytuł:

Czas na zmiany

   

Oprawa:

miękka

Ilość stron:

238

Gdzie kupić:

http://allegro.pl

Czas na zmiany to książka nietypowa – z jednej strony bardzo osobista relacja z czasu zmian, z chwil w których życie Karoliny zmieniało się, szczera, obiektywna relacja z niby zwyczajnych, ale niezwykle dramatycznych chwil w życiu bohaterki. Nieudane małżeństwo, zobowiązania męża = kłopoty finansowe żony (byłej też), nowy partner, relacje dzieci – nowy partner, wybory między domem, a karierą, między ciekawą, wymarzoną pracą, a czasem spędzanym w domu, zmaganie z brakiem wiary otoczenia, a nawet czasem z własnymi wątpliwościami.


W przerwach reportaże opowiadające o niezwykłych kobietach, które pomimo wszystko, a może właśnie dzięki temu zbudowały domy, wierzą w ludzi, są niezwykle charyzmatyczne – po prostu są niesamowitymi zwykłymi kobietami.


Historie opowiedziane w książce są niezwykle inspirujące, pokazują, że nawet jak jest bardzo źle można znaleźć rozwiązanie, pomoc przyjaciół, zmienić swoje życie na inne, lepsze, ciekawsze, choć czasami w pierwszej chwili całkiem nie jesteśmy na zmianę gotowi.


Bo tak to ze zmianami często bywa, że nie jesteśmy na nie gotowe, a często nawet gdy zmiany są konieczne to się ich boimy, odwlekamy, nie dopuszczamy do siebie myśli o konieczności zmiany. A zmiany często, nawet bardzo często są dobre, co udowadnia autorka. Ja z mojego własnego doświadczenia wiem już, że zmiany są dobre i że nie trzeba ich się obawiać, ale żeby to zrozumieć musiałam kilka razy stanąć przed koniecznością zmiany – wtedy tak naprawdę decyzję podejmowali za mnie inni i choć na pierwszy rzut oka zmiany były dla mnie niekorzystne, dziś jestem bardzo wdzięczna, że zostałam do nich zmuszona. I dziś już zupełnie nie boję się zmian – choć do wielu decyzji życiowych staram się podchodzić z rozsądkiem i rozwagą – to nie myślę – co to będzie tylko kombinuję jak tu zrobić żeby było dobrze.


Zachęcam do lektury – nie jest to ani typowy podręcznik, ani książka motywacyjna, ale warto ją przeczytać i się nad nią zastanowić.

OCENA i PODSUMOWANIE

sposób napisania

dobry

przekazana wiedza

głównie motywacyjna

czy warto

tak, szczególnie dla kobiet na rozdrożu

co mnie zainspirowało

że można

 

że zmiany zwykle niosą z sobą lepsze jutro

 

 Olga Wilińska

niedziela, 29 maj 2016 21:08

Vive Tauron Kielce najlepszą drużyną Europy! Mistrzowie Polski w niedzielnym finale turnieju Final4 w Kolonii pokonali po rzutach karnych MVM Veszprem 39:38 i po raz pierwszy w historii wygrali rozgrywki Ligi Mistrzów. Decydującą o tytule bramkę zdobył Julen Aguinagalde. 

 

Final4 Ligi Mistrzów, finał:

Vive Tauron Kielce – MVM Veszprem 39:38 (13:17; 29:29; 35:35)

Vive Tauron: Szmal, Sego – Jurecki 3/1, Tkaczyk, Reichmann 9/2, Chrapkowski, Kus, Aguinagalde 5, Bielecki 7/3, Jachlewski 2, Strlek 4/1, Lijewski 5, Paczkowski, Zorman 4, Cupić.

Veszprem: Mikler, Alilović – Gulyas, Ivancsik 1, Schuch, Ilić 7/2, Palmarsson 6/1, Nilsson 6, Nagy 5, Ugalde 7, Marguc 1, Rodriguez, Terzic, Sulić, Lekai 3, Slisković 2/1.

 

piątek, 20 maj 2016 19:24

 

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (European Economic Congress – EEC) upłynął na dyskusjach o problemach i wyzwaniach stojących przed Unią Europejską, sesjach specjalistycznych dotyczących m.in. rynku nieruchomości komercyjnych, przestrzeni publicznej, przemysłu obronnego, podatków oraz infrastruktury. Rozpoczęła się także dwudniowa konferencja European Start-up Days.

 

Uczestnicy drugiego dnia największej imprezy gospodarczej Europy Centralnej dyskutowali o bieżących wyzwaniach z zakresu polityki zagranicznej, ekspansji polskich firm, demografii i rynku pracy. Podczas ponad 60 debat mówiono także m.in.: o wyzwaniach i szansach polskiej oraz europejskiej branży energetycznej, kwestiach dotyczących funkcjonowania i regulacji rynku energetycznego w Polsce
i Europie, bezpieczeństwa energetycznego Unii oraz perspektywach rozwoju odnawialnych źródeł energii. Nie zabrakło także sesji poświęconych pakietowi paliwowemu czy procesowi liberalizacji polskiego rynku gazu.

 

Podczas panelu p.t. „Podatki. Korupcja i szara strefa – jak uzdrowić system?” prelegenci omawiali m.in. zjawiska zagrażające funkcjonowaniu systemów podatkowych w państwach UE, skalę strat z tytułu wyłudzeń VAT w UE oraz ich skutki dla finansów publicznych i gospodarki, a także rolę aparatu skarbowego w walce z szarą strefą.

Uczestniczący w panelu Paweł Szałamacha, minister finansów RP, przedstawił przedsiębiorcom
z branży paliwowej założenia pakietu paliwowego, który we wtorek ma przyjąć rząd. Głównym celem pakietu jest ograniczenie szarej strefy. Minister wskazał, że nawet 2,5 mld zł rocznie wpłynie dodatkowo do budżetu właśnie dzięki pakietowi paliwowemu. Źródłem prognozowanych wpływów będą w przypadku sektora paliw podatki, zarówno vatowski, jak i akcyzowy.

Paweł Szałamacha

Podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach specjaliści z branży IT
i samorządowcy rozmawiali o sposobach mądrego zarządzania miastami, zwracając tym samym uwagę na potrzebę dialogu władzy z mieszkańcami, a także przybliżając pojęcie „smart city”.

– Chcę zaprotestować przeciwko tezie, że smart city to systemy IT – zaznaczył w dyskusji Marek Bielski, członek zarządu w firmie Siemens. Jak podkreślał, smart cities to przede wszystkim miasta przyjazne mieszkańcom, mądrze zarządzane, gdzie rzeczy potrzebne znajdują się zawsze we właściwym miejscu i czasie. – Na nic nie trzeba czekać, nie trzeba się borykać z zanieczyszczonym powietrzem ani stać
w korkach – to jest smart city – podkreślił Bielski. – Nie chodzi tylko o systemy informatyczne. Małe miasta mogą być smart bez potrzeby komputeryzacji – dodał.

W debacie uczestniczył również Krzysztof Kupczyk, dyrektor ds. infrastruktury energetycznej
w FBSerwis. – „Smart city” to także rozważne i efektywne zarządzanie przestrzenią miejską – przekonywał na VIII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. – Jeśli samorządy są w stanie efektywnie decydować o rozwiązaniach dla swoich miast i wskazują te, które odpowiadają potrzebom mieszkańców, np. budują kawałek ważnej drogi zamiast rozwiązania IT, to też jest smart city – kontynuował.

Biorący udział w sesji „Klimat inwestycyjny w Polsce” uznali, że klimat inwestycyjny się nie uległ pogorszeniu, a fundamenty gospodarki są dobre. – Polska to kraj ludzi przedsiębiorczych. Daje to podstawy do optymizmu, także w dużym horyzoncie czasu – ocenił w dyskusji Łukasz Waszak, investment manager Penta Investments.

Uczestnicy debaty „Jaka Unia, jaka Europa?” wspólnie próbowali odpowiedzieć na pytania: w jakim kierunku podąża Unia Europejska? Czy pozostanie projektem polityczno-gospodarczym, czy też ograniczy się do współpracy o charakterze ekonomicznym i handlowym?

– Przykład wspólnej polityki energetycznej UE pokazał, czym jest w rzeczywistości europejska solidarność – stwierdziła w trakcie dyskusji Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego. – To tylko puste hasło. Postulowaną rehabilitację węgla zastąpiła dekarbonizacja, a dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w gaz – projekt Nord Stream 2. I tak dzieje się mimo stagnacji gospodarczej
i ucieczki przemysłu poza Europę, a wraz z nim miejsc pracy. Unia potrzebuje głębokiej reformy instytucji, rewizji polityki energetyczno-klimatycznej w duchu ustaleń szczytu paryskiego
i wzmocnienia wspólnego rynku – przekonywała.

– To, że zakwestionujemy unijną politykę energetyczno-klimatyczną, nie znaczy nic, o ile nie zaproponujemy alternatywy, np. formuły jej uelastycznienia – dodał Janusz Reiter z Centrum Stosunków Międzynarodowych, były ambasador RP w Niemczech. Paneliści przyznawali, że Unia Europejska nie da sobie rady, jeśli nie będzie prawdziwą wspólnotą polityczną. Współpraca gospodarcza wymaga bowiem decyzji na szczeblu politycznym.

Europa wciąż nie jest zjednoczona energetycznie i w naszym własnym, dobrze pojętym interesie jest zadbanie o bezpieczeństwo dostaw gazu. Na szczęście są ku temu możliwości, a wielu uczestników rynku dostrzega wagę współpracy w kwestii bezpieczeństwa dostaw – zgodzili się uczestnicy panelu „Pakiet gazowy - bezpieczeństwo gazowe Europy”.

– Założenia są dobre. Jesteśmy w unikalnym okresie, kiedy to gaz jest tani i będzie tani. Mamy szczególne warunki na rynku LNG, popyt w Chinach na gaz spada, zarazem pojawiają się nowi wielcy dostawcy. Wszystko wskazuje na to, że ceny gazu będą wciąż utrzymywać się na niskim poziomie. Jednak aby to wykorzystać, potrzebna jest infrastruktura. I to także na szczeblu regionalnym, a nie tylko krajowym – mówił Jaroslav Neverovič, minister energii Litwy w latach 2012-2014.

Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, podsumowując debatę stwierdził, że widoczne są różnice zdań w poszczególnych krajach. Wtórował mu europoseł Adam Gierek.

– Dochodzi do pewnych tarć i polaryzacji opinii, choć wszyscy są zdania, że poprawić bezpieczeństwo dostaw trzeba, różnią się jednak opiniami, w jaki sposób to osiągnąć – przyznał Jerzy Buzek.

Peder Andreasen, prezes zarządu Energinet.dk. przypomniał jak istotną kwestią jest posiadanie alternatywy.

– Jeszcze całkiem niedawno, choć trudno w to dziś uwierzyć, Dania była uzależniona energetycznie od ropy naftowej (ropę spalano w celach grzewczych). Jednak dwa kryzysy na rynku tego surowca, spowodowały że Kopenhaga zmieniała swoje podejście do bezpieczeństwa energetycznego. Dziś ten kraj stawia na różne źródła surowca i różne kierunki. Chce także współpracować z Polską. Temu ma między innymi służyć powrót do idei połączenia rurą systemów gazowych Polski i królestwa – mówił Andreasen.

Podczas panelu dotyczącego bezpieczeństwa gazowego Europy, głos w dyskusji zabrał także Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.

– Chcemy w znacznie większym stopniu, niż w chwili obecnej, oprzeć się na dostawach gazu z innych niż dotychczas kierunków. Liczymy, że gazowe połączenie z Danią będzie gotowe w 2022 roku. To zmieniłoby naszą pozycję. Obecnie wciąż mamy bowiem wrażenie, że gazowy rynek w Europie jest rozgrywany przez naszych wschodnich sąsiadów – tłumaczył Woźniak.

Wśród czwartkowych debat największej imprezy gospodarczej Europy Centralnej znalazła się także sesja poświęcona zagadnieniu rynku nieruchomości komercyjnych, w której paneliści zwracali uwagę na globalne trendy w tym zakresie i obiekty zainteresowania inwestorów. Dyskutowano m.in. o tym, jak budować i utrzymywać przewagę konkurencyjną.

– Polska nie ma innego wyjścia niż rozwijać innowacyjność. Albo będziemy nowocześni, albo nie będzie nas wcale – takie stanowisko podczas sesji „Inwestycje w innowacyjność w praktyce” przedstawiła Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Minister zwróciła uwagę na fakt, że wedle przeprowadzonych badań, jedną z kluczowych barier
w rozwoju innowacyjności nie jest brak kapitału, a raczej kapitału społecznego.

– Stąd trwają prace nad ustawą o innowacyjności, która ma stworzyć zestaw ram prawnych oraz system zachęt dla przedsiębiorców. Nie chodzi tu oczywiście o wymyślanie koła, a raczej
o wykorzystanie praktyk stosowanych na świecie, takich jak zachęty podatkowe, z których mogliby korzystać przedsiębiorcy realizujący ryzykowne pomysły, a także ułatwienia prawne w funkcjonowaniu firm, bo raczej trudno być szczególnie nowoczesnym, jeśli znaczną część swojej aktywności trzeba poświęcić na walkę z biurokracją i rozbudowaną sprawozdawczością – dodała polityk. Według Emilewicz, w Polsce jest jednocześnie dużo entuzjazmu, jak i sceptycyzmu w odniesieniu do start-upów.

– Innowacja zaczyna się od „i”. To nie mogą być firmy duże lub małe, nie nauka lub przemysł itp. Trzeba to wszystko robić wspólnie. Chodzi nie tylko o budowanie własnych kompetencji, ale także
o umiejętność transferu wiedzy, korzystania z zewnętrznych kompetencji i w razie potrzeby oddawania własnych, nawet za darmo, jeśli może to przynieść korzyść – przekonywał Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zdaniem wiceministra, resort chce pokazać, że dla nauki współpraca z firmami jest cenna. Stąd na przykład doktoraty i habilitacje wdrożeniowe, by naukowcy przenosili się do działów badawczo-rozwojowych firm i mogli kontynuować karierę naukową, a docelowo wrócić na uczelnię. – Chcemy pokazać, że naukowcy wdrożeniowi nie są naukowcami drugiej kategorii, bo najpierw pracują nad badaniami, a dopiero potem publikują, a nie odwrotnie – przekonywał wiceminister. Polityk podkreślił też, że uczelnie mają być nagradzane za współpracę z przemysłem w taki sposób, aby zdolność do komercjalizacji badań była w większym stopniu uwzględniana w kryteriach oceny, czyli tzw. parametryzacji uczelni.

­­– Nie ma dzisiaj sektorów gospodarki, które nie ulegną przekształceniu w wyniku technologii cyfrowych. Nie jest tak, że rozmawiamy o przyszłości, rewolucja cyfrowa już nastąpiła i znajdujemy się poza czołówką peletonu – wypowiedziała się Magdalena Dziewguć, head of Google for work na Europę Centralną i Wschodnią. Jej zdaniem w teorii niemal wszyscy uznają, że innowacje są ważne
i potrzebne dla gospodarki. Jednak w praktyce tylko nieliczni prowadzą własne start-upy lub angażują w nie własne środki. – Najważniejszą barierą jest deficyt kapitału społecznego. Za mało jest prób wyjścia ze strefy komfortu i choćby spróbowania stworzenia czegoś nowego dla własnej społeczności. To jest przestrzeń, w której start-upy budują pozytywne doświadczenia użytkownika – mówiła Dziewguć, przekonując jedocześnie rozmówców, że faktyczna innowacyjność to stan umysłu, gotowość przyjęcia tego, że czasem się nie uda.

– Nawet najlepsze programy rządowe nie wystarczą, jeśli w spółkach nie zostanie zaszczepiona wolność do porażki i wyjścia poza sferę komfortu – podsumowała Magdalena Dziewguć.

Drugi dzień VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego był także okazją do dyskusji skupionych wokół „Planu Inwestycyjnego dla Europy – nowych rozwiązań w zakresie finansowania przedsiębiorstw.” Omawiany był przy tym tzw. Plan Junckera. Zakłada on wspieranie takich projektów, które mogłyby być rozpatrywane przez banki komercyjne, ale są dla nich trochę zbyt ryzykowne. Celem planu jest wsparcie inwestycji w wybranych sektorach po to, by zmniejszyć ostrożność banków.

Zdaniem Witolda Słowika, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, istnieje ścisły związek między planem rządu a planem Junckera, w którym jest mowa o branżach innowacyjnych, mających na celu pobudzenie rozwoju. Cele planu rządu są analogiczne.

Kim Kreilgaard, specjalista ds. bankowości, kierownik wydziału przedsiębiorstw na Polskę i Kraje Bałtyckie w Europejskim Banku Inwestycyjnym zauważył, że Polska nie inwestuje tyle ile powinna, żeby dogonić stare kraje Unii Europejskiej. Stwierdził, że w najnowszej wersji planu możliwe jest wsparcie nie tylko dużych przedsięwzięć, ale także mniejszych – próg kredytu spadł z 20 mln euro do 7,5 mln euro.

Z tej zapowiedzi zadowolony był zwłaszcza Tomáš Novotný, wiceminister przemysłu i handlu ds. funduszy unijnych, wspierania prac badawczo-rozwojowych, inwestycji i innowacji Czech, gdzie małe
i średnie firmy dominują w gospodarce. Wiceminister wyraził obawę, że czeskie przedsiębiorstwa mogą stracić zbyt wiele czasu na przekonanie się do kredytów oferowanych w ramach planu Junckera, zwłaszcza, że były przyzwyczajone do subsydiów. – Pamiętam jak długo firmy uczyły się obecnej struktury finansowania z funduszy europejskich, boję się, że większość finansów z planu Junckera zdąży odpłynąć do krajów tzw. starej unii – powiedział Novotný.

Braku funduszy nie boi się Mirosław Panek, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Prezes wyraził jedynie obawę o to, że liczba projektów, które można będzie sfinansować, jest niewystarczająca.

– Europa straciła wiarę w swoją przyszłość. Z powodów demograficznych straciła optymizm. Plan Junckera ma rozdmuchać ogniska optymizmu – powiedział Mirosław Panek. Jego zdaniem przewaga planu Junckera nad dotacjami polega na tym, że te ostatnie wydaje się raz, a fundusze z kredytów wracają do kredytodawcy i można skorzystać z nich wiele razy.

Wśród uczestników pozostałych debat znaleźli się m.in. Michał Kurtyka, podsekretarz stanu Ministerstwa Energii, Paweł Sałek, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej
Ministerstwa Środowiska, Marek Ziółkowski, podsekretarz stanu ds. polityki wschodniej
i bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Drugiego dnia VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, w Hali Widowiskowo -Sportowej Spodek, rozpoczęły się także European Start-up Days. To pierwsze tak duże wydarzenie łączące start-upy i korporacje oraz organizacje wsparcia biznesu. Celem imprezy jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami
i odnoszącymi sukcesy biznesmenami obecnymi na Europejskim Kongresie Gospodarczym
w Katowicach.

– Miasto Katowice wkracza na mapę start-upową z dużym przytupem i bardzo się z tego cieszymy – powiedział podczas inauguracji wydarzenia Dariusz Żuk, prezes Business Link Poland.

– Dzięki temu wydarzeniu dojdzie do fuzji kontaktów nowych, kreatywnych biznesów z doświadczonym biznesem i dużym kapitałem. Ufam, że European Start-up Days zaowocuje nawiązaniem współpracy
i pozwoli na rozwój waszych biznesów – powiedział, zwracając się do młodych start-upowców, Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wydarzenia towarzyszące drugiego dnia VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego
w Katowicach to, m.in. wręczenie nagród w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2016, Spotkania Gospodarcze Polska – Japonia, Forum Współpracy Gospodarczej Afryka – Europa Centralna, poświęcone zagadnieniom związanym z energetyką, górnictwem, a także rolnictwem, II Forum Gospodarcze Polska – Kraje Półwyspu Arabskiego, Spotkania Gospodarcze Indie – Europa Centralna oraz prezentacja biurowca .KTW, który powstanie w sąsiedztwie Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka.

Polska - Afryka

Polska - Indie

 

***

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC)w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem ponad 7 tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.

Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji
o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.

 

niedziela, 15 maj 2016 22:07

W gdańskim klubie "Stary Maneż" zakończył się właśnie ostatni półfinał Eliminacji do tegorocznej edycji Przystanku Woodstock. Decyzją jurorów do Finału przeszły zespoły: Radio Slam, Cochise i Scylla, bezpośrednio na Małą Scenę zostali zaproszeni: Romantycy Lekkich Obyczajów oraz SIQ, a "Dziką Kartę Lecha" otrzymują: The Shipyar i Oil Staints! Będziemy im kibicować 4 czerwca w Poznaniu!

 

Dziś wieczorem w Gdańsku o przejście do Finału i występ na scenach Najpiękniejszego Festiwalu Świata ubiegało się 9 zespołów z całej Polski. Przed woodstockową publicznością i jurorami wystąpili: The Shipyard, Majestic, Oil Stains, Black Like Sugar, Radio Slam, Romantycy Lekkich Obyczajów, Cochise, SIQ i Scylla, wyłonieni spośród ponad 800 kapel, które zgłosiły się do Fundacji WOŚP. 

Gościem specjalnym dzisiejszego koncertu był zespół Pull The Wire – laureat ubiegłorocznych Eliminacji, a na zakończenie wystąpił Gooral. Jego występ na woodstockowej scenie razem z Zespołem Pieśni i Tańca "Mazowsze" wszyscy wspominają do dziś.

Trzy koncerty półfinałowe Eliminacji za nami. Efekt - 9 zespołów, które zobaczymy na Finale w Poznaniu i już dziś wiemy, że to będzie koncert mocny, dynamiczny, bardzo zaskakujący, na absolutnie wysokim poziomie - mówi Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Przystanku Woodstock i członek Jury Eliminacji. Przybywajcie, sami zobaczycie, nie pożałujecie! 

A patrząc wstecz - Eliminacje do Przystanku wypłynęły na szerokie koncertowe wody. Mamy za sobą trzy genialne spotkania w Polsce, a nie można przecież zapomnieć o pierwszym zagranicznym występie w czeskiej Pradze. Profesjonalizm w realizacji i organizacji, fantastyczne polskie kluby które dają artystom zupełnie inne możliwości. No i publiczność, która jest takim szóstym członkiem Jury - żywiołowa, zaangażowana, ale i bezlitośnie wskazująca kapele, które muszą jeszcze nad swoim koncertowaniem popracować. Wielkie dzięki dla wszystkich którzy byli z nami i zapraszamy na wielkie finiszowanie - do Poznania - dodaje.

Zwycięzcy dzisiejszych muzycznych rywalizacji oraz dwóch wcześniejszych półfinałów wystąpią na Finale Eliminacji 22. Przystanku Woodstock, który odbędzie się 4 czerwca (sobota) w Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu. Rywalizować będą tam: Aarch A, Hanza, Lion Shepherd, Omni Modo, Superhalo, The Snuff, Radio Slam, Cochise oraz Scylla.

Przystanek Woodstock to jeden z największych na świecie festiwali rockowych, który już od kilku lat stwarza młodym zespołom szansę, aby powalczyć o występ na scenach, obok największych gwiazd każdej z edycji imprezy! Niepowtarzalny klimat przyjaźni i wolności oraz wielosettysięczna publiczność pod sceną to magnes nie tylko dla początkujących muzyków.


Eliminacje do Przystanku Woodstock, składają się z dwóch części. Pierwsza jest oparta na przesłuchaniach płyt. Po wybraniu najlepszych zespołów odbywa się seria półfinałowych koncertów na żywo, a ich celem jest wyłonienie artystów, którzy zagrają na scenach Przystanku Woodstock. Drugi etap Eliminacji to, oprócz spełnienia muzycznych marzeń, przede wszystkim niezwykła atmosfera koncertów w najlepszych klubach w Polsce, magia wspólnego grania i radość rywalizacji, w której tak naprawdę nie ma przegranych.

Organizatorem Eliminacji jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Oficjalna strona internetowa Eliminacji: eliminacje.woodstockfestival.pl

Strona Eliminacji na Facebooku: facebook.com/EliminacjeDoPrzystankuWoodstock 

Krzysztof Dobies
Rzecznik prasowy Fundacji WOŚP

 

czwartek, 21 kwiecień 2016 20:05

W czwartek 21 kwietnia 2016 r. w CNTI członek Rady Polityki Pieniężnej prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar przekazał Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Katowicach srebrną monetę Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka oraz banknot upamiętniający 1050. rocznicę Chrztu Polski. Zarówno monetę, jak i banknot władze Uczelni przekazały na rzecz gromadzonej ekspozycji do tworzonego Ośrodka Historii Uniwersytetu Ekonomicznego i Zawodzia w Katowicach.

 

W imieniu uniwersytetu srebrną monetę Centrum Pieniądza NBP z rąk prof. Gatnara odebrał Rektor prof. dr hab. Leszek Żabiński, a banknot 1050. rocznicy Chrztu Polski I z-ca Rektora, Prorektor ds. Organizacji, Finansów i Rozwoju, prof. UE dr hab. Robert Tomanek.

„To dla naszej Uczelni ogromne wyróżnienie. Cieszymy się z wizyty członka Rady Polityki Pieniężnej i naszego pracownika, kierującego Katedrą Analiz Gospodarczych i Finansowych na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń, tym bardziej, że możemy się spotkać osobiście w dzień po oficjalnym otwarciu Centrum Pieniądza NBP” – zaznaczył podczas przekazania Rektor. Pogratulował także prof. Gatnarowi uhonorowania przez prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności, który został wręczony przez prezesa IPN 7 kwietnia br.

Prof. Gatnar wręczając monetę oraz banknot, mówił, iż „zarówno Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, jak i Uniwersytet Ekonomicznym w Katowicach, pełnią funkcję edukacyjną, kształcą w zakresie ekonomii, finansów, tłumaczą procesy gospodarcze”.

Otrzymując banknot 1050. rocznicy Chrztu Polski prof. Robert Tomanek podziękował, nawiązując do jego symbolicznego wymiaru finansowego, będąc odpowiedzialnym na uniwersytecie jako Prorektor ds. Organizacji, Finansów i Rozwoju m.in. właśnie za ten obszar. Co ciekawe, banknot po raz pierwszy w historii przedstawia wizerunek dwóch osób jednocześnie - są to Mieszko I i Dobrawa. Drugi raz natomiast pojawia się wizerunek kobiety - pierwszą kobietą na banknocie była Maria Skłodowska-Curie.

wtorek, 19 kwiecień 2016 21:21

Pokaż, co potrafisz!

 

Realizowany przez telewizję TVN show „Mam talent” należy do najpopularniejszych programów, które można obejrzeć w polskiej telewizji. Każda edycja przyciąga przed ekrany miliony widzów, spragnionych nie tylko dobrej rozrywki, ale także wzruszeń i emocji. Dziewiąta odsłona, pod względem realizacyjnego rozmachu zapowiada się wyjątkowo. Ekipa programu wyruszyła już w trasę na poszukiwania najbardziej utalentowanych mieszkańców Polski. Mieszkańcy naszego regionu, swój pierwszy krok do wielkiej kariery będą mogli zrobić 15 maja, o godz. 10.00 w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. To będzie jedyny casting na Śląsku.

- Jeśli uważasz, że masz talent - przyjdź i pokaż co potrafisz – zachęcają organizatorzy.

„Mam Talent!” to program bez granic wiekowych. Jest adresowany do amatorów i zawodowców, młodych i starszych, dzieci i dorosłych, solistów i zespołów, dla orkiestr i chórów, muzyków, artystów estrady, cyrkowców, tancerzy, lalkarzy, mimów, parodystów, hobbystów, treserów zwierząt… po prostu do wszystkich!

Na casting należy przygotować dwuminutowy pokaz swoich umiejętności oraz (jeśli jest potrzebny) podkład muzyczny na płycie CD w formacie audio. Osoby niepełnoletnie powinny przybyć z rodzicem bądź prawnym opiekunem lub przynieść ich pisemną zgodę na udział w programie. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodów tożsamości (legitymacje szkolne, legitymacje studenckie, dowody osobiste, paszporty lub prawo jazdy).

 

 

 

czwartek, 14 kwiecień 2016 10:47

Happening na katowickim rynku 

16 kwietnia w godz. 14.00-16.00 na rynku odbędzie się happening „Razem przekroczmy granice ciszy i ciemności”. Podczas happeningu przechodnie będą mieli okazję pokonać z zawiązanymi oczami wybudowany tor przeszkód. Pomagać im będzie tłumacz-przewodnik. Ma to na celu pokazanie w jaki sposób funkcjonują osoby głuchoniewidome, jak wygląda ich życie i jakiego wsparcia potrzebują na co dzień. Organizatorem jest Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym. Osobą odpowiedzialną ze strony organizatora  jest pani Karolina Rogowska, nr tel. 663 587 488.

Biuro Prasowe 
Urząd Miasta Katowice

 

wtorek, 05 kwiecień 2016 12:52

Zakończyła się V już edycja największego biznesowego Kongresu Kobiet w Polsce. Mowa o Polish Businesswomen Congres, który miał miejsce w Warszawie w dniach 1-2 kwietnia. W tym roku odbył się on pod hasłem: KIERUNEK: TRANSFORMACJA, NOWE PODEJŚCIE DO BIZNESU.

                            Prowadząca Adela Warać

Centrum kongresowo-szkoleniowe Gromada Okęcie przyjęło około dwa tysiące uczestników i gości. Organizatorką wydarzenia jest redaktor naczelna magazynu Businesswoman&life – Elżbieta Jeznach. Kongres prowadziła Adela Warać.

obrazek
Wywiad z panem prof. Andrzejem Blikle przeprowadza Beata Sekuła
Redaktor Naczelna Magazynu: WHY STORY
obrazek
Wręczenie tytułu: Kobiety Charyzmatycznej Elżbiecie Jeznach
Redaktor Naczelnej Magazynu: Businesswoman&Life

To wydarzenie skierowane jest do  osób przedsiębiorczych, głównie kobiet, które chcą się rozwijać, szukają nowych rozwiązań, nawiązują kontakty oraz inspirują się wzajemnie do działania. To miejsce spotkań liderów biznesu, właścicielek dużych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego na seminarium występują znani mówcy oraz osobistości sceny biznesowej, którzy biorą udział w panelach i dyskusjach.

Na scenie wśród prelegentów i panelistów tegorocznej edycji znaleźli się m.in.: Prof. Andrzej Blikle, znana podróżniczka Beata Pawlikowska, Omenaa Mensah -założycielka Omenaa Fundation oraz Maciej Orłoś, który zajął się tematem wystąpień publicznych, zamykając jednocześnie drugi dzień seminarium.

Kongres wpisał się na stałe w kalendarz spotkań biznesowych o charakterze międzynarodowym. To wyjątkowe wydarzenie jest uwieńczeniem pozycji Polek jako lidera w Unii Europejskiej w dziedzinie samozatrudnienia. Mimo lepszej sytuacji gospodarczej krajów takich, jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja, Polki zdecydowanie wyprzedzają mieszkanki wyżej wymienionych krajów.

Głównymi założeniami tegorocznego kongresu  było m.in:

- inspiracja kobiet w rozwijaniu własnych firm, wzrostu ich działalności i rentowności,

- przedstawienie najważniejszych zadań, jakie pojawiają się na drodze szefa-kobiety,

- budowania bazy kontaktów i wzajemnego wsparcia na płaszczyźnie biznesu,

- kobiecy styl zarządzania jako innowacyjny model przywództwa,

- przedstawienie koncepcji work-life balance, co w praktyce oznacza poszukiwanie równowagi pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym a czasem wolnym.

Tej ostatniej myśli poświęcono podczas paneli dyskusyjnych wiele czasu. Zwłaszcza, że wśród prelegentek znalazło się sporo młodych mam, które z powodzeniem łączą rolę bizneswoman i matki, znajdując czas na swoje pasje.

                            Centrum kongresowo-szkoleniowe Hotel Gromada Okęcie

Co nie oznacza, że przychodzi im to łatwo, natomiast swoim zachowaniem dają przykład i pomysł na to, w jaki sposób można realizować koncept work-life balance. Na ten temat głos zabrała mgr Maria Rotkiel, psycholog, terapeuta poznawczo-behawioralny, specjalista PR. Będąc matką od dwóch lat, czyli w stosunkowo nowej roli, Pani Maria poruszyła niezwykle istotną kwestię dla kobiet, które są, bądź będą, w przyszłości mamami. Otóż mówiła o tym, że nie należy złościć się na samą siebie, kiedy mamy słabszy dzień. Kiedy z czymś sobie nie radzimy, bo jesteśmy nie wyspane albo zdarza nam się płakać. To normalne, bo jesteśmy ludźmi, którzy czują i reagują. A żeby zdrowo funkcjonować, należy zachować balans, który nie jest łatwy do osiągnięcia. Natomiast pozwala on zdrowo funkcjonować zarówno w pracy, jak i w rodzinie. Z kolei profesor Andrzej Blike zachęcał do zakładania firm rodzinnych, nawiązując do swojej własnej historii. Mówił, że prowadzenie biznesu rodzinnego jest trudne, gdyż trzeba połączyć relacje rodzinne z biznesowymi. Co, jak wiadomo, nie należy do rzeczy prostych, wystarczy, że pojawi się spór bądź odmienne zdania w kwestiach strategicznych. Z drugiej jednak strony takie relacje cementują wartości i założenia biznesowe. Ponieważ każdy odpowiada nazwiskiem i honorem rodziny, dlatego też nikt nie pozwala sobie na nierzetelną pracę, bo wie, że odbiję się to nie tylko na biznesie, ale także na rodzinie. W panelu tym dużo mówiło się też o pasji. Głos zabrała Alina Strześniewska, laureatka konkursu Kobieta Charyzmatyczna 2016, współudziałowiec Radia Kolor. Pasja jest ważna, ale bez warsztatu nie ma efektów - mówiła. Z pasji powinien wynikać profesjonalizm, nieznajomość podstawowej wiedzy wyklucza nas ze skutecznego działania. Kiedy działamy z uczuciem pasji, godziny przestają mieć znaczenie. Wtedy praca staje się przyjemnością.

W tarkcie kongresu odbyła się także promocja oraz podpisywanie książki Kingi Piekarskiej WHY STORY 2- Czas na zmiany

http://www.whystory.pl/pl/sztuka-i-kultura/teatr-i-literatura/premiera-ksiazki-czas-na-zmiany.html

                   Powieść Kingi Piekarskiej: WHY STORY 2 - Czas na zmiany podpisywana przez autorkę

Uczestnicy pierwszego dnia kongresu spotkali się z uznanym coachem, autorką bestselera Kobieta Niezależna – Kamilą Rowińską, która podzieliła się swoją obszerną wiedzą na temat sprzedaży. Dużo entuzjazmu wywołało też spotkanie z Beatą Pawlikowską. Podróżniczka opowiadała o swoich przeżyciach w dżungli amazońskiej, Indiach czy Brazylii. Opowiedziała o tym, jak ludzie wyruszający z nią na wyprawy, bezskutecznie poszukują zasięgu w lesie tropikalnym i o tym, jak wyłącza swój telefon i wyjmuje kartę SIM. Dzięki czemu żyje tu i teraz – podsumowuje. Wśród prelegentów pojawił się również Rafał Bauer, prezes spółki Próchnik SA, który przedstawił nowe podejście do biznesu w branży odzieżowej, gdzie tradycje polskie doskonale łączą się z nowoczesnym designem.

Oprócz cennych wykładów i dyskusji, kongres uświetniły pokazy mody, podczas których oprócz kolekcji ubrań, modelki prezentowały buty, biżuterię, okulary oraz bieliznę. Wszystkie te kobiece atrybuty można było podziwiać i zakupić na licznych stoiskach wystawców. Oprócz tego dostępne były wszelkie narzędzia ułatwiające działania w biznesie, coaching, szkolenia, szeroko pojęty rozwój osobisty. Na gości czekały również zdrowe przekąski, wystawcy chętnie dzielili się swoją wiedzą, udzielali porad, konsultowali różne ważne dla zainteresowanych kwestie.

 

                            Doktor Alicja Węgorzewska, Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego

Nie zabrakło wyjątkowej oprawy muzycznej. Magdalena Szymańska i jej elektryczne skrzypce to niezwykle energetyczny, popisowy show. Z kolei doktor Alicja Węgorzewska, Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego, swoim wspaniałym głosem zabrała uczestników w podróż do najlepszej opery.

Fotorelacja:

 

Magdalena Saganowska

piątek, 25 marzec 2016 16:11
Życzę Wam, Kochani,
 aby te Święta Wielkanocne
 wniosły do Waszych serc
 wiosenną radość i świeżość,
 pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję,

a nasze artykuły stanowiły bodziec do pozytywnych przemyśleń

i korzystnych dla Was działań
 
Beata Sekuła
Redaktor Naczelna Magazynu WHY STORY
poniedziałek, 21 marzec 2016 20:21

Transformacja – nowe podejście do biznesu.

 

Fundacja Międzynarodowy Inkubator Kobiet Biznesu i magazyn „Businesswoman & life” zapraszają na V POLISH BUSINESSWOMAN CONGRESS, który odbędzie się 1 i 2 kwietnia 2016 roku (piątek i sobota), w godzinach 10.00-18.00,w hotelu Gromada Lotnisko przy ul. 17 stycznia 32 w Warszawie. To jedyne w swoim rodzaju seminarium, podczas którego wystąpią uznani mówcy, wielkie osobowości polskiej sceny biznesowej i w jednym miejscu spotka się 2000 przedsiębiorczych osób, żądnych wiedzy, kontaktów, szukających nowych możliwości, odbędą się pokazy mody, a w części wystawienniczej będą miały miejsce targi z produktami i usługami dla biznesu. Hasłem przewodnim wydarzenia jest Transformacja – podejście do biznesu.

 

Polish Businesswoman Congress, to panele dyskusyjne i eksperckie, dedykowane dla osób przedsiębiorczych, zarówno tych prowadzących już przedsiębiorstwo i poszukujących dalszych możliwości rozwoju, jak również dla osób poszukujących pomysłu i inspiracji do założenia własnego biznesu. Eksperci i uznani mówcy - autorytety w swoich dziedzinach, wygłoszą prelekcje z obszarów: brandingu, negocjacji, motywacji, budowania skutecznych zespołów, prawa i zarządzania płynnością finansową. Uczestnicy kongresu dowiedzą się m.in.: jak skutecznie budować markę własną i przedsiębiorstwa, jak efektywnie rozwijać swój potencjał, jak sprzedawać, aby zwiększyć zyski firmy i zdobywać lojalnych klientów. Wielkie osobowości polskiej sceny biznesowej przedstawią swoje case study. Polish Businesswoman Congress to największy kongres kobiet biznesu w Polsce, który na stałe wpisał się w plan biznesowych wydarzeń. Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in.:Maria Rotkiel, Omenaa Mensah, Grażyna Wolszczak, Joanna Orleańska, Anna Jagodzińska, Kamila Rowińska, prof. Andrzej Blikle, Krzysztof Sarnecki, Adam Adamonis, dr n.med. Piotr Niedziałkowski, dr Ewa Maleszyk, Michał Nowak, Sylwia Łuć, Karolina Rybus-Przeniosło, Paulina Grzechnik, Agata Pelc, Emilia Zęgota, Monika Zdziarska-Alicka, Maria Jolanta Batycka-Wąsik, Beata Chrobak, Piotr Ciski, Joanna Janowicz, Agnieszka Jadczyszyn, Ilona Klejnowska-Kamińska, Aneta Pankowska, Łukasz Kuciński, Magdalena Nowakowska, Monika Smulewicz, Magdalena Manuela Radke, Alina Strześniewska, Alicja Wojciechowska, Anna Jagodzińska, Iwona Golonko, Agnieszka Kühl.

Wydarzenie poprowadzi prezenterka Adela Warać.

Powitanie gości krótkim występem Alicji Węgorzewskiej.

Polish Businesswoman Congress to cykliczne wydarzenie (edycja wiosenna i jesienna), organizowane przez Fundację Międzynarodowy Inkubator Kobiet Biznesu, wydawcę magazynu Businesswoman & life od 2014 roku. Na każde z wydarzeń zapraszani są eksperci w poszczególnych dziedzinach, znamienici goście, poruszane są najistotniejsze tematy z punktu widzenia kobiet biznesu.

Zapraszamy już dziś do udziału w wydarzeniu! Szczegółowe informacje i rezerwacja miejsca na: http://businesswomancongress.pl/#

Kontakt dla mediów:

Elżbieta Jeznach

Kom.: 692 419 900


pr@businesswomanlife.pl

Magazyn Businesswoman & life
ul. Dobra 7/LU4 (domofon 34)
00-384 Warszawa

*****

O Businesswoman & life

„Businesswoman & life” to wydawany od 2010 roku, przez Fundację Międzynarodowy inkubator Kobiet Biznesu, inspirujący dwumiesięcznik kobiet sukcesu, które odważnie realizują swoje pasje i są otwarte na nowe rozwiązania. Redakcja Magazynu znalazła klucz do kobiecego sukcesu i pragnie się podzielić nim z kobietami, które marzą o tym, by osiągnąć niezależność i rozwijać swoje pasje. Kobietom, które już osiągnęły sukces, magazyn pokazuje jak egzystować w twardym świecie biznesu i nie zatracić swojej kobiecości.

Magazyn Businesswoman & life jest dedykowany dla kobiet przedsiębiorczych, aktywnych zawodowo, piastujących wysokie stanowiska w strukturach korporacyjnych, zarządzających własną firmą lub aspirujących do założenia działalności gospodarczej.

 

 

niedziela, 20 marzec 2016 11:27

Siedemnastego marca w słoneczny czwartkowy poranek do Teatru „Kamienica” w Warszawie zaczęły przybywać Kobiety Charyzmatyczne. Pierwsza konferencja Programu zgromadziła stu gości. Wydarzenie miało konwencję paneli dyskusyjnych, do których zaproszone zostały kobiety z różnych środowisk: samorządowych, biznesowych czy artystycznych. Taki też był cel spotkania - czyli nawiązanie współpracy na rzecz działań społeczno-charytatywnych. Wpłynęło to na wyjątkową atmosferę spotkania. Zaistniała niespotykana synergia i wytworzyło się mnóstwo pozytywnych emocji.

 

http://radiokolor.pl/audycja-wydanie/1003/zbawienie-w-pracy/1572/

http://www.whystory.pl/pl/sztuka-i-kultura/teatr-i-literatura/premiera-ksiazki-czas-na-zmiany.html

http://www.whystory.pl/pl/nauka-i-praca/why-story-tv-nauka-i-praca/kobieta-charyzmatyczna-panel-i.html

http://www.whystory.pl/pl/sprawy-spoleczne/why-story-tv-sprawy-spoleczne/konferencja-kobieta-charyzmatyczna-panel-ii-na-temat-temat-sztuki-i-edukacji-w-polaczeniu-z-dzialalnoscia-spoleczna-i-samorzadowa.html

 

Rozpoczęcie konferencji przez redaktor naczelną Beatę Sekułę wraz z Justyną Sieńczyłło, gospodarzem Teatru Kamienica

W pierwszym panelu dyskusyjnym, który dotyczył przedsiębiorczości w połączeniu z działalnością społeczną wzięły udział: Anna Jakubowski – Dyrektor Generalna Coca Cola Polska, Omenaa Mensah – dziennikarka TVN, założycielka i prezes Fundacji Omenaa Foundation, której ambicją jest wybudowanie szkoły w Ghanie dla dzieci ulicy, Gabriela Pudlo–Chojnacka – prezes POCH Sp. z o.o, niezmiernie przedsiębiorcza kobieta oraz wyjątkowa działaczka społeczna, Anna Tylkowska – zarządzająca sprawnie i z ogromnym sercem Warszawską Spółdzielnią WSS Społem Śródmieście, Małgorzata Obuchowska-Gembala – Dyrektor Wydziału Programów PomocowychFunduszu Górnośląskiego S.A, udzielajaca wsparcia finansowego nowopowstającym firmom, dr Krzysztof Księżopolski, pracownik naukowy SGH, Janusz Cieślak, Prezes Europejskiego Klubu Biznesu Polska, Marta Chmielewska - Kierownik ds. Zarządzania Informacją WewnętrznąDHL Polska, członek zarządu Fundacji DHL Dostrzegamy Innych Ludzi, Beata Twardowska - Prezes Zarządu Fundacji Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Edyta Walęciak-Skórka - właścicielka Centrum Szkoleniowo-Coachingowego Wyższy Poziom oraz Akademii Projektantek Przyszłości, a takżeElżbieta Jeznach, redaktor naczelna Magazynu Businesswoman&life. Zacne grono dyskutowało m.in. na temat pozycji kobiet w biznesie w naszym kraju, o tym jak wygląda rozwój kariery oraz jak macierzyństwo wpływa na dalsze losy zawodowe.

1 panel dyskusyjny - Kobieta Charyzmatyczna 2016

Od lewej: ., dr Krzysztof Księżopolski, Małgorzata Obuchowska-Gembala,Gabriela Pudlo-Chojnacka, Beata Twardowska, Janusz Cieślak,Marta Chmielewska, Anna Jakubowski, Dorota Walęciak-Skórka, Anna Tylkowska, Omenaa Mensah, Elżbieta Jeznach  

Po pierwszej dyskusji przyszedł czas na przerwę podczas której w kuluarach panie wymieniały poglądy na temat tego, co wydarzyło się na scenie. W foyer można było spotkać gospodynię Teatru Kamienica panią Justynę Sieńczyłło, która następnie brała udział w kolejnej części dyskusji. Przedmiotem drugiego panelu był temat sztuki i edukacji w połączeniu z działalnością społeczną i samorządową. Okazało się, że kobiety podejmują mnóstwo działań w tym kierunku.

 

Narodziły się nowe pomysły oraz wiele inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych, zarówno dzieci i dorosłych. Pani Aleksandra Gajewska omówiła nietypowy spektakl, w którym udział biorą osoby niewidome. Anna Grygierek – Kobieta Roku, burmistrz Miasta i Gminy Strumień, zabrała głos w II panelu, podobnie jak prof. zw. dr hab. dr Anna Zasada-Chorab, wiceprezydent Siemianowic Śląskich. Maria Jolanta Batycka-Wąsik, dzieliła się na forum dobrymi praktykami, jakie mają miejsce w Lesznowoli, w której jest wójtem. Poruszyła temat asymilacji obcokrajowców w Gminie. Beata Żółkiewska- działaczka na rzecz zwierząt: Mondo Cane, uświadomiła nas, jak działa z dziećmi budując w nich wrażliwość na krzywdę zwierząt. Maria Demidowicz, prezes Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta poruszyła istotną kwestię rozsądnego wspierania osób bezdomnych. Monika Waligóra – dyrektor ds. PR i Komunikacji DHL rozmawiała na temat wolontariatu wśród pracowników. Iwona Płatek - prezes Towarzystwa Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski mówiła o wsparciu zarówno dla dorosłych osób niepełnosprawnych, jak i ich rodziców. Męski głos w tej części należał do prof. dr hab Jacek Niedziela – uznanego jazzmana, kontrabasisty, kompozytora, wykładowcy na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wyraził swój zachwyt nad utalentowanymi wokalistkami jazzowymi, a także mówił o adopcji dzieci z Afryki.

2 panel dyskusyjny - Kobieta Charyzmatyczna 2016

Od lewej: Marzena Jakubowska, dr Jolanta Klimczak, Anna Grygierek, Maria Jolanta Batycka-Wąsik, Justyna Sięczyłło, Beata Żółkiewska, prof Jacek Niedziela-Meira, Maria Demidowicz, Iwona Płatek, Monika Waligóra, dr Anna Zasada-Chorab 

niedziela, 13 marzec 2016 10:56

AGENDA

 

Konferencja pt.: Kobieta Charyzmatyczna

TERMIN:               17-03-2016

MIEJSCE:               Teatr „Kamienica” w Warszawie

 

09.30 - 10.00 – Rejestracja uczestników

10.00 – 10.15 - Powitanie gości

10. 15 -11.30I Panel:

Przedsiębiorczość, a działalność społeczna. Wsparcie przedsiębiorczości kobiet;: rozwój zawodowy w obrębie przedsiębiorstwa/instytucji/zakładanie i rozwój własnej działalności gospodarczej/podjęcie pracy zarobkowej przez młode matki

Paneliści:

Anna Jakubowski - dyrektor Generalna Coca Cola Polska, działaczka społeczna, Anna Tylkowska – prezes zarządu Społem Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Śródmieście, Gabriela Pudlo-Chojnacka, prezes POCH Sp.zo.o., działaczka społeczna, Omenaa Mensah - dziennikarka TVN, założycielka i prezes Fundacji Omenaa Foundation - jej ambicją jest wybudowanie szkoły w Ghanie dla dzieci ulicy, właścicielka ekskluzywnej marki mebli – Ammadora, współtwórczyni programu Domy gwiazd emitowanego na kanale Domo+, dr n. farm. Justyna Kaźmierczak, specjalistka z zakresu farmacji aptecznej, współwłaścicielka aptek Zdrowit, działaczka społeczna, zwolenniczka zdrowego trybu życia i holistycznego podejścia do swoich pacjentów, Małgorzata Obuchowska – dyrektor Funduszu Górnośląskiego S.A., prof. dr hab. Piotr Ostaszewski – prorektor SGH, Marta Chmielewska - Kierownik ds. Zarządzania Informacją Wewnętrzną DHL Polska, członek zarządu Fundacji DHL Dostrzegamy Innych Ludzi, Beata Twardowska - Prezes Zarządu Fundacji Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Edyta Walęciak-Skórka - właścicielka Centrum Szkoleniowo-Coachingowego Wyższy Poziom oraz Akademii Projektantek Przyszłości, autorka bestsellerowej książki "Jutro zaczyna się dziś, czyli jak zaprojektować swoją wymarzoną przyszłość", Elżbieta Jeznach, redaktor naczelna Magazynu Businesswoman&life, Janusz Cieślak, Prezes Europejskiego Klubu Biznesu Polska, 

 

11.30-11.45 – przerwa kawowa, promocja książek: Modrzewie siwieją na rudo – autor: prof. dr hab. Jacek Niedziela, Why Story 2 – Czas na zmianyKinga Piekarska

http://whystory.nazwa.pl/strona/administrator/index.php?option=com_k2&view=item&cid=736

 

11.45-13.00 – II Panel:

Działalność społeczno-samorzadowo-charytatywna kobiet w połączeniu ze sztuką oraz edukacją Dlaczego kobiety powinny angażować się w taką działalność i jak uzyskać optymalne rezultaty działań: wsparcie dzieci I rodziców osób niepełnosprawnych, także osób bezdomnych oraz innych grup wykluczonych społecznie. Omówienie działalności organizacji powołanych w celu ochrony zwierząt.

Paneliści:

Justyna Sieńczyło, aktorka, współzałożycielka Teatru "Kamienica", działaczka społeczna, Anna Grygierek – Kobieta Roku, burmistrz Miasta i Gminy Strumień, Aleksandra Gajewska - aktorka teatralna i działaczka społeczno-samorządowa, wice-marszałek województwa śląskiego (2010-2013), prof. zw. dr hab. Kazimiera Wódz, wykładowca, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego - specjalizacja: psychologia społeczna, studia kulturowe, praca socjalna, socjologia miasta i regionu, społeczeństwo obywatelskie w Polsce, dr Anna Zasada-Chorab, wice-prezydent Siemianowic Śląskich, pracownik naukowy, działaczka społeczna, Maria Jolanta Batycka-Wąsik, wójt Gminy Lesznowola, funkcję tą pełni już od czterech kadencji, odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP, Jolanta Jędrzejewska – zarządzająca polityką CSR w Społem Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Śródmieście, Beata Żółkiewska- działaczka na rzecz zwierząt: Mondo Cane, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt, OTOZ „ANIMALS”, Pogotowie dla Zwierząt, Krystyna Pluta, 80-letnia, wice-prezes Koła Seniora w Gliwicach, działaczka społeczna na rzecz dzieci z domów dziecka, była tancerka zespołu ludowego, od niedawna podróżniczka, Maria Demidowicz, prezes Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta, Monika Waligóra – dyrektor ds. PR i Komunikacji DHL, Iwona Płatek - wiceprezes Towarzystwa Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski, matka dorosłego dziecka specjalnej troski, prof. dr hab Jacek Niedziela – uznany jazzman; kontrabasista, kompozytor, wykładowca na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, powieściopisarz, Katarzyna Martyka, radca prawny, działaczka społeczna

 

13.00-13.45 – przerwa lunchowa, promocja książek: Modrzewie siwieją na rudo – autor: prof. dr. hab. Jacek Niedziela, Why Story 2 – Czas na zmiany – autor: Kinga Piekarska

http://whystory.nazwa.pl/strona/administrator/index.php?option=com_k2&view=item&cid=736

 

13.45.-15.15 – III Panel:

Kobieta, która zbuduje dom, zadba o zdrowie własne oraz rodziny, a potem zamarzy o SPA

Paneliści:

Alina Strześniewska, Prezes Zarządu, Impact Media Sp. z o.o. \(Radio Kolor\) Elżbieta Nemś, dyrektor Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, działaczka społeczna, Magdalena Górska-Rudzka, kobieta przedsiębiorcza, specjalista ds PR Dr Irena Eris, Ewelina Stępień-Kunik -założycielka Polish Soccer Skills, kompleksowego systemu szkoleń piłkarskich dzieci i młodzieży działaczka społeczna, Agnieszka Bratek, dietetyczka w tym sportowców – np. drużyny piłkarskiej Piast, matka trójki, wielokrotna uczestniczka Biegu Rzeźnika, Dominika Kajdas-Ciupek. psycholog, terapeuta rodzinny, certyfikowany terapeuta uzależnień, Edyta Aksamit – kuratorka społeczna oraz kobieta, która sama zbudowała własny dom, Zofia Rosińska – właścicielka firmy Drevohaus, wybudowała setki domów, Karolina Hudowicz- wice dyrektor ICF Poland, oddział Śląsk, Bożena Czerwińska, doktorantka pedagogiki, terapeutka, mediatorka, badająca obszary w zakresie zespołu Aspergera, Sławomira Wiktoria Puchała, właścicielka izałożycielka firmy oraz twórca marki Victoria Day Spa

 

15.15-16.15 -  Uroczyste wręczenie tytułów oraz upominków

Losowanie wizytówek z nagrodami. Czas dla mediów.

 

16.15 -16.45 -  Spotkania autorskie, podpisywanie książek.

http://whystory.nazwa.pl/strona/administrator/index.php?option=com_k2&view=item&cid=736

http://www.whystory.pl/pl/sztuka-i-kultura/teatr-i-literatura/why-story2-czas-na-zmiany-rozdz-viii-pojsc-swoja-droga.html

 

organizator:

WHY M G

paronat medialny:

WHY STORY LOGO

patronat merytoryczny:

kolegium

patronat honorowy:

                                          Logo nowe 300 dpi           logo NLPofCHICAGO z napisem          

partnerzy konferencji:

 

                                                                                                                                                                                                    

       

 

sobota, 30 styczeń 2016 10:23

Europejska Konfederacja Młodych Przedsiębiorców YES for Europe reprezentuje ponad 40 000 młodych przedsiębiorców i jest największą organizacją tego typu w Europie. W ubiegły piątek zgromadzenie liderów wybrało nowy zarząd. Wiceprzewodniczącym został Przemysław Grzywa, przedsiębiorca i reprezentant Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

 Przemyslaw Grzywa

W swojej nowej roli Przemysław Grzywa będzie przewodniczyć europejskiej delegacji przy G20 Young Entrepreneurs Alliance. Jest to globalna organizacja zrzeszająca młodych przedsiębiorców z grupy G20, będąca partnerem dla jej członków. Grzywa jest również członkiem zespołu roboczego ds. MŚP w grupie B20, która reprezentuje obszar biznesu w G20. Dzięki temu Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach jest jedynym przedstawicielem Polski wśród największych gospodarek świata.

RIG w Katowicach jest członkiem YES for Europe od ponad półtora roku i od samego początku aktywnie uczestniczy w pracach konfederacji. W minionym roku Izba była gospodarzem europejsko-amerykańskiego szczytu młodych przedsiębiorców, który odbył się podczas V Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Rezultatem szczytu była wspólna deklaracja nt. porozumienia o wolnym handlu – znanego pod skrótem TTIP – które jest obecnie negocjowane pomiędzy rządem USA i Komisją Europejską. Przemysław Grzywa był inicjatorem spotkania i kierował obradami szczytu w Katowicach.

RIG w Katowicach od lat zaangażowana jest w działania skierowane do młodych przedsiębiorców. W 2014 zainicjowany został w Katowicach program „Młody Przedsiębiorca w nowoczesnym mieście” podczas którego doświadczeni eksperci dzielą się swoją wiedzą z osobami rozpoczynającymi działalność. Już kilka tysięcy uczestników wzięło udział w wydarzeniach w trakcie trwania programu. Obecnie przygotowywana jest jego trzecia edycja w nowej odsłonie.

Oficjalny komunikat na stronie Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców YES for Europe: http://www.yesforeurope.eu/

 

 

sobota, 30 styczeń 2016 08:57

Zdrowie kobiet i dzieci

 

Waszyngton/Nowy Jork, 29 stycznia 2015 r. – Upowszechnienie karmienia piersią mogłoby uratować życie ponad 820 000 dzieci rocznie, z czego 9 na 10 to dzieci poniżej 6. miesiąca życia. Potwierdza to najnowsza seria artykułów w medycznym czasopiśmie naukowym „The Lancet”.

 karmieniepiersiaUnicef

Powszechna praktyka karmienia piersią może zapobiec niemal połowie przypadków chorób biegunkowych i co trzeciej infekcji oddechowej, czyli chorobom, które stanowią obecnie główną przyczynę śmierci dzieci poniżej 5. roku życia.

Badania wskazują, że każdy rok karmienia piersią zmniejsza o 6% ryzyko zachorowania na raka piersi. Biorąc pod uwagę obecne wskaźniki, karmienie piersią zapobiega rocznie niemal 20 000 przypadków zgonów z powodu raka piersi. Upowszechnienie tej praktyki uchroniłoby nawet dwukrotnie większą liczbę kobiet przed śmiercią z powodu raka piersi. Dłuższe karmienie piersią jest również związane ze zmniejszeniem liczby przypadków nowotworów jajnika.

Inwestowanie w upowszechnienie praktyki karmienia piersią ma znaczący wpływ na zdrowie kobiet i dzieci oraz na wskaźniki ekonomiczne w państwach rozwiniętych i rozwijających się, powiedział Werner Schultink, Dyrektor UNICEF ds. Programów Żywnościowych. Karmienie piersią ma kluczowy wpływ na przeżycie i rozwój dziecka oraz na jego stan zdrowia i lepsze perspektywy w przyszłości.

„The Lancet” potwierdza korzystny wpływ karmienia piersią dla kobiet i dzieci mieszkających zarówno w państwach o niskim, jak i średnim poziomie dochodów.

Karmienie piersią zmniejsza również wskaźniki umieralności wśród dzieci w państwach o wysokim poziomie dochodów. Jest to związane ze zmniejszeniem liczby przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej o 36% oraz ze zmniejszeniem o 60% przypadków najczęstszych chorób jelitowych wśród wcześniaków. Dziecko, które było dłużej karmione piersią jest również mniej narażone na ryzyko nadwagi i otyłości w życiu dorosłym. 

„The Lancet” potwierdza także, że osoby, które nie były karmione piersią będą miały w przyszłości niższe dochody.

Według UNICEF, pozytywny wpływ karmienia piersią na zdrowie matek i dzieci oraz na potencjalne korzyści gospodarcze powinien skłonić rządy państw do ustanowienia polityki i programów ochrony, promowania oraz wspierania karmienia piersią.

Jest to szczególnie istotne dla matek pracujących. Wczesny powrót do pracy zmniejsza szanse na to, że kobieta będzie karmiła piersią swoje dziecko. Niestety w około 60% państw płatny urlop macierzyński nie osiąga minimalnych 14 tygodni rekomendowanych przez Międzynarodową Organizację Pracy. W miejscach pracy brakuje również infrastruktury, która sprzyjałaby karmieniu piersią bądź odciąganiu pokarmu.

Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym, najtańszym, łatwo dostępnym i przyjaznym dla środowiska sposobem, aby zapewnić wszystkim dzieciom zdrowy start w życie, dodaje Schultink. Jeśli uczynimy karmienie piersią priorytetem, wszyscy na tym skorzystamy.

Monika Kacprzak
Specjalista ds. Komunikacji UNICEF Polska

Pomóż dziecku w Afryce bezpiecznie przyjść na świat!
Wpłać darowiznę na:
unicef.pl/afryka

 

niedziela, 24 styczeń 2016 08:40

Spotkania z gwiazdami piłki ręcznej, pokazy cheerleaderek, występy kabareciarzy oraz liczne konkursy z nagrodami – te I inne atrakcje czekają na kibiców w Krakowie w Oficjalnej Strefie Kibica EHF Euro 2016, sponsorowanej przez PGNiG Obrót Detaliczny.

Na Małym Rynku codziennie pojawiają się tłumy sympatyków szczypiorniaka, którzy oprócz oglądania na wielkim telebimie meczów Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej, mogą także aktywnie spędzić czas i spotkać się ze znanymi krakowianami. Dziś (23.01) gościem Oficjalnej Strefy Kibica PGNiG Obrót Detaliczny będzie jeden z ambasadorów Euro 2016, aktor Tomasz Schimscheiner. Jutro po południu, wszyscy, którzy odwiedzą strefę, będą mogli wziąć udział w pokazach i aktywnościach Dworku Białoprądnickiego oraz zobaczyć pokaz cheerleaderek. A już w poniedziałek, na Małym Rynku pojawi się wyjątkowy gość – zwycięzca rajdu Dakar i kolejny ambasador Euro 2016 Rafał Sonik. Kierowca rajdowy przyjedzie… na quadzie!IMG 0735

W kolejnych dniach, aż do zakończenia Mistrzostw Europy, także przygotowanych zostało wiele atrakcji. Pokazy taneczne, wspólne śpiewy, prezentacje multimedialne, występ Cracovia Danza, a nawet giełda vinyli – każdy znajdzie coś dla siebie. Atrakcje zostały przygotowane dla wszystkich, również dla najmłodszych. Ogromne emocje związane z meczami Polaków na Euro, będzie próbował rozładować krakowski satyryk i wielki kibic naszej reprezentacji Marcin Daniec. – „Nasi kibice od zawsze są, i cały świat już to wie, najlepsi na świecie. Uważam, że mają ogromny udział w znakomitej grze naszych szczypiornistów i powodzeniu całych mistrzostw.  A emocje, których dostarczają nam nasi piłkarze ręczni są niesamowite. To jest po prostu coś nieprawdopodobnego!” - mówi Daniec, którego występ na Małym Rynku zaplanowany jest w czwartek (28.01) o godzinie 18.

Wiele atrakcji czekać będzie na kibiców także w przeddzień finału Euro 2016. W sobotę (30.01) już od godziny 15 odbędą się pokazy akrobatyki, gimnastyki artystycznej, pokazy rowerowe, wushu i cheerleaderek. Wtedy też odbędą się konkursy wiedzy o sporcie i Małopolsce. A na deser, o godzinie 19, wystąpi kabaret AD HOC.

IMG 0737

Oficjalna Strefa Kibica sponsorowana przez PGNiG Obrót Detaliczny otwarta jest na Małym Rynku w Krakowie codziennie od 14 do 23. W dniu finału, a więc w niedzielę (31.01), zapraszamy już od godziny 12.

 

niedziela, 17 styczeń 2016 10:12

 

Cudowna atmosfera, wspaniała zabawa, pełne trybuny i znakomite spotkania podczas pierwszego dnia rywalizacji w grupach C i D we Wrocławiu i Gdańsku na Mistrzostwach Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn Polska 2016. W grupie C w Hali Stulecia Hiszpania pokonała Niemcy 32:29 a Szwecja wygrała ze Słowenią 23:21 natomiast w ERGO ARENIE Węgrzy pokonali Czarnogórę 32:27 z kolei Dania zwyciężyła Rosję 31:25.

W Hali Stulecia kibice bawili się tak znakomicie, że… skończyło się piwo :) 

Feel the Emotions!

Marcin Rosengarten

 

niedziela, 10 styczeń 2016 09:58

 

Właśnie odbywa się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest to kolejna, 24 edycja tego wyjątkowego wydarzenia. Woluntariusze zbierają datki na rzecz najmłodszych i najstarszych potrzebujących, dając im w ten sposób szanse na szybsze, skuteczniejsze lecznie oraz przynosząc wiarę w społeczeństwo jednoczące się dla pięknej, wspólnej sprawy. Z roku na rok akcja dociera do coraz większej ilości odbiorców w Polsce i na świecie i z tego możemy być dumni. A wszystko zaczęło się prawie ćwierć wieku temu.

Pierwszy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy odbył się 3 stycznia 1993 roku. W ślad po udanej akcji, w marcu tego samego roku została założona fundacja. Rodzicami tej fundacji byli Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Pioitr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chłstowski oraz Beata Bethke. Był to początek pięknej, można już powiedzieć tradycji, corocznego zbierania pieniędzy na zakup sprzętu dla szpitali dla dzieci, a teraz, również dla osób starszych.

W ramach akcji tysiące wolontariuszy wychodzą na ulice miast nie bacząc na mróz i śnieg i z uśmiechem na ustach wspierają tą szlachetną akcję. Organizowane są też aukcje. Do tych najbardziej wyjątkowych można zaliczyć na przydład licytacja dywanu po którym przeszedł Władimir Putin, czapka kapitańska Tadeusza Wrony (XX Finał), przejażdżka za sterami Pendolino (XXII Finał) czy wizyta w 32 Bazie Lotnictwa taktycznego w Łasku i 31 w Poznaniu-Krzesinach gdzie można było z bliska zobaczyć nasze piękne samoloty F-16.

W tym roku również organizatorzy szykują wiele ciekawych propozycji. Do tych najbardziej interesujących można zaliczyć wspólny trening z reprezentacją Polski, trening oraz luch z Maciejem Dowborem czy narty Prezydenta Polski Andrzeja Dudy z autografem.

Wszystkie aukcje są dostępne na stronach WOŚP.

Chęć pomocy innym i dzielenia się tym co mamy to jedne z najpiękniejszych wartości jakie tkwią w człowieku. Pielęgnujmy tą tradycję i grajmy jutro z orkiestrą jak najgłośniej. Ja również powtórzę słowa "pomagajmy, bo nie wiemy, kiedy my sami będziemy potrzebować pomocy". Życzę Wam otwartych serc i udanej niedzieli!

Alicja Szwanc

 

piątek, 11 grudzień 2015 21:38

 

Rozmowa z Karoliną Hudowicz, zastępcą dyrektora ICF Poland Oddziału Śląsk, coachem ACC, trenerem, konsultantem HR na temat noworocznych postanowień i ich realizacji.

 

Dlaczego zawsze pod koniec roku postanawiamy coś zmienić, ulepszyć w naszym życiu? Czym jest postanowienie świąteczno-noworoczne?

Postanowienie świąteczno-noworoczne to marzenie. Często bywa tak, że chcemy pozbyć się jakiegoś problemu albo tego, co nam przeszkadza czy uwiera jak kamień w bucie. Podczas coachingu klienci często rozpoczynają spotkanie od: „mam problem i chcę się go pozbyć…” albo „nie chcę tego robić”. Bywa też tak, że po prostu chcą, żeby było lepiej… „Nie będę jeść słodyczy”, „nie będę palić”, „nie będę pracować po godzinach”, „nie będę dawać się wykorzystywać” itd…

fireworks

Mamy postanowienia i tego chcemy się trzymać!

Dokonujemy też podsumowań… Czas świąt i zbliżającego się końca roku bywa często czasem refleksji. Podsumowujemy nasze osiągnięcia i sukcesy, to co nam się udało, ale także myślimy o porażkach i o tym, co i dlaczego poszło nie tak. Przed oraz w trakcie świąt i sylwestra niejednokrotnie, życzymy sobie nawzajem tego, aby kolejny rok był lepszy, zdrowszy, bogatszy, pełen sukcesów, zarówno zawodowych, jak i tych prywatnych, itd. Zastanawiamy się również nad tym, dlaczego o niektórych postanowieniach z zeszłego roku po prostu zapomnieliśmy albo przypomnieliśmy sobie o nich po jakimś czasie, ale do realizacji nawet się nie zbliżyliśmy i minął kolejny rok…

No właśnie – dlaczego tak jest?!

Bo wygląda to w ten sposób, że najpierw mijają święta i szampańska zabawa sylwestrowa, karnawał zbliża się ku końcowi, potem Wielkanoc…, a my nadal siedzimy w pracy po godzinach, narzekamy na szefa, który nadal wykorzystuje nas w pracy, potem objadamy się słodyczami i palimy papierosy, żeby to wszystko jakoś znieść… O postanowieniach i zmianach myślimy raczej w kategoriach: „Dlaczego nie potrafię nic zrobić, nic zmienić i żyć tak, jak sobie wymarzyłam/em?” Kiedy robiliśmy te wszystkie postanowienia, byliśmy tak podekscytowani i tak mocno wierzyliśmy w to, że wszystko jest możliwe - takie łatwe do zrealizowania! Co jest z nami nie tak? Tak naprawdę, to wszystko jest z nami w porządku. Jesteśmy w stanie zmienić, co chcemy i żyć tak, jak chcemy. Jednak do tego, żeby postanowienia czy marzenia stały się celami, potrzeba je trochę pozmieniać.

W jaki sposób?

niedziela, 29 listopad 2015 13:41

Pięknie i wzruszająco

 

28 listopada 2015r. w DMiT w Zabrzu odbyła się uroczysta akademia związana z obchodami 70 - lecia TG (Centrum Edukacji ). Zebraną publiczność: uczniów, rodziców, absolwentów, nauczycieli oraz gości zachwyciły nie tylko żarliwe przemówienia, ale i widowiskowe występy młodzieży oraz koncert orkiestry symfonicznej z Knurowa

TG

 

W uroczystości wzięło udział prawie dwa tysiące osób. Wśród gości znależli się przedstawiciele szkół i instytucji z zagranicy, w tym z Francji, władze miasta Zabrza, np. wice-prezydent Krzysztof Lewandowski, prezydent Knurowa – Adam Rams (absolwent TG), pani minister Krystyna Szumilas, minister Jerzy Markowski (absolwent TG), dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu - Alina Nowak, przewodniczący Solidarności pracowników oświaty w Zabrzu - Janusz Siech oraz wielu absolwentów szkoły, którzy wygłosili poruszające przemówienia, składając gratulacje na ręce dyrektora Centrum Edukacji – Mariana Kitla.

 

businessmanCzocharaFrenchkomendantKnurowmarkowskiministerminoswiata

naukowiecorkiestra

panisolidarnosc 1prominenci2 1

psychologserce1solidarnoscszycha

urzadpracyurzadpracy 1

urzednicyX

W części artystycznej wystąpili uczniowie, tańcząc, śpiewając, prezentując walki wschodu, pokazy akrobatyczne oraz demonstrując wiele innych swoich pasji. Przedstawienie zostało wyreżyserowane i przygotowane przez p. Renatę Korus oraz innych nauczycieli CE. Paulina Łątka, absolwentka szkoły oraz studentka ekonomii zachwyciła publiczność niezwykłym głosem, śpiewając m.in. „Świat się pomylił”.

Paulina

scenaprow

brawamlodziez

 

 Niejeden uczestnik tego poruszającego wydarzania uległ emocjom i uronił łzę podczas uroczystości. Wszyscy wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnym jubileuszu. Gratulacje dla uczniów, dyrekcji i grona pedagogicznego!

 

wtorek, 03 listopad 2015 22:14

Dyrekcja Centrum Edukacji (TG) z wielką radością i satysfakcją ma przyjemność powiadomić, że 28 listopada 2015r. odbędą się uroczystości związane z obchodami 70- lecia istnienia naszej szkoły.

banerTG

Wszystkich absolwentów, przyjaciół oraz miłośników szkoły serdecznie zapraszamy i informujemy, że wszelkie wiadomości o spotkaniu wraz z kartami zgłoszeń uczestnictwa w zjeździe zostaną zamieszczone na naszej stronie internetowej: http://ce.zabrze.pl/

Mamy nadzieję, że wspólne świętowanie zapisze się w naszej pamięci jako wydarzenie wyjątkowe i niezapomniane, nie tylko obudzi nasze wspomnienia, ale także wzbogaci je o nowe przeżycia.

Podkreślamy, że udział w gali jest bezpłatny!

Serdecznie zapraszamy !

Komitet Organizacyjny Zjazdu
Dyrekcja Szkoły

 

 • PROGRAM OBCHODÓW JUBILEUSZU 70-LECIA SZKOŁY I ZJAZDU ABSOLWENTÓW:
   

  od godziny 8.30 w holu Centrum Edukacji byłego Technikum Górniczego odbędzie się rejestracja uczestników Obchodów Jubileuszowych i Zjazdu Absolwentów. Jednocześnie można będzie odebrać identyfikatory i materiały jubileuszowe.
   
  godzina 10.00 do 11.00 - uroczysta Msza święta w kościele św. Andrzeja w Zabrzu
   
  godzina 12.00 do 13.30 Gala z okazji obchodów 70 rocznicy powstania szkoły, która odbędzie się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Przemówienia zaproszonych gości uatrakcyjnią występy artystyczne przygotowane przez uczniów naszej szkoły oraz zaproszonych gości.
   
  godzina 14.30 uroczysty obiad
   
  godzina 16.00 wspólne zwiedzanie szkoły oraz spotkanie nauczycieli, wychowanków z absolwentami, poczęstunek na holach szkolnych.
   
  godzina18.00 wieczorek taneczny w auli szkolnej
   
  Zapraszamy!
poniedziałek, 07 wrzesień 2015 23:27

Relacja z Konferencji Prasowej VII Kongresu Kobiet

7 września w restauracji Bastylia w Warszawie miałam przyjemność być gościem na konferencji prasowej poświęconej tegorocznemu, siódmemu już, Kongresowi Kobiet, który odbędzie się w najbliższy piątek i sobotę na warszawskim Torwarze. Otwierająca konferencję, prezes Stowarzyszenia Kongresu Kobiet, Dorota Warakomska, na samym początku przypomina o tym, że tegoroczna edycja konferencji odbywa się właśnie na Torwarze, a nie jak dotychczas w Sali Kongresowej Pałacu Kultury, zaznaczając, że wraz ze zmianą miejsca nieco zmienia się konwencja samego spotkania. Sala Kongresowa w pewien sposób implikowała oficjalny charakter, zaś tegoroczne miejsce być może sprawi, że owo spotkanie przybierze nieco luźniejszą formę. Nowościami na tegorocznej edycji, na które również pozwala miejsce, są spodziewane stoiska poradnicze, w których każda z uczestniczek będzie mogła zasięgnąć porady specjalistów np. w kwestii alimentów, czy przemocy i dyskryminacji kobiet na różnych płaszczyznach. Oprócz stoisk poradniczych, planowane są również stacje zdrowia, m.in. mammobus, w którym będzie można bezpłatnie się przebadać.

wtorek, 01 wrzesień 2015 15:07

Blogerka, włosomaniaczka, emigrantka

Zdjęcie505Swój blog – głównie na temat pielęgnacji włosów, chociaż nie tylko… Małgosia Goraj prowadzi od dwóch lat, ale odwiedziło go już ponad 2 mln osób. Pewnie dlatego, że pisze z pasją i szacunkiem dla czytelnika, tworząc regularnie nowe i oryginalne wpisy. Temat włosów zaszczepiła jej mama. Kiedy odeszła Gosia zapuszczała je dla niej, bo przecież „takie wolała”. Z czasem tak już zostało, a dziewczyna chciała się podzielić z innymi nabytymi w tej kwestii doświadczeniami.

 

Dlaczego zaczęłaś prowadzić własny blog?

Zawsze lubiłam radzić innym. Stwierdziłam, że jest wiele porad i ciekawostek, które chciałabym „zamknąć” w jednym miejscu. Dla siebie - na później, dla potomności i dla tych, którzy tego potrzebują. Tak powstały właśnie „PORADY HERRBATY”

Wiemy, że jesteś popularną blogerką, w ciągu dwóch lat od założenia strony w internecie, z Twoimi artykułamiWP 003104 zapoznało się ponad dwa miliony osób. Czy możesz też opowiedzieć czytelnikom Why STORY o sobie prywatnie?

Jestem trzydziestoletnią technik usług gastronomicznych – ale aktualnie praca w kuchni to tylko moje hobby. Stałam się też włosomaniaczką – uwielbiam, aż do przesady, tematykę związaną z pielęgnacją włosów. Lubię też czytać i spacerować, a blog jest moim głównym hobby i pasją. Od czerwca tego roku mieszkam w Szkocji, przeprowadziliśmy się z mężem do Edynburga. Teraz najważniejsze dla nas to zaklimatyzować się i znaleźć dobrą pracę. Ale nie rezygnuję z przyjemności, którą jest dla mnie niewątpliwie blog!

Na jakich tematach głównie się koncentrujesz na:http://www.poradyherrbaty.pl?

Schowek01Blog można umieścić w kategorii uroda i zdrowie, a głównie piszę o pielęgnacji włosów (mojej pasji!) i o gotowaniu. Ale znajdziecie u mnie tematy praktycznie z każdej dziedziny. Temat włosów interesował mnie zawsze, zaszczepiła mi go moja mama. W czasach, kiedy włosy myło się mydłem (ponieważ szampony były wtedy rarytasem) miałam najpiękniejsze włosy w przedszkolu  Nie było odżywek, więc mama robiła mi płukanki octowe, dzięki czemu włosy były jedwabiście błyszczące. Plotła długie warkocze, które zdobiła wstążeczkami i nie pozwalała mi ich ścinać. Kiedy mama odeszła, długo miałam w pamięci jej zamiłowanie do moich pasm. Zapuszczałam je dla niej, bo przecież „takie wolała”. Z czasem tak już zostało, a ja chciałam się podzielić z innymi nabytymi doświadczeniami.

W jaki sposób wykorzystujesz swoje doświadczenia życiowe i zawodowe przy tworzeniu własnej strony?

Często jest tak, że kiedy spotykam się z jakąś trudna sytuacją w życiu i udaje mi się znaleźć rozwiązanieherrbatka problemu, to chcę się tym podzielić na blogu z moimi czytelnikami. Jeśli mogę, to doradzę innym, którzy mieli podobne problemy. Doświadczenia życiowe i zawodowe są dla mnie inspiracją do tworzenia wielu artykułów.

Jak długo pracujesz już nad blogiem i co uznajesz za swoje największe osiągnięcia w tej dziedzinie?

Bloga założyłam w listopadzie, 2012 roku, przez ten czas sporo się działo. Przede wszystkim największym osiągnięciem są stali czytelnicy, którzy są ze mną od miesięcy i śledzą niemalże każdy mój wpis  Cieszę się także, ponieważ zostałam dostrzeżona, otrzymując wiele propozycji współpracy i piszę artykuły także dla innych stron. Zorganizowałam również charytatywne spotkanie z udziałem blogerek. Odbyło się rok temu, pod Gliwicami. Pod czujnym okiem Fundacji Śląskie Centrum Chorób Serca zbieraliśmy prezenty na dzień dziecka dla chorych dzieci. http://www.poradyherrbaty.pl/2014/06/pozytywne-inicjatywy-wizyta-w-sccs.html

Jak myślisz, dzięki czemu zdobyłaś tak szybko miliony czytelników?

„Miliony” to troszkę za dużo powiedziane  ale fakt, mam ich całkiem sporo. Myślę, że trafiam z moimi poradami do różnych ludzi. Nie chcę być monotematyczna – piszę na wiele tematów, dzięki czemu pojawia się szeroki odzew. Staram się wyszukiwać ciekawostki i z nowinek, i z babcinych opowiadań. Dobry temat jest bezsprzecznie kluczem do sukcesu!

WP 000951

Czy kraj, do którego niedawno wyjechałaś zaczął Ci już dostarczać nowych tematów do poruszenia? Jakie są Twoje pierwsze wrażenia na temat tego miejsca, ludzi, stylu życia odżywiania?

Mieszkam w stolicy Szkocji, w Edynburgu, więc jest tu sporo różnych nacji i ciężko wychwycić konkretnie nawyki żywieniowe Szkotów. Trzeba się jednak przestawić – w sklepach buraki kupisz tylko ugotowane, drożdże w proszku a truskawki są tu wyjątkowo drogie. Dlatego zachodzi sporo zmian w naszej kuchni. Tak, znalazłam sporo inspiracji  Choć aktualnie mam mniej czasu na pisanie (wszystko nowe, trzeba zwiedzić zobaczyć no i znaleźć pracę), to zaczęłam już pisać „zagraniczne” posty. Na początek rusza nowa seria wpisów „Poradnik Emigranta”, gdzie kilka dni temu opisywałam, jak przetransferować zasiłek z Polski.

IMG 3663Jakich rad udzieliłabyś osobom, które chciałyby założyć swojego bloga lub właśnie to zrobiły? Przed czym ich przestrzegasz?

Każdego dnia powstają tysiące blogów i ciężko się ponad nie wybić. Według mnie szanse mają blogi tworzone z pasji, pisane regularnie i z szacunkiem do czytelnika. Niestety coraz więcej blogów powstaje z chęci łatwego zarobku, zyskania popularności – treści na nich są słabe, kopiowane, a autor pisze tylko od święta. Ważna jest też współpraca pomiędzy blogerami – bardziej znany jest w stanie wypromować początkującego. Dlatego blogerzy, nie postrzegajmy się jako konkurencja. Wspierajmy się nawzajem !

Jakie snujesz teraz plany życiowe oraz związane z rozwojem Twojej strony?

Aktualnie nie planuję dużych zmian, wciąż będę pisać i doradzać innym. W przyszłości mam nadzieję wydać książkę – poradnik, w którym umieszczę najciekawsze porady dotyczące zdrowia i urody  Ale co przyniesie mi życie? Zobaczymy! Zapraszam serdecznie do śledzenia mojego bloga i to nie tylko kobiety. Gwarantuję, że wielu znajdzie coś dla siebie!

WP 000953

Rozmawiała

Beata Sekuła

czwartek, 27 sierpień 2015 18:02

Sukces fotografa z Zabrza

Aureliusz Gabryś, obecnie Zabrzanin, pochodzący z Rudy Śląskiej zdobył nagrodę specjalną i wyróżnienie za artystyczne podejście do tematu w konkursie fotograficznym organizowany prze portal PTFO.pl.

W konkursie mogły brać udział wszystkie osoby posiadające subskrypcję kanału PTFO.pl na portalu Youtube.pl Konkurs polegał na wykonaniu fotografii, które przypominają do złudzenia miejsce lub miejsca dostępne na jednej z map na których można grac w grze Battlefield 4.

Jeszcze raz gratulujemy Aureliszowi nagrody i życzymy dalszych sukcesów!!!

poniedziałek, 30 listopad -0001 01:24

Zarząd Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zdecydował o przekazaniu wsparcia jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych na terenach zniszczonych przez sierpniowe nawałnice. Impulsem do podjęcia tej decyzji było to, że to właśnie OSP jako pierwsze podejmowały akcje ratownicze i pomagały w usuwaniu zniszczeń.


Trzy tygodnie temu, zwróciliśmy się z prośbą do 13 regionalnych centrów zarządzania kryzysowego na zniszczonych terenach o pomoc w wyborze sprzętu, który będzie przydatny dla ochotniczych straży pożarnych w ich pracy – powiedział Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOSP - Sprzęt został już zamówiony i 6 października w Bydgoszczy zostanie wręczony wszystkim obdarowanym. Pieniądze na zakup tego sprzętu pochodzą ze wszystkich wpłat, darowizn, które do nas wpływają przez cały rok, zasilając naszą działalność statutową. Wyszliśmy z założenia, że nie organizujemy żadnej dodatkowej zbiórki, tylko zadziałamy natychmiastowo, biorąc pod uwagę zwłaszcza sytuację na terenach dotkniętych przez nawałnice. – dodał Jurek.

Na cel pomocy jednostkom OSP Fundacja przeznaczyła blisko 1,5 miliona złotych. Wsparcie otrzyma w sumie blisko 200 Ochotniczych Straży Pożarnych. Jednostki, które aktywnie włączyły się w pomoc po sierpniowych nawałnicach, otrzymają sprzęt szczególnie potrzebny w tego rodzaju zdarzeniach, taki jak piły spalinowe Stihl MS 461, agregaty prądotwórcze 3-fazowe ECT 700 PGV, czy motopompy szlamowe WT 30. Ponadto strażacy ochotnicy otrzymają sprzęt medyczny - zestawy ratownicze PSP R1, deski ortopedyczne, defibrylatory czy fantomy do nauki i doskonalenia umiejętności pierwszej pomocy. 
Środki na ten cel pochodzą z całorocznych darowizn na rzecz działalności statutowej Fundacji. Nie są to pieniądze pozyskane w efekcie styczniowego Finału WOŚP. 

Po dopełnieniu wszystkich formalności Fundacja opublikuje całościową listę placówek, do których trafi wsparcie. 

Zakupiony sprzęt zostanie przekazany obdarowanym jednostkom w czasie specjalnej uroczystości, która odbędzie się 6-go października w Bydgoszczy. 

Fundacja WOŚP już po raz drugi wspiera strażaków zaangażowanych w pomoc po katastrofach żywiołowych. Po powodzi w roku 2010 sprzęt w postaci motopomp i agregatów prądotwórczych trafił do 444 jednostek OSP w całej Polsce. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama