reklama
Magazyn WhyStory logo
reklama
Wiadomosci WhyStory > kontrowersje
piątek, 01 lipiec 2016 10:55

30 czerwca 2016 r. we Wrocławiu zapadł prawomocny wyrok dotyczący publikacji blogera Piotra W., znanego pod pseudonimem Matka Kurka.

Bloger został uznany winnym naruszenia dóbr osobistych Jerzego Owsiaka poprzez zarzucanie mu oszustwa i nieprawidłowego wykorzystywania darów przekazanych na rzecz Fundacji WOŚP. Sąd nakazał blogerowi usunięcie oszczerczych publikacji, opublikowanie na swojej stronie przeprosin, wypłacenie finansowego zadośćuczynienia w kwocie 10 tys. PLN, oraz zwrot kosztów postępowania sądowego. W sumie koszt kłamstw na temat Jurka Owsiaka będzie dla blogera wynosił około 20 tys. PLN.

Jak mówi Jurek Owsiak, to doskonały wyrok dla poziomu internetowej dyskusji w Polsce.

Wyrok zapadł przed sądem apelacyjnym we Wrocławiu. Sąd stwierdził m.in. iż wolność wypowiedzi ma swoje granice, a ich przekroczeniem jest stawianie nieprawdziwych zarzutów. Takie działanie jest niezgodne z prawem.

Uznano również, że zakres naruszenia dóbr osobistych w tym przypadku był poważny. Jerzy Owsiak to osoba publiczna, która prowadzi fundację, a wynikiem stawiania mu zarzutów niewłaściwego gospodarowania mieniem fundacji jest dyskredytacja w oczach opinii publicznej.

 

piątek, 10 czerwiec 2016 08:46

W odpowiedzi na ostatnie medialne doniesienia dotyczące bezpieczeństwa na Przystanku Woodstock Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy publikuje niniejsze oświadczenie. 


Wypowiedzi Wojewody Lubuskiego o tym, iż Przystanek Woodstock ma być imprezą o podwyższonym ryzyku, są dla Fundacji WOŚP, organizatora festiwalu, zaskoczeniem. Do teraz (czwartek, godz. 11:00) nie wpłynęło do nas żadne pismo, które merytorycznie informowałoby nas o takim stanie rzeczy, zawierające konkretną argumentacją. Tymczasem przez trzy ostatnie miesiące przygotowywaliśmy plan zabezpieczenia festiwalu, w ścisłej współpracy z policją i wszystkimi profesjonalnymi służbami podległymi Wojewodzie Lubuskiemu. Jest on oczywiście dostosowany do aktualnych zagrożeń, wprowadzonych zostało wiele restrykcji i dodatkowych środków bezpieczeństwa, które mają sprawić, że festiwal będzie bezpieczny także w obecnej sytuacji w Polsce i na świecie. Pod tym względem to na pewno będzie inny festiwal, co ze spokojem tłumaczymy wielotysięcznej społeczności jego uczestników. Będą dodatkowe obostrzenia i restrykcje, do których trzeba będzie się dostosować. Dotyczy to tak Przystanku Woodstock, jak i wielu innych imprez masowych w Polsce, w tym także organizowanych chwilę później Światowych Dni Młodzieży.

wtorek, 03 maj 2016 19:59

Piękna pogoda sprawiła, że tereny nadrzeczne znów są najpopularniejszym miejscem spotkań.

W piątek na dolnej terasie rzeki bawiło się tysiące osób, dziś może być podobnie. Należy pamiętać, że choć nad samą rzeką spożywanie alkoholu nie jest zabronione (mapa terenów sąsiadujących z rzeką objętych zakazem spożywania alkoholu znajduje się na: http://rzekawartapoznania.pl/?page_id=4223) to za zaśmiecenie przestrzeni publicznej i zakłócanie porządku grozi mandat.

Tereny nadwarciańskie są wspólnym dobrem, Miasto zachęca do korzystania z uroków Warty osoby w każdym wieku. Nad rzeką ustawiono blisko 40 kontenerów na śmieci, zostały one usytuowane blisko popularnych zejść nad rzekę, nie sposób ich przeoczyć. Niestety część osób przychodzących nad rzekę nie potrafi uszanować wspólnej przestrzeni, stąd apelujemy o poszanowanie porządku na terenach nadrzecznych – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania

Straż Miejska będzie teraz częściej karała a mniej upominała za zaśmiecanie brzegu.

 

 

Hanna Surma
rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta

 

niedziela, 24 kwiecień 2016 10:03

 

WTA Katowice Open 2016 odbył się w dniach 4 – 10 kwietnia 2016 roku w hali „Spodka” oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Była to czwarta edycja katowickiego turnieju, a po raz drugi Miasto Katowice było jedynym sponsorem tytularnym. Turniej był obserwowany z trybun, podobnie jak przed rokiem, przez blisko 23 tysiące kibiców.

 

Miliony sympatyków tenisa na całym świecie mogły śledzić katowickie rozgrywki za pośrednictwem stacji telewizyjnych, dzięki którym WTA Katowice Open dotarło do kibiców na całym świecie. Transmisje telewizyjne można było śledzić w ponad 90 krajach w 22 językach. Pozwoliło to promować Miasto Katowice w skali globalnej, a nasze logo oraz ujęcia miasta okiem kamery obiegły cały świat.

 

Organizacja turnieju tej rangi w Katowicach przyczyniła się także do powstania nowoczesnego obiektu, a także licznych klubów tenisowych, których wcześniej tu nie było. Jedną z najważniejszych decyzji była budowa nowoczesnego Ośrodka Tenisowego w Janowie, który otworzono w 2014 roku, a obecnie na jego terenie mamy do dyspozycji 4 korty kryte oraz 6 zewnętrznych, które umożliwiają organizację wydarzeń tenisowych, a przede wszystkim prowadzenie szkoleń na najwyższym poziomie.

 

Oczywiście jest nam przykro, że Katowice żegnają się z imprezą WTA.  Natomiast nie żegnamy się ani z tenisem, ani z wielkimi sportowymi wydarzeniami. Będziemy czynili starania, aby w Katowicach turnieje tenisowe były dalej organizowane.

Waldemar Bojarun​

Wiceprezydent Miasta Katowice

 

 

sobota, 06 luty 2016 18:42

 

Nowy Jork, 5 lutego 2016 r. – W 30 krajach świata żyje obecnie co najmniej 200 mln kobiet i dziewcząt, które przeszły zabieg wycięcia zewnętrznych narządów płciowych (female genital mutilation, FGM) alarmuje UNICEF w przeddzień Międzynarodowego Dnia Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych.

 

Połowa kobiet i dziewcząt, które przeszły zabieg mieszka w trzech państwach: Egipcie, Etiopii oraz Indonezji.

Obrzezanie ma różne formy. Niezależnie jednak od tego, która z nich jest praktykowana, FGM stanowi pogwałcenie praw dzieci.

Zabieg okaleczania żeńskich narządów płciowych różni się w zależności od regionu i kultury. Niektóre formy tego zabiegu stwarzają poważne zagrożenie dla życia kobiet i dziewcząt, natomiast każda jest łamaniem ich praw. Musimy zwiększyć wysiłki na rzecz wyeliminowania tej praktyki. Powinny się w to włączyć nie tylko rządy państw czy personel medyczny, ale także rodzice i całe rodziny, powiedziała Geeta Rao Gupta, zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF.

W większości krajów dziewczęta są poddawane zabiegowi przed ukończeniem 5. roku życia. Według danych UNICEF, 44 mln dziewcząt, którym zostały wycięte zewnętrzne narządy płciowe mają 14 lat lub mniej (najwięcej w Gambii - 56%, Mauretanii – 54% i Indonezji - 50%). Z kolei kobiety wieku 15-49 lat najczęściej są okaleczane w Somalii (98%), Gwinei (97%) oraz Dżibuti (93%).

Statystyki wskazują, że obecnie zabieg przeszło o 70 mln więcej kobiet i dziewcząt, niż szacowano w 2014 r. Jest to spowodowane przede wszystkim wzrostem liczby ludności w niektórych krajach i dokładniejszymi danymi, które gromadzi rząd Indonezji. Ponieważ coraz więcej statystyk dotyczących FGM jest dostępnych, rośnie również ujawniona liczba kobiet i dziewcząt, które zostały okaleczone.

Ustalenie skali zjawiska FGM jest niezbędne do wyeliminowania tej praktyki. Kiedy rządy zbierają i publikują ogólnokrajowe statystyki dotyczące FGM, lepiej rozumieją skalę problemu oraz mogą podjąć odpowiednie działania na rzecz ochrony praw milionów kobiet i dziewcząt, dodaje Rao Gupta.

W ciągu ostatnich 30 lat można zauważyć zmniejszenie liczby dziewcząt w wieku 15-19 lat, które przeszły FGM. W Liberii ten odsetek spadł o 41%, w Burkina Faso o 31%, w Kenii o 30%, a w Egipcie o 27%.

Od 2008 r. ponad 15 000 społeczności lokalnych w 20 krajach publicznie zadeklarowało porzucenie praktyki FGM, w tym ponad 2000 społeczności podjęło taką decyzję w ubiegłym roku. Jednocześnie 5 państw przyjęło prawo zakazujące FGM. Dane wskazują również na powszechną dezaprobatę dla tej praktyki w krajach, w których nadal jest stosowana. Uważa tak niemal 2/3 chłopców i mężczyzn.

Ogólne dane wskazujące na postęp w eliminacji tej praktyki są niewystarczające, aby nadążyły za wzrostem liczby populacji. Jeśli obecne tendencje utrzymają się, znacząco wzrośnie również liczba kobiet i dziewcząt, które zostaną poddane temu okrutnemu zabiegowi w ciągu najbliższych 15 lat.

UNICEF wraz z Funduszem Ludnościowym Narodów Zjednoczonych (UNFPA) prowadzi największy, światowy program na rzecz eliminacji praktyki obrzezania dziewcząt i kobiet. Współpracujemy z rządami państw, społecznościami lokalnymi, przywódcami religijnymi i wieloma innymi partnerami, aby wspólnie doprowadzić do zakończenia tej szkodliwej praktyki.

Wyeliminowanie FGM należy do jednego z Celów Zrównoważonego Rozwoju, które mają zostać osiągnięte do 2030 r. Dlatego zaangażowanie społeczności międzynarodowej jest teraz silniejsze niż kiedykolwiek.

Monika Kacprzak
Specjalista ds. Komunikacji

Pomóż dziecku w Afryce bezpiecznie przyjść na świat!
Wpłać darowiznę na:
unicef.pl/afryka

---------------------------------------------------------

 

 

sobota, 09 styczeń 2016 13:38

Remigiusz Lasoń wypełnił kontrakt z Górnikiem Zabrze
Kontrakt Remigiusza Lasonia zakończył się 31 grudnia. Jeszcze w grudniu informowaliśmy, że trwają negocjacje w sprawie jego przedłużenia. Dziś jednak już wiadomo, że Remigiusz Lasoń jest wolny i szuka klubu. - Nie znaleźliśmy porozumienia z zarządem, dlatego wraz z końcem roku zakończyłem współpracę z Górnikiem Chciałem podziękować kolegom za miłe chwile, a kibicom za nieustanne wsparcie w ciągu tego półrocza, które znów spędziłem w Zabrzu  – mówi zawodnik.

Jak dodaje, na razie nie planuje zakończyć kariery sportowej i chciałby dalej grać.

Maciej Ścigaj rozwiązał kontrakt z Górnikiem 

Umowa z Maciejem Ścigajem została rozwiązana za porozumieniem stron. Zawodnik będzie reprezentował teraz barwy Gwardii Opole. - Szkoda, że nie wyszło nam w Zabrzu. Życzymy mu jednaj  powodzenia w dalszej karierze i wielu pięknych chwil na parkiecie – mówi prezes Górnika, Bogdan Kmiecik.
G1

G2
Ścigaj do Zabrza trafił przed sezonem 2015/2016. Wystąpił w 12 meczach ligowych, w których rzucił 26 bramek. Górnika reprezentował też w sześciu pojedynkach w ramach Pucharu EHF, w których do siatki trafił 21 razy. 


Paweł Franzke

 

piątek, 02 październik 2015 09:33

Bruno Muschalik 24-letni Polak, w sierpniu 2015r. zaginął w Indiach.

Trwającą w Indiach akcję poszukiwawczą można wesprzeć finansowo.

Osoby, które chcą pomóc prosi się o przelew z dopiskiem "HELP FIND BRUNO

 

Dane do przelewu:

Forum: "RAZEM"

KRS: 0000163232

ul. Brodzińskiego 4, 41-800 Zabrze

Nr rachunku: 28 1050 1588 1000 0022 7716 2190

dla przelewów zagranicznych PL28 1050 1588 1000 0022 7716 2190, SWIFT INGBPLPW

 

Kontakt w sprawie zagnionego z Ambasadą RP w Indiach +91 9711304979 lub

e-mail: missingbruno2015@gmail.com

wtorek, 15 wrzesień 2015 21:58

PILNE! 1,7 miliona dzieci w Nepalu potrzebuje pomocy
Wpłać na www.unicef.pl/nepal

lub wyślij SMS o treści NEPAL na numer 7245 (koszt 2,46 PLN)

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama