reklama
Magazyn WhyStory logo
reklama
Wiadomosci WhyStory > sportowe
piątek, 19 maj 2017 12:28

W 2019 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stanie się światowym centrum antydopingu. To niezwykle prestiżowe wydarzenie dla Polski, miasta Katowice i całego środowiska sportowego oraz kolejny ważny krok w walce o czysty sport!

Swiatowa Konferencja Antydopingowa KATOWICE 2019 MSiT

To właśnie w naszym kraju zapadną kluczowe decyzje wyznaczające globalny kierunek walki z dopingiem – powiedział minister Witold Bańka tuż po przyznaniu przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) Katowicom organizacji Światowej Konferencji Antydopingowej. Podczas posiedzenia Zarządu w Montrealu minister Bańka został również formalnie powołany na członka Komitetu Wykonawczego tej organizacji.

czwartek, 16 luty 2017 16:59

    Muzeum Miejskie w Zabrzu, w ramach przygotowań do stworzenia Muzeum Zabrzańskiego Sportu, zaprasza na cykl spotkań z wybitnymi zabrzańskimi sportowcami, trenerami i działaczami sportowymi. Spotkania będą miały charakter otwarty dla wszystkich kibiców i miłośników sportu, z możliwością zadawania pytań zaproszonym gościom. Wstęp na każde spotkanie będzie darmowy.

 Zabrze

    Pierwsze spotkanie z tego cyklu w roku 2017 odbędzie się już w czwartek, 23 lutego o godzinie 17:00 w Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia. Naszym i Państwa gościem będzie Marek Kąpa - II trener NMC Górnik Zabrze, a w przeszłości wieloletni gracz (obrotowy) zabrzańskiej Pogoni.

    Marek Kąpa (rocznik 1958) to legenda zabrzańskiego handballa. Od 1973 roku związany z drużyną Pogoni Zabrze, zdobywca srebrnego i brązowego medalu Mistrzostw Polski Juniorów. Grał w Pogoni Zabrze w okresie, gdy zespół ten odnosił swoje największe sportowe sukcesy. Wśród najważniejszych tytułów zdobytych przez Marka Kąpe można wymienić dwukrotne Mistrzostwo Polski, dwukrotne wicemistrzostwo Polski i aż trzykrotne zdobycie Pucharu Polski!

    Podczas spotkania porozmawiamy z trenerem Markiem Kąpą nie tylko o jego bogatej karierze zawodniczej i trenerskiej, ale także o historii piłki ręcznej w Zabrzu, dziejach zabrzańskiej Pogoni i obecnym stanie tej dyscypliny sportu w naszym mieście.

Serdecznie zapraszamy!

 

Zespół ds. Rozwoju Aktywności Lokalnej

Centrum Organizacji Pozarządowych Zabrze


 

czwartek, 16 luty 2017 16:37

Global Girls Game, Katowice 18 lutego 2017, godz. 10.15

Lodowisko Jantor, przy ul. Nałkowskiej 11

 plakat

   W najbliższą sobotę, 18 lutego o godzinie 10.15 na lodowisku Jantor rozegrany zostanie mecz hokejowy dziewcząt CZARNE vs BIAŁE. Mecze w  formule CZARNE vs BIAŁE rozgrywane będą jednocześnie w 39 krajach. Po zakończeniu wszystkich spotkań zsumowane wyniki skonfrontownane zostaną z wynikami BIAŁYCH. Rezultaty na bieżąco będą umieszczane na stronie IIHF - inicjatora wydarzenia. W Katowicach zagrają kadrowiczki reprezentacji Polski oraz zawodniczki zespołów Kojotki Naprzód Janów i Polonii Bytom. Hokeistki zostaną podzielone na dwa zespoły (CZARNE vs BIAŁE), które zagrają przeciwko sobie. Celem imprezy jest promowanie hokeja dziewcząt i kobiet.

   Wydarzenie Global Girls' Game powstało z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF). Jego formułę tworzy szereg meczy, rozgrywanych równocześnie w wielu krajach na całym świecie. W zmaganiach uczestniczą wyłącznie dziewczyny. W tym roku udział w akcji weźmie 39 państw. Zmagania rozpoczęły w Malezji, a zakończą w Kanadzie. W każdym meczu mierzą się drużyny biała z czarną. Po rozegraniu wszystkich spotkań, nastąpi zsumowanie punktów i podany zostanie wynik globalny. Podczas poprzedniej akcji w zeszłym roku drużyna niebieska zwyciężyła 106:83 drużynę białą. Aktualne wyniki po każdym meczu są umieszczane na stronie IIHF  http://www.iihf.com/iihf-home/sport/women/global-girls-game/

   W sobotę w Katowicach zobaczymy w akcji m.in. złote medalistki ubiegłorocznych Mistrzostw Świata grupy IB Karolinę Późniewską, Magdalenę Czaplik, Klaudię Chrapek, Olivię Tomczok, Wiktorię Dziwok, a także tegoroczne brązowe medalistki MŚ Juniorek Klaudię Kaleja, Alicję Wcisło, Katarzynę Wybiral, Sandrę Klimecką, Małgorzatę Synowiec. Na tafli mecz posędziuje Marta Zawadzka - członek Zarządu Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie wraz z Krzysztofem Zawadzkim. Podczas meczu na pewno nie zabraknie śmiechu i zabawy, ale również ducha rywalizacji. 

Sobotni mecz CZARNE vs BIAŁE jest jednym z elementów promocji Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Kobiet IB, które odbędą się już w kwietniu w Katowicach.

 

Wydział Komunikacji Społecznej
Urząd Miasta Katowice

piątek, 10 luty 2017 13:52

To będzie wyjątkowy tydzień dla wszystkich kochających skoki narciarskie. Dla samych członków reprezentacji narodowych, które – co nie było dotąd regułą – udadzą się do Azji w niemal najsilniejszych składach. I dla kibiców, którzy będą mieć szansę obejrzeć aż cztery indywidualne konkursy w ciągu niecałego tygodnia.

piątek, 27 styczeń 2017 17:19

  Zawodnicy Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zostali Akademickimi Mistrzami Polski 2017. Zawody zostały rozegrane w Lublinie w dniach 20-22 stycznia 2017 r., a do rywalizacji zgłosiło swój udział ponad 300 studentów i pracowników naukowych z 44 uczelni z całej Polski.

   Po raz pierwszy w historii drużyna UE Katowice pokonała wszystkie inne zespoły i znalazła się na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej. Dzięki temu zwycięstwu, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach wyszedł również na prowadzenie w punktacji ogólnej Akademickich Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach. – To wysoki awans. Przypomnijmy, że poprzedni sezon Akademickich Mistrzostw Polski UE Katowice zakończył na pierwszym miejscu wśród Uczelni Ekonomicznych i Społeczno-Przyrodniczych, natomiast na 18 miejscu wśród wszystkich polskich Szkół Wyższych. – mówi Łukasz Turlej z AZS UE Katowice.

   Drużyna grająca w składzie: Hanna Leks, Dagmara Szurek, Maciej Klekowski, Piotr Sabuk, Piotr Piesik, Eneasz Wiewióra, Kacper Polok, Paweł Rydzewski, kapitan Łukasz Turlej, w turnieju drużynowym osiągnęła wynik niespotykany na tym poziomie rozgrywek, wygrywając wszystkie 9 meczy i zdobywając 18/18 punktów meczowych. Na uwagę zasługują wysokie zwycięstwa z poprzednimi zwycięzcami AMP. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach pokonał Uniwersytet Warszawski 5,5-0,5 i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu    4-2. Właśnie te drużyny zajęły dwa pozostałe miejsca na podium. Najlepiej punktującymi zawodnikami drużyny UE Katowice byli Eneasz Wiewióra (8,5/9) i Kacper Polok (8/9).

   W turniejach indywidualnych też nie zabrakło sukcesów. Wśród kobiet zwyciężyła arcymistrzyni Klaudia Kulon (UE Poznań), a Hanna Leks (UE Katowice) zajęła trzecie miejsce wśród uczelni Społeczno-Przyrodniczych. Wśród mężczyzn najlepszy wśród 234 grających okazał się mistrz międzynarodowy Maciej Klekowski (UE Katowice), a trzecie miejsce w klasyfikacji studentów USP zajął Piotr Piesik (UE Katowice). Wyniki zostały osiągnięte w bardzo silnej stawce konkurentów, na listach startowych nie brakowało arcymistrzów, a także zawodników Olimpijskiej Reprezentacji Polski.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej AMP, najwyższy wynik w historii startów AZS UE Katowice w Akademickich Mistrzostwach Polski, osiągnięty został m.in.: dzięki prowadzonemu od kilku lat programowi stypendialnemu dla studentów i Turniejom o Puchar JM Rektora UE Katowice, w których rywalizują najlepsi uczniowie i absolwenci szkół ponadgimnazjalnych. Często wybierają oni później studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

   UE Katowice wpisał się tym samym ponownie w bardzo znaczącą rolę, jaką Katowice odgrywają w ostatnim czasie w świecie polskich i międzynarodowych szachów. W mieście organizowane były poprzednie edycje Akademickich Mistrzostw Polski, Akademickie Mistrzostwa Świata 2014 czy Ekstraliga Seniorów. Siedzibę mają zarówno Drużynowi Mistrzowie Polski - Wasko Hetman Katowice oraz Akademiccy - AZS UE Katowice. W grudniu 2017 roku w Katowicach odbędzie się największa i najważniejsza szachowa impreza roku - Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, gdzie w katowickim Spodku grać będzie 1000 osób.

 

piątek, 20 styczeń 2017 06:01

W przyszły weekend - od piątku 28 lipca do niedzieli 30 lipca można się spodziewać czasowych zmian w organizacji ruchu drogowego, w tym ograniczenia możliwości parkowania pojazdów w związku z wyścigiem „74 Tour de Pologne UCI World Tour”. 

Prosimy, by w tych dniach nie zajmować miejsc parkingowych, tam gdzie umieszczone będzie oznakowanie drogowe. Znaki pojawią się przy następujących ulicach: Korfantego, Moniuszki, Olimpijskiej, Góreckiego, Dudy Gracza, Granicznej, Pułaskiego, Trzech Stawów, Francuskiej, Ceglanej, Meteorologów, Zgrzebnioka, Kościuszki, Poniatowskiego, Mikołowskiej, Matejki, Sokolskiej, Skargi, Uniwersyteckiej, Dobrowolskiego, Szkolnej, Bankowej, Warszawskiej oraz przy placu Wolności. W niedzielę zmianie również ulegną rozkłady niektórych linii komunikacji miejskiej.

poniedziałek, 16 styczeń 2017 14:52

Już po raz 35. poznaliśmy laureatów Sportowego Plebiscytu na Najlepszego Sportowca i Trenera Miasta Zabrze 2016! To szczypiornista Marek Daćko oraz trener kulturystów Jerzy Szymański! Wyróżniono również najaktywniejszych nauczycieli wychowania fizycznego.

Wyróżnienia trafiły do laureatów tradycyjnie w trakcie Balu Sportowca, który odbył się w minioną sobotę (14 stycznia). Plebiscyt trwał jednak od ubiegłego roku, kiedy zabrzanie otrzymali możliwość zgłaszania kandydatów do konkursu. Później przez kilka tygodni na łamach tygodnika lokalnego Głos Zabrza i Rudy Śląskiej prezentowano kandydatów do tego zaszczytnego miana i umożliwiono oddawanie na nich głosów.

Najlepszy sportowiec nie mógł osobiście odebrać nagrody, bowiem przebywa aktualne we francuskim Nantes, gdzie reprezentacja Polski rozgrywa mecze w ramach Mistrzostw Świata. Podziękowania złożył za pośrednictwem nagrania. Chciałem bardzo serdecznie podziękować: zwłaszcza kibicom, ale też zarządowi, całemu sztabowi trenerskiemu i medycznemu NMC Górnika, moim kolegom, za wsparcie i oddane głosy. Dzięki wam udało mi się zdobyć aż takie wyróżnienie, z czego jestem dumny i za co jestem zobowiązany. Trzymajcie kciuki za naszą kadrę  podczas mistrzostw, a następnie za Górnika w rozgrywkach ligowych.

Nagrodę w jego imieniu odbierał prezes klubu Bogdan Kmiecik.

czwartek, 12 styczeń 2017 06:01

21. Mistrzostwa Świata dla Osób po Transplantacji, które odbyły się w hiszpańskiej Maladze były wyjątkowo udane dla zabrzanina Dawida Zimkowskiego, który zdobył aż cztery indywidualne medale i uczestniczył w zdobyciu dwóch kolejnych w konkurencjach drużynowych!

transplant2

Dawid Zimkowski po przeszczepie nerki zajął się sportem. W Hiszpanii startował w pływaniu w kategorii 30-39 lat i w konkurencjach indywidualnych zdobył trzy srebrne medale: 50 metrów stylem grzbietowym, 400 metrów stylem dowolnym i wreszcie 200 metrów stylem zmiennym. Dodatkowo zdobył brąz na 50 metrów stylem motylkowym.

Co więcej był uczestnikiem drużynowych sztafet 4x50 metrów stylem zmiennym i dowolnym. W obu przypadkach reprezentacja Polski zdobyła trzecie miejsce na podium. To tym większe wyróżnienie, że reprezentacja naszego kraju po raz pierwszy stanęła na podium konkurencji drużynowych.

Paweł Franzke 

 

 

poniedziałek, 09 styczeń 2017 16:19

14 stycznia w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu odbędzie się kolejny, tradycyjny Bal Sportowca. Podczas tego wydarzenia zostanie rozstrzygnięty plebiscyt organizowany przez Urząd Miejski w Zabrzu i Głos Zabrza i Rudy Śląskiej na Najlepszego Sportowca i Trenera Zabrza 2016 roku!

 bal

O pozycje laureatów tych wyborów ubiega się 32 zawodników i 14 szkoleniowców, którzy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy dokonali najwięcej w swoich dyscyplinach.

Bilety do nabycia w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Matejki 6 (300 zł od pary).

Paweł Franzke

 

poniedziałek, 05 grudzień 2016 11:54

5 grudnia 2016 roku Katowice rozpoczną wielkie odliczanie do CEV Mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn 2017.

 

 

Od tego dnia do przybycia najlepszych siatkarzy Starego Kontynentu do stolicy Górnego Śląska pozostaną 262 dni. Z tej okazji przygotowano szereg atrakcji dla uczniów katowickich szkół podstawowych.

 

 

W hali sportowej w Szopienicach prawie 300 uczniów katowickich szkół podstawowych weźmie udział w szeregu zabaw, które przygotował Polskim Związek Piłki Siatkowej wraz z Katowicami - miastem-gospodarzem. Ambasadorami Katowic, którzy aktywnie włączą się w przebieg działań zostaną: aktorka Anna Guzik, trener klubu GKS Katowice i były reprezentant Polski Piotr Gruszka, były reprezentant Polski i wicemistrz świata Sebastian Świderski, trener reprezentacji Polski i zasłużony działacz siatkarski Waldemar Wspaniały oraz były reprezentant Polski i autor książki „Mistrzem być” Marcin Prus. Jednak to nie koniec atrakcji. W spotkaniu weźmie udział również Andrzej Wrona! Mistrz Świata z 2014 roku, który swój medal zdobył w katowickim Spodku, spotka się z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta.

- W Katowicach przy organizacji dużych wydarzeń zawsze stawiamy na działania promujące sport wśród najmłodszych. Zależy nam, by mistrzostwa nie ograniczyły się do rozgrywek tylko w trakcie ich trwania, ale żeby młodym ludziom zostało po tej imprezie coś więcej. Stąd m.in. spotkania i treningi z gwiazdami, podczas których będą mogli pokochać piłkę siatkową. W końcu Katowice to magiczne miejsce dla siatkówki podsumowuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

 

Drugi etap akcji rozpocznie się tego samego dnia o godzinie 17:00, na placu Kwiatowym. Miasto Katowice wraz z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej zapraszają na uroczyste uruchomienie zegara ME 2017. Na 262 dni przed wielkim siatkarskim świętem kibiców czekają niespodzianki, między innymi prezenty od siatkarskiego św. Mikołaja. Wybrana osoba otrzyma specjalny prezent: podwójne zaproszenie na wszystkie mecze rozgrywane w katowickim Spodku. – Katowicki Spodek słusznie uznawany jest za mekkę siatkówki. Jestem przekonany, że mistrzostwa Starego Kontynentu będą kolejnym wielkim sportowym świętem w stolicy Górnego Śląska. Uruchomienie specjalnego zegara i dzisiejsza akcja dowodzą, że Katowice kochają siatkówkę i za to mieszkańcom i władzom miasta serdecznie dziękujemy – powiedział Jacek Kasprzyk, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

 

W Katowicach odbędzie się I i II faza CEV Mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn 2017. 1. faza rozpocznie 24 sierpnia 2017. Zagrają w niej Francja, Belgia, Holandia i Turcja.

niedziela, 21 sierpień 2016 08:10

Puchar został w Zabrzu

 

Po sześciu meczach, litrach wylanego potu, wielu fantastycznych akcjach w ataku i obronie, Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej Mężczyzn w Zabrzu dobiegł końca!

 

Poniżej prezentujemy oficjalne wyniki:

ZTR Zaporoże – SKA Mińsk 19:30 (10:14)
HC Banik Karvina – Górnik Zabrze 27:34 (13:14)

Górnik Zabrze – SKA Mińsk 35:23 (17:7)
ZTR Zaporoże – HC Banik Karvina 26:21 (11:10)

SKA Mińsk – HC Banik Karvina 37:26 (19:14)
Górnik Zabrze – ZTR Zaporoże 28:20 (15:9)

TABELA KOŃCOWA:

I miejsce GÓRNIK ZABRZE – 6 pkt – 97:70
stosunek bramek: +27

II miejsce SKA MIŃSK – 4 pkt – 79:80
Stosunek bramek: -1

III miejsce ZTR ZAPOROŻE – 4 pkt – 65:79
Stosunek bramek: -14

IV miejsce HC BANIK KARIVINA – 0 pkt –  74:86
Stosunek bramek: -12

NAJLEPSZY ZAWODNIK TURNIEJU: Artsem Karalek (SKA Mińsk)

NAJLEPSZY BRAMKARZ: Martin Galia (Górnik Zabrze)

NAJLEPSZY STRZELEC: Oleksandr Tilte (ZTR Zaporoże, 17 bramek, ex aequo z Artsemem Karalkiem)

 

To chyba najfantastyczniejsze w takich turniejach, kiedy zwycięstwo w całych rozgrywkach waży się w ostatnim meczu. Tak było i tym razem, bo spotkanie Górnika z ZTRem Zaporoże stanowiło o laurach. Szczęśliwie…. PUCHAR ZOSTAŁ W ZABRZU!

 

Górnik już od początku nadawał rytm w spotkaniu. Choć to Ukraińcy wyszli się na prowadzenie, jednak Trójkolorowi wyglądali na o wiele bardziej zorganizowanych w ataku i obronie. Na prowadzenie wyszli już w szóstej minucie, gdzie po strzałach Marka Daćki i dwóch Bartka Tomczak tablica świetlna wyświetliła 5:2. Jak się później okazało, przewaga nie zmalała nawet na chwilę. Wręcz przeciwnie: na koniec pierwszej połowy sięgnęła sześciu bramek (15:9). Trener Marek Kąpa komplementował zwłaszcza świetną postawę Sebastiana Kickiego!

W drugiej połowie zaporożanie wciąż nie potrafili odgadnąć tempa Górnika. Choć starali się z całych sił, swoboda Górników na boisku wręcz przerażała. I choć wciąż stać ich na więcej, to jednak solidna w bramce, niezła obrona i już coraz bardziej wyćwiczony atak przyczyniły się do walnego zwycięstwa 28:20.

Górnik Zabrze – ZTR Zaporoże 28:20 (15:9)

Górnik: Galia, Kicki, Tokaj 1, Niedośpiał 3, Daćko3, Sluijters 1, Tomczak 2, Kryński 3, Gromyko 1, Gluch 2, Łukawski 2, Buszkow 4, Gliński 2, Fąfara 1, Ścigaj 3, Adamuszek.


ZTR: Berezhny, Strelnikov 2, Akimenko 4, Konstantinov, Ganchev, Isanchyk 2,Dereviankin,Artmenko 5, Tilte 3, Macharashvili3, Popov, Zwiszdov, Kriuchkov.

 

 

czwartek, 18 sierpień 2016 15:48

20 sierpnia 2016 r. na lotnisku Muchowiec odbędą się III Międzynarodowe Pokazy Pirotechniczne. W ramach wydarzenia zostaną przygotowane trzy widowiska pirotechniczne, koncerty Mama Selita oraz Nuno & ADHD oraz pokaz akrobacji motocyklowych. O 20.00 nastąpi otwarcie bram, na 20.10 zostały zaplanowane występy muzyczne, pózniej o 20.50 odbędzie się pokaz akrobacji motocyklowych. Na 21.30 zaplanowano pierwsze Pierwsze Widowisko Open Fire, na 22.20 Drugie Widowisko International Fire, zaś na 23.10 Trzecie Widowisko Final Fire. W międzyczasie odbędą się koncerty.

czwartek, 18 sierpień 2016 12:25

Już w piątek w zabrzańskiej Hali Pogoń przy ul. Wolności 406 rozpocznie się dwudniowy Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej Mężczyzn! Jak co roku obsada imponuje, bo prócz gospodarzy - Górnika Zabrze - pojawi się zespół ZTR Zaporoże z Ukrainy, SKA Mińsk z Białorusi i HC Banik Karvina z Czech. Wstęp na turniej jest tradycyjnie wolny. Poniżej publikujemy szczegółowy harmonogram meczów.

PIĄTEK
16.00 ZTR Zaporoże - SKA Mińsk
17.50 OFICJALNE OTWARCIE TURNIEJU
18.00 HC Banik Karvina - Górnik Zabrze


SOBOTA
10.00 Górnik Zabrze - SKA Mińsk
12.00 ZTR Zaporoże - HC Banik Karvina
14.00 SKA Mińsk - HC Banik Karvina
16.00 Górnik Zabrze - ZTR Zaporoże

 

Paweł Franzke

 

środa, 10 sierpień 2016 08:52

Chris Bordmann, jeden z najlepszych brytyjskich kolarzy w historii, ostro skrytykował UCI po fatalnie wyglądającym wypadku Annemiek van Vleuten. Na 13 kilometrów przed metą nie zdołała utrzymać się zakręcie i upadła.Holenderka ma wstrząśnienie mózgu i delikatne złamanie trzech kręgów na odcinku lędźwiowym.

W poniedziałek kolarka powiedziała, że czuje się dobrze, ale jest rozczarowana, bo upadek przekreślił jej szansę na zdobycie złota. Dwudziestoczterocentymetrowa wyrwa na skraju drogi, czy ostre krawędzie na 99% dróg na trasie wyścigu są nie do zaakceptowania. To igranie z życiem! – grzmi Brytyjczyk. UCI (Międzynarodowa Unia Kolarska) wydała oświadczenie, w którym zapewnia, że trasa została wnikliwie przetestowana.

niedziela, 07 sierpień 2016 17:10

W pierwszym dniu IO w Brazylii Rafał Majka zdobył brązowy medal! Polak miał fantastyczny wyścig, choć warto podkreślić zasługę całego zespołu.


To Michał Kwiatkowski brał udział w pierwszej ucieczce i trzymał się w niej dzielnie przez prawie dwieście kilometrów morderczych podjazdów po pięknymRio de Janeiro. Ale koniec końców ta akcja nie miała szans, bo na ostatniej pętli dogrywkroczyli najlepsi kolarze, w tym Vincenzo Nibali i właśnie Rafał Majka.Ruszyli grupą dziesięciu, dogonili uciekinierów a potem im odjechali. A gdy doszło do ostatniego podjazdu, to zostało ich trzech: Polak, Nibali i Sergio Henao.

Ale wtedy zaczął się zjazd  na poprzednich pętlach wypadali inni cenieni zawodnicy, którzy nie radzili sobie z prędkością i zakrętami. Gdy oni upadli, Majka ruszył sam na metę i przez kilka kilometrów finiszu utrzymywał przewagę nad rywalami. Ale widać było, ile jego akcja kosztowała go sił, bo Greg Van Avermaet i Jakob Fulsang nadrabiali w oczach kolejne metry.
a półtora kilometra przed finiszem go dopadli, Polaka, który  starał się trzymać ich tempo przez krótki czas, ale Majka nie wytrzymał. Ostatecznie wygrał Belg Van Avermaet, Duńczyk Fulgsang zdobył srebro a Polacy już pierwszego dnia Igrzysk wpisali się do tabeli medalowej. Dzięki wspaniałemu wysiłkowi Majki.

Oficjalne czasy medalistów w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego:

1. VAN AVERMAET Greg (Belgia) czas: 6:10:05
2. FUGLSANG Jakob (Dania) 6:10:05
3. MAJKA Rafał (Polska) 6:10:10
...
57. BODNAR Maciej
58. GOLAS Michał
59. KWIATKOWSKI Michał

poniedziałek, 11 lipiec 2016 10:14

Portugalia zdobyła Mistrzostwo Europy pokonując po dogrywce gospodarzy turnieju Francję 1:0. Bohaterem spotkania został Eder, a szczęśliwym „przegranym”Ronaldo, który nabawił się kontuzji.

Największy gwiazdor reprezentacji Portugalii może i nie imponował podczas turnieju stuprocentową formą, ale wspierał zespół.Przed grą o złoto francuskiego turnieju przewidywano, że to od dyspozycji piłkarza Realu w dużej mierze będą zależały losy Portugalii.Dramat Ronaldo rozpoczął się w 17. minucie finału, gdy po zderzeniu z Dimitrim Payetem padł na murawę. Początkowo wydawało się, że po udzieleniu mu pomocy przez lekarzy zdoła wrócić do gry. Niestety, już pierwsza akcja piłkarzy Portugalii zweryfikowała te prognozy: w 25. minucie  gwiazdor Realu  został zniesiony z boiska na noszach.Najbliżej zdobycia ME Portugalia  była właśnie w 2004 roku, kiedy to na  własnym terenie niespodziewanie przegrała w finale z Grecją 0:1.

Od tego wydarzenia minęło dwanaście lat, reprezentacja się zmieniła. Zdecydowanym faworytem tej  rywalizacji  byli jednak Francuzi - dwukrotni mistrzowie Starego Kontynentu i gospodarze Euro 2016.Trójkolorowi na tym turnieju rozkręcali się powoli a  ostatnie mecze pokazały, że ich udział w finale nie jest przypadkowy. W ćwierćfinale gospodarze zaaplikowali Islandii aż pięć goli, by w półfinale pokonać Niemców 2:0.Gospodarze zyskali  przewagę od pierwszych minut Pierwszą sytuację miał w 7. minucie Antoine Griezmann, który strzelał z ostrego kąta w boczną siatkę rywali. Trzy minuty później Griezmann znów był blisko szczęścia, ale po jego strzale głową efektowną interwencją popisał się Rui Patricio. Później aktywny w szeregach Trójkolorowych był Moussa Sissoko, który w 22. minucie zdecydował się na rajd, a w 34. minucie strzałem z ostrego kąta  sprawdził  możliwości portugalskiego bramkarza. Portugalia  nie była  w stanie stworzyć  sobie dogodnej sytuacji. Wymuszona zmiana w po zejściu CR7 miała duży wpływ  na ich poczynania w ofensywie.Po pierwszej połowie kibice nie oglądali żadnych bramek.

Druga połowa to po raz kolejny przewaga Trójkolorowych i szczelna obrona Portugalczyków. Pierwszy celny strzał w światło bramki po przerwie oddał w 58. minucie  znowu Griezmann. Lider klasyfikacji strzelców kolejną szansę miał w 66. minucie, ale po podaniu Kingsleya Comana posłał piłkę głową tuż nad poprzeczką.W 75. Minucie przed szansą stanął Olivier Giroud, ale jego uderzenie z ostrego kąta obronił Rui Patricio.W 80. minucie, okazję na zmianę wyniku mieli Portugalczycy. Po zagraniu Naniego mogła paść bramka, ale  Lloris z trudem wybił piłkę, a po chwili musiał się jeszcze zmierzyć z dobitką Ricardo Quaresmy. Francuzi odpowiedzieli kontrą a w 83. minucie Sissoko popisał się mocnym uderzeniem z dystansu, ale portugalski bramkarz pewnie wybronił.Wraz z upływem minut gra obu ekip była nerwowa ponieważ nikt nie chciał walczyć o „życie” w dogrywce w której „specjalistami są Portugalczycy.Już w  doliczonym czasie gry Andre-Pierre Gignac, który przymierzył z ostrego kąta, ale futbolówka odbiła się od  słupka  portugalskiej bramki ! Gospodarze Euro 2016 nie mieli w tej sytuacji szczęścia. Po  90. minutach  meczu finałowego Mistrzostw Europy nie wyłoniono zwycięzcy.

Pierwszy kwadrans dogrywki rozpoczął się od  ataków  pozycyjnych Francuzów. Najlepszą sytuację na zmianę wyniku w tej części gry miał jednak Eder, ale po jego strzale głową skutecznie interweniował Lloris.

W 108. minucie z rzutu wolnego przymierzył Raphael Guerreiro, a piłka obiła poprzeczkę francuskiej bramki. Ta sytuacja była zapowiedzią kłopotów Trójkolorowych. W 109. minucie  Koscielny popełnił błąd. Eder urwał się francuskiemu obrońcy i płaskim strzałem po ziemi zza pola karnego zdobył bramkę na wagę zwycięstwa.Francuzi po tej sytuacji już nie zdołali się podnieść i to Portugalczycy po raz pierwszy w historii  świętowali  mistrzostwo Starego Kontynentu.

Portugalia - Francja 1:0 (0:0, 0:0) - po dogrywce.

1:0 Eder (109).

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Pepe, Jose Fonte, Raphael Guerreiro - Renato Sanches (79. Eder), William Carvalho, Adrien Silva (66. Joao Moutinho), Joao Mario - Nani, Cristiano Ronaldo (25. Ricardo Quaresma).

Francja: Hugo Lloris - Bacary Sagna, Samuel Umtiti, Laurent Koscielny, Patrice Evra - Moussa Sissoko (110. Anthony Martial), Paul Pogba, Blaise Matuidi, Dimitri Payet (58. Kingsley Coman) - Antoine Griezmann, Olivier Giroud (78. Andre-Pierre Gignac).

środa, 22 czerwiec 2016 11:40

Polska pokonała Ukrainę w ostatnim meczu 1:0.Jakub Błaszczykowski, został bohaterem Biało-Czerwonych.Podopieczni Adama Nawałki wywalczyli awans do 1/8 finału, a tam czeka już Szwajcaria.

Reprezentanci Polski do meczu z Ukraina wyszli zmotywowani ponieważ pamiętali o porażkach z tym zespołem podczas el. do MŚ w Brazylii ( oba mecze przegraliśmy). Przed tym ważnym spotkaniem zwycięstwo mogło dać naszej kadrze nawet pierwsze miejsce w grupie! Kto jeszcze przed turniejem by się tego spodziewał? Adam Nawałka powtarzał, że trzecie grupowe starcie potraktuje bardzo poważnie, choć zestawienie personalne było nieco inne niż w pierwszych dwóch. Zmieniło się także ustawienie, a w wyjściowej jedenastce pojawili się Thiago Cionek, Tomasz Jodłowiec, Bartosz Kapustka,Piotr Zieliński.Zmiany nie do końca dały oczekiwany rezultat w ocenie całego spotkania i wydarzeń na boisku.

wtorek, 21 czerwiec 2016 14:29

Reprezentacja Polski do spotkania z Ukrainą podejdzie z „mniejszym” ciśnieniem co nie oznacza, że będzie to łatwy mecz dla podopiecznych trenera Adama Nawałki.

Poland vs Ukraine

Ukraina po dwóch porażkach wraca do swojego kraju i zaczyna budować reprezentację na następne eliminacje. Mecz Ukraina - Polska we wtorek o 18.

O sytuacji Ukraińców najlepiej świadczy poniedziałkowa konferencja z trenerem Mychajło Fomenkom. Drużyna jest w dużym dołku po straceniu szansy na awans.Atmosfera na zgrupowaniu Ukraińców od kilku dni była bardzo zła, trenerzy, piłkarze, działacze federacji i dziennikarze sprawiali wrażenie, jakby chcieli, żeby Euro 2016 już się skończyło.Podczas imprezy  Ukraińcom nic nie wychodziło. Po porażce 0:2 z Niemcami tłumaczyli się również ze zdjęć z szatni w Lille. Widać na nich niedopałki papierosów, puszki piwa i butelkę wina.Natomiast już po porażce z Irlandią Północną 0:2 było już jasne, że po turnieju Fomenko zostanie zwolniony. Kibice naszych rywali mają żal o to, że zawiedli Ci, którzy mieli „wyciągnąć” na sam szczyt.Mowa tutaj o gwiazdach europejskiego futbolu czyli Konoplance oraz Jarmołence. Wedle zapewnień to oni mieli dać „świeżość” tej reprezentacji na Euro. Konoplanka zmienił klub, ale w ostatnim sezonie często był rezerwowym w Sevilli . Jarmołenko natomiast nadal (od kilku już lat) wyprowadza się z Dynama Kijów, ostatnio podobno do Liverpoolu.

piątek, 17 czerwiec 2016 09:58

Polscy siatkarze poznali szczegółowy terminarz turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro. Rywalizujący w grupie B biało-czerwoni tego dnia wyjdą na boisko o godz. 20 czasu polskiego. W środę światowa federacja (FIVB) podała harmonogram gier.

Kolejne spotkania Polacy będą rozgrywać co dwa dni. Faza pucharowa rozpocznie się 17 sierpnia, a mecze, których stawką będą medale, zaplanowano cztery dni później.

Terminarz meczów reprezentacji Polski w fazie grupowej:

7 sierpnia (niedziela) Polska - Egipt, godz. 15. (g. 20. czasu polskiego)

9 sierpnia(wtorek) Polska - Iran, g. 17.05 (22.05)

11 sierpnia (czwartek) Polska - Argentyna, g. 15 (20)

13 sierpnia (sobota) Polska - Rosja, g. 15 (20)

15 sierpnia (poniedziałek) Polska - Kuba, g. 17:05 (22.05) 

Mateusz Herman 

wtorek, 14 czerwiec 2016 20:33

Trener Dujszebajew nominowany w programie „Lider z powołania”

 

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed meczem piłkarzy ręcznych Polska-Holandia w hotelu Novotel w Katowicach miał miejsce miły akcent. Redaktor Naczelna Magazynu „Why Story”Beata Sekuła wręczyła nominację do programu „Lider z powołania” trenerowi Tałantowi Dujszebajewowi za wybitne osiągnięcia sportowe oraz w pracy szkoleniowej.

 Beata Sekuła wręczyła nominację trenerowi Tałantowi Dujszebajewowi

Zapraszamy do obejrzenia wręczenia nominacji Tałantowi Dujszebajew do tytułu: Lider z powołania podczas konferencji prasowej przed meczem Polska - Holandia.

środa, 08 czerwiec 2016 16:05

Już w najbliższą sobotę (11 czerwca) o godz. 20.00 w katowickim Spodku Polscy piłkarze ręczni zagrają z Holandią w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2017 we Francji. Rewanż rozegrany zostanie w Stadssporthal w Sittard cztery dni później (15 czerwca, 19:30). Awans wywalczy drużyna lepsza w dwumeczu. Polacy w przeszłości mierzyli się już z Holandią w kwalifikacjach do wielkich imprez. "Oranje" byli naszymi rywalami w eliminacjach do ME 1998, MŚ 2001, ME 2006, fazie play-off do ME 2008 oraz eliminacjach do ME 2014. Z dziewięciu rozegranych meczów Polacy wygrali osiem, raz padł remis.

           

Oprócz meczu w Katowicach będziemy gościć finalistów V edycji akcji „Szczypiorniak na Orlikach”. Młodzi zawodnicy z całej Polski będą rywalizować na katowickich obiektach od 10 do 11 czerwca, natomiast dla uczniów katowickich szkół przygotowano imprezę o nazwie „Ręka w rękę”, która odbędzie się 9 czerwca w Ośrodku Sportowym „Słowian”. Być może wśród młodych zawodniczek i zawodników znajdują się następcy Karoliny Kudłacz, Sławomira Szmala, Aliny Wojtas czy Michała Jureckiego? „Szczypiorniak na Orlikach” to ważny etap szerokiego planu wprowadzania piłki ręcznej do programów nauczania w szkołach podstawowych i zachęcania do gry w szczypiorniaka na otwartych boiskach, poza halami.

- Popularyzacja piłki ręcznej w Katowicach stała się dla miasta ważnym elementem promocji zdrowego stylu życia., dlatego z takim rozmachem wsparliśmy ostatnio akcję społeczną, zorganizowaną w ramach przygotowań do EHF Euro 2016. Piłka ręczna jest przecież sportem praktycznie dla każdego, a dodatkowo - co jest może najważniejsze - uczy współpracy, zespołowości, hartuje ducha i wszechstronnie rozwija fizycznie. Jednocześnie daje możliwości wspaniałej, zdrowej zabawy! Dlatego tak gorąco zachęcam do gry i oczywiście kibicowania. Zarówno biało–czerwonym już w najbliższą sobotę w katowickim Spodku, jak i  całej dyscyplinie, każdego dnia! - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

Bilety na mecz w Spodku do nabycia: http://abilet.pl/impreza/polska-holandia-eliminacje-do-ms-we-francji-2912

poniedziałek, 16 maj 2016 22:02

 

Górnik Zabrze zajął piąte miejsce w lidze, ale to nie koniec handballowych emocji.

Sezon ligowy 2015/2016 dobiegł końca. Dla zabrzańskiej drużyny był to wyjątkowo trudny okres, pełen wzlotów i nagłych załamań formy. W sporcie liczy się jednak wynik końcowy. W ostatnim meczu kolejki, po dramatycznej walce, Górnik Zabrze pokonał na wyjeździe KPR RC Legionowo 31:28, zapewniając sobie dobre, piąte miejsce w tabeli. Na tym handballowe emocje się nie kończą. Zabrzanie zapewnili sobie miejsce w finałowych rozgrywkach Pucharu Polski. Turniej PGNiG Final 4 odbędzie się 21-22 maja na warszawskim Torwarze. W walce o to cenne trofeum zmierzą się najlepsze polskie drużyny klubowe: Vive Tauron Kielce, Orlen Wisła Płock, Stal Mielec i Górnik Zabrze. Zapowiada się prawdziwy turniej gwiazd. Na warszawskim parkiecie pojawi się kilkunastu reprezentantów Polski, a także występujący w naszej lidze piłkarze ręczni z Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Serbii, Chorwacji, Rumunii, Słowenii, Brazylii oraz Portugalii. W sobotę, 21 maja, rozegrane zostaną spotkania półfinałowe. Zabrzanie trafili na niezwykle trudnego rywala, drużynę Orlen Wisła Płock. W drugim spotkaniu zmierzą się Vive Tauron Kielce i PGE Stal Mielec. Choć rywal jest wymagający, zabrzańscy zawodnicy nie zamierzają oddać pola.

– Na naszą korzyść na pewno przemawia to, że oni na Final Four przyjadą zmęczeni sezonem, walką w Lidze Mistrzów i zmaganiami o mistrzostwo. Jeśli zagramy tak koncertowo jak z Chrobrym u siebie czy przez 40 minut z Legionowem w pierwszym meczu, to z Płockiem zagramy jak równy z równym. A potem zadecyduje dyspozycja dnia – mówi rozgrywający Maciej Ścigaj.


W niedzielę, 22 maja, o godz. 15.00 odbędzie się mecz o trzecie miejsce. O godz. 17.30 na parkiet wyjdą finaliści.

 

wtorek, 10 maj 2016 09:01

 

7 maja, w sobotę w gliwickim Forum odbyło się wielkie święto rowerów – ROWERIADA. Poza licznymi atrakcjami, tego dnia nastąpiło także oficjalne otwarcie strzeżonego parkingu rowerowego. Impreza została zorganizowana przez agencję reklamową Effectica przy współpracy z Event Media i Martes Sport.

W sobotę Gliwice na kilka godzin stały się fascynującą polską stolicą rowerową. Poza solidną dawką historii i wiedzy o rowerach, uczestnicy dali się porwać niezwykłym pokazom i atrakcjom, o których na pewno szybko nie zapomną. Organizatorzy zadbali także o główną gwiazdę dnia – czyli rowery. Można je było oddać do naprawy lub oznakować. Gliwiczanie zdecydowanie kochają rowery – dowodem tego były ogromne kolejki zainteresowanych, które już od rana zebrały się przed gliwickim Forum. Oj działo się, działo!

czwartek, 05 maj 2016 09:40

Polacy w efektownym stylu rozstrzelali na koniec turnieju Japonię 10:4, ale awansu do elity nie udało im się wywalczyć. Z najlepszymi drużynami zagrają Słoweńcy oraz być może Włosi

Spotkanie z Japonią na zakończenie katowickiego turnieju nie miało takiego znaczenia, jakiego oczekiwali by polscy kibice. Wszystkie wcześniejsze analizy zniweczyło zwycięstwo Słowenii nad Austrią (2:1). Podopieczni trenera Płachty stracili szansę na drugie miejsce, które również mogło być premiowane awansem do hokejowej elity. Bezpośredni awans z katowickiego turnieju uzyskali Słoweńcy. Drugą pozycję zajęli Włosi. Hokeiści Italii muszą jednak czekać na rozstrzygnięcia MŚ w Rosji (6-22 maja), gdzie liczyć się będą wyniki Niemców i Francuzów, gospodarzy przyszłorocznego turnieju elity. Po turnieju w Spodku do dywizji 1B spadli Japończycy. Mecz z Azjatami był więc tylko okazją do godnego pożegnania się z kibicami, którzy w ostatnim dniu imprezy licznie wsparli biało-czerwonych głośnym dopingiem. Turniej w Katowicach pokazał, że polski hokej ma szansę, aby wyrwać się z marazmu, w jakim tkwi od lat. Drużyna trenera Jacka Płachty nie miała łatwo, szczególnie po porażkach z Włochami (3:1) oraz Koreą (4:1). Polacy jednak zdołali się odrodzić w meczach ze Słowenią i Austrią. Kibice podczas spotkań Polaków mobilizowali się w Spodku i nieśli naszych reprezentantów głośnym dopingiem. Szkoda że podczas innych meczów grupowych trybuny świeciły pustkami. Warto dodać, że licznie do stolicy Górnego Śląska przybyli Koreańczycy z Południa oraz Austriacy, którzy żywiołowo wspierali swoje drużyny. Kolorowe stroje oraz szaliki i pomalowane uśmiechnięte twarze kibiców można było obserwować na co dzień. Mecze Polaków za sprawą prowadzonego dopingu były prawdziwym kibicowskim świętem. Biało-Czerwoni udowodnili, że pomimo trudnego  początku jaki mieli, potrafią się zmobilizować i walczyć o zwycięstwo z każdym przeciwnikiem. Przed turniejem mało kto spodziewałby się zwycięstw nad spadkowiczami z elity, czyli Austrią i Słowenią, które przyszły w odpowiednim momencie. Polskim hokeistom należą się słowa uznania za walkę i ambicję w grze podczas całej imprezy oraz występu przeciwko Japonii, którą rozbili 10:4. Reprezentacja ma teraz przed sobą kilka tygodni wolnego, ale już we wrześniu czeka ją kolejny sprawdzian. Polscy hokeiści będą walczyć w turnieju kwalifikacyjnym w Mińsku, którego stawką jest awans do Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang w 2018 roku. Działacze PZHL-u oraz całe środowisko hokeja w Polsce liczą na to, że dobre występy w Katowicach zaprocentują już w najbliższym czasie. Zakończona impreza pod wieloma względami była udana, szkoda tylko, że zabrakło wyniku sportowego w postaci awansu do elity. Jednak patrząc na drużyny z jakimi przyszło zmierzyć się Polakom, trzeba sobie powiedzieć szczerze, że rywalizacja z najlepszymi zespołami na świecie jeszcze nie dla nas.Warto dodać, że Reprezentacja Polski występowała w gronie elity w 2002 roku. W turnieju w Szwecji biało-czerwoni zajęli 14. miejsce. W myśl ówczesnych przepisów, ostatnia z drużyn, Japonia, jako przedstawiciel Azji, nie została zdegradowana. W związku z tym do Grupy B w 2003 roku spadły wtedy Włochy i Polska. Jednak progres, jaki zrobiła drużyna prowadzona przez trenera Płachtę w ostatnim czasie jest widoczny bez dwóch zdań. Jeżeli sprawy organizacyjne oraz nakłady finansowe sponsorów oraz Ministerstwa Sportu zostaną utrzymane to o przyszłość polskiego hokeja kibice powinni być spokojni.

Podczas ceremonii zakończenia Mistrzostw nie mogło zabraknąć również nagród dla najlepszych zawodników turnieju. MVP turnieju został Jan Urbas. Słoweński zawodnik zwyciężył również w głosowaniu akredytowanych mediów i został wybrany do Drużyny Gwiazd. Komitet złożony z przedstawicieli każdej z sześciu drużyn, reprezentantów IIHF oraz organizatorów turnieju na Najlepszego Bramkarza wybrał Benjamina Starkbauma z Austrii. Nagroda dla Najlepszego Obrońcy przypadła Thomasowi Larkinowi (Włochy), a wyróżnienie dla Najlepszego Napastnika – Patrykowi Wronce (Polska).

Nagrody indywidualne (wybór przez organizatora turnieju)
Najlepszy Bramkarz: Bernhard Starkbaum, Austria
Najlepszy Obrońca: Thomas Larkin, Włochy
Najlepszy Napastnik: Patryk Wronka, Polska

Drużyna turnieju (wybór przez media)
GK: Gašper Krošelj, Słowenia
DE: Sabahudin Kovačević, Słowenia
DE: Paweł Dronia, Polska
FW: Michael Swift, Korea
FW: Jan Urbas, Słowenia
FW: Patryk Wronka, Polska

Najlepszy zawodnik turnieju (wybór przez media)
Jan Urbas, Slovenia

Tabela MŚ dywizji 1A 2016 Katowice

1.   SŁOWENIA 12 5 4 (0) 1 (0) 18 8 +10
2.   WŁOCHY 9 5 3 (0) 2 (0) 11 10 +1
3.   POLSKA 9 5 3 (0) 2 (0) 17 12 +8
4.   AUSTRIA 8 5 3 (1) 2 (0) 11 8 +3
5.   KOREA POŁUDNIOWA 7 5 2 (0) 3 (1) 11 11 0
6.   JAPONIA 0 4 0 (0) 4 (0) 3 16 -13

Wyniki MŚ dywizji 1A Katowice 2016:

23/04/16: Japonia – Słowenia 1:7 (0:1, 0:4, 1:2)
23/04/16:  Włochy – POLSKA 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
23/04/16: Korea Płd. – Austria 2:3 PK (1:0, 1:0, 0:2, d. 0:0, k. 0:1)

24/04/16: Słowenia – Włochy 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
24/04/16: POLSKA – Korea Płd. 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
24/04/16: Austria – Japonia 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

26/04/16: Korea Płd. – Japonia 3:0 (3:0, 0:0, 0:0)
26/04/16: Austria – Włochy 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
26/04/16: Słowenia – POLSKA 1:4 (1:1, 0:3, 0:0)

27/04/16: Japonia – Włochy 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)
27/04/16: Słowenia – Korea Płd. 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
27/04/16: POLSKA – Austria 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

29/04/16: Włochy – Korea Płd. 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
29/04/16: Austria – Słowenia 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
29/04/16: POLSKA – Japonia 10:4 (6:1, 1:1, 3:2)

 

Mateusz Herman

poniedziałek, 25 kwiecień 2016 04:17

Relacja z ligowego spotkania Chrobrego Głogów z  Górnikiem Zabrze.Trudno sobie wyobrazić bardziej komfortową sytuację przed ligowym  spotkaniemz Chrobrym, niż trzynastobramkowa zaliczka Górnika z meczu w  Zabrzu. Pewnym jednak było, że gospodarze będą nad wyraz zmotywowani,  a dodatkowo będzie niósł ich doping lokalnych kibiców. Górnik nie był  stratny i pod tym względem, bo również mógł liczyć na wsparcie  delegacji fanów Górnika. Mecz rozpoczął się jednak od dłuższego badania gruntu, jakby rywale  mierzyli się pierwszy raz, nie trzeci z kolei. Lepiej zaczęli jednak  gospodarze, którzy już po chwili zdobyli trzy bramki przewagi.  Strzelecki impas Górnika przetrwał dopiero w siódmej minucie Rafał  Gliński, a bramkę kontaktową wywalczył po chwili Adrian Niedośpiał.  Chrobry zwietrzył jednak krew i szybko dołożył dwie bramki. Co gorsza  zabrzanie nie wykorzystali dwóch szans z podyktowanych karnych, które  odbił Rafał Stachera. Wpierw okazję zmarnował Bartłomiej Tomczak, a o  chwili również Mariusz Jurasik. Grający trener szybko jednak udowodnił, że to był jedynie wypadek przy  pracy, a na parkiecie nie tylko rewelacyjnie podaje do koła, ale  również potrafi skutecznie trafić do siatki. Zdołał więc prędko rzucić  dwa razy z rzędu i zmusić kolegów do wytężonej pracy. Chrobry wciąż brak z delikatną przewaga, ale zabrzanie nie odpuścili  ich nawet na krok.

Zaliczka pozwoliła trenerowi nieco swobodniej korzystać ze zmienników.  W meczu po długiej przerwie wystąpił Michał Niedźwiedzki, a 
uskarżającego się w poniedziałek na ból kolana Jurija Gromykę zastąpił  Tymoteusz Piątek. Zresztą swój występ może wspominać dość pozytywnie,  bo w ważnym momencie pod koniec pierwszej połowy zdobył trzy bramki i  walnie przyczynił się do wywalczenia remisu 14:14.
Druga połowa wydawała się więc przesądzać o wyniku. Chrobry wyszedł  ogromnie zmotywowany i na nowo ułożony w obronie. Bezlitośnie 
wykorzystywał każde potknięcie w defensywie gości, a jednocześnie  błyskawicznie wykańczał kontry i umiejętnie zdobywał karne. Dużo 
rzutów kierował też że skrzydeł. Zabrzanie nie było w stanie nawiązać  równej walki. Dość powiedzieć, że w drugiej połowie zdobyli jedynie 
dziewięć bramek, przy siedemnastu rywali. I gorzki wynik 31:23 osładza  jedynie... pewny awans Górnika do walki o piąte miejsce.
Oby sił nie zabrakło w meczu w środę, gdzie ważyć się będzie los walki  w Finał Four Pucharu Polski.

CHROBRY GŁOGÓW - GÓRNIK ZABRZE 31:23 (14:14)
Głogów: Kapela, Stachera - Miszka 1, Płócienniczak 3, Pawłowski 2,  Świtała 1, Sadowski 5, Bąk 4, Babicz, Gujski, Tylutki, Sobut 1, Biegaj 
9, Kapela, Kandora 2, Kubała, Jurecki 3. Trener: Piotr Zembrzuski. Kary: 8 minut (Gujski, Tylutki, Kandora 2)

Górnik: Kornecki, WItkowski - Niedośpiał 4,Daćko 1, Mogielnicki,  Tomczak 1, Kryński 2, Piątek 3, Jurasik 5, Buszkow 2, Tatarincew 3, 
Gliński 1, Niedźwiedzki, Ścigaj, Adamuszek 1. Trener Mariusz Jurasik.Kary: 8 minut (Niedośpiał, Daćko, Mogielnicki, Piątek)

Paweł Franzke

 

poniedziałek, 18 kwiecień 2016 11:51

WTA Katowice Open - podsumowanie

 

WTA Katowice Open, jedyny turniej cyklu International Series w Polsce, z pulą nagród 250 tys. dolarów, odbył się w dniach 4 – 10 kwietnia 2016 roku w hali „Spodka” oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Była to czwarta edycja katowickiego turnieju, a po raz drugi Miasto Katowice było jedynym sponsorem tytularnym.

W tym roku zwyciężczynią została Dominika Cibulkova, która w finale pokonała Camilę Giorgi. W finale gry podwójnej, w trzysetowym pojedynku, zwyciężył duet Japonek – Eri Hozumi i Miyu Kato z Rosjankami – Walentyną Iwaknienko i Mariną Mielnikową. Zawodniczki dopisały, poziom tenisowy był bardzo wysoki, mecze były bardzo zacięte. Myślę, że dla każdego fana i entuzjasty tenisa było dużo emocji powiedział po zakończeniu turnieju Dyrektor, Paweł Owczarz.

Emocjom sportowym towarzyszył sukces wizerunkowy turnieju. W raportach podsumowujących imprezę przewijają się gratulacje i wysokie oceny imprezy oraz jej przebiegu. Martina Lutkova, Supervisor Turnieju, powiedziała, że organizacja każdego roku jest lepsza, a organizatorzy z roku na rok wyciągają wnioski i podejmują działania usprawniające turniej.

Turniej był obserwowany z trybun, podobnie jak przed rokiem, przez ponad 22 tysiące kibiców. Miliony sympatyków tenisa na całym świecie mogły śledzić katowickie rozgrywki za pośrednictwem stacji telewizyjnych, dzięki którym WTA Katowice Open dotarło do kibiców w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji. Transmisję z rozgrywek za pośrednictwem Eurosport i Polsat Sport można było śledzić w ponad 90 krajach (w roku ubiegłym w 76) w 22 językach. Pozwoliło to promować Miasto Katowice w skali globalnej. Nasze logo oraz ujęcia miasta okiem kamery obiegły cały świat. Prezydent Miasta Katowice, Marcin Krupa podsumował: Na prawdę było głośno w świecie tenisowym, przede wszystkim o Katowicach. Cieszymy się, bo ten turniej jest na wysokim poziomie, o tym mówią zawodniczki, o tym mówią sędziowie.

WTA Katowice Open to także szereg działań dodatkowych. Wielka sportowo nieobecna Agnieszka Radwańska, która została wycofana z turnieju przez kontuzję barku, była gościem Kids Cup, w trakcie którego najmłodsi adepci tenisa mieli okazję do wspólnych zdjęć i autografów. Podobnie Alizé Cornet, Magda Linette i Dominika Cibulkova odwiedziły turnieje dla dzieci, amatorów oraz osób na wózkach inwalidzkich. Pełnomocnik Prezydenta ds. Organizacji Imprez Strategicznych, Ewelina Kajzerek podkreśla: Osoby grające na wózkach to osoby, które przyjeżdżają do nas z całej Polski. Spotykają się już tradycyjnie w Katowicach podczas trwania turnieju WTA Katowice Open.  Dodatkowe aktywności i otwarte sesje autografowe zorganizowano również w Galerii Katowickiej. Zawodniczki odwiedziły także Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Dom Dziecka Tęcza.

 

Biuro Prasowe 
Urząd Miasta Katowice

czwartek, 07 kwiecień 2016 21:34

 

  Już w najbliższą środę (13 kwietnia 2016 roku) o godz. 19.00 w Hali 
Pogoń przy ul. Wolności 406 w Zabrzu zabrzmi pierwszy gwizdek, który 
zainauguruje pojedynek Górnika Zabrze z Chrobrym Głogów w ramach 1/4 
Pucharu Polski.
To wyjątkowo trudny rywal dla Górnika, bo jak wskazuje  historia 
aktualnych rozgrywek ligowych, to głogowianie są w przewadze. W 
międzyczasie jednak duetowi trenerów, Mariuszowi Jurasikowi i Markowi 
Kąpie, udało się poukładać zespół i ten nie raz zaskakiwał wyżej 
notowanych rywali.


Bilety dostępne są już w sprzedaży. Szczegółowy cennik znajduje się na 
stronie klubu. Zakupy można przeprowadzić w sekretariacie klubu, ale 
zachęcamy do wygodnych zakupów online poprzez stronę KupBilet.pl.

Przygotowaliśmy dla Państwa dwa podwójne zaproszenia, które rozlosujemy wśrod osób, które odpowiedzą  na pytanie: Kto jet kapitanem drużyny Górnik Zabrze. Odpowiedzi należy nadesłać na adres: redakcja@whystory.pl do poniedziałku (11 kwietnia) 


  Paweł Franzke

 

środa, 10 luty 2016 21:18

Kup bilet online

 

Wielkie Derby Śląska zbiegły się z uruchomieniem systemu elektronicznej sprzedaży biletów. Przez pierwsze trzy dni sprzedano 10 tysięcy wejściówek na mecz Górnika z Ruchem Chorzów. Można je kupić na https://bilety.arenazabrze.pl/. Jedną z nowości stanowi usługa print@home, która pozwala na zakup i wydruk biletu na mecz bez wychodzenia z domu.

Wielkie Derby Śląska należą do tej kategorii imprez sportowych, które dorobiły się nazwy własnej. Kibicom wystarczy powiedzieć „WDŚ” i już wiedzą, o co chodzi. Rywalizacja Górnika Zabrze z Ruchem Chorzów buduje legendę nie tylko śląskiego, ale i polskiego futbolu. Kolejna odsłona tych zmagań czeka nas w niedzielę, 21 lutego. Mecz odbędzie się w Zabrzu. Piłkarze Górnika zagrają o podwójnie wysoką stawkę. Tegoroczne WDŚ połączono bowiem z oficjalnym otwarciem Areny Zabrze. Budowie stadionu im. Ernesta Pohla od początku towarzyszyły olbrzymie zainteresowanie mediów i emocje ze strony kibiców. Ich oczekiwania zostały spełnione. Powstał jeden z najnowocześniejszych stadionów w Polsce.

 

sobota, 06 luty 2016 23:57

„Gotowi do walki” jest krótkim, ledwie kilkudziesięciosekundowym
klipem, który w nietypowy sposób opowiada od przygotowaniach do
drugiej części superligowego sezonu.

 

W opracowaniu koncepcji bardzo
pomógł nam sponsor techniczny, marka Cuna, który przed sezonem przygotował dla Górnika niepowtarzalne stroje meczowe. Jednym z najbardziej charakterystycznych wzorów jest szary kamuflaż.

Górnik jest klubem z Górnego Śląska, bezpośrednio nawiązującym do tradycji i historii regionu. Trudno żyć tu bez odrywania się od tradycji przemysłowych. Niestety wąskie grono zdaje sobie sprawę, że Śląsk jest również jednym z najprężniejszych ośrodków wojskowych w Polsce. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów znajduje się cały szereg cenionych jednostek wojskowych: chociażby bielski 18 Batalion Powietrznodesantowy czy gliwicki 6 Batalion Powietrznodesantowy. Nie można też pominąć jednostek specjalnych: wciąż formowanej Jednostki Wojskowej AGAT stacjonującej w sąsiednich Gliwicach czy elitarnej, doskonale znanej na całym świecie, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Nasz film bezpośrednio nawiązuje właśnie do wojskowej elity regionu.

niedziela, 17 styczeń 2016 10:12

 

Cudowna atmosfera, wspaniała zabawa, pełne trybuny i znakomite spotkania podczas pierwszego dnia rywalizacji w grupach C i D we Wrocławiu i Gdańsku na Mistrzostwach Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn Polska 2016. W grupie C w Hali Stulecia Hiszpania pokonała Niemcy 32:29 a Szwecja wygrała ze Słowenią 23:21 natomiast w ERGO ARENIE Węgrzy pokonali Czarnogórę 32:27 z kolei Dania zwyciężyła Rosję 31:25.

W Hali Stulecia kibice bawili się tak znakomicie, że… skończyło się piwo :) 

Feel the Emotions!

Marcin Rosengarten

 

sobota, 16 styczeń 2016 15:03

Zapraszamy na otwarcie Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn Polska 2016!

sobota, 16 styczeń 2016 09:25

Świetne widowisko w Spodku.

 

W ostatni piątek, 15 stycznia rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn w Spodku w Katowicach.

 pilka27

Rozegrano tu dwa mecze:

Chorwacja-Islandia, 27:21

Najwięcej bramek dla Chorwacji zdobyli: Manuel Strlek 9, Marko Kopljar 5, Ivan Cupic 5; a dla Białorusi: Siarhiej Rutenka 8, Siarhiej Szylowicz 7.

oraz

Islandia-Norwegia 29:28

Swój kunszt pokazywali bramkarze: Bjorgvin Pall Gustavsson oraz Ole Erevik. Dramatyczna walka trwała do samego końca.

Wiele innych atrakcji czekało też dla kibiców, w tym: występ zespołu Feel, gry i zabawy sportowe. Przygotowano też dobre zaplecze gastronomiczne. Wielu fanów przebrało się w stroje narodowe, a atmosfera i kultura kibicowania była godna polecenia zwolennikom innych dziedzin sportu!

pilka1pilka2

pilka3

pilka5pilka6

pilka8pilka18

pilka29

pilka9pilka10

pilka26pilka11

pilka12pilka24

pilka22pilka21

Sekuła

 

 

czwartek, 14 styczeń 2016 20:42

W środę 13 stycznia br. w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek odbyła się Poznańska Gala Sportu, która już od kilku lat jest jednym z najważniejszych sportowych wydarzeń organizowanych w Poznaniu. Podczas uroczystości Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wręczył wyróżnienia najlepszym sportowcom, którzy reprezentowali stolicę Wielkopolski podczas najważniejszych imprez w 2015 roku.

 CR6A6471

Z rąk Prezydenta wyróżnienia otrzymało 17 Superseniorów Poznańskiego Sportu, czyli wybitne osoby, które swoją działalnością i życiem przyczyniły się do rozwoju sportu w Poznaniu. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Bernard Czajka (hokej na trawie), Andrzej Glapa (tenis stołowy), Jerzy Gliński (pływanie), Jan Górny (hokej na trawie), Eugeniusz Kałużny (rugby), Tadeusz Kmiecik (koszykówka), Henryk Król (rugby), Andrzej Kuczyński (dziennikarz sportowy), Marian Malak (piłka siatkowa), Kazimierz Marchewka (kolarstwo), Janusz Matuszewski (piłka nożna), Stanisław Olejniczak (koszykówka), Ryszard Ossig (pływanie), Adam Smorawiński (rajdy samochodowe), Henryk Śródecki (kartingi), Bogusław Wolwowicz (lekkoatletyka), Stanisław Zwierzchowski (kajakarstwo).

 

Po nagrodzeniu Superseniorów na scenę zaproszono Julię Michalską-Płotkowiak. Brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich i Mistrzyni Świata w Wioślarstwie została specjalnie uhonorowana z okazji zakończenia sportowej kariery.

 CR6A6342

Wśród wyróżnionych znaleźli się także stypendyści sportowi Miasta Poznania w 2016 roku
w kategorii Senior:

czwartek, 14 styczeń 2016 19:47

 Strefy kibica

15 stycznia 2016 roku rozpoczynają się w Polsce Mistrzostwa Europy w Piłce ręcznej. Polska jest po raz pierwszy organizatorem tej imprezy. Mecze zostaną rozegrane w czterech miastach – Krakowie, Katowicach, Gdańsku i we Wrocławiu. W związku z mistrzostwami w każdym z goszczących miast przygotowana została strefa kibica.

P1140934

W czwartek 14 stycznia w każdym z miast odbyła się konferencja inaugurująca mistrzostwa.W konferencji prasowej, która miała miejsce w Katowicach w Pałacu Goldsteinów, uczestniczył Marcin Krupa, Prezydent Katowic, Arne Elovsson, wiceprezydent Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, Zygfryd Kuchta, Wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz dziennikarze. Przedstawiono plan organizacji  strefy kibica oraz imprezy towarzyszące

P1140938

W każdej z czterech stref kibica będzie wiele atrakcji, w tym telebimy, na których zgromadzeni kibice będą mogli oglądać przebieg igrzysk. Katowicka strefa kibica powstanie pod Spodkiem i będzie działać przez cały czas mistrzostw, znajdzie na niej miejsce 900 osób na zadaszonej i ogrzewanej przestrzeni. Strefa jest podzielona na kilka części - miejsce do oglądania meczów, gdzie kibice będą mogli usiąść na wygodnych leżakach i pufach. W części gastronomicznej widz będzie mieć możliwość skosztowania dań kuchni polskiej. W kolejnej części znajdzie się część poświęcona prezentacji miasta- organizatora i partnerów imprezy.

P1140943

W akcję promocji zaangażowali się też lokalni artyści i przedsiębiorcy. Tam też będą się odbywać konkursy – będzie można wygrać bilety na półfinały i finał mistrzostw oraz imprezy artystyczne. Wystąpi Piotr Kupicha z zespołem Feel, Mika Urbaniak, Marcin Wyrostek, katowicki raper Miuosh i inni.

W strefie będą czynne giftboxy, gdzie będzie można kupić upominki, fotobudka, oraz strefa dla dzieci, gdzie będą mogły spędzać czas pod okiem animatora.

P1140948

Wszyscy kibice posiadający ważny bilet będą mogli przejechać się zabytkowym tramwajem na trasie prowadzącej od Placu Wolności, poprzez centrum miasta, aż do stacji Katowice - Koszutka. Organizatorzy polecają też wycieczki po regionie, w tym zwiedzanie śląskich zamków oraz wycieczkę szlakiem turystyki przemysłowej.

Kibicom życzymy niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji, a naszym zawodnikom zdobycia medalu!

Grzegorz Gruener

 

 

środa, 06 styczeń 2016 22:40

EHF EURO 2016

 

Podczas konferencji prasowej inaugurującej zgrupowanie Reprezentacji Polski w Krakowie, zaprezentowane zostały medale Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn Polska 2016. Złote, srebrne oraz brązowe krążki 31 stycznia odbiorą trzy najlepsze drużyny na Starym Kontynencie.

 

 DSC0438

Medale bezpośrednio nawiązują do symboliki EHF EURO 2016. Na awersie umieszczony został logotyp turnieju odwołujący się do najbardziej naturalnego elementu piłki ręcznej – dłoni, który w połączeniu z nieregularnym kształtem medalu symbolizuje najlepsze cechy tej dyscypliny – dynamizm, sportową energię, walkę oraz wielkie emocje. Na rewersie znajduje się mapa Polski, na której widnieją Miasta Gospodarze EHF EURO 2016 – Kraków, Katowice, Wrocław i Gdańsk oraz Województwo Małopolskie.

Medale mają średnicę 8 cm i ważą 250 gramów. Krążki dla mistrzów Europy pokryte zostały galwanicznym 24-karatowym złotem, dla finalistów powleczone są srebrem Ag999, natomiast brązowe wykonano z tombaku patynowanego.

Medale zostały zaprojektowane przez Artura Gosiewskiego, który jest również twórcą całej identyfikacji mistrzostw. Ich producentem jest instytucja o 250-letniej tradycji, Mennica Polska, której wyroby wyróżniają się doskonałą precyzją, dbałością o każdy detal i jakością wykonania.

image001

 DSC0432

 

 DSC0443

 

środa, 25 listopad 2015 19:29

Ruszyła sprzedaż biletów na turniej piłkarzy ręcznych we Wrocławiu

 

W świątecznej przerwie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, w dniach 28-29 grudnia w Hali Stulecia we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowy Turniej Piłkarzy Ręcznych Christmas Cup, w którym wystąpi Reprezentacja Polski. Rywalami brązowych medalistów mistrzostw świata będą Czechy, Ukraina oraz Iran i będzie to jeden z ostatnich etapów przygotowań naszej drużyny do Mistrzostw Europy, które w styczniu odbędą się w Gdańsku, Katowicach, Krakowie oraz we Wrocławiu.

400x200

Od dzisiaj można kupować bilety na turniej, który będzie ostatnią szansą dla kibiców, aby przed EURO 2016 zobaczyć w Polsce naszą drużynę. Jednocześnie będzie to pierwszy od siedmiu lat występ polskich piłkarzy ręcznych we Wrocławiu. Bilety są dzienne tzn. uprawniają do oglądania obu meczów rozgrywanych tego samego dnia i zostały podzielone na 3 kategorie cenowe, ceny zaczynają się od 29 złotych (Kat.2 – 39 zł, Kat.1 – 59 zł). Sprzedaż jest prowadzona za pośrednictwem strony www.ebilet.pl.

Turniej rozegrany zostanie w formule pucharowej, 28 grudnia odbędą się półfinały, w których Czechy zagrają z Iranem (godz.17.30) a Polska zmierzy się z Ukrainą (godz.20.00). Następnego dnia zwycięzcy zmierzą się w finale natomiast pokonani zagrają o 3 miejsce.

PLAN TURNIEJU:

28 grudnia

17.30 - Czechy – Iran

20.00 - Polska – Ukraina

29 grudnia

17.30 - mecz o 3 miejsce

20.00 - FINAŁ

Turniej będzie jednym z ostatnich sprawdzianów formy Reprezentacji Polski przed Mistrzostwami Europy, które odbędą się w Polsce w dniach 15-31 stycznia przyszłego roku. Trwa sprzedaż biletów na EURO 2016, która prowadzona jest za pośrednictwem portalu ebilet.pl. W fazie wstępnej Polacy zagrają w Krakowie z Francją, Macedonią i Serbią z kolei we Wrocławiu rywalizować będą Niemcy, Hiszpanie, Szwedzi oraz Słoweńcy.

700x1000

piątek, 06 listopad 2015 18:16

MŚ 2023: promocja dla kibiców z okazji sukcesu polskiej piłki ręcznej

Mistrzostwa Świata Piłkarzy Ręcznych w 2023 roku odbędą się w Polsce i Szwecji. Taką decyzję podjęła dzisiaj Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej. Po przyszłorocznych mistrzostwach Europy to kolejna wielka impreza, której będziemy gospodarzami.

Z tej okazji Związek Piki Ręcznej w Polsce przygotował specjalną promocję dla kibiców. Podczas Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej w Gdańsku, który odbędzie się w najbliższy weekend w hali ERGO ARENA, przy zakupie jednego biletu zarówno na turniej jak i na Mistrzostwa Europy, drugi otrzymają Państwo gratis. Promocja obowiązywać będzie przy zakupie biletów tylko i wyłącznie w kasach ERGO ARENY, w sobotę w godz. 10-19 a w niedzielę od 10 do 22.

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn odbędą się w Gdańsku, Katowicach, Krakowie oraz we Wrocławiu w dniach 15-31 stycznia przyszłego roku. W fazie wstępnej w Gdańsku rywalizować będą Duńczycy, Węgrzy, Czarnogórcy oraz Rosjanie.

20150201NB166 kopia

Program turnieju w Gdańsku:

Sobota, 7 listopada:

godz. 15:00 - Hiszpania - Szwecja

godz. 17:30 - POLSKA - Rosja

Niedziela, 8 listopada:

godz. 17:30 - mecz o 3. miejsce

godz. 20:00 - finał

image001

czwartek, 05 listopad 2015 21:27
czwartek, 05 listopad 2015 21:27

Dobrze śpię. Tak się dzieje od dłuższego czasu, ponieważ moja drużyna podąża właściwą drogą – przyznał trener reprezentacji Polski, Michael Biegler.

 DSC5619 BMarek Skorupski: Jaki jest główny cel zgrupowania i turnieju w Gdańsku? Czy młodzi zawodnicy dostaną szansą zaprezentowania się w większym wymiarze czasowym?


Michael Biegler: Przede wszystkim chcę zobaczyć jak młodzi prezentują się na parkiecie. To nie jest jednak główny powód powołania ich akurat na turniej w Gdańsku. Już na samym początku mojej pracy powiedziałem, że musimy się troszczyć o przyszłość kadry. Muszę powiedzieć, że w Polsce macie kilku naprawdę dobrych, młodych zawodników. Co prawda nie jest ich bardzo dużo, ale jest kilka prawdziwych talentów. Na zgrupowaniu w Gdańsku chcemy przypomnieć sobie nasze główne parametry, czyli powrót do obrony, obrona i kontratak i atak pozycyjny. Zawodnicy grają w różnych klubach, różnymi systemami, dlatego będzie dobrze jak przypomną sobie nasze założenia. Oczywiście czekają nas dwa mecze pod koniec tygodnia. Nie zagramy w najsilniejszym składzie, ale nigdy nie dyskutuję o personaliach. Postępuję według zasady: „Kto jest zdrowy to może grać. Nie zastanawiam się nad tym kogo brakuje”.

W czym jest lepsza formuła turnieju dwudniowego od tradycyjnego, w którym każdy gra z każdym?


Chciałbym podziękować polskiej federacji, że zdecydowała się na dwudniowy turniej. Uważam, że zawodnicy nie potrzebują aż tyle grania. W klubach grają bardzo dużo. Dlatego na tym etapie wystarczą im dwa a nie trzy mecze. Musimy też pamiętać o tym, że większość z nich miała bardzo intensywne przygotowania do sezonu. Podczas turnieju trzeba wygrać pierwszy mecz, bo to daje awans do finału. Ta formuła jest bardziej motywacyjna dla zawodników i lepiej będzie im służyła.

Czy Pana zdaniem rywale też nie nastawiają się przede wszystkim na wynik, a bardziej zależy im na zrealizowaniu pewnych założeń taktycznych?

Nie powiedziałem, że wynik nie jest istotny. Te dwa do rozegrania mecze mają bardzo ważny czynnik motywacyjny. Na kilku pozycjach nie będziemy mieli naszych najlepszych zawodników. Drużyna jednak bardzo często miała już podobne sytuacje. Z tym składem osobowym, który posiadała potrafiła rozwiązać trudne zadania. Inne zespoły pewnie też ten tydzień przeznaczą na przetestowanie pewnych rozwiązań. My może nie będziemy musieli iść w tym kierunku. Uważam, że dla wszystkich drużyn narodowych ten weekend jest bardzo ważny.

kafelka B

Za 72 dni rozpoczną się mistrzostwa Europy. Czy śpi Pan spokojnie? Czy też sprawy zbliżającego się Euro 2016 w tym przeszkadzają?

Bardzo dobrze sypiam. Tak się dzieje od dłuższego czasu, ponieważ moja drużyna podąża właściwą drogą.

baner B

czwartek, 29 październik 2015 15:06
Środa, 18 listopada 2015

Legia Warszawa – Chojniczanka Chojnice godzina 20:45. Pierwszy mecz: 2:1 dla Legii.

Czwartek, 19 listopada 2015
Cracovia – Zagłębie Sosnowiec godz. 17:45. Pierwszy mecz: 2:1 dla Cracovii.
Lech Poznań – Zagłębie Lubin godz. 20:45. Pierwszy mecz: 1:0 dla Lecha.

Środa, 16 grudnia 2015
Śląsk Wrocław – Zawisza Bydgoszcz godzina do ustalenia. Pierwszy mecz: 0:0.

PZPN

wtorek, 27 październik 2015 21:01

Trophy Tour w Katowicach

Trofeum Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej odwiedziło Katowice, miasto, w którym rozegranie zostanie pierwsze spotkanie EURO 2016 - „Katowice to doskonałe miejsce do organizacji największych sportowych zawodów a Spodek to najlepsza w kraju hala na tego typu imprezy. Naszym atutem jest fakt, że mamy duże doświadczenie w organizacji tego typu wydarzeń” - powiedział Waldemar Bojarun, Zastępca Prezydenta Miasta Katowice.

IMG 9779

Podczas Trophy Tour w Katowicach ogłoszeni zostali Ambasadorzy EURO 2016, którymi będą:

Jan Furtok - były piłkarz GKS-u Katowice, w którym w ciągu 10 lat zagrał w 209 meczach, zdobył 85 bramek oraz wywalczył Puchar Polski; numer 9, z którym występował został zastrzeżony, po zakończeniu kariery pełnił również funkcję Prezesa klubu.

Piotr Kupicha – absolwent Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych, ma kartę taternika i jest instruktorem wspinaczki skałkowej, ale jego największą pasją jest muzyka; wokalista, autor tekstów, kompozytor i lider zespołu Feel, z którym zdobył nagrodę Słowika Publiczności oraz Telekamerę.

Mariusz Czerkawski – jeden z najwybitniejszych polskich hokeistów w historii, przez 10 sezonów występował w najlepszej lidze świata NHL, w której rozegrał 745 spotkań, zdobył 215 bramek i zanotował 220 asyst, uczestnik meczu gwiazd w 2000 roku; olimpijczyk z Albertville 1992 oraz uczestnik pięciu mistrzostw świata.

Marcin Wyrostek - akordeonista, absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów, wygrał drugą edycję programu Mam Talent, nagrał trzy autorskie płyty, laureat ponad 30 konkursów w kraju i zagranicą.

IMG 9633

IMG 9566IMG 9616

piątek, 23 październik 2015 11:45

 

Mobile Journalism Team

 

Europejska Federacja Piłki Ręcznej poszukuje dziennikarzy do współpracy podczas Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn, które odbędą się w Polsce w styczniu przyszłego roku.

Dziennikarstwo mobilne, czyli obsługa medialna wydarzeń z wykorzystaniem smartfona, była już głównym punktem programu Young Reporters podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Europy Piłkarek Ręcznych w Chorwacji i na Węgrzech. Europejska Federacja Piłki Ręcznej poszukuje przedstawicieli profesjonalnych mediów, którzy dołączą do zespołu medialnego podczas styczniowego turnieju w Polsce.

RecznaEHF

Główne założenia programu:

 • W skład EHF Mobile Journalism Team wejdzie osiem osób

 • Podróż oraz zakwaterowanie po stronie EHF

 • Warsztaty dla kandydatów odbędą się w dniach 4-6 grudnia w Warszawie lub w Wiedniu. Udział w nich jest obowiązkowy. EHF opłaci koszty związane z podróżą i zakwaterowaniem

 • Podczas EHF EURO 2016 reporterzy będą współpracować z EHF Media Team. Do ich zadań należeć będzie m.in. przeprowadzanie wywiadów z zawodnikami oraz redagowanie tekstów z konferencji prasowych. Każdy z reporterów będzie też miał możliwość tworzenia własnych artykułów

 • Spora uwaga będzie poświęcona dziennikarstwu mobilnemu. Osoby mające doświadczenie w tej branży będą miały pierwszeństwo

 • Obowiązującym językiem będzie angielski. Kandydaci są tym samym zobowiązani do posługiwania się nim biegle w mowie i piśmie. Znajomość innych języków będzie dodatkowym atutem

 • Kandydaci w wieku 20-35 lat muszą mieć doświadczenie z pracy w mediach. Każda osoba aplikująca do udziału w programie proszona jest o nadesłanie swojego CV oraz krótkiego listu motywacyjnego (do 500 słów), referencje będą dodatkowym atutem

 • Termin zgłoszeń upływa 30 października 2015 roku

 • CV oraz list motywacyjny należy przesłać na adres media@eurohandball.com

 • Wnioski należy składać drogą elektroniczną do departamentu EHF Media and Communications, który jest odpowiedzialny za selekcję kandydatów

EHF zapewni wybranym kandydatom transport, zakwaterowanie, wyżywienie oraz akredytację na czas trwania Mistrzostw Europy w Polsce. Członkowie EHF Mobile Journalism Team otrzymają również odzież turniejową. EHF nie pokrywa żadnych dodatkowych kosztów.

wolontariat

 

Więcej informacji:

Thomas Schöneich
EHF Media and Communications
Mail: schoeneich@eurohandball.com
Tel: +43 1 80 151 164

czwartek, 15 październik 2015 12:51

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji wolontariuszy na Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn Polska 2016, które odbędą się w dniach 15-31 stycznia przyszłego roku w Gdańsku, Katowicach, Krakowie oraz we Wrocławiu.

 

14 października minął termin przyjmowania zgłoszeń, których wpłynęło 1294, głównie z Polski, ale zainteresowanych pracą w charakterze wolontariusza przy EURO 2016 nie brakuje również w innych krajach m.in. w Niemczech, Danii czy Norwegii. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z Krakowa - 512 oraz Katowic – 316, 901 formularzy wypełniły kobiety a 393 przesłali mężczyźni. 60% zgłoszeń to kandydaci w przedziale wiekowym 18-34 lat, ale nie brakuje również osób po 55 roku życia. Prawie połowa z nich to osoby, które w przeszłości trenowały lub nadal uprawiają piłkę ręczną.

Obecnie trwa weryfikacja i wstępna ocena nadesłanych formularzy. Następnie z wybranymi kandydatami przeprowadzone zostaną rozmowy kwalifikacyjne, które rozpoczną się 19 października. Za ten etap odpowiedzialni są Lokalni Operatorzy Wolontariatu, którymi są organizacje pozarządowe działające w Miastach Gospodarzach:

 • Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie

 • Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku

 • Fundacja V4Sport we Wrocławiu

 • Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach

sobota, 29 sierpień 2015 22:18

Młodzi Mistrzowie łucznictwa

W XXI Finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Łucznictwie Olimpijskim, będącej zarazem Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych zwycięstwo przypadło wychowankom klubu UKS „GROT” Ruda Śląska w dwóch klasyfikacjach: indywidualnej dla Mateusza Porębskiego oraz w mikście, w skład którego weszli: Patrycja Boniek i Mateusz Porębski.

Olimpiada odbyła się w Głuchołazach na przełomie lipca i sierpnia – więcej informacji w wywiadzie przeprowadzonym przez Alicję Szwanc, redaktor Why Story w dziale…

Gratulujemy młodym zawodnikom i trenerom Klubu i życzymy dalsych sukcesów !

Beata Sekuła

UKS GROT

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama